|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Kapardisja me Perėndimin

 
 

 
1 maj 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Rezoluta mė e fundit e Brukselit pėr vazhdimin e monitorimit tė rreptė tė institucioneve shqiptare, sidomos pėr tri nga sfidat mė tė patolerueshme: zgjedhje tė ndershme parlamentare, efikasitet nė luftėn kundėr korrupsionit, progres tė dukshėn nė luftėn kundėr trafiqeve, pra kjo rezolutė europiane u pėrcoll nga klasa politike shqiptare si njė rutinė e zakonshme, si njė njė porosi qė jepet ritmikisht, njė herė nė muaj, nga njė ambasador perėndimor ose nga njė institucion ndėrkombėtar i instaluar nė kryeqytet. Nuk ėshtė hera e parė qė klasa politike shqiptare, zyrat e marrėdhėnieve me publikun, ato tė marrėdhėnieve me Jashtė ose deputetė tė caktuar, rreken tė gjejnė rreshta pozitive pėr vetveten dhe tė lėshojnė njė breshėri akuzash pėr kundėrshtarėt e tyre. Edhe nė kėtė rast Bardhyl Agasi i socialistėve u pėrpoq tė thoshte disa paragrafe parafabrikate pėr rezolutėn dhe e kaloi fajin menjėherė te Partia Demokratike, qė edhe ajo e ka njė rresht europian pėr reflektim.
 
Por ndryshe nga ēfarė kumtoi Agasi, rezoluta europiane ėshtė detyruese nė radhė tė parė pėr institucionet shqiptare, ėshtė drejtpėrdrejt ndėshkuese pėr qeverinė e zotit Nano, pėr pushtetin gjyqėsor qė dominohet tėrėsisht nga mazhoranca, ėshtė pėr paefikasitetin e strukturave tė tjera shtetėrore qė janė parė thjesht si vende pune, si trampolina pėrfitimi dhe asgjė tjetėr.
 
Edhe pa u thėnė publikisht nė njė rezolutė, monitorimi i Shqipėrisė, i institucioneve tė saj tė pas nėntėdhjetė e shtatės, ka qenė i realizuar dhe Perėndimi ka tashmė shumė aksesorė qė mund tė vėzhgojė dhe tė krijojė tablo tė plota sesi vepron njė qeveri, si sillen nė mėnyrė tė ndershme apo abuzive shumė deputetė e ministra, se si bizneset e reja apo tė vjetra pėrpiqen tė kenė nėn zotėrimin e tyre edhe media, jo thjesht pėr tė plotėsuar njė pushtet tė domosdoshėm nė pushtetet klasike tė njė demokracie, por pėr tė pėrfituar abuzivisht; se si vullnetet politike tė shumė partive dhe tė institucioneve janė tėrėsisht nė funksion tė pasurimit tė pamerituar dhe tė tjera dukuri qė finalizohen nė njė varfėri tė tejskajshme (dhe nė njė diferencim kėrcėnues), nė mbetjen pezull tė shumė zhvillimeve dhe nė shndėrrimin gradual tė njė shoqėrie qė s'ėshtė as komunizėm dhe as demokraci, njė gjysmėdemokraci qė akumulon shumė probleme shpėrthyese.
 
Njė kapardisje politike pėr gjasme reflektim dhe pėr parametra tė standardeve tė njohura, si edhe herė tė tjera, mund tė rrėzohet fare lehtė kur njė projekt tė shėrbimeve sociale qė ėshtė i destinuar pėr OJF, shkon nė deputetė, ministra dhe ish minisitra, kur njė vulė ambasade nė Athinė mund tė aktivizojė njė luzmė sekserėsh; kur zyra tė tėra tė shėrbimeve tė shtetit, megjithėse paguajnė reklamė dhe bėrtasin nga mėngjesi nė darkė pėr korrektesė qytetarėsh nė shlyerjen e pagesave, pra ky lloj shteti nuk ėshtė ende nė gjendje pėr tė larguar radhėt bezdisėse dhe rraskapitėse pėr qytetarėt shqiptarė.

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.