|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 
Nė vend tė reagimit,- njė pėrmirėsim Fejtonit ekskluziv tė gazetės “Zėri i ditės”, i datės 29 mars 2004: Dokumente sekrete pėr Kosovėn tė vieteve 1983-1992 (1)
 
 

 
30 mars 2004 / TN
 
Kadri Osmani - MANI
 
Kurrė s`kam qenė anėtar i Grupit  Marksist-Leninist tė Kosovės!!!
 
Titulli:“Shenjat e para tė njė lufte tė mundshme nė Kosovė“- qėndron. Nuk qėndron nėntitulli:“Partia e luftės pėr Kosovėn“, duhet: Partia e Luftės e Kosovės. Besoj se ky gabim ka dalur nga pėrkthimi? Poashtu nuk qėndron teksti nė vijim:“Themelues i organizatės armiqėsore „Partia e luftės pėr Kosovėn“ ėshtė i dėnuari i dikurshėm politik Kadri Osmani dhe, nė esencė, kjo oraganizatė armiqėsore paraqet vazhdimin e punės tė tė ashtuquajturės organizatė armiqėsore „GMLK““-nuk qėndron.
 
1.Njė person e vetėm nuk formon parti, themeluas tė: Partia e Luftės e Kosovės-(PLK), jemi treshja: Rexhep Mala, Nuhi Berisha dhe unė-(Kadri Osmani-Mani).
 
2.PLK, ėshtė njė organizim i ri, pa asnjė ndikim tjetėr, e aq mė pak tė „GMLK“, pėr tė cilėn as kisha njohuri e as kam qenė ndonjėherė anėtar, por qė kam marrė vesh mė vonė, sepse ajo krijesė-sajesė, ėshtė pjellė e fantazisė fantazmagorike e hydajet hysenėve dhe e hysni milloshėve me kompani.
 
Unė kėtu nuk do tė paraqitem me shkrime tė reja, pėr tė mos u keqkuptuar se po tentoj qė nė mėnyrė kompenzuese dėshiroj t`i rregulloj situatat historike. Por po paraqes shkrime tė kaherėshme tė botuara dhe tė njohura botėrisht nga opinioni lexues, apo qė edhe tash mund tė verifikohen.
 
Pėr PLK-nė dhe pėr SHTAB-et kam folur edhe te Intervista ime dhėnė gazetarit Faruk Tashollit, alias revistės „Zėri“-14.IX.1991, ku ėshtė botuar me titull: „BRENDA DHE JASHTĖ BURGUT-NĖ FRONT PĖR LIRI“, tė ribotuar edhe te libri im: „Shqiptarėt janė atje!“-1999, f. 5-12., nė tė cilėn nuk po ndalem, meqė ai numėr i asaj reviste gjendet lehtė ndėr lexues dhe ndėr biblioteka. Por do tė ndalem nė dy tekste tjera: te Intervista ime dhėnė revistės „DRITA“ nr. 18/1977, alias Shefki Osekut, qė del nė Suedi, dhe te libri im „Shqiptarėt janė atje!“ f. 86-87, qė ka ngelur nė Depon e Shtypshkronjės „Koha“ nė Tiranė!
 
 
DRITA: Ku ishit mė 1981, kur nė Kosovė ndodhi Kryengritja Popullore?
 
z.Kadri Osmani: Unė isha duke vuajtur dėnimin nė burgun e Mitrovicės. Por mė 1983, nė trevjetorin e Kryengritjes Popullore tė Kosovės, unė e Rexhep Mala dolėm nga burgu. Ramė nė kontakt me Nuhi Berishėn, i cili nė atė kohė ishte ilegal. Ne u informuam se veprohej me intenzitet nėpėr Celula dhe Grupe ilegale. Ne tre donim punė konkrete. Fakti se neve na konsideronin udhėheqės, ne u detyruam tė ndėrmerrnim diē qė e dėshmonte gatishmėrinė tonė pėr tė punuar pėr Ēėshtjen. Kėshtu, mė 5 Dhjetor 1983, nė njė shtėpi private, nė Tauk Bahēe tė Prishtinės, unė, Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha mbajtėm mbledhjen plenare dhe e themeluam Partinė e Luftės tė Kosovės. Seanca e dytė do tė vazhdonte tok me treshen tjetėr nė Mėrgim. Procesverbali dhe dokumentet tjera pėrcjellėse ėshtė dashur tė kalonin ilegalisht nė diasporė, pėrmes lidhjeve tė Nuhi Berishės.
 
Meqė sistemi jugosllav ishte ushtarako-policor, ne u detyruam ta ndėrronim formėn e organizimit, ndaj formuam Shtabet Operative:  SHOM /K/ Shtabi Operativ Madhor-Kryesor, ky Shtab do t`i pėrfshinte tė gjitha trojet e pushtuara shqiptare; SHOM /Rr./ Shtabi Operativ Madhor-i Rretheve, kėto Shtabe do t`i zbatonin urdhėrat e SHOM /K/ nė ēdo Rreth veē e veē; SHOSH- Shtabet Operative Shkencore, kėto Shtabe mė tepėr do tė kishin karakter kėshillėdhės dhe do tė formoheshin aty ku ka kuadro; SHOQ - Shtabet Operative Qarkore, do tė formoheshin ku ka Gjyqe tė Qarkut dhe do t`i zbatonin urdhėrat e SHOM /Rr/ nė ēdo Qark veē e ve; SHOR, Shtabet Operative Rajonale, do tė zbatonin urdhėrat e SHOQ-it dhe do tė formoheshin nė ēdo Bashkėsi Lokale apo Ndėrmarrje tė mėdha, tė cilat do t`i udhėhiqnin Njėsitet Guerile nė ēdo fshat e nė ēdo rrugė. Njėsitet Guerile fillimisht do tė punpnin nė Treshe, me njė udhėheqės ndėrlidhės. Vetėm pas verifikimit nė praktikė, do tė punonin nė Nėntėshe apo Njėmbėdhjetėshe, tė cilat, me kalimin e kohės, do tė ngritershin nė: Togje, Skuadra, Brigada…
 
Shtabet nė fillim kishin udhėheqės nga tre persona: Komandanti, Komisari politik dhe Zėvendėskomisari politik dhe kryetari i rinisė, i cili kishte pėr detyrė tė fprmonte Policinė Sekrete tė Shėrbimit Informativ dhe Kundėrinformativ. Tė gjitha kėto ishin pėrvijime tė para nė zgjerim e sipėr. Pėr zbatimin nė praktikė tė kėtij sistemi, nevojiteshin kuadro profesionale ushtarake-policore, me kurse e shkolla gjegjėse.  Meqė, siē thashė, unė nė Pranverėn Kryengritėse tė vitit 1981, isha nė burgun e Mitrovicės, atje ne nuk dinim pėr tragjedinė qė po na priste. Pėrkundrazi, ne po galdonim fitore! As qė na shkonte nė mend se do tė na tradhtojnė udhėheqėsia dhe ineligjencia “ e lartė”.
 
 
 
Letra e III-tė
 
PARTIA E LUFTĖS E KOSOVĖS  /PLK/
 
Viti 1983: 3-vjetori i Kryengritjes Popullore tė vitit 1981. Kadri Osmani e Rexhep Mala kishin pėrfunduar dėnimet dhe ishin liruar nga burgu. Ata vrik ranė nė kontakt me Nuhi Berishėn, ilegal. U informuan hollėsisht se veprohej me intezitet nėpėr qeliza dhe grupe ilegale: po ato qeliza dhe ato grupe kėrkonin punė dhe urdhėra. E kush do t`i jepte ato, kur ata sihin tė gjithė tė barabartė!?
 
Po mosha dhe, sadokudo, pėrvoja dhe verifikimi i tyre i qindpėrqind nė ato punė, besimi qė kishin shokėt e shoqet tek ata: sepse iu drejtoheshin duke i konsederuar ushėheqės, u detyruan tė ndėrmerrnin diēka.
 
Kėshtu, Mė 5 Dimėror 1983, nė njė shtėpi private, nė Tauk Bahēe nė Prishtinė, shokėt: Kadri Osmani, Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha, mbajtėn mbledhjen plenare dhe themeluan Partinė e Luftės tė Kosovės. Seanca e dytė do tė vazhdonte me treshėn tjetėr nė mėrgim.
 
Procesverbali dhe dokumentet tjera pėrcjellėse, ėshtė dashtė tė kalonin ilegalisht nė Diasporė.
 
Meqė sistemi jugosllav ishte ushtarako-policor, ata u detyruan qė ta ndėrronin formėn e organizimit; pėr ta rrėzuar sistemin, u orientuan dhe formuan Shtabet Operative.
 
SHOM/K/- Shtabi Operativ Madhor-Kryesor: Ky shtab do tė pėrfshinte gjithė trojet e pushtuara.
 
SHOM/Rr/-Shtabi Operativ Madhor- i Rretheve: Kėto Shtabe do t`i zbatonin urdhėrat e SHOM/K/ nė ēdo Rreth veē e veē: Rrethi i Gjilanit pėrfshinte: Komunėn e Gjilanit, tė Kamenicės dhe tė Vitisė; Rrethi i Ferizajt pėrfshinte Komunėn e Ferizajt, tė Kaēanikut e tė Lipjanit, e tutje me radhė…
 
SHOSH- Shtabet Operative Shkencore: Kėto Shtabe mė tepėr do tė  kishin karakter kėshilldhėnės dhe do tė formoheshin aty ku ka kuadro.
 
ShOQ- Shtabet Operative Qarkore, do tė formoheshin aty ku ka edhe Gjyqe Qarku dhe do tė zbatonin urdhėrat e SHOM/Rr/ nė ēdo ēark veē e veē;
 
SHOR- Shtabet Operative Rajonale: do tė zbatonin urdhėrat e SHOQ-it, dhe do tė formoheshin nė ēdo bashkėsi lokale apo nė ndėrmarrje tė mėdha: Kėto Shtabe do tė udhėheqnin njėsitet guerile nė ēdo fshat e nė ēdo rrugė. Njėsitet Guerile fillimisht do tė punon nė treshe, me njė udhėheqės ndėrlidhės, e pas verifikimit nė praktikė, do tė punonin nė nėntėshe apo edhe nė njėmbėdhjetėshe, tė cilat, me kalimin e kohės, do tė ngriteshin nė togje, skuadra, brigada…
 
Shtabet pėr fillim kishin nga tre persona: Komandanti, Komisari Politik dhe Kryetari i Rinisė: ky kishte pėr detyrė tė formonte edhe Policinė Sekrete tė Shėrbimit Informativ-Kundėrinformativ.
 
Tė gjitha kėto ishin pėrvijimet e para nė zgjerim e sipėr.
 
Pėr zbatimin nė praktikė tė kėtij sistemi, nevojiten kuadro profesionale ushtarako-policore: me kurse e me shkolla gjegjėse.
 
Konsiderojmė se edhe me kėto Letra, nė atė vazhdė japim njė ndihmesė modeste. Autori ka pasė pėr detyrė ta pėrcjellė pėrvojėn e vet e tė shokėve tė vet,-me kėrkesė tė veprimtarėve.
 
Dhe tė gjitha e gjithēka nė bazė dhe nė vazhdė tė Betimit Solemn!
 
Ja liri – Ja vdekje!
 
31 mars 1997
 
Juaji, Vrana Konti
 
 
 
 
(Kadri Mani:“SHQIPTARĖT JANĖ ATJE!”, Shtėpia Botuese „KOHA“- Tiranė 1999, f.86-87)
 
SHOM
 
e
SHOSH
 
e
SHOQ
 
e
 
SHOR
 
 
Pra, Shtabet tona tė radhitura verikalisht, duke ua shtuar nga njė-e nė mes, lexoheshin: “MESHEQER”- dhe me sheqer, apo me pelin e me farmak, do t`ia lynim buzėt jugosllavėve dhe miqve tė tyre tė atėherėshėm!!
 
Kėtė sistem pune e patėn pranuar me entuziazėm, dhe e patėn pėrvetėsuar e zbatuar nė praktikė: Grupi i Studentėve dhe Grupi i Mitrovicės, nėn udhėheqjen e Raif Ēelės, major i luftės-( qė tė gjithė kemi startuar me kėto grada, ngase kjo ėshtė grada mė e lartė e luftės, gradė mė tė lartė s`ka, pa qenė doktor shkencash); Grupi i Ferizajt, nėn udhėheqjen e Mustafė Xhemajlit, Xhabir Morinės-Emrush Xhemajlit,  unė nuk e di hierarkinė e tyre?); Grupi i Kaēanikut, nėn udhėhqejen e Ibush Vishit, Behxhet Imishtit, Islam Vishit, Mahmud Ibrahimit, Agim Vishit-(unė nuk e di hierakinė e tyre?), Grupi i Prishtinės, nėn udhėhqjen e Ajet Dulit, Remzi Bunjakut, Ramė Ramajt-(unė nuk e di hierarkinė e tyre?); Grupi i Podujevės nėn udhėheqjen e Avdullah Rrustollit, Bajram Ajetit-(udhėheqės ka qenė Avdullah Rrustolli, e mė tutje nuk di); Poashtu nuk i di bashkėpunėtorėt e Enver Topallit, tani dėshmor…dhe po kėrkoj falje pėr mospėrmendjen e ndonjė tjetri, qė pėr momentin nuk po mė kujtohen e as e kam nė tavolinė Aktakuzėn tonė tė pėrbashkėt?- do t`i mirėpritnim vėrejtjet dhe sqarimet e mėtutjeshme tė atyre qė dinė mė shumė hollėsira?
 
Unė dhe shokėt e mi, e kemi nisur me kėto kuadro qė kishim rretherrotull vetes, por kurrėn e kurrės nuk na ka shkuar mendja qė edhe ta bitisim-ne!?! Sepse e kemi pasur vėth nė vesh se lufta duhet tė zhvillohet nė baza profesionale tė artit ushtarak bashkėkohor. Dhe nė kėtė plan kemi filluar punėn:1. Shkollimin e kuadrove ushtarake-policore dhe 2.Bisedimet me oficerėt e karrierės; dhe unė me kėtė detyrė personalisht i kam shkuar nė shtėpi oficerit Agim Krasniqi: dhe natyrisht qė nė bisedėn e parė nuk do tė kishim biseduar nė hollėsitė e pėrmendura mė lart, por vetėm nė planin global tė luftės pėr ēlirimin e Kosovės: lutet zotni Agim Krasniqi pėr hollėsi e detaje nga kjo bisedė?
 
Poashtu, kemi qenė nė lidhje me oficerin e ri, Salih Mustafa, nga Malisheva e Gjilanit, njė fqi i dajėve tė mi.
 
Paraprakisht e patėm orientuar Mustafė Ademin dhe Ejup Tahirin pėr specialiizime nė shkollat e policisė, dhe qė tė dytė, pas mbarimit tė shkollave pėrkatėse, kanė qenė tė inkuadruar nė Sigurimin e Punėve tė Brendshme nė Prishtinė- te letėrnjoftimet dhe te pasaportet!!
 
 
Fronti Antirevizionist
 
Nė atė kohė-(1983) ishte “nė modė” shprehja- Fronti Antirevizionist, sepse ende po besonim nė pagabueshmėrinė e vijės sė drejtė tė Partisė sė Punės dhe tė “strategut tė pagabueshėm” Enver Hoxha! Na kishin trullosur me atė farė fanarin e imagjinuar ndriēues, dhe duke e ndriēuar gjithė botėn, e shpenzuan krejt energjinė dhe vetė ngelėn nė errėsirė!!!
 
Pra, me rėndėsi dhe e domosdoshme ishte qė tė formohej “Fronti” pėr njė luftė masovike kundėr Jugosllavisė. Pėr krahasim: nė Jugosllavi ka qenė Lidhja Socialiste e Popullit Punues tė Jugosllavisė; nė Shqipėri ka qenė Fronti Popullor; pra, poato role do tė lozte Fronti Revizionist, nė kuptimin e qartė e tė kristaltė: lufta masovike kundėr Jugosllavisė dhe kundėr gjyshes saj-Rusisė, pėr ēlirimin e Kosovės nga kthetrat sllave.
 
“Fronti pėr ēlirimin e Kosovės”, paska qenė propozimi gjatė luftės sė fundit tė UĒK-sė, emėrtim i bukur ky, por qė nuk ėshtė formuar kurrė, pėr shkakun se “oficerėt” ishin nėn ingranazhin e Fatos Nanos, dhe zhvillonin luftė ideologjike-pėrēarėse!!!
 
Pra, me rėndėsi ėshtė formimi, emėrtimi edhe mund tė ndėrrohet, sipas kohės, sipas informatave e sqarimeve tė situatave tė reja.
 
 
Rrėfimet e Shaban Sadikut pėr Shqipėrinė
 
Shoku e miku ynė i shtėpisė dhe i shoqėrisė tonė ilegale, Shaban Sadiku, Axha Shaban nga Reēaku, pati shkuar mysafir te biri e vet, Bajram Sadikun, nė Tiranė, dhe ne kėtij do t`i besonim, se e kisha anėtar tė celulės, tok me “Qorrin” nga njė fshat i Ferizajt-pėrbėnim Treshen: ne e dėrguam teknikėn e shkrimit e tė shumėzimit tė materialeve ilegale atje, kurse ata dy bashkė do ta strehonin nė vendin e pėrshtatshėm.
 
Dhe Axha Shaban na thonte:
 
“Bre axhė, ata nė Shqipėri s`kanė kėsofarė “luksi” sikur te na, si po i thoni-teknikė tė bardhė, por ama e kanė-lirinė!”
 
“Shumė bukur-thonim ne- e ēka po na vyen teknika e bardhė dhe “luksi” pa liri!?!”
 
“Ata bre axhė, kanė kursyer dhe janė pėrgatitur pėr luftė, armė kanė shumė, armė tė lehta e tė rėnda, pėr vete dhe pėr neve!- na vetėm ta vazhdojmė punėn e ta parapėrgatisim luftėn, pėr finale janė ata, pa vesves!”
 
Vetėm pas 7 vjetėsh, do tė vinin sqarimet dhe rrokullisjet “ e pėrparėsive tė socializmit-daj kapitalizmi”!! Mė 1990 bie Ēaushesku: ishim nė burgun e Nishit, e unė isha nė Kthinėn e Pleqve-(gjysmizolim), dhe vinin disa “delegatė” tė Hydajet Hysnit e tė Berat Luzhės deri te tarabat dhe vrik mė pyetnin, se ēka mendoja pėr Rumuninė, pėr Shqipėrinė?
 
Pėrgjigjja ime ka qenė:
 
“Po gėzohem qė do ta ekzekutojnė Ēausheskun, i shini bunkerėt e mbushur me mish e klonserva pėr kastėn?- ndėrsa populli po vuante pėr bukėn e gojės!? Dhe si ėshtė e mundur qė “Kalaja Socialiste” tė bjerė pėr tri ditė!? Dhe nė qoftė se edhe nė Shqipėri qenka ndėrtuar nje socializėm qė shembet si kullat prej kartoni, unė kam me brohorit- rrnoftė kapitalizmi!”
 
Dhe fill pastaj ndodhi kėrcimi i rinisė shqiptare pėrtej rrethojave tė ambasadave tė huaja nė Tiranė, dhe derisa unė po e shihja katastrofėn “e mirėqenies socialte” tė proklamuar e tė trumbetuar me dekada, hydajet hysenėt e berat luzhėt po “mendonin”:”i kanė tė gjitha tė mirat, por kanė rėnė nėn ndikimin e propagandės tė imperializmit anglo-ameriokan”!!
 
 
Binak Ulaj na vie mysafir nė Durrės nė vitet `95
 
Mė 1992, mė kėrcėnohej rrezku i burgosjes tė sėrishme, pėr shkaun se e patėm formuar Organizatėn Revolucionare Shqiptare-ORSH, dhe e patėm nxjerrur revistėn “Kushtrimi i Lirisė”, kur qenė kapur dy numra nė Ferizaj, dhe isha kandidat pėr arrestim, sepse paraprakisht mendjelehtit e kishin shpallur tė formuar kėtė Oraganizatė ilegale- pėrmes Radio-Zagrebit!! Midis grupeve tė bashkuara, ishte edhe Partia e Luftės e Kosovės, dhe mbasi dy shokėt e mi, Rexhep Mala e Nuhi Berisha, ishin vrarė nė luftė me forcat pushtuese, doemos unė isha kandidati pėr arrestim, dhe ika nė Shqipėri: atje i pamė dhe i pėrjetuam me trup e me shpirt tmerret e prapambeturisė dhe tė krimeve monstruoze tė Partisė sė Dhunės.
 
Dhe qė tė mos ngeleshim nė dėrdėllitje: nė ka qenė socilaizmi i mirė apo i keq, njėri kėshtu e tjetri ashtu, iu drejtova odės, ku mysafirė ishin Binak Ulaj dhe kolegu i tij, Shyqeri Obertinca, profesor i BAT-it: mirė, hajde t`i numėrojmė tė mirat e tė kėqiat, pėrparėsitė dhe tė metat e socializmit, dhe ta shohim pėrqindjen, apojo?
 
Dhe i pari ia filloi Binak Ulaj, duke i numruar pėrparėsitė: “Arsimi, Shėndetėsia…Enver Hoxha nė Mbledhjen e 81 partive komuniste nė Moskė…”
 
“Prit, qėndro!-e ndėrpreu gruaja ime, zonja Shukrije Bunjaku-Mani- o “profesor” dhe “drejtor”!- ti pėr pozitive e merr atė Mbledhje, ė!? Pikėrisht aty ka qenė katastrafa e fundit!- ėshtė dashtė qė Enveri dhe Mhemeti, tė thonė: vdiē Stalini- rrnoftė Hrushqovi!- dhe tė fillohej me reformat, apojo?”
 
Binaku u gjet ngusht dhe nuk dinte se ēfarė tė bėnte, e as kolegu i tij, Shyqeri Obertinca, nuk u pėrcaktua atėherė, nuk e dimė se ēfarė mendon sot? Kurse Binak Ulaj e Hysen Ibra me kompani, sot e kėsaj dite kanė ngelur figura shahu nė duart e zeza tė:“Babait tė Fermės tė qenve e tė kudrave”!!
 
Shėndet.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.