|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kosovė: Arrestohen tre persona, tė dyshuar pėr korrupsion

 
 

 

28 prill 2004 / TN

"Zėri i Amerikės", mė 28 shkurt 2004 / Besim Abazi

Zyrtarėt e policisė sė Kombeve tė Bashkuara bėnė tė ditur se kanė arrestuar tre persona nėn dyshimin se janė pėrfshirė nė korrupsion dhe kanė nėnshkruar kontrata tė dėmshme nė emėr tė Postės dhe Telekomit tė Kosovės.

Tė arrestuarit janė Uno Nilsson, pjestar i UNMIK-ut dhe ish kėshilltar i lartė nė Postė Telekomin e Kosovės (PTK), Leme Xhema, ish-drejtoreshė e PTK-sė dhe Bedri Rama ish drejtor i Telekomit tė Kosovės.

Arrestimet kanė pasuar hetimet e njėsisė hetuese financiare qė kanė filluar shumė kohė mė parė. Nė hetime ishin pėrfshirė pjestarėt e njėsisė Guardia di Financa nga Italia.

Zyrtarėt e UNMIK-ut cituan shefin e tyre Harri Holkeri tė ketė thėnė se parimi themelor i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara ėshtė “zero tolerancė ndaj korrupsionit dhe se UNMIK-u ėshtė i pėrkushtuar tė vėrė para drejtėsisė cdo kėnd qė ėshtė i pėrfshirė nė korrupsion.

Ndėrkohė, tre nga katėr pjesėtarėt e policisė jordaneze nė Kosovė, qė u arrestuan kohė mė parė nė lidhje me vrasjen e dy policėve amerikane janė liruar sot nė mėngjes, por hetimet ndaj tyre po vazhdojnė, thanė sot zyrtarėt e policisė sė Kombeve tė Bashkuara. //kk//


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.