|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E enjte, 29 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova vizitoi Bashkinė e qytetit tė Nju-Jorkut dhe takoi guvernatorin e Shtetit tė Nju-Jorkut

 • Holkeri thotė se pėr trazirat e marsit pėrgjegjės janė ekstremistėt

 • Kofi Anan: "Ne punojmė me kosovarėt pėr t'i ndėrtuar institucionet"

 • Kuvendi sot miratoi disa ligje projektligje

 • Kėshilli i NATO-s ka debatuar rreth zhvillimeve tė fundit nė Kosovė

 • Kėshilli i Evropės kėrkon zbatimin e Planit pėr Implementimin e Standarteve pėr Kosovėn

 • Gazeta "Poughkeepsie Journal" pėr vizitėn e Presidentit Rugova nė Nju Jork

 • Familjarėt e fėmijėve tė mbytur nė lumin Ibėr nė fshatin Ēabėr thonė sė raporti i UNMIK-ut favorizon serbėt

 • Policia e UNMIK-ut ka arrestuar tre ish-drejtuesit e lartė tė PTK-sė

 • Secili i dyshuar pėr veprime tė palejueshme nė Kosovė duhet ta dijė se Aleanca nuk do tė hezitojė pėr t'i arrestuar

 • Situata nė rajonin e Mitrovicės pas ngjarjeve tė marsit ka shėnuar trende pozitive

 • Nė Skėnderaj dhe nė disa qytete tė tjera u protestua kundėr arrestimit tė Sami Lushtakut

 • Kryeminsitri Rexhepi beson nė pafajėsinė e gjeneral Lushtakut

 • Kryeministri Rexhepi priti pėrfaqėsuesit Komisionit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq

 • Ministrja e Shėndetėsisė vizitoi Dobėrēanin

 • Ministria e Arsimit e Kosovės fillon bashkėpunimin me Institutin pėr Arsim tė Universitetit tė Londrės

 • KFOR-i i ka shtuar masat e sigurisė nė brezin kufitar

 • Kryetare e Forumit tė Gruas sė LDK-sė nė Dardanė u zgjodh Fahrije Kryeziu

 • UNMIK-u ua ka dorėzuar autoriteteve maqedonase Avdyl Jakupin dhe Xhemajl Hysenin

 • Sami Lushtaku nuk ėshtė arrestuar me urdhėr tė Tribunalit tė Hagės

 • Cėrvenkovski fiton raundin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale nė Maqedoni

 • VMRO-DPMN ka bėrė thirrje qė zgjedhjet presidenciale nė Maqedoni tė shpallen tė pavlefshme

 • Gjatė majit nė Prishtinė do tė organizohet pėr herė tė gjashtė panairi i librit "Prishtina 2004"

 • Nė Bagdad janė vrarė 8 ushtarė amerikanė

 • SHBA-tė ua kanė tėrhequr vėrejtjen qytetarėve tė vet qė tė mos udhėtojnė nė Izrael

 • Njė gjykatė ruse ka dėnuar me burg tė pėrjetshėm njė ēeēen

 • Nė Shri Lanka janė vrarė 2 persona

 • Nė Irak janė vrarė 3 ushtarė tė koalicionit amerikan

 • Nga pėrplasja e njė buldozeri me njė autobus nė Kolumbi kanė humbur jetėn 21 fėmijė dhe 2 tė rritur

 • Sulme tokėsore dhe ajrore nė Falluxha

 • Bush dhe Ēejni u pėrgjigjen sot pyetjeve tė komisionit qė po heton sulmet e 11 shtatorit

 • "Washington Post": Koreja e Veriut mund tė ketė 8 armė bėrthamore

 
  
Presidenti Rugova vizitoi Bashkinė e qytetit tė Nju-Jorkut dhe takoi guvernatorin e Shtetit tė Nju-Jorkut
 
Nju-Jork, 29 prill 2004 - Presidenti Rugova ka vizituar Bashkinė e qytetit tė Nju-Jorkut dhe ėshtė trakuar me kryetarin e Asamblesė tė kėtij qyteti Xhoel Miller dhe me kėshilltarėt e asamblesė.

Presidenti Rugova poashtu ėshtė takuar edhe me guvernatorin e Shtetit tė Nju-Jorkut, Xhorxh Pataki.

Zoti Rugova i ka njoftoi kėshilltarėt e qytetit tė Nju-Jorkut me zhvillimet e arritura politike dhe demokratike nė Kosovė nė periudhėn e pasluftės si dhe ritheksoi pėrcaktimin e popullit dhe udhėheqjes sė Kosovės pėr rrugėn drejt pavarėsisė.

Presidenti Rugova edhe njėherė foli pėr miqėsinė e Kosovės me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe u falendėruar pėr ndihmėn qė ka dhėnė dhe po jep shteti dhe populli amerikan pėr Kosovėn. Presidenti gjithashtu falėnderoi qytetin e Nju-Jorkut pėr kontigjentin e policisė amerikane qė shėrben nė kuadėr tė policisė sė UNMIK-ut nė Kosovė, si dhe kėrkoi njė intensifikim marrėdhėniesh nė tė gjitha fushat ndėrmjet qytetit tė Nju-Jorkut dhe Prishtinės.

Miller shprehu admirimin e tij pėr punėn qė Presidenti Rugova ka bėrė pėr pavarėsinė e Kosovės.

"Ėshtė unike tė kesh njė udhėheqės ndėrkombėtar nė shtėpinė tėnde, prandaj kjo ėshtė tepėr ngazėllyese", tha Miller, i cili poashtu e lavdėroi Rugovėn pėr mbėshtetjen e SHBA-ve nė luftė kludnėr terrorizmit.

Presidenti Rugova nė mbrėmje ka pasur njė takim pune me rreth 20 ambasadorė tė shteteve tė ndryshme nė selinė e OKB-sė, nė mesin e tyre edhe ambasadorėt e vendeve anėtare tė tė pėrhershme nė Kėshillin e Sigurimit nė njė darkė qė pėr nder tė tij e shtroi ambasadori i Shqipėrisė nė OKB Agim Nesho, pėrkatėsisht Misioni i Shqipėrisė nė OKB nė Nju-Jork.

Tė enjtėn nė Uashington presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova do tė takohet me senatorė dhe ambasadorė tė ndryshėm amerikanė, miqė tė Kosovės.
 
 
Holkeri thotė se pėr trazirat e marsit pėrgjegjės janė ekstremistėt
 
Strasburg, 29 prill 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri tha sot nė Strasburg se pėr dhunėn e muajit tė kaluar nė Kosovė janė pėrgjegjės esktremistėt tė cilėt do tė gjykohen.

"Kjo dhunė ėshtė grusht i rėndė pėr stabilizimin dhe normalizimin e rajonit. Mirėpo, e dimė se para sė gjithash bėhet fjalė pėr ekstremistėt tė cilėt nuk pėrfaqėsojnė kosovarėt", tha Holkeri para Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės.

"Krimi do tė ndėshkohet, fajtorėt do tė sillen para drejtėsisė. Do tė indetifikojmė udhėheqėsit e dhunės dhe nė kėtė drejtim po na pėrkrah shumica e pjesėtarėve tė moderuar tė tė gjitha bashkėsive etnike", theksoi Holkeri.
Deri mė tash janė arrestuar 260 persona qė janė tė lidhur me dhunėn gjatė marsit nė tė cilėn u vranė 19 njerėz, ndėrkaq mbi 900 janė plagosur.
 
 
Kofi Anan: "Ne punojmė me kosovarėt pėr t'i ndėrtuar institucionet"
 
Nju Jork, 29 prill 2004 - Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan, nė njė konferencė pėr gazetarė, tha se misioni i OKB-sė nė Kosovė udhėhiqet nė bazė tė Rezolutės 1244 tė KS. "Ne pėrpiqemi tė punojmė me kosovarėt pėr t'i ndėrtuar institucionet, pėr t'i forcuar institucionet e tyre, dhe kemi caktuar disa standarde nė tė cilat jemi duke punuar pėr t'i arritur ato", tha Anan.
 
Ai shtoi se do tė punohet me vendorėt nė zbatimin dhe arritjen e standardeve dhe pastaj do tė shqyrtohet ēėshtja e statusit.

"Por, duke marrė parasysh se ēka ndodhi nė terren, paraqitet nevoja qė ta rishikojmė tėrė qasjen tonė, tė cilėn edhe jemi duke e bėrė", tha Anan, duke shtuar se "jemi duke rivlerėsuar se ku jemi".

Kofi Anan tha se nuk mendon qė Kosova po bėhet Bregu Perėndimor i Evropės. "Ne jemi duke e rivlerėsuar situatėn me partnerėt tanė nė Evropė dhe nė rajon, si dhe me palėt e tjera tė interesuara, pėr tė parė se ēfarė adaptimesh duhet bėrė nė planet tona, nė ēfarė drejtimi duhet bėrė adaptimet", tha Anan.

"Ju e dini se unė e takova z. Rugova kėtu dhe kėto ishin disa ēėshtje pėr tė cilat diskutuam. Natyrisht se ai (Rugova) e ngriti ēėshtjen e pavarėsisė me mua", tha zoti Anan para gazetarėve.

I pyetur se cila ėshtė pėrgjigjja e tij Anan tha: "Unė i thashė se ne jemi tė tė kufizuar me Rezolutėn 1244 dhe se kėto ēėshtje do tė diskutohen mė vonė. Nuk ekziston pozicioni i caktuar i KB lidhur me kėtė. Por, ne duhet tė flasim me partnerėt tanė pėr kėtė ēėshtje", u pėrgjegj Anan.
 
 
Kuvendi sot miratoi disa ligje projektligje
 
Prishtinė, 29 prill 2004 - Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės nė vazhdim tė seancės sė djeshme sot miratuan pakon e ligjeve pėr energjinė Ligjin pėr standardizim, pastaj Ligjin pėr materialin fidanor dhe ligjin pėr njėsitė matėse, si dhe Projektligjin pėr mbrojtjen e konsumatorit tė cilat nga deputetėt u vlerėsuan si bazė e mirėfilltė pėr pėrmirėsimin e gjendjes nė lėmin e furnizimit me energji elektrike nė vend.

Parlamenti miratoi nė parim edhe Ligjin pėr mbrojtjen e konsumatorit, prezentimin e tė cilit e bėri ministri Ali Jakupi. Ai duke folur pėr ligji nė fjalė tha se ai do tė jetė nė mbrojtje tė konsumatorit dhe do ta plotėsojė vakumin ligjor nė kėtė sferė. "Ky ligj pėr herė tė parė mbron konsumatorėt nga abuzimet dhe ndalon reklamimet e duhanit dhe pijeve alkoolike", tha ministri Jakupi dhe theksoi se ligji do tė jetė nė funksion tė mbrojtjes sė jetės dhe tė shėndetet tė konsumatorėve dhe tė mjedisit ku jetojnė dhe veprojnė.

Edhe deputeti Gani Prekopuca tha se ligji shumė mirė i parasheh tė gjitha ato mangėsi, abuzime, keqpėrdorime, falsfikimet e mundshme.

Ndėrkaq Ethem Ēeku tha se ēėshtja e mbindėrtimeve dhe ndėrtimeve pa leje do tė regullohet me njė ligj tė veēantė. Por deputetėt ishin tė mendimti se Projektligji mbi ndėrtimet ka shumė mangėsi deh duhet tė evitohen pėrmes amandamenteve nė procedim tė mėtejshėm.

Kuvendi debatoi edhe pėr gjendjen nė minierat e Trepēės, pėr tė cilat u tha se ėshtė shumė e rėndė. U tha se problemet nė miniera nuk janė vetėm ekonomike, por edhe politike dhe u rekomandua tė nxirret njė ligj pėr minierat dhe ato tė mos privatizohen.

Kuvendi miratoi edhe ligjet pėr njėsitė matėse, pėr standarizim dhe materialin fidanor.
 
 
Kėshilli i NATO-s ka debatuar rreth zhvillimeve tė fundit nė Kosovė
 
Bruksel, 29 prill 2004 - Kėshilli i NATO-s ka diskutuar nė Bruksel edhe njėherė pėr situatėn nė Kosovė dhe janė analizuar pėrshtypjet nga vizita qė ky organ mė i lartė politik i NATO-s i ka bėrė Kosovės javėn e shkuar. Ambasadorėt kanė thėnė se vizita u ka shėrbyer pėr tė parė gjendjen nė terren dhe pėr t'u njohur nga dora e parė pėr nevojat e misionit tė KFOR-it nė Kosovė.
 
Thuhet se nė kėtė takim tė djeshėm ėshtė vlerėsuar se afėr 20 mijė ushtarė sa ka nė kėtė moment KFOR-i nė Kosovė, duhet tė kenė mbėshtetjen e plotė tė Kėshillit tė NATO-s edhe pėr punėn e tyre nė vazhdim. NATO-ja mendon se nė kėtė moment nuk ka hapėsirė pėr tė menduar pėr ndonjė zvogėlim tė trupave nė Kosovė pasi qė situata mbetet ende e brishtė.
 
Kėshilli i NATO-sė edhe nė kėtė takim ka nėnvizuar se duhet tė vazhdohet angazhimi mė i gjėrė politik i bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė dhe nė kėtė drejtim ėshtė pėrshėndetur takimi nė pėrbėrje mė tė gjėrė i Grupit tė Kontaktit me NATO-n dhe BE-nė qė ėshtė zhvilluar javėn e shkuar pėr Kosovėn, duke shtuar se takimet e kėtij grupi duhet tė jenė nė tė ardhmen mė tė rregullta. Zyrtarėt e NATO-s pas kėtij takimi kanė pėrsėritur se tė gjithė pėrgjegjėsit pėr aktet e dhunės nė Kosovė duhet tė sjellen para drejtėsisė.
 
 
Kėshilli i Evropės kėrkon zbatimin e Planit pėr Implementimin e Standarteve pėr Kosovėn
 
Strasburg, 29 prill 2004 - Pėr mė shumė se dy orė europarlamentarėt e Kėshillit tė Evropės u pėrpoqėn sot nė Strasburg tė gjejnė shpjegime pėr ngjarjet e marsit nė Kosovė dhe tė propozojnė hapa qė do tė pamundėsonin pėrsėritjen e ngjarjeve. Nė emėr tė Komitetit Politik tė Kėshillit tė Evropės, eurodeputeti britanik Toni Llojd kėrkoi dėnimin e atyre qė organizuan dhunėn.

"Ne tė gjithė duhet tė jemi tė shokuar nga ajo qė ndodhi, ne duhet tė dėnojmė njėkohėsisht ata qė e nxitėn dhunėn, por edhe ata qė dėshtuan ta ndalojnė dhunėn", tha Llojd.

Incidentet fillestare me fėmijėt nuk u ndaluan nga politikanėt lokalė tė shndėrrohen nė ngjarjet e 17 dhe 18 marsit, tha ai. Por Toni Llojd tha se puna nuk duhet tė jetė vetėm zbulimi i dorasve, por edhe pranimi i pėrgjegjėsive nga tė gjithė.

Pėrfaqėsuesi i Komisionit Juridik tė Kėshillit tė Evropės, eurodeputeti rumun Ionel Olteanu tha se nė Kosovė pėrsa i pėrket ligjeve dhe sė drejtės sundon anarkia. Sistemi i deritashėm juridik i Kosovės nuk e justifikon veten. Tek popullata nė Kosovė duhet tė zgjohet besimi te drejtėsia, tha eurodeputeti rumun.

Nė fjalėn e tij, kryeadministratori ndėrkombėtar i Kosovės, Harri Holkeri paraqiti me shifra dėmet e shkaktuara nga trazirat nė Kosovė.

"Ne jemi megjithatė tė ndėrgjegjshėm se dhuna ishte kryesisht rezultat e synimeve tė ekstremistėve, tė cilėt nuk pėrfaqėsojnė popullin e Kosovės. Krimet do tė dėnohen", tha mė tej Holkeri.
 
Holkeri deklaroi se ėshtė arrestuar dje njėri nga liderėt qė qėndron pas trazirave dhe izolime tė tilla kanė rėndėsi, nė mėnyrė qė organizatorėt e trazirave tė mos brohoriten si heronj nga popullata. Pėr kėtė ekziston mbėshtetja e shumicės sė popullatės sė moderuar tė Kosovės, tha ai.

Analiza e tij para Asamblesė nuk pėrmbante nota autokritike pėr vetė punėn e UNMIK-ut. Nė konferencėn e shtypit pas debatit Holkeri deklaroi se UNMIK-u nuk kishte informata pėr atė qė po pėrgatitej nė Kosovė, dhe se ata qė i patėn nuk ia ofruan UNMIK-ut.

Ish-presidenti i Asamblesė Parlamentare tė KE, lordi britanik Rasėll Xhonston tha se shqiptarėt nuk duhet tė harrojnė se "ne i ēliruam nga serbėt, jo pėr tė ndėrmarrė revansh ndaj tyre dhe tė tjerėve. Mė shumė se studimi i arsyeve pėr atė qė ka ndodhur dhe pėr dėshtimin e bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė, e rėndėsishme ėshtė tė punohet nė drejtim tė statusit final tė Kosovės", tha Xhonston, njofton "Dojēe vele" nga Strasburgu.

Deputetėt serbė nė KE thanė se nė Kosovė ka spastrim etnik tė pastėr. "A ka ndonjė popull nė Evropė qė kur ėshtė i pakėnaqur me shtetin ku jeton lejohet tė formojė njė shtet tė ri", pyeti eurodeputeti serb Zoran Shami.
 
Deputeti i Partisė Radikale Tomislav Nikoliq, ( i rikthyer si pėrfaqėsues i vendit tė tij nė KE, pas pezullimit nė krye tė javės nga Asambleja) tha se fajin pėr atė qė ndodhi nė Kosovė e ka administrata e Holkerit.

Ndėrsa deputeti nga Shqipėria, Taulant Dedja kėrkoi qė situata nė Kosovė tė shihet jo me pesimizėm. Unė jam pėr shpalljen tė pavarur tė Kosovės, tha deputeti socialist shqiptar, vullnet qė ėshtė shprehur nga kosovarėt.

Asambleja e miratoi pa ndryshime esenciale projektrezolutėn pėr Kosovėn, me tė cilėn ju kemi njohur dje.
 
 
Gazeta "Poughkeepsie Journal" pėr vizitėn e Presidentit Rugova nė Nju Jork
 
Nju Jork, 29 prill 2004 - Kur Elmi Berisha erdhi nga Kosova na Uapingers Falls, para 15 vjetėsh, ai e filloi njė luftė tė gjatė pėr prosperitetin dhe pavarėsinė e vendit tė tij. Kjo luftė pėr paqe e bėri mbrėmjen e sė martės tė veēantė pėr Berishėn, pasi qė zyrtarėt lokalė u pėrshėndetėn miqėsisht me kryetarin e Kosovės, Ibrahim Rugova, nė Hajd Park.

"Ndihem shkėlqyeshėm", tha Berisha, 'sepse presidenti im... vendosi qė tė vijė nė Shtetet e Bashkuara pėr t'i treguar qeverisė amerikane se sa mirėnjohės janė ata pėr atė qė Amerika ka bėrė pėr ta pesė vjet mė parė".

Vizita e Rugovės nė Qendrėn e Vizitorėve dhe tė Konferencės "Henry A.Wallace" dhe nė vendin historik "ranklin D. Roosevelt" ėshtė hera e parė qė njė udhėheqės i huaj ka qenė nė qendėr, qė nga hapja e saj nė nėntor. Ajo poashtu shėnon miqėsinė e vazhdueshme nėpėrmjet Uapingers Fallsit dhe Kosovės - vitin e kaluar fshati Datēes Kaunti u binjakėzua me Klinėn.

Ndėrkohė qė Rugova e mori njė stemė nga zyrtarėt e fshatit Uapingers Falls, nė shenjė nderimi pėr punėn qė ai e bėri pėr pavarėsinė e vendit tė tij, Rugova dhuroi njė gur tė vogėl tė ēmueshėm nga mineralet e vendit tė tij. Berisha tani shėrben si person i veēantė kontaktues nė Shtetet e Bashkuara.

Rugova ėshtė nė mes tė vizitės sė tij nė Shtetet e Bashkuara, gjatė sė cilės ėshtė takuar edhe me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan. Tė hėnėn, Rugova ėshtė takuar edhe me ushtarėt e Gardės Kombėtare tė Ushtrisė sė Pensilvanisė, nė luginėn Suskuehana, pėr t=i falėnderuar ata pėr shėrbimin e tyre nė Kosovė.

Udhėtimi nė AWallace Centar@ ishte inspiruar nga admirimi i Rugovės pėr Frenklin Rusveltin dhe kjo ngjarje mblodhi njė numėr tė zyrtarėve lokalė, tė cilėt patėn njė darkė me kryetarin. Kuvendari shtetėror Xhoel Miller, ishte i pranishėm, sikurse edhe prefekti i Bikonit, Klara Lu Gould dhe mbikėqyrėsi i qytetit tė Hajd Parkut, Jensi MekArthur.

"Ne jemi nė shtėpinė e presidentit tė njohur amerikan", tha Rugova, pėrmes zėdhėnėsit dhe pėrkthyesit tė tij, Muhamet Hamiti. Mė herėt, ai iu referua marrėdhėnies ndėrmjet Amerikės dhe Kosovės si njė "miqėsi e pėrhershme dhe e qėndrueshme".

Miller tha se ishte nder qė ėshtė pėrfshirė nė mbrėmje dhe e shprehu admirimin pėr punėn e Rugovės pėr pavarėsinė e Kosovės.

"Ėshtė unike tė kesh njė udhėheqės ndėrkombėtar nė shtėpinė tėnde, prandaj kjo ėshtė tejet ngazėllyese", tha Miller, i cili poashtu e lavdėroi Rugovėn pėr mbėshtetjen e Shteteve tė Amerikės nė luftėn kundėr terrorizmit.
Komuniteti i fuqishėm shqiptar nė Bikon e nxiti pjesėmarrjen e Gouldit.

"Kjo ėshtė pėr tė treguar respekt pėr ta", tha ajo pėr vizitėn e saj nė "Wallace Center".
 
 
Familjarėt e fėmijėve tė mbytur nė lumin Ibėr nė fshatin Ēabėr thonė sė raporti i UNMIK-ut favorizon serbėt
 
Mitrovicė, 29 prill 2004 - Familjarėt e fėmijėve tė mbytur nė lumin Ibėr nė fshatin Ēabėr paralajmėruan se do tė ankohen tek tė gjitha institucionet pėr raportin e UNNMIK-ut lidhur me mbytjen e fėmijėve, i cili sipas tyre favorizon serbėt. Ata paralajmėruan formimin e njė grupi tė avokatėve nga mbarė Kosova pėr tė kėrkuar drejtėsi deri nė fund.
 
 
Policia e UNMIK-ut ka arrestuar tre ish-drejtuesit e lartė tė PTK-sė
 
Prishtinė, 29 prill 2004 - Policia e UNMIK-ut bėnė tė ditur se ka arrestuar Leme Xhemėn, ish-drejtoreshė e Postėtelekomit tė Kosovės, Bedri Ramėn, ish-drejtor i Telekomit tė Kosovės, si dhe Uno Nilson ish-punonjės i UNMIK-ut dhe ish-kėshilltar i lartė i PTK-sė.
 
Kėtė lajm e ka bėrė tė ditur zėdhėnėsja e UNMIK-ut Metile Heneke, duke shpjeguar se ata u arrestuan nėn dyshimin se janė pėrfshirė nė korrupsion me kontrata tė dėmshme nė emėr tė ndėrmarrjes sė Postės dhe Telekomit tė Kosovės.

Sipas njoftimit arrestimet janė bėrė pas hetimeve tė kryera nga njėsia e hetimeve financiare nė lidhje me prokurimin dhe ekzekutimin e kontratave tė nėnshkruara pėr PTK-nė. Nė hetime ishin pėrfshirė pjesėtarė tė njėsisė "Guarda di Financa" nga Italia.

Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri citohet tė ketė thėnė se parimi themelor i misionit tė OKB-sė ėshtė toleranca zero ndaj korrupsionit dhe se UNMIK-u ėshtė i pėrkushtuar tė vė para drejtėsisė kėdo qė ėshtė i pėrfshirė nė korrupsion.
 
 
Secili i dyshuar pėr veprime tė palejueshme nė Kosovė duhet ta dijė se Aleanca nuk do tė hezitojė pėr t'i arrestuar
 
Bruksel, 29 prill 2004 - Zyrtarėt e NATO-s pėr veprimet e djeshme tė KFOR-it nė rajonin e Drenicės, ku forca tė mėdha tė KFOR-it dhe policisė ndėrkombėtare kanė arrestuar komandantin e ish-UĒK-sė Sami Lushtakun, nuk ishin nė gjendje qė tė japin ndonjė hollėsi.

"Ajo qė ne mund tė themi ėshtė se secili i dyshuar pėr veprime tė palejueshme nė Kosovė duhet ta dijė se Aleanca nuk do tė hezitojė pėr t'i arrestuar dhe pėr t'i sjellė para drejtėsisė", ka thėnė dje njė zyrtar i NATO-s duke komentuar arrestimin e Sami Lushtakut, por duke refuzuar qė tė jep hollėsi tė tjera.
 
 
Situata nė rajonin e Mitrovicės pas ngjarjeve tė marsit ka shėnuar trende pozitive
 
Mitrovicė, 29 prill 2004 - Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi dhe Kryeshefi i Ekzekutivit tė Kuvendit tė Komunės, Mustafė Pllana, kanė marrė pjesė nė njė takim qė ėshtė mbajtur nė ambientet e administratės rajonale tė UNMIK-ut nė Mitrovicė, nė tė cilin ishin tė pranishėm edhe Ksavier Mishel, komandnat i BSHVL-sė, Rashid Ahmed, zėvendėsadministrator rajonal i UNMIK-ut nė Mitrovicė, Beri Pollin, komandant i policisė rajonale tė UNMIK-ut nė Mitrovicė dhe Rrahman Sylejmani, zėvendėskomandant i policisė rajonale.

Temė e bisedės nė kėtė takim ishte situata aktuale e sigurisė nė rajonin e Mitrovicės, lidhur me tė cilėn tė pranishmit i njoftuan komandanti i BSHVL-sė, gjenerali Mishel dhe komandanti i policisė rajonale nė Mitrovicė, Pollin.

Pasi qė u konstatua se situata e pėrgjithshme nė rajonin e Mitrovicės, pas ngjarjeve tė mesmarsit, ka shėnuar trende pozitive, pjesėmarrėsit nė takim vlerėsuan se pas komunikimit tė rezultateve tė hetuesisė nga ana e prokurorit ndėrkombėtarė lidhur me mbytjen e tre fėmijve tė fshatit Ēabėr nė Lumin Ibėr dhe arrestimit tė ish komandantit tė UĒK-sė nga KFOR-i, Sami Lushtaku, ajo nė disa mjedise tė rajoni ėshtė tensionuar dhe mund tė eskaloi, andaj edhe u dakorduan qė tė ndėrmirren masa politike me qėllim qė diē e tillė tė mos ndodh.

Zėvendėskryetari Ibrahimi dhe Kryeshefi i Ekzekutivit, Pllana, pasi qė janė shprehur se ka arėsye pėr brengosje, kanė kėrkuar nga organet e drejtėsisė tė vazhdojnė edhe mėtutje punėn pėr ndriqimin e plotė tė rrethanave nė tė cilat humbėn jetėn tre fėmijtė e Ēabrės.

Ibrahimi dhe Pllana janė shprehur qartė se do tė angazhohen maksimalisht pėr tė ndėrmarrė tė gjitha masat nė kuadėr tė mundėsive dhe kompetencave qė kanė pushtetet lokale, pėr tė parandaluar pėrsėritjen e ngjarjeve tė marsit, tė cilat kanė patur pasoja tė rėnda nė komunė.
 
Ata kanė kėrkuar bashkėpunim sa mė tė ngushtė dhe koordinim tė veprimeve ndėrmjet institucioneve vendore dhe atyre ndėrkombėtare, nė mėnyrė qė proceset tė qohen pėrpara.

Tė pranishmit nė takim kanė konkluduar se tė gjitha problemet e paraqitura mund tė zgjidhen me dialog, duke pėrjashtuar dhunėn si mundėsi pėr zgjidhjen e tyre, nė mėnyrė qė rajoni i Mitrovicės, por edhe Kosova nė pėrgjithėsi tė jenė paqėsore.
 
 
Nė Skėnderaj dhe nė disa qytete tė tjera u protestua kundėr arrestimit tė Sami Lushtakut
 
Skėnderaj, 29 prill 2004 - Sot nė mesditė nė Skėnderaj shoqatat e dala nga lufta organizuan njė protestė kundėr arrestimit tė ish-komandantit tė UĒK-sė Sami Lushtaku.

Pėrfaqėsuesit e shoqatave tė dala nga lufta folėn para rreth 2000 protestuesve tė tubuar, duke shprehur pakėnaqėsinė me arrestimin e Lushtakut, dhe e quajtėn atė si njė fushatė nė vazhdimėsi kundėr luftės ēlirimtare tė UĒK-sė dhe komandantėve tė saj.

Nė kėtė tubim foli edhe kryetari i komunės sė Skėnderajt Ramadan Gashi dhe deputeti Gani Koci. Protesta kaloi pa incidente.

Protesta tė ngjashme janė organizuar sot edhe nė disa qytete tė Kosovės.
 
 
Kryeminsitri Rexhepi beson nė pafajėsinė e gjeneral Lushtakut
 
Prishtinė, 29 prill 2004 - Pas informatave fillestare tė pranura gjatė ditės sė djeshme, sot Kryeministri Rexhepi ėshtė njoftuar zyrtarisht nga Gjenerali Kamerhoff dhe nga zėvendėsi i PSSP-sė, z. Brayshaw pėr arrestimin e Gjeneral Sami Lushtakut.

"Unė, si Kryeministėr i Kosovės, kam konsideratė tė madhe pėr veprėn e gjeneral Lushtakut dhe trimėrinė e demonstruar gjatė luftės pėr ēlirimin e Kosovės. Besoj nė pafajėsinė e gjeneral Lushtakut dhe pres qė pas shqyrtimit sa mė tė shpejtė tė akuzave qė i vehen nė barrė ai do t'i kthehet familjes dhe punės.
 
Qėndroj nė kontakt tė vazhdueshėm me krerėt e UNMIK-ut dhe tė KFOR-it pėr t'u informuar lidhur me trajtimin dhe procedurėn ndaj Gjeneral Lushtakut. Nga tė gjithė qytetarėt e Kosovės kėrkoj qė tė ruajnė gjakftohtėsinė dhe vetėpėrmbajtjen", thuhet nė njė deklaratė tė kryeministrit Rexhepi.
 
 
Kryeministri Rexhepi priti pėrfaqėsuesit Komisionit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq
 
Prishtinė, 29 prill 2004 - Kryeministri Bajram Rexhepi priti nė takim Znj. Pascale Meige, shefe e Komisionit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq - KNKK dhe Udo Wagner Koordinator i Mbrojtjes pranė KNKK-sė.
 
Nė kėtė takim Kryeministrit iu prezentua edicioni mė i fundit i librit tė tė zhdukurve nė tė cilėn paraqiten tė dhėnat e fundit mbi tė zhdukurit nga lufta e para 5 viteteve. Kryeministrit iu prezentua fakti se nė kėtė libėr listat e tė zhdukurve nuk janė nė bazė tė pėrkatėsisė etnike, por nė bazė tė autoritetit qė mbahet pėrgjegjės pėr zhdukjen e kėtyre personave. Ky libėr orvatet qė tė ofrojė njė mjet tė dobishėm gjatė procesit tė dhėnies sė informatave familjeve tė personave tė zhdukur.

Kryeministri falenderoi drejtuesit e KNKK Bsė pėr punėn e zellshme nė zbardhjen e fatit tė personave tė pagjetur dhe theksoi se ky proces ėshtė i domosdoshėm deri nė zbardhjen e fatit tė tė gjithė personave tė pagjetur nga lufta.
 
 
Ministrja e Shėndetėsisė vizitoi Dobėrēanin
 
Gjilan, 29 prill 2004 - Ministrja e Shėndetėsisė Resmie Mumcu me bashkepunetore vizitoi fshatin Doberēan, tė komunės sė Gjilanit, i banuar me turq dhe shqiptarė.

Ministrja Mumcu me bashkėpunėtorėt vizitoi edhe ambulancen e fshatit dhe u takua me udhėheqėsit lokalė dhe intelektualėt e kėsaj ane.

Ministrja u interesua per gjendjen nė fshat, kushtet e shkollimit dhe hallet qė i preokupojnė banoret e kesaj ane.
Gjatė kėsaj vizite Ministrja shfaqi interesimin e veēantė pėr shėndetin dhe gjendjen e pėrkujdesjes shėndetesore nė kėtė mjedis, me nacionalitete te ndryshme.

Mepastaj, Ministrja me bashkepunetore vizitoi edhe shkollen e fshatit "Nazim Hikmet", ku mėsojnė nxėnės tė nacionaliteteve tė ndryshme nė harmoni tė plotė.

Ministrja premtoi se do tė shikoje tė gjitha mundėsitė qė shėndetėsia dhe sektorėt e rėndesishem tė jetės nė kėtėe fshat tė ndihmohen dhe perparohen.
 
 
Ministria e Arsimit e Kosovės fillon bashkėpunimin me Institutin pėr Arsim tė Universitetit tė Londrės
 
Prishtinė, 29 prill 2004 - Nė Prishtinė sot pėrfundoi seminari dyditor lidhur me temėn: "Pėrvojat nė zhvillimin e planprogrameve dhe standardeve".

Seminarin e organizoi Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisė. Nė kėtė seminar ligjėratėn me titull" Vendosja e standardeve tė pėrmbajtjes dhe tė arritshmėrisė" e mbajti z. Isuf Zeneli, Sekretar i Pėrhershėm i MASHT.
 
Ndėrkaq, z. Euan Rid, ekpert i Institutit pėr Arsim pranė Universitetit tė Londrės ligjėroi temat: "Pėrgatitja e planprogrameve tė reja - pėrvojat nga vendet e tjera", "Disenjimi i planprogrameve nė Angli".

Qėndrimi i z.Euan Rid nė Prishtinė shėnon fillimin e bashkėpunimit tė MASHT me Institutin e Arsimit nga Londra.

Pėrkitazi me ēėshtjet e zhvillimit tė planprogrameve dhe standardeve, MASHT ėshtė duke bashkėpunuar edhe me ekspertė nga Shqipėria si dhe nga Fakulteti i Edukimit tė Lubjanės.
 
 
KFOR-i i ka shtuar masat e sigurisė nė brezin kufitar
 
Dardanė, 29 prill 2004 - Nė njė mbledhje tė Bordit tė Drejtorėve tė komunės sė Dardanės u trajtuan disa ēėshtje qė janė me interes pėr qytetarėt.

Drejtori i drejtorisė sė administrates lokale, Enver Ajvazi paraqiti problemin e sigurisė sė objektit tė administratės komunale, duke i pėrkujtuar pėrpjekjet e shpeshta tė hajnave pėr ta vjedhur arkėn e komunės. Lidhur me kėtė ēėshtje, u propozua qė tė rregullohet urgjentisht sistemi i alarmit. Kėshtu kjo ēėshtje nxiti debatin e sigurisė sė pėrgjthshme nė komunė sidomos nė fshatrat e brezit kufitar.

Ndėrkaq lidhur me rastin nė Karaēevė njoftoi majori Wilson, i cili tha se koloneli Xhonson ka pasur takime me pėrfaqėsuesit ushtarak serbė dhe se po hetohet sjellja e forcave tė tyre.
 
Mė pastaj ai theksoi se, nė shtėpinė e Muharrem Bėrnjashit qė ndodhet shumė afėr me shtėpinė e kryetarit tė KK Shaip Surdulli, ėshtė gjetur njė plumb, kurse hetimet janė duke u vazhduar. Gjithashtu ai theksoi se KFOR-i amerikan i ka shtuar masat e sigurisė duke qenė mė i pranishėm nė atė zonė.
 
 
Kryetare e Forumit tė Gruas sė LDK-sė nė Dardanė u zgjodh Fahrije Kryeziu
 
Dardanė, 29 prill 2004 - Nė Dardanė u mbajt Kuvendi i katėrt zgjedhor i Forumit tė Gruas tė Degės sė LDK-sė. Karakteristikė e kėtij kuvendi qe pjesėmarrja masive e delegateve, ku morėn pjesė 78 veta si dhe mbizotrimi klimės sė tolerancės e tė respektit tė ndėrsjellė.

Kryetarja e deritashme e kėtij forumi Nexhmije Kallaba theksoi se pjesėmarrja e grave dhe struktura profilesh tė ndryshme e delegateve, ėshtė dėshmia mė e mirė pėr vlerat e LDK-sė.

Nė kėtė kuvend me vota tė fshehta u zgjodh kryesia prej 11 anėtaresh. Kryetare e Forumit tė Gruas tė Degės sė LDK-sė nė Dardanė u zgjodh Fahrije Kryeziu, profesoreshė e gjuhės dhe e letėrsisė shqipe, nėnkryetare Minivere Maka, kurse sekretare, Nafije Ajvazi. Kryetarja e sapozgjedhur u falenderua pėr besimin e dhėnė, e cila kėrkoi bashkėpunim prej tė gjthave me qėllim tė arritjes sė rezultateve mė tė mira.
 
 
UNMIK-u ua ka dorėzuar autoriteteve maqedonase Avdyl Jakupin dhe Xhemajl Hysenin
 
Shkup, 29 prill 2004 - UNMIK-u sot ua ka dorėzuar autoriteteve maqedonase Avdyl Jakupin tė quajtur "Ēakalla" dhe Xhemajl Hysenin tė quajtur Xhemi Shea, tė cilėt nga gjyqėsia maqedonase janė dėnuar me nga shtatė vjet burgim, siē thuhet "pėr sulme terroriste" nė Kumanovė.
 
Jakupi dhe Xhemajli nė dhjetor tė vitit tė kaluar u janė dorėzuar vullnetarisht pjesėtarėve tė KFOR-it dhe ndodheshin nė paraburgim nė kampin amerikan Bondstill.

UNMIK-u kėta tė dy i ka dorėzuar me kėrkesė tė autoriteteve tė Shkupit.
 
 
Sami Lushtaku nuk ėshtė arrestuar me urdhėr tė Tribunalit tė Hagės
 
Hagė, 29 prill 2004 - Njė nga komandantėt e ish-UĒK-sė Sami Lushtaku i arrestuar dje nga forcat paqeruajtėse nė Kosovė nuk ėshtė arrestuar me urdhėr tė Tribunalit tė Hagės, ka deklaruar nė Hagė njė kėshilltar i kryeprokurores Karla del Ponte.
 
Ai megjithatė tha se hetimet nė Kosovė po vazhdojnė dhe ka bėrė me dije se puna e Tribunalit do tė pėrfundojė deri nė fund tė kėtij viti dhe nė kėtė aspekt do tė ketė edhe aktakuza tė reja.
 
 
Cėrvenkovski fiton raundin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale nė Maqedoni
 
Shkup, 29 prill 2004 - Nė Maqedoni, Komisioni Shtetror i Zgjedhjeve shpalli kryeministrin Branko Cėrvenkovski tė Partisė Social Demokrate fitues tė raundit tė dytė tė zgjedhjeve presidenciale, qė u zhvillua dje.
Pas numėrimit tė gati tė gjitha votave, komisioni shtetror i zgjedhjeve njoftoi se zoti Cėrvenkovski fitoi dje 63 pėrqind tė votave. Udhėheqėsi i opozitės, Sashko Kedev, fitoi 37 pėrqind.

Nė raundin e dytė tė zgjedhjeve morėn 53 pėrqind e elektoratit, duke kaluar 50 pėrqindėshin e domosdoshėm pėr ta shpallur rezultatin tė vlefshėm. Partia e zotit Kedev ėshtė ankuar tashmė pėr manipulim tė zgjedhjeve.
Cėrvenkovski do tė zėvėndėsojė presidentin e ndjerė Boris Trajkovski, i cili humbi jetėn si pasojė e rrėzimit tė aeroplanit me tė cilin ai po udhėtonte.
 
 
VMRO-DPMN ka bėrė thirrje qė zgjedhjet presidenciale nė Maqedoni tė shpallen tė pavlefshme
 
Shkup, 29 prill 2004 - Vetėm disa minuta para pėrfundimit tė procesit zgjedhor nė zgjedhjet e djeshme pėr presidentin e Maqedonisė, kryetari i Partisė opozitare VMRO-DPMN, Nikolla Gruevski i ka bėrė thirrje Komisionit Shtetėror tė Zgjedhjeve qė ato tė shpallen tė pavlefshme, siē thuhet pėr shkak tė falsifikimeve tė mėdha.
 
Komisoni Shtetėror i Zgjedhjeve ka vlerėsuar se zgjedhjet janė zhvilluar nė njė atmosferė tė qetė me disa incdente tė izoluara, nė njėrin prej tė cilėve siē thuhet ishin pėrfshirė zyrtarė tė lartė tė PDSH-sė, gjė qė nuk pranohet nga kjo parti.

Ndėrkohė Ministria e Rendit tė Maqedonisė ka bėrė tė ditur se nė vendvotimin nė fshatin Siliēan tė Tetovės me dy vetura kamė arritur persona Rafet Elmazi, Ruzhdi Matoshi, deputet nė Parlamentin republikan, Enaf Fejzullahu dhe Afrim Ramadani, tė cilėt ua kanė drejtuar revolen Kėshillit votues dhe kanė thyer kutinė e votimeve me ē'rast pėrkohėsisht ishte ndėrprerė procesi i votimit, ka deklaruar zėdhėnėsja e kėsaj ministrie Mirjana Kontevska.

Ndėrkaq zyrtarė tė LSDM-sė shprehen tė habitur me komentet e drejtuesve tė VMRO-DPMN-sė. Sipas kėsaj partie 99 pėr qind tė vendvotimeve zgjedhjet kanė qenė tė drejta dhe tė lira.
 
 
Gjatė majit nė Prishtinė do tė organizohet pėr herė tė gjashtė panairi i librit "Prishtina 2004"
 
Prishtinė, 29 prill 2004 - Nga data 24 deri mė 28 maj nė Prishtinė do tė organizohet pėr herė tė gjashtė panairi i librit "Prishtina 2004", bėn tė ditur Shoqata e Botuesve tė Kosovės.

Panairi mbahet nė ambientet e Pallatit tė Rinisė dhe Sportit tė qytetit tė Prishtinės, ku pritet tė marrin pjesė mbi 100 botues nga tė gjitha hapėsirat shqiptare, por edhe nga botues tė rajonit si Maqedonia, Mali i Zi dhe diaspora.
Sipas organizatorit, ėshtė ky njė panair i cili bashkon trinomin magjik: botues - autor - lexues, edhe pse librin e bėjnė edhe pėrkthyesit, pėrpiluesit, redaktuesit, tipografėt tė cilėt nuk i kanė munguar asnjėherė kėtij panairit.

Pėr tė pasur njė rrjedhė sa mė spektakulare janė paraparė edhe njė sėrė veprimtarish, mbi 50, si promovime, debate, paraqitje librash, nėnshkrime librash nėpėr stendat tejet tėrheqėse tė shumė botuesve, tė cilėt nė njė mėnyrė edhe kanė detyrim qė t'i bėjnė ditėt e panairit sa mė tė pėlqyeshme, sa mė tė suksesshme.

Brenda dy panaireve janė botuar vepra kapitale qė nga kompletet, botimesh mė tė ndryshme shkencore, fjalorė, metoda mėsimi gjuhėsh tė huaja, pėrkthime letrare, autorėsh nga tradita dhe bashkėkohorė, letėrsi artistike shqiptare, literaturė shkollore, etj.
 
 
Nė Bagdad janė vrarė 8 ushtarė amerikanė
 
Bagdad, 29 prill 2004 - Tetė ushtarė amerikanė janė vrarė sot (e enjte) kur njė makinė bombė ka shpėrthyer nė paralagjen jugore Mahmudija tė Bagdadit, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi ushtrarak amerikan, njofton Rojter.
 
Ky incident ka ndodhur pas njė incidenti tjetėr, qė ndodhi po sot kur njė ushtar tjetėr amerikan ėshtė qėlluar pėr vdekje nga njė predhė raketore gjatė patrullimit nė pjesėn lindore tė Bagdadit, ka thėnė zėdhėnėsi ushtarak.

Po nė kėtė njoftim bėhet ditur se edhe njė ushtar tjetėr amerikan ėshtė vrarė po sot, kurse njė tjetėr ėshtė plagosur, kur njė minė tokėsore skaj rrugės ka shpėrthyer afėr njė autokolone nė qytetin Bakuba, 24 mila nga Bagdadi.

Vrasja e kėtyre ushtarėve ngre nė 126 numrin e pėrgjithshėm tė ushtarėve amerikanė tė vrarė nė aksion gjatė kėtij muaji, qė ishtė ndėr mė tė pėrgjakshmit pėr forcat amerikanė nė Irak.
 
 
SHBA-tė ua kanė tėrhequr vėrejtjen qytetarėve tė vet qė tė mos udhėtojnė nė Izrael
 
Uashington, 29 prill 2004 - Shtetet e Bashkuara ua kanė tėrhequr vėrejtjen qytetarėve tė vet qė tė mos udhėtojnė nė Izrael dhe tė lėshojnė menjėherė Rripin e Gazės, njofton BBCWorld. Nė deklatratėn e Departmentit tė Shtetit thuhet se grupi militant islamik Hamas ka bėrė kėrcėnim kundėr interesave amerikane.
 
 
Njė gjykatė ruse ka dėnuar me burg tė pėrjetshėm njė ēeēen
 
Moskė, 29 prill 2004 Njė ēeēen ėshtė dėnuar me burg tė pėrjetshėm pėr rolin e tij nė rrėzimin e njė helikopteri transportues Mi26, njofton BBCWorld. Nė kėtė incident patėn humbur jetėn 127 njerėz dhe ka qenė pėrshkruar si fatkeqėsia mė katastrofale nė historinė ushtarake ruse. Tė riun 27-vjeēar Doku Dzhantemirov, njė gjykatė ruse e ka shpallur "fajtor pėr planifikimin dhe kryerjen e kėtij akti terrori". Katėr tė dyshimtė tė tjerė tė pėrzier nė kėtė indcident ende gjenden ende nė arrati.
 
 
Nė Shri Lanka janė vrarė 2 persona
 
Shri Lanka, 29 prill 2004 Policia ka hapur zjarr nė pjesėn qendrore tė Shri Lankės me qėllim tė shuarjes sė revoltės sė shpėrthyer nga tensionet ndėrmjet tamilėve lokalė dhe komunitetit sinhalez, njofton BBCWorld. Tė pakten dy persona janė vrarė, por nuk ėshtė e qartė nga kush.
 
 
Nė Irak janė vrarė 3 ushtarė tė koalicionit amerikan
 
Bagdad, 29 prill 2004 - Tre ushtarė tė forcave tė koalicionit amerikan nė Irak janė vrarė dje, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi ushtarak amerikan, njofton Rojter. Njėri ushtar ka vdekur nė vend gjatė sulmit afėr Svairahut, nė jug tė Bagdadit, kurse ushtari tjetėr ka vdekur mė vonė nga plagėt e marra gjatė aksionit.
 
Po kėshtu, edhe ushtari i tretė ka vdekur nė Irakun verior nga plagėt e marra mė heret. Pėr asnjėrin nga ushtarėt e vrarė nuk ėshtė treguar nacionaliteti.
 
 
Nga pėrplasja e njė buldozeri me njė autobus nė Kolumbi kanė humbur jetėn 21 fėmijė dhe 2 tė rritur
 
Bogota, 29 prill 2004 - Tė pakten 21 fėmijė dhe dy tė rritur kanė humbur jetėn kur njė buldozer ėshtė pėrplasur nė autobusin e tyre nė kryeqytetin kolumbian Bogota, njofton BBCneės.
 
Fatkeqėsia ka ndodhur kur buldozeri, qė punonte nė hapjen e njė rruge mbi njė kodėr, ka rrėshqitur dhe ėshtė pėrplasur pėrposhtė nė autostradė, ku ndodhej autobusi me nxėnės shkolle, ka thėnė departmenti i shėndetėsisė nė Bogota. Zyrtarėt thonė se 36 fėmijė tė tjerė janė lėnduar, disa syresh rėndė.
 
 
Sulme tokėsore dhe ajrore nė Falluxha
 
Falluxha, 29 prill 2004 - Marinsat amerikanė ndėrmorėn njė seri tjetėr sulmesh tokėsore dhe ajrore kundėr kryengritėsve nė qytetin e Falluxhas.

Luftimet mė tė fundit shpėrthyen dje vonė dhe shirita video nga qyteti tregonin shtėllunga tė dendura tymi, qė ngriheshin nga disa zona.

Megjithė natėn e dytė me radhė tė sulmeve, gjenerali amerikan Mark Kimmitt tha se marinsat janė ende tė angazhuar nė armėpushimin e brishtė, qė filluan tė respektonin nė qytetin me popullsi kryesisht suni dhe po pėrgjigjen vetėm kur sulmohen. Ai tha se forcat amerikane ende mendojnė se gjendja e krijuar mund tė zgjidhet nėpėrmjet bisedimeve.
 
 
Bush dhe Ēejni u pėrgjigjen sot pyetjeve tė komisionit qė po heton sulmet e 11 shtatorit
 
Uashington, 29 prill 2004 - Presidenti Bush dhe nėnpresidenti Dik Ēejni do t'u pėrgjigjen sot pyetjeve tė 10 anėtarėve tė komisionit qė po heton sulmet terroriste tė 11 shtatorit 2001 kundėr Shteteve tė Bashkuara. Seanca do tė zhvillohet me dyer tė mbyllura nė Shtėpinė e Bardhė.

Presidenti tha se mezi pret tė bisedojė me anėtarėt e komisionit. "Ky takim do tė jetė njė mundėsi e mirė pėr anėtarėt e komisionit pėr t=i ndihmuar qė tė shkruajnė njė raport, i cili shpresoj tė ndihmojė presidentėt e ardhshėm qė tė parandalojnė kėrcėnimet terroriste ndaj vendit tonė", tha Bush.
 
 
"Washington Post": Koreja e Veriut mund tė ketė 8 armė bėrthamore
 
Uashington, 29 prill 2004 - Gazeta "Washington Post" njoftonte nė numrin e saj tė sotėm se zyrtarėt amerikanė besojnė tani se Koreja e Veriut mund tė ketė deri nė 8 armė bėrthamore nė arsenalin e saj.

Gazeta shkruan se ky vlerėsim i ri i arsenalit bėrthamor tė Koresė sė Veriut erdhi si rezultat i informacioneve tė reja tė zbulimit. Informacionet e mėparshme tė zbulimit amerikan bėnin tė ditur se Pheniani kishte material tė mjaftueshėm pėr dy paisje bėrthamore.

Zyrtarėt amerikanė tė cituar nga "Washington Posti" thonė se mes tė dhėnave tė reja janė njė analizė e nėnprodukteve tė plutoniumit tė gjetura nė veshjet e anėtarėve tė njė delegacioni privat amerikan qė ishte lejuar tė vizitonte objektet bėrthamore koreanoveriore para disa muajsh.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.