|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Pakti tjetėr Berisha-Nano

 
 

 
29 prill 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Politika shqiptare, si edhe mjaft herė tė tjera, ėshtė sėrish nė ngėrē: opozita ka paralajmėruar dhe vazhdon tė organizojė protesta tė shumta nė tė gjitha qytetet e vendit, qeveria mobilizon forca policore dhe shpenzon parą pėr kėtė krizė tė paralajmėruar, parlamenti gjendet i bllokuar, negociatat pėr marrėveshjen e Asocim-Stabilizmit janė nė rrugė pa krye, ndėrkohė qė tendosja e krahėve kundėrshtare mund tė degjenerojė nė manifestime tė pakontrollueshme.
 
Pohimi i njohur se tė gjitha krizat fillojnė nga zgjedhjet dhe zgjidhen po nga to, ėshtė problemi thelbėsor qė nuk mund tė zgjidhet me rrugėt dhe praktikat e deritanishme; ritmet e zhvillimit ekonomik nuk mund tė kenė tjetėr tablo pėrveē asaj sė sotme ku diktojnė monopole, vazhdon tė ketė shkallė tė lartė korruptimi, mbetet ende i paformėsuar pushteti gjyqėsor dhe dukuri tė tjera.
 
Por kėto shqetėsime qė klasifikohen si mė tė rėndėsishmet dhe mė pak tė tilla nuk mund tė shkojnė nė njė fund tė paparashikueshėm. Secila palė politike lipset tė lėshojė diēka nėpėrmjet njė kompromisi ose njė marrėveshjeje tė re mes pozitės dhe opozitės. Presidenca dhe presidenti Alfred Moisiu, me gjithė pėrpjekjet aktuale dhe me gjithė rolin kushtetues tė institucionit qė drejton, nuk mund t'i japė zgjidhje kėsaj problematike pa pėlqimin e Partisė Demokratike dhe tė Partisė Socialiste.
 
Natyrisht njė iniciativė pėr t'i riulur nė njė tryezė tė pėrbashkėt mund ta ndėrmarrė edhe presidenca, por pėrpara se ta kumtojė kėtė propagandisht, duhet tė pėrgatisė edhe uljen nė ndarjen e pėrgjegjėsive. Pėr shqiptarėt, por edhe pėr ndėrkombėtarėt duket se ka pak rėndėsi nėse zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare bėhen kėtė vit ose nė katėrvjeēarin optimal, pėrkundėr asaj qė kanė deklaruar se do tė realizonin njė proces tė rregullt zgjedhor, tė pamanipulueshėm, tė pakontestueshėm, me njė infrastrukturė zgjedhore nė parametra tė pranueshėm. Pėr t'u arritur ky synim, pėrgatitja e njė atmosfere pajtimi ėshtė mė e domosdoshme se kurrė. Por pėr ēfarė do tė duhej ky pajtim?
 
1.PD ka deklaruar se nuk do tė marrė pjesė nė zgjedhje tė pėrgjithshme parlamentare me kėtė kryeministėr, ēka nėnkupton se Partia Socialiste duhet tė mendojė pėr njė kryeministėr tranzitiv, tė pranueshėm nga dy protagonistėt politikė dhe nga krejt spektri tjetėr i partive shqiptare.
 
2.Jo pėr faj dhe gabim tė drejtpėrdrejtė tė KQZ, por pėr shqetėsimet qė ka sjellė ky institucion (me gjithė piramidėn deri nė komisionerėt e qendrave tė votimit), pėlqim tė dyanshėm duhet tė ketė edhe pėr ringritjen e kėtij institucioni, riplotėsimin e kuadrit ligjor tė tij si dhe vendosja e sanksioneve ndėshkuese taksative pėr individė qė janė mėsuar tė manipulojnė, tė fshijnė dhe rishkruajnė fletė votimi, tė hapin dhe tė zhdukin kuti votimi.
 
3.Regjistrimi i plotė i popullsisė, pėrgatitja e listave zgjedhore gjithashtu ėshtė njė sfidė e pėrbashkėt qė nuk mund tė zgjidhet me rakordim listash partiake, por me pėrgjegjėsi shtetėrore qė nis sa te gjendja civile e deri te ministria e Pushtetit Vendor. Parregullsitė ndėr to nuk mund tė shpėrndahen sa te njė institucion te tjetri, por mund tė jetė atribut i njė KQZ-je tė reformuar tėrėsisht, ose i njė institucioni tjetėr qė tė marrė pėrgjegjėsi. Kontrolli i listave duhet tė jetė sa mė transparent dhe i verifikueshėm nga ēdo qytetar.
 
Pėrballimi i kėtyre sfidave, vėnia e afateve tė domosdoshėm kohorė do tė zgjidhte pushtetet false tė legjislativit, do tė jepte pėrqindjen e vėrtetė tė partive politike (do tė hiqte edhe mundėsinė e luftės me pretekste tė kota) dhe nuk do tė linte shteg pėr derivate pushtetesh gjithashtu tė pavėrtetė.
 
Opozita mund tė gjejė qindra arsye pėr tė ndjekur qėndrime tė caktuara politike, mazhoranca gjithashtu mund tė vazhdonte mė tė njėjtėn mėnyrė duke varur qyrkun qeverisės nė shtyllė kushtetuese, por sjellja e deritanishme vazhdon ta mbajė Shqipėrinė nė udhėkryq dhe ėshtė ndėshkuese pėr tė dyja sė bashku.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.