|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Ndal’ dorėn xhelat !

 
 

 

1 maj 2004 / TN

Edison YPI

Mos e pėrgjak tė burgosurin politik xhelat! Ndale dorėn! Cili je ti qė guxon tė pėrgjakėsh tė pėrgjakurin, tė pėrvuajturin, tė sėmurin, tė moshuarin, tė dhembshurin, tė butin, tė urtin, tė menēurin, trimin, heroin, atė qė vetėm t’i falesh e ta nderosh meriton. Janė nderuar e nderohen e nuk harrohen kurrė individė sakrifikues nė tė gjithė botėn edhe kur nuk i pėrkasin tė njėjtit komb. Hajde nė vete shqiptar qė po gjakos shqiptarin. Ēfarė po kėrkon sot i shumėvuajturi pa shtėpi, pa katandi, pa tė ardhme, dergjur nė burgje dhe internime gjithė jetėn?...

...Na u habitke ti hajdut, politikan a deputet qė s’lė qindarkė tė bjerė nė tokė pa e vjedhur, po t’u dukėrka e tepėrt, e pahijshme, se i burgosuri po kėrkoka minimumin e minimumit; paratė e gjakut tė tij dhe tė varrit a varreve tė tė afėrmėve tė tij! Cilėt shqiptarė refuzojnė sot tė sakrifikojnė pėr martirėt e diktaturės? Shumė pak. Ata qė brohorisnin nėpėr manifestime, ata qė flisnin pa pushim nėpėr mbledhje kolektivi me entuziazėm tė pafre pėr diktatorin dhe partinė?! Ishin shumė, por ėshtė e vėshtirė tė besohet qė pas gjithė kėtyre viteve tė mos e kenė kuptuar qė e kanė pasur gabim. Po ata qė spiunonin shokun, sepse dėgjonte fshehtas muzikė tė huaj?! Edhe kėta, e pamundur tė mos e kenė marrė vesh sa e rrezikshme ishte ajo muzikė. E fshatari vigjilent i fshatit kufitar?! Me ē’i kanė parė sytė e dėgjuar veshėt, gjithato vite, vėshtirė tė mos jetė bėrė pak i mėshirshėm, edhe pse ende ka plot halle.

Po shkrimtari a poeti vigjilent qė zbuloi “gabime ideore” nė vargjet a prozėn e kolegut dhe e denoncoi?! Jo, nuk ka shqiptarė kaq tė poshtėr, “nuk ka shtazė, sado tė egėr, tė mos jetė pak e mėshirshme”, ka thėnė Shekspiri. Miku qė e morėn zvarrė tė dėshmonte pėr mikun, i cili e kishte bėrė baltė duke shfryrė gjithandej nga padurimi?! Kurrė, ai veēse zemėrthyer ėshtė. Zbuluesi i “grupit armiqėsor”?

Zor tė besohet, “zbuluesit” e atėhershėm tė “armiqve” sot janė bėrė zbulues tė mėdhenj tė parasė. Kacidhet qė kėrkojnė viktimat e tyre, para milionave qė zbulojnė pėr ditė, hiēgjė u duken. Hordhia e shpifėsve tė pafytyrė tė sė djathtės, turli komunistėsh me prejardhje tė errėt, tė cilėt vite tė tėra derdhėn tonelata bojė pėr tė hedhur baltė pikėrisht mbi ata, me votėn e tė cilėve erdhėn nė pushtet, dhe sot janė atje ku janė?! U pa, e kuptuan qė ishte kot dhe bosh ajo punė e ndyrė. E pamundur tė mos kenė zėnė mend! Ata tė cilėve fytyrat e pėrvuajtura tė ish tė burgosurve tė sotėm nuk ua mbushin mėndjen, u duken kot, dhe sidomos pak?! Sė pari, ēfarė prisnin tė shihnin kėta mendjeshkurtėr; tridhjetėvjeēarė me kostum e kravatė, flokėt nakatosur me xhelatinė?!

Zor tė mos kenė as kėta aq mend e aq imagjinatė sa tė mos kuptojnė se ata janė vetėm maja e rastėsishme e ajsbergut tė mijėra tė tjerėve nėn tė. Jo vetėm ata, por shqiptarėt nė pėrgjithėsi ashtu janė; “Porsi prushi i zjarrit, nėnė gji’ mbuluar”. Tė rinjtė e sotėm?! Kurrė! Disa prej tyre, tė lebetitur nga ē’po dėgjojnė tė ketė ndodhur nė atė kohė tė mynxyrshme, i kam dėgjuar me veshėt e mi tė thonė se do tė jepnin tri vite nga jeta e tyre pėr tė jetuar njė ditė sureale tė atėhershme.

Pėr tė mos e zgjatur, sepse lista e tė fajshmve tė djeshėm qė heshtin si mumje sot, dhe e tė pafajshmve nė hall, mbetur si peshku nė zall, ėshtė e pafundme, del vetvetiu pyetja: cilėt e kundėrshtojnė, cilėve u prishet rehati sot pėr ēka kėrkojnė ata qė shkrinė rinitė e tyre, jetėt e tyre, nė vėndin me diktaturėn mė tė pashpirt, mė tė egėr, mė tė fėlliqur tė planetit? Aspak e vėshtirė pėr t’u ditur! Njė grusht politikanėsh gjysmė injorantė gjysmė burokratė qė po na rrinė ende mbi krye, mbeturina tė njė zgjidhjeje apo zgjedhjeje tė keqe fillestare qė kompromentoi jo thjesht dhe vetėm ēėshtjen e tė burgosurve tė diktaturės gjakatare, por krejt postdiktaturėn, krejt postkomunizmin. Kaq. Tė tjerat janė llafe.

Kėta burokratė shpirtthatė tani po na thonė se ēėshtja qenka proceduriale, dhe fatura e madhe. Jo shpirtkatranėr jo, ēėshtjen doni ju ta bėni tė tillė, ajo nuk ėshtė absolutisht proceduriale, por vetėm e vetėm morale. Dhe, dihet, fatura, sado e madhe, kurrėn e kurrės nuk mund tė pėrcaktohet “e madhe” pėr njė ēėshtje morale. Ja pra dallimi i madh e i dhimbshėm; ata, viktimat tuaja, me tė cilėt ju po talleni sot, pikėrisht pėr njė ēėshtje morale, nuk pyetėn pėr procedura, as tė thjeshta as tė ndėrlikuara.

Nuk pyetėn as pėr fatura, as tė vogla e as tė mėdha, as mendja s’u vajti. Ata, veē vuajtjeve tė pafundme, nuk morėn kurgjė. Jeni ju dhe vetėm ju qė merrnit dhe merrni. Ata vetėm dhanė, dhanė ato ēka nuk i mban dot asnjė faturė - Jetėt. Zor se burokratėt e sotėm ta kenė harruar dashurinė e tyre tė parė; Karl Marksin. Le t’ua ilustrojmė pėrmes tij tė tyrin krim zotėrinjve tė sotėm, shokėve tė vjetėr.

Teoria e Marksit ishte argumentim, shpjegim, parashtrim, procedurė e pėrsosur. Po, po, e pėrsosur, si duheshin ndrequr njė nga njė tė gjitha punėt e njerėzisė. Veēse krejt e pavlefėshme. Pse nuk funksionoi, pse u shemb si prej kartoni, pse dėshtoi me turp, pasi varrosi miliona viktima katedralja madhėshtore, e bėrė me punė titanike dhjetravjeēare ?! Sepse i mungonte ajo diēkaja e vockėl, ajo flakėza qė nuk fiket kurrė, ajo ēka u mungon tė sprasmėve kriptomarksistė, burokratėve tanė, “ay qė djeg nė kraharuar, pa njojtur tė shuar” - Shpirti.

Nuk procedurohet Shpirti o tė mjerė, nuk racionalizohet vuajtja, nuk shpėrblehet dhimbja, nuk kthehet koha, nuk kthehet rinia, nuk ngjallet vdekja! Mos u lodhni dhe mos u vononi kot! Vėrtitini kartrat nga t’ju dojė qefi, dėrgojini nė Venecian e gondolave, nė Romėn e Koloseumit, nė Londrėn e mjegullės, nė New-Yorkun e grataēielave, nė Tokion e hieroglifeve dhe tėrmeteve, nė Vatikanin e lutjeve po deshėt.

Edhe sikur t’u thonė tė mos u jepni hiēgjė ish tė burgosurve nė hall, edhe sikur t’u thonė t’ua falni tėrė Shqipėrinė, ēfarėdo pėrgjigje qė do japin, nėse do japin, gabim do ta kenė. Nuk ka zyrė nė botė, as departament, as institut, as qeveri, as ministri, askurgjė, sado tė ditur, tė thellė, seriozė, tė sofistikuar qofshin, ta dijė ē’ėshtė bėrė kėtu e tė japė kėshilla pėr mė tej.

Mos shko larg, por shih sot tė dėrguarit e tyre kėtu! Tiranė - Restorantet e Golemit - Kalaja e Krujės. Ndonjė i rrallė deri nė Shkodėr. Ndonjė edhe mė i rrallė deri nė Pogradec pėr tė soditur liqenin dhe pėr tė ngrėnė ndonjė drekė me koran. Pas tyre vuuuu OJQ-irsat bythėlėpirėsat. Se edhe ne pak zagarė harrimtarė trutharė qė as mėndja u vete pėr tė pėrndjekur jet’shkatėrruar, nuk kemi pak jo. Diēka veēanėrisht dhe jashtėzakonisht e dhimbshme, e turpshme, kriminale, qė mendja nuk e rrok, fjala nuk e thotė, dheu nuk e mban, ėshtė, le ta themi se s’bėhet kiameti, heshtja e komuniteteve fetare. Ndoshta nuk e kanė gabim ata qė thonė se edhe ato na i ka gllabėruar politika. Turp!

Disa nuk e dinė, disa nuk e kuptojnė, disa bėjnė sikur nuk e dinė, disa bėjnė sikur nuk e kuptojnė, por le ta dinė mirė tė gjithė kėtu dhe krejt bota: shqiptarėt dhe Shqipėria nuk do tė gjejnė kurrė qetėsi pa konsideruar seriozisht, pa u sjellė njerėzisht, dhe pa kthyer deri nė qindarkėn e fundit faturėn e atyre qė vuajtėn vetė pėr tė mos e lėnė tė vdesė Lirinė e tė tjerėve; tė burgosurit e ndėrgjegjes. Ky ėshtė Pengu i Madh, sfida e madhe qė ka pėrpara shqiptaria!

Prandaj, hajde nė vete xhelat, mos e gjakos tė burgosurin e burgut tė cilin, gjithsesi, edhe ti vetė e vuajte. Po tė duket se nuk po zbaton ligjin, a nuk po i bindesh urdhrit, ul kokėn shih dorėn si po tė mpihet, po tė ngrin. Dhe ti burokrat, merre dy minuta kokėn mes grushtave. Problemi ėshtė shqiptar! Lėri marifetet, dėnglat, komisionet, gondolat, mjegullat, grataēielat. Pėrndryshe, hiē mos u ēudit, Ferri tė pret!


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.