|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E premte, 30 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova ka kėrkuar njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės dhe hapjen e Zyrės sė Kosovės nė OKB

 • President Rugova kėrkoi tė transferohen mė shumė pėrgjegjėsi ekzekutive tek institucionet e Kosovės

 • Presidenti Rugova tha se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė pėrcaktim i popullit dhe i tė gjitha forcave politike

 • S. Kelli: Unė kam punuar me presidentin Rugova njė kohė tė gjatė sepse qėllimi ynė ėshtė Kosova e pavarur

 • Pasi paguan kaucionin prej 50 mijė eurosh, u liruan nga paraburgimi dy ish-zyrtarėt e lartė tė PTK-sė

 • Institucionet e Kosovės dhe UNMIK-u planin serb pėr Kosovėn e cilėsojnė tė pavlefshėm

 • Parlamenti i Serbisė ka miratuar planin pėr Kosovėn

 • Kėshilli i Evropės kėrkon nga Shqipėria tė luftojė korrupsionin dhe krimin e organizuar

 • Tėrheqje e trupave amerikane nga Falluxha

 • Bush dhe Ēejni dėshmuan para Komisionit

 • Hetohen pėr abuzime oficerė amerikanė

 • Policia indoneziane ka arrestuar sėrish klerikun Abu Bakar Bashir pėr terrorizėm

 • Trupat e Ēadit pas pėrleshjeve kanė hyrė nė Sudan

 • Talibanėt kanė vrarė 5 ushtarė afganė

 • Policia indoneziane ka arrestuar sėrish klerikun Abu Bakar Bashir pėr terrorizėm

 
  
Presidenti Rugova ka kėrkuar njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės dhe hapjen e Zyrės sė Kosovės nė OKB
 
Nju-Jork, 30 prill 2004 - Presidenti Rugova ka kėrkuar njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės dhe hapjen e Zyrės sė Kosovės nė OKB. Kėto kėrkesa Presidenti i ka paraqitur nė njė darkė pune me ambasadorėt e 20 vendeve nė kėtė organizatė, ku ishin tė pranishėm edhe asesisteni i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė Hedi Anabi dhe shefja e kabinetit tė z. Anan, Elizabet Lindenmajer.
 
Nė darkėn e organizuar nga misioni i Republikės sė Shqipėrisė nė OKB, pėrkatėsisht nga ambasadori Agim Nesho, presidenti Rugova ambasadorėt e KS i njoftoi edhe me zhvillimet e fundit nė Kosovė, duke theksuar domosdoshmėrinė e bartjes tė sa mė shumė kompetencave nga UNMIK-ut tek insitucinet e Kosovės.

Duke elaboruar kėrkesėn pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, Presidenti Rugova, mes tjerash, tha se Kosova e pavarur do tė qetėsonte rajonin dhe do tė pėrshpejtonte proceset demokratike nė vend.

Ambasadori gjerman pranė OKB-sė tha se tė gjitha opsionet pėr statusin final tė Kosovės janė tė hapura dhe nuk pėrjashtoi mundėsinė e hapjes sė Zyrės sė Ndėrlidhjes sė Kosovės nė Kombet e Bashkuara. Por, ai theksoi se pėr kėtė ēėshtje institucionet e Kosovės do tė duhej tė diskutonin me administratėn e UNMIK-ut, e cila aktualisht e pėrfaqėson Kosovėn nė KS dhe nė OKB.
 
 
President Rugova kėrkoi tė transferohen mė shumė pėrgjegjėsi ekzekutive tek institucionet e Kosovės
 
Uashington, 30 prill 2004 - Nė njė intervistė qė i dha "Zėrit tė Amerikės" nė Uashington, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, tha se me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, do tė jetė shumė mė i lehtė edhe integrimi i pakicės serbe dhe pakicave tė tjera.

Duke folur pėr takimet qė pati nė Nju Jork me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Annan si dhe me zyrtarėt amerikanė rreth ngjarjeve tė marsit, Presidenti Rugova tha se tė gjithė janė tė prekur dhe tė habitur me ato ngjarje, sepse nė Kosovė kishte njė trend shumė pozitiv.
 
Por ėshtė edhe pėrkushtimi, edhe i zotit Kofi Annan dhe i OKB-sė dhe sidomos i Shteteve tė Bashkuara, qė tė tejkalohet gjendja dhe pėrkushtimi se do tė vazhdojnė tė pėrkrahin Kosovėn dhe qendrimet pozitive nė Kosovė, tha ai.

"Ne e kemi kryer pjesėn tonė politike, por ngjarjet ndodhėn shumė papritur, filluan shumė ashpėr, diēka qė nuk mund ta imagjinoje qė do tė reagohej ndaj policisė sė UNMIK-ut, ndaj KFOR-it por edhe ndaj policisė sė Kosovės", tha Presidenti Rugova.

Ndėrkaq kritikat nga bashkėsia ndėrkombėtare pėr udhėheqjen e Kosovės i cilsoi si kritika pozitive pėr insitucionet vendore. Pir theksoi se duhet tė fillojė transferimi i pėrgjegjėsive ekzekutive nga UNMIK-u tek vendorėt.

Duke folur pėr realizimin e standardeve, ai tha se ngjarjet e marsit mund tė ngadalėsojnė pak gjendjen, por ato do tė vazhdojnė tė prėmbushen, kurse njė pjesė e tyre ėshtė pėrmbushur.
"Duhet tė fillojmė me vlerėsimin e tyre gradual, kjo ėshtė e rėndėsishme dhe tė shikojmė ēka mund tė realizojmė kėtė vit", tha ai.
 
"I kemi edhe zgjedhjet nacionale nė vjeshtė dhe ēdo parti politike, ēdo grup do tė shikojė interesat e veta, por ne nuk do tė bėjmė njė fushatė tė gjatė... sepse jemi vend i vogėl dhe duhet tė punojmė, t'i kryejmė detyrat, institucionet dhe tė tjerat".

Nė lidhje me problemin delikat, siē ėshtė ēėshtja e pakicės qė lidhet ngushtė me standardet, Presidenti Rugova ritheksoi se me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės do tė jetė shumė mė i lehtė edhe integrimi i pakicės serbe dhe pakicave tė tjera. "Do tė ishte shumė mė i lehtė edhe integrimi ekonomik i tyre, demokratik, sepse edhe ata qė janė sot aty, edhe ata kėrkojnė punė.
 
Ne kemi bėrė sa kemi mundur qė nė vendbanimet serbe, kemi financa tė veēanta, kemi shkolla, ambulanca. Atje ku janė ata shumicė shqiptarėt marrin pjesė nė Asamble Komunale, nuk hapin probleme", duke shtuar se njė pjesė e serbėve ende mendojnė me logjikėn e vjetėr.

Ndėrkaq nė lidhje me dialogun e mundshėm me Beogradin, Presidenti tha se duhet tė pritet pak pas ngjarjeve tė marsit dhe nė kuadrin e zhvillimeve nė rajon, por do tė bėhen pėrpjekje edhe nė kėtė drejtim. "Ėshtė nė interesin tonė tė kemi marrėdhėnie tė mira me tė gjithė fqinjėt tanė.
 
Me Shqipėrinė i kemi tė mira, me Maqedoninė kanė filluar mė mirė, me Malin e Zi, dhe po ashtu me Serbinė, por janė probleme mė tė rėnda dhe ata derisa ata tė pranojnė realitetin e ri qė ka ndodhur pas ndėrhyrjes sė NATO-s dhe pas pesė vjetėsh progresi nė Kosovė", theksoi mes tjerash Presidenti Rugova nė kėtė intervistė.
 
 
Presidenti Rugova tha se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė pėrcaktim i popullit dhe i tė gjitha forcave politike
 
Uashington, 30 prill 2004 - Presidenti Ibrahim Rugova bashkė me Ambasadorin e nderit tė Kosovės nė SHBA, Bob Doll, dhanė njė konferencė shtypi pėr media nė Uashington.

Presidenti Rugova vlerėsoi me kėtė rast se Kosova ka pasur njė progres shumė tė mirė gjatė kėtyre pesė vjetėve. "Ngjarjet e marsit na kanė tronditur tė gjithėve, por gjendja po normalizohet.
 
Do tė marrim masa ndaj tė gjithė atyre qė kanė pėrdorur dhunėn", tha ai duke shtuar se janė duke u shikuar raportet me UNIMK-un, qė tė bėhet transferi i pushtetit nė institucionet e Kosovės.

"Dėshiroj tė them me kėtė rast se tė gjithė duhet tė mendojmė qė nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, qė ėshtė vendi qė na ka ndihmuar mė sė shumti, OKB-ja e BE-ja qė tė bėhet njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės, sepse kjo do t'i pėrshpejtonte proceset e brendshme demokratike, integrimin e minoriteteve nga shumica shqiptare, si dhe do ta qetėsonte atė pjesė tė botės, Shqipėrinė, Maqedoninė, ku ka shumė shqiptarė, Malin e Zi e edhe vetė Serbinė, edhe pse ajo tash pėr tash mendon ndryshe", thaksoi para mediave Presidenti Rugova, duke nėnviziuar se pavarėsia do ta shpejtonte zhvillimin ekonomik, sepse nė kėtė mėnyrė Kosova do tė kishte qasje nė Bankėn Botėrore, fondet monetare tė tjera ndėrkombėtare.

Ndėrkaq, ish-senatori Bob Doll, deklaroi se pavarėsia e Kosovės nuk ėshtė ēėshtje se a do tė ndodhė, por se kur do tė ndodhė kjo. "Mendoj se kjo duhet tė ndodhė sa mė parė, sepse tash pesė vjet njerėzit po presin.
 
Unė gjithnjė kam thėnė edhe nė Senat, edhe kudo tjetėr, nė biseda me demokratė ose republikanė, qė sa mė parė duhet tė ndodhė pavarėsia e Kosovės, normalisht duke mbrojtur tė drejtat e minoritetit serb",- tha zoti Doll. Ai deklaroi se ndiehej shumė krenar qė ėshtė Ambasador nderi i Kosovės nė SHBA.

Pyetjes se cili ishte qėndrimi i bashkėbiseduesve gjatė takimeve, si me Kofi Ananin dhe tė tjerėt, dhe nėse do tė ndodhė sė shpejti pavarėsia e Kosovės dhe hapja e zyrės sė Kosovės nė OKB, Presidenti Rugova u shpreh se e ka shtruar kėtė ēėshtje dhe ėshtė shumė optimist se kėto tė dyja do tė ndodhin shumė shpejt. "Duhet tė kemi njė zyrė ndėrlidhėse nė OKB, ani pse ne tashmė e kemi UNMIK-un, por duhet ta kemi edhe njė zyrė tė institucioneve tė Kosovės", tha ai.
 
"Po qe se pavarėsia e Kosovės do tė njihej nga SHBA-tė dhe Unioni Evropian, do tė pranohet edhe nga fqinjėt tanė", teksoi z. Rugova.

Edhe zoti Doll tha se me kėtė ēėshtje pajtohej plotėsisht me Presidentin Rugova - qė ka ardhur koha optimale qė OKB-ja dhe SHBA-tė ta shqyrtojnė ēėshtjen e statusit tė Kosovės.

"Institucionet ndėrkombėtare nė Kosovė duhet tė pėrkujdesen dhe tė pėrqendrohen mė shumė nė popullin e Kosovės dhe nė kėtė janė tė pėrfshirė edhe amerikanėt, tė cilėt duhet tė punojnė dhe tė veprojnė nė kėtė drejtim, t'i marrin nė konsideratė qėndrimet e popullit tė Kosovės", tha Doll, duke shtuar se ndonėse Amerika ėshtė e pėrqendruar nė rajone tė tjera tė krizės, ka obligim tė veēantė ndaj Kosovės.

Ndėrkaq, nė pyetjen se Kosova e pavarur a do tė jetė stabilizuese e rajonit, Presidenti Rugova tha se ėshtė i sigurt se po. "Kjo sė pari vetė popullit tė Kosovės do t'ia hiqte frikėn pėr tė ardhmen, pastaj integrimet e brendshme nė Kosovė do tė ndodhin mė shpejt dhe kjo do ta qetėsonte Shqipėrinė, Maqedoninė, Malin e Zi dhe vetė Serbinė, edhe pse kjo e fundit mendon ndryshe",- u shpreh Presidenti. "Statusi i pazgjidhur do tė krijojė probleme, sepse fqinjėt tanė po manipulojnė me kėtė",- konstatoi Presidenti.

I pyetur nėse pavarėsia eventuale e Kosovės do t'i nxitte serbėt e Bosnjės pėr njė gjė tė tilė, zoti Rugova u shpreh se pavarėsia e Kosovės do ta stabilizonte rajonin dhe se ēėshtja e Kosovės nuk lidhet me Bosnjėn, sepse ajo ka njė argument tė Dejtonit.
 
"Unė them se kjo nuk do t'i provokonte serbėt e Bosnjės dhe koncepti im ėshtė se Kosova e Pavarur dhe vendet e tjera, si Shqipėria, Maqedonia, Bosnja, Serbia, Kroacia etj., tė gjitha, do tė hyjnė nė Unionin Evropian", tha ai, duke shtuar se "definitivisht pavarėsia e Kosovės do ta qetėsonte rajonin".

Ndėrkaq, duk u ndėrlidhur nė kėtė temė, senatori Dole theksoi se njė gjė ishte e qartė se kthimi Kosovės aty ku ka qenė nuk do tė jetė i pranueshėm nga populli i Kosovės, prandaj duhet gjetur njė rrugė pėr ruajtjen e tė drejtave tė pakicave dhe tė ecet pėrpara me pavarėsinė e Kosovės. "Mendoj se Amerika duhet tė shtojė fokusimin nė rajon dhe njė konferencė ndėrkombėtare pėr kėtė ēėshtje do tė ishte mė se e dobishme",- theksoi Doll.

Pyetjes sė njė gazetari se ēfarė po bėhet pėr ndalimin e trafikimit tė qenieve njerėzore, pasi Kosova ėshtė qendėr e kėtij trafiku, Presidenti Rugova kategorikisht mohoi njė gjė tė tillė, duke thėnė se kjo nuk ishte aspak e vėrtetė.

Duke iu pėrgjigjur pyetjes pėr decentralizimin dhe kėrkesėn e serbėve pėr autonomi tė serbėve brenda Kosovės, Rugova theksoi se ėshtė nė favor tė decentralizimit vertikal e jo nė vija etnike, sepse kjo do tė pėrfshinte tėrė rajonin dhe mund tė hapte konflikte tė reja.
 
"Ndėrsa ajo tjetra qė thatė ju (autonomia, shėnim i redaksisė), tė cilėn fjalė nuk dua as ta pėrmend",- u shpreh qartė Presidenti i Kosovės, duke shtuar se pakica serbe do t'i ketė tė gjitha tė drejtat.
 
 
S. Kelli: Unė kam punuar me presidentin Rugova njė kohė tė gjatė sepse qėllimi ynė ėshtė Kosova e pavarur
 
Uashington, 30 prill 2004 - Presidenti Rugova ėshtė takuar edhe me kongresisten Sju Kelli, e cila kryeson grupin e kongresistėve pėr Kosovėn.

Pas kėtij takimi z. Rugova tha se me zonjėn Kelli kishte biseduar pėr gjendjen nė Kosovė pas trazirave tė marsit, qė ka filluar tė stabilizohet, si dhe pėrmasat qė janė marrė pėr sanimin e gjendjes. Ndėrkaq ata qė kanė pėrdorur dhunėn duhet tė dalin para drejtėsisė, tha ai. "Ligji dhe drejtėsia do tė sundojnė nė Kosovė", ka thėnė Presidenti Rugova, duke shtuar se kongresistja Kelli e pėrcjell shumė mirė gjendjen nė Kosovė, progresin qė ėshtė arritur pėr kėto vite.

"Unė shtrova edhe kėrkesėn se duhet tė mendojmė sė bashku qė sa mė parė tė njihet pavarėsia e Kosovės, sepse kjo do tė hapte shumė procese pozitive tė brendshme me njė integrim tė Kosovės nė bashkėsinė ndėrkombėtare, si dhe njė integrimi i minoriteve nė shoqėrinė kosovare, nė shtetin e Kosovės", nėnvizoi Presidenti i Kosovės. Ai edhe me kėtė rast falenderoi zonjėn Kelli pėr angazhimet e saj pėr Kosovėn.

Kongresistja Sju Kelli pas takimti me Presidentin Rugova, tha: "Unė kam punuar me Presidentin njė kohė tė gjatė sepse qėllimi ynė ėshtė Kosova e lirė dhe e pavarur". Kjo, tha ajo do tė arrihet kur Kosova tė kalojė disa mandate tė ndryshme drejt njė shteti tė pavarur.
 
Zonja Kelli theksoi se Presidenti ka folur fuqishėm rreth asaj qė siguron se ligji dhe drejtėsia, drejtėsia e ndershme dhe e barabartė do tė ekzistojnė nė Kosovė dhe ai ėshtė duke punuar nė kėtė drejtim. Z. Rugova e ka pranuar pėrgjegjėsinė morale pėr tė udhėhequr popullin e tij", tha kongresistja Sju Kelli.

Presidenti Rugova ėshtė takuar edhe shumė senatorin Bill Klif qė ėshtė kryetari i shumicės sė republikanėve nė Senat, pastaj me ish-kryetarin po tė njėjtėn pozitė senatorin Tretllof, senatorin tjetėr Xhorxh Vojnoviq, pastaj me anėtarėt tjerė tė Senatit Elizabet Doll dhe kongresisten Sju Kelli, Eliot Engėll dhe Xhim Moran.
 
 
Pasi paguan kaucionin prej 50 mijė eurosh, u liruan nga paraburgimi dy ish-zyrtarėt e lartė tė PTK-sė
 
Prishtinė, 30 prill 2004 - Dy ish-zyrtarėt e lartė tė PTK-sė Leme Xhema, Bedri Rama u liruan dje pasdite nga paraburgimi pasi paguan secili njė kaucion prej 50 mije eurosh. Kėtė lajm e konfirmoi zėdhėnėsja e misionit tė OKB-sė Matilde Heneke.
 
Ata u arrestuan pardje nė Prishtinė dhe u mbajtėn nė arrest 12 orė nėn dyshimin pėr korrupsion. Megjithatė, hetimet ndaj tyre do tė vazhdojnė, ndėrkohė qė mėsohet se hetimet pėr korrupsion nė kėtė komapani janė duke u zhvilluar edhe ndaj dy zyrtarėve tė lartė tė UNMIK-ut Gerald Fisher, ish-zėdhėnės i shefit tė UNMIK-ut dhe Rajner Lesar ish-shef i Departamentit tė Telekomunikacionit nė Kosovė.
 
 
Institucionet e Kosovės dhe UNMIK-u planin serb pėr Kosovėn e cilėsojnė tė pavlefshėm
 
Prishtinė, 30 prill 2004 - Institucionet e Kosovės dhe UNMIK-u kėtė kėtė plan serb e cilėsojnė si tė pavlefshėm. Theksohet se ky plan ėshtė njė hap i gabuar i cili nuk do t'i ndihmojė marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, por as vetė pozitės sė serbėve nė Kosovė.

Ramush Tahiri, kėshilltar politik i kryeparlamentarit Daci, thotė se miratimi i planit pėr Kosovėn nga ana e Qverisė serbe ėshtė pėrzierje nė punėt e brendshme tė Kosovės, pasi qė Serbia sikurse asnjė shtet tjetėr nuk ka jurisdikcion mbi Kosovėn.

Nga ana tjetėr zyrtarė tė administratės ndėrkombėtare nė Kosovė mohojnė ta kenė parė njė plan tė tillė. Shefja pėr informim e kėsaj administrate Hua Xhiang thotė se pėr kėtė plan ka dėgjuar vetėm nga mediat serbe. Ajo ka thėnė se qėndrimi i administratės ndėrkombėtar ėshtė se ēdo vendim duhet tė merret nė pajtueshmėri ndėrmjet tė gjitha komuniteteve.

Kjo zėdhėnėse ka thėnė se kantonizimi dhe ndarja nuk kanė qenė kurrė objektiva tė administratės ndėrkombėtare dhe kjo ėshtė thėnė shumė qartė edhe nė tė kaluarėn, tha Hua Xhiang.
 
 
Parlamenti i Serbisė ka miratuar planin pėr Kosovėn
 
Beograd, 30 prill 2004 - Parlamenti i Serbisė ka miratuar dje njėzėrit planin e Qeverisė sė Serbisė pėr Kosovėn me tė cilin, siē thuhet "nėpėrmjet autonomisė territoriale, kulturore dhe personale parashihet mbrojtja e serbėve nė Kosovė". Plani parasheh formimin e pesė rajoneve autonome pėr serbėt nė Kosovės.
Kryeministri i Serbisė, Vojisllav Koshtunica deklaroi se plani i Qeverisė serbe pėr zgjidhjen e situatės nė Kosovė parasheh decentralizimin e pushtetit si mundėsi pėr zgjidhjen politike nė Kosovė.
 
Ai shtoi se ky plan nuk e paragjykon statusin final tė Kosovės dhe kjo nuk ėshtė ēėshtje me tė cilėn Serbia duhet tė merret, duke shtuar se ky plan nuka angazhohet as pėr ndarjen entnike tė Kosovės, edhe pse siē u shpreh, "ndarja etnike e Kosovės ėshtė mė e mirė se Kosova etnikisht e pastėr".

Sipas planit tė Qevrisė serbe, autonominė territoriale do ta pėrbėnin pesė rrethe, por siē thuhet pėr njė autonomi tė tillė duhet Rezolutė e KS tė OKB-sė.
 
 
Kėshilli i Evropės kėrkon nga Shqipėria tė luftojė korrupsionin dhe krimin e organizuar
 
Strasburg, 30 prill 2004 - Nė Shqipėri ka pėrparim tri vitet e fundit pėrsa i pėrket funksionimit tė demokracisė pluraliste dhe tė shtetit juridik. Por tė gjitha arritjet kėrcėnohen nga ndikimi i krimit tė organizuar dhe ndikimi i njė pjese tė biznesit tė ligjshėm nė jetėn publike. Kėtė diagnozė i bėn gjendjes aktuale nė Shqipėri Kėshilli i Evropės, i cili publikoi dje pasdite njė rezolutė pėr zhvillimet nė Shqipėri.

Pėrparimet konsistojnė nė forcimin e ndikimit tė parlamentit nė jetėn politike nė Shqipėri, si dhe nė pėrpjekje deri tani tė paprecedenta pėr dialog dhe bashkėpunim midis partive politike. Ndonėse jetėshkurtra, pėrpjekjet kanė treguar se ka alternativė pėrballė konfrontimit dhe bllokimit qė ka dominuar politikėn shqiptare, konstatohet nė Strasburg.

Qeverisė sė Shqipėrisė i llogaritet mė tej pozitivisht miratimi i shumė ligjeve nė fusha bazė tė reformave si dhe reduktimi i nivelit tė trafikut ilegal tė qėnieve njerėzore pėrmes Adriatikut. Pėrmirėsimi i vazhdueshėm i marrėdhėnieve me fqinjėt dhe roli e ndihma konstruktive pėr pėrpjekjet ndėrkombėtare nė Kosovė cilėsohen gjithashtu si arritje tė autoriteteve shqiptare.

Megjithatė ka ende shumė pėr tė bėrė, tha nė emėr tė Komitetit pėr Plotėsimin e Detyrimeve pėr Shtetet Anėtare tė KE raportuesi, eurodeputeti polak Jezhi Smoravinski:

Sistemin gjyqėsor nė Shqipėri ata e shohin tė dobėt dhe jo efektiv. Personeli i tij ėshtė i pėrgatitur jo si duhet dhe duket se tė paktėn pjesėrisht ėshtė i korruptuar, konstatohet nė Strasburg.

Eurodeputetėt shqiptarė nė KE e pranuan faktin se vendi i tyre ka ende probleme. Por socialistėt i kujtuan Asamblesė hapin e madh qė pėr mendimin e tyre ka bėrė Shqipėria nė shtatė vitet e fundit. Kryetari i delegacionit shqiptar nė KE, Petro Koēi pėrshėndeti optikėn e KE tė fiksuar nė rezolutė, qė tė dyja partitė kryesore politike, PD dhe PS tė mbajnė sė bashku pėrgjegjėsi pėr problemet dhe difektet e vendit.

Ndryshe e vlerėsoi gjendjen nė Shqipėri, pėrfaqėsuesja e PD nė delegacionin shqiptar nė KE, Jozefina Topalli, duke thėnė se "46% e shqiptarėve jetojnė nėn nivelin zyrtar tė varfėrisė, investimet e huaja pėr disa vite janė vetėm gjysma e atyre tė Maqedonisė. Ēdo vit 100 mijė shqiptarė largohen nga vendi. Krimi i organizuar shqiptar ėshtė deklaruar nga Europoli mė i rrezikshmi i Evropės. Dhe mungon dėshira e vėrtetė pėr ta luftuar atė," tha Topalli.

Parlamentarėt e Kėshillit tė Evropės i kėrkuan Shqipėrisw tė bėjė pėrpjekje serioze pėr tė vėnė nė jetė legjislacionin themelor, pasi test pėr qeverinė ėshtė zbatimi nė praktikė dhe jo vėnia nė letėr.
(A.Dodi).
 
 
Tėrheqje e trupave amerikane nga Falluxha
 
Falluxha, 30 prill 2004 - Autoritetet ushtarake amerikanė nė Irak po negociojnė me ish-gjeneralė tė ushtrisė sė Sadam Huseinit pėr t'i dhėnė fund rrethimit tė Falluxhas.

Sipas njė plani, marinsat do tė tėrhiqen nga pozicionet nė Falluxha dhe katėr ish gjeneralė tė ushtrisė sė Sadam Huseinit me 1 mijė e 100 trupa irakiane do tė hyjnė nė qytet pėr tė marrė nėn kontroll sigurinė.

Njė komandant i marinsave jashtė qytetit tha se tėrheqja amerikane do tė fillojė sot. Por Pentagoni tha se bisedimet po vazhdojnė dhe nuk ėshtė arritur njė marrėveshje pėrfundimtare.
 
 
Bush dhe Ēejni dėshmuan para Komisionit
 
Uashington, 30 prill 2004 - Presidenti Bush dhe nėnpresidenti Dik Ēejni u takuan dje privatisht me 10 anėtarėt e komisionit, qė po heton sulmet terroriste tė 11 shtatorit 2001.

Komisioni dėshiron tė dijė se ēfarė dinte Shtėpia e Bardhė para sulmeve kundėr Shteteve tė Bashkuara dhe si iu pėrgjigj ajo kėrcėnimit terrorist.

Presidenti tha se iu pėrgjigj ēdo pyetjeje tė anėtarėve tė komisionit. "Ishte njė bisedė shumė e pėrzemėrt. Mė lanė pėrshtypje me pyetjet qė mė bėnė", tha Bush.

Seanca, e cila u zhvillua nė Zyrėn Ovale tė presidentit, zgjati mė shumė se 3 orė. Zoti Bush e pėrshkroi takimin si tė rėndėsishėm dhe me njė gamė tė gjerė ēėshtjesh, madje zoti Bush la tė kuptohet se toni ishte ndėr-partiak.

"Mendoj se kjo seancė i ndihmoi anėtarėt e komisionit qė tė kuptojnė se si punoj unė, si e drejtoj Shtėpinė e Bardhė dhe si veprojnė nė rast kėrcėnimesh", tha Presidenti Bush.
 
 
Hetohen pėr abuzime oficerė amerikanė
 
Bagdad, 30 prill 2004 - Njė hetim qė ėshtė urdhėruar nga ushtria amerikane ka rekomanduar marrjen e masave disiplinore ndaj disa oficerėve tė ushtrisė qė kanė punuar nė njė burg nė Irak.
Ata janė pezulluar nga detyra pėr arsye se akuzohen se kanė abuzuar dhe janė sjellė nė mėnyrė tė egėr me tė burgosurit.

Televizioni amerikan CBS transmetoi njė numėr fotografish tė marra prej ushtarėve, fotografi, tė cilat janė shokuese dhe tronditėse.

Megjithėse se ushtarakėt kėmbėngulin se bėhet fjalė vetėm pėr njė rast tė izoluar, fakti qė amerikanėt kanė abuzuar dhe janė talluar me irakianėt nė tė njėjtin burg ku regjimi i Sadam Huseinit torturoi shumė tė burgosur, nuk do tė kalohet qetėsisht jo vetėm nė Irak, por nė tė gjithė rajonin.
 
 
Policia indoneziane ka arrestuar sėrish klerikun Abu Bakar Bashir pėr terrorizėm
 
Xhakartė, 30 prill 2004 - Pas lirimit nga njė burg i Xhakartės, policia indoneziane e ka arrestuar sėrish klerikun militant Abu Bakar Bashir nėn dyshimin pėr terrorizėm, njofton BBCnews. Policia ka thėnė se ka tė dhėna tė reja qė dėshmojnė se ai ishte lider i lartė i grupit militant Xhama Islamiah, tė akuzuar pėr bombėvėniet nė Bali mė 2002. Bashir ka mohuar tė jetė lider shpirtėror i kėtij grupi dhe ka vuajtur 18 muaj burg pėr delikt emigrimi.
 
 
Trupat e Ēadit pas pėrleshjeve kanė hyrė nė Sudan
 
Nxhamena, 30 prill 2004 - Trupat e Ēadit kanė depėrtuar kufirin e tyre pas pėrleshjeve me forcat sudaneze kanė hyrė nė Sudan, njofton BBCnews. Zėdhėnėsi i qeverisė sė Ēadit ka thėnė se trupat do tė mbrojnė civilėt lokalė dhe refugjatėt nga konfliktet nė rajonin e Dafurit tė Sudanit, qė po strehohen nė rajon. Kombet e Bashkuara vlerėsojnė se 10 mijė njerėz kanė humbur jetėn nė kėto konflikte dhe njė milion tė tjerė kanė braktisur shtėpitė.
 
 
Talibanėt kanė vrarė 5 ushtarė afganė
 
Kabul, 30 prill 2004 - Autoritetet nė Afganistanin jugor kanė thėnė se tė pakten pesė ushtarė afganė janė vrarė nė njė sulm tė luftėtarėve tė dyshimtė talibanė, njofton BBCnews. Sulmi thuhet se ka ndodhur nė distriktin Panxhavi nė provincėn jugore Kandahar. Nė kėtė sulm ėshtė plagosur edhe njė ushtar tjetėr. Trupat qeveritare kanė rrethuar pozicionet talibane.
 
 
Policia indoneziane ka arrestuar sėrish klerikun Abu Bakar Bashir pėr terrorizėm
 
Xhakartė, 30 prill 2004 - Pas lirimit nga njė burg i Xhakartės, policia indoneziane e ka arrestuar sėrish klerikun militant Abu Bakar Bashir nėn dyshimin pėr terrorizėm, njofton BBCnews.
 
Policia ka thėnė se ka tė dhėna tė reja qė dėshmojnė se ai ishte lider i lartė i grupit militant Xhama Islamiah, tė akuzuar pėr bombėvėniet nė Bali mė 2002. Bashir ka mohuar tė jetė lider shpirtėror i kėtij grupi dhe ka vuajtur 18 muaj burg pėr delikt emigrimi.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.