|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Prej 24 - 28 maj

 
 

PANAIRI I GJASHTĖ I LIBRIT "PRISHTINA 2004"

 
 

 
 
 
Prishtinė, 1 maj 2004 / TN
     
* Nga data 24-28 maj nė Prishtinė organizohet pėr herė tė gjashtė panairi i librit “Prishtina 2004", bėn tė ditur zyra pėr informim e Shoqatės sė Botuesve tė Kosovės * Mbi 100 botues nga e gjitha hapėsira shqiptare * Rreth 50 veprimtari: promovime, debate, paraqitje dhe nėnshkrime librash *
 
   
Mbi 1.500 tituj tė rinj * Mbi 2.000 tituj tė British American Bookshop * Bashkorganizatorė SHBK, Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit e Kosovės, Drejtorati pėr kulturė i komunės sė Prishtinės
 
Me organizim tashmė tradicional tė Shoqatės sė Botuesve tė Kosovės, tė Minsitrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sportit dhe Drejtoratit pėr Kulturė tė komunės sė Prishtinės do tė mbahet Panairi i 6 i librit “Prishtina 2004”. Nė ambientet e Pallatit tė Rinisė dhe Sportit tė qytetit tė Prishtinės, ku edhe zhvillohet ky panair, nė hapėsirė prej 1.500 m2, pritet tė marrin pjesė mė tepėr se 100 botues tė tė gjithė hapėsirės shqiptare, por edhe nga botues tė rajonit si Maqedonia, Mali i Zi dhe Diaspora.
 
Ceremoniali i ēeljes ėshtė paraparė mė 24 maj nė ora 18, me ē’rast do tė bėhet edhe prerja solemne e shiritit qė do shėnojė edhe simbolikisht nismėn e njė veprimtarie nga mė tė mėdhatė tė librit tė botės shqiptare. Ceremoniali i ēeljes ėshtė bėrė traditė tė fillojė me veprimtari artistike, fjalime rasti, pėrshėndetje penash tė nderuara, mysafirė, shkritmarė dhe studiues, tė ftuar specialė tė panairit! .
 
Ėshtė ky njė panair i cili bashkon trinomin magjik: botues – autor – lexues, edhe pse librin e bėjnė edhe pėrkthyesit, pėrpiluesit, redaktuesit, tipografėt tė cilėt nuk i kanė munguar asnjėherė kėtij panairit. Ata do jenė krenaria e vetė botuesve, e panairit, e lexuesve, e organizmave qeveritarė e joqeveritarė qė duhet tė bėjnė shumė mė shumė pėr tė qenė libri nga bibliotekat kombėtare deri te ato tė komunave, tė rretheve, tė qyteteteve, tė universiteteve, tė shkollave tė njė spektri tė gjerė.
 
Pėr tė pasur njė rrjedhė sa mė spektakolare janė paraparė edhe njė sėrė veprimtarish, mbi 50, si  promovime, debate, paraqitje librash, nėnshkrime librash nėpėr stendat tejet tėrheqėse tė shumė botuesve, tė cilėt nė njė mėnyrė edhe kanė detyrim qė t’i bėjnė ditėt e panairit sa mė tė pėlqyeshme, sa mė tė suksesshme. Shoqata e Botuesve tė Kosovės ka bėrė tė mundur qė nė kėtė panair asnjė botues tė mos mbetet i pakėnaqur, sepse fundja, secili botues ! ka vendin e caktuar tashmė sa vjet, duke ruajtur emrin dhe pėrgjegjėsinė pa marrė parasysh se nga vjen ai: Kosova, Shqipėria, Maqedonia, Mali i Zi apo diaspora. Tė gjithė janė botues, tė gjithė janė tė barabartė.
 
Nė kėtė panair nuk ka tė privilegjuar, sepse i privilegjuar ėshtė vetėm lexuesi, ai e ka mundėsinė pėr tė zgjedhur, duke pasur pėrpara mė se 1.500 tituj tė rinj, botuar brenda dy panaireve tė mė se 200 botuesve shqiptarė! Kėtė e mundėsojnė shumė agjenci shpėrndarjesh tė librit, tė cilėt nė stenda do tė kenė edhe botimet e botuesve qė drejtpėrdrejt nuk janė tė pranishėm nė panair.
 
Organizatorėt janė mė se tė bindur se lexuesi do tė ketė ēfarė tė zgjedhė, sepse veprimtaria botuese shqiptare ėshtė njėra nga veprimtaritė mė tė frytshme nė shkallė kombėtare. Brenda dy panaireve janė botuar vepra kapitale qė nga kompletet, botimesh mė tė ndryshme shkencore, fjalorė, metoda mėsimi gjuhėsh tė huaja, pėrkthime letrare, autorėsh nga tradita dhe bashkėkohorė, letėrsi artistike shqiptar! e, literaturė shkollore, etj.
 
Subjekte tani me emėr si Akademia e Shkencave e Shqipėrisė, Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovės, "Albin", "Argeta LMG", “Botimet Vėllezėrit Tafaj”, "Buzuku", "Camaj-Pipa", "MĒM Ēabej", "Dituria", "Dritėro", “Dudaj”, "Dukagjini", "Faik Konica", "Flaka", Instituti Albanologjik i Prishtinės, “Labova”, “Libri shkollor”, “Logos-A”, "Mėsonjėtorja e parė", "Ombra", "Omsca",  "Onufri", "Phoenix", “Rilindja”, “Rozafa”, “Skanderbek books”, "Shpresa", “Tenda”, “Toena”, "Uegen", “Vatra”, “Zėri” dhe shumė tė tjerė do tė radhisin nė stendat e tyre botimet mė tė reja. Panairi i Prishtinės pa dyshim konsiderohet si panairi mė i madh dhe mė i suksesshėm nga tė gjithė panairet qė organizohen nė hapėsirėn shqiptare, duke kujtuar me kėtė rast panairin e Tiranės (nėntor), tė Shkupit (prill), tė Tetovės (tetor) dhe tė Ulqinit (gusht).
 
E veēanta e panairit ėshtė edhe pjesėmarrja tradicionale e British American Bookshop, pėrfaqėsuese ekskluzive e Oxford University Press e cila ndėr tė tjera ekspozon me mbi 2.000 tituj edhe botimet e e botuesve botėrorė MacMillan, Penguin, Barron’s, etj. Organizatori apelon tė gjitha mediat, tė shkruara dhe elektronike t’i japin hapėsirėn e merituar kėsaj ngjarjeje tė madhe tė librit.
 
Gjatė ditėve tė panairit botuesit, mediat, vizitorėt do tė informohen pėr rrjedhėn e ēdoditshme tė panairit. Botuesit dhe subjektet e tjera tė interesuara, po qe se nuk kanė marrė aplikimet pėr pjesėmarrje, mund ta bėjnė kėtė nė adresėn elektronike:
shbk_panairi@hotmail.com dhe shbk_panairi@yahoo.com,
nėpėrmjet telefaksit (00 381 38) 516 231,
me anė telefoni (00 381 4! 4) 159 421 dhe 174 257,
si dhe drejtpėrdrejt nė selinė e SHBK-sė nė Prishtinė, rruga "Eqrem Cabej", nr. 127, Prishtinė (pėrballe Fakultetit Filologjik).
 
Afati i fundit i paraqitjes ėshtė 20 maji 2004.
 
Kėshilli organizator
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.