|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

 

   
 

Gjermani: FORUMI GJERMANO-KOSOVAR, KUNDERSHTON TRAJTIMIN E SHQIPTAREVE SI SHTETAS TE ”UNIONIT SERBI-MALI I ZI”

 
 

 
28 prill 2004 / TN
 
Shkruan: Sheradin BERISHA
 
Ka mė shumė se njė vit e gjysmė, qė kur se qytetarėt e Kosovės tė cilėt jetojnė dhe punojnė nė Gjermani, pėrballen me problemin e mospranimit tė dokumenteve tė udhėtimit nga autoritetet gjermane, tė lėshuara nga administrata e UNMIK-ut nė Kosovė.
 
Ashtu sikur shumė shtete tė Bashkėsisė Evropiane edhe Gjermania si anėtare e saj, fillimisht e ka pranuar kėtė dokument udhėtimi, mirėpo pėr ēudi pas formimit tė shtetit ”Unioni Serbi-Mali i Zi”, autoritetet lokale tė disa landeve gjermane, kėtė dokument e konsiderojnė si tė pa vlerė. Dhe pėr mė tepėr bashkėatdhetarėt tanė i detyrojnė, qė tė shkojnė nėpėr konsullatat e kėtij ”unioni” pėr t“u paisur me pasaporta! Madje nė kėtė kontekst,pėr t“i ”legjitimuar” veprimet e tilla,organet pėrkatėse gjermane nė tė gjitha dokumentet e lėshuara,qytetarėt e Kosovės i trajtojnė edhe si shtetas tė ”Unionit Serbi-Mali i Zi”!
 
 Nė qershor tė vitit 2003 Shoqata Shqiptare”Iniciativa Qytetare”pėrmes njė Peticioni tė nėnshkruar nga 18 mijė bashkėatdhetarė tanė,qė iu dėrgua bundestagut gjerman, e kishte kundėrshtruar kėtė qėndrim arbitrar tė autoriteteve gjermane. Me kėtė problem mjaftė serioz, (sidomos pėr shqiptarėt) ka disa muaj qė merret edhe “Forumi Gjermano-Kosovarė” qė vepron nė landin e Baden Württembergut.
 
Ky forum, i cili drejtohet nga miqtė e njohur shqiptarė, si:znj. Sigrid Godbillon, z.Johannes Flothow, znj.Ursula Kubin...dhe veprimtarėt Brahim Halimi, Sylė Hasani, Bujar Zogjani etj, nė vitet 1996-2001 aktivitetin e vet e ka zhvilluar me emrin ”Landesarbeitsgemeinschaft / LAG-Kosova” dhe aty qenė inkuadruar organizatat-joqeveritare: Diakonische-Werk, AK-Asyl, Caritas, Amnesty-international, Flüchtlinge und Wir dhe Shoqata Shqiptare “Isa Boletini”.Tani  tri vjet pas luftės FGJK-ja zhvillon njė aktivitet tė larmishėm:kulturor,arsimor - shkencor,informativ etj
 
Drejtuesit e Forumit Gjermano-Kosovar, duke i njohur mirė rrethanat aktuale nė Kosovė si dhe aspiratėn e popullit shqiptar pėr Pavarėsi,trajtimin e kosovarėve nga organet gjermane si shtetas tė”Unionit Serbi-Mali i Zi” e konsiderojnė tė padrejtė dhe tė dėmshėm pėr procesin e ardhshėm politik tė kėtij vendi. Nė vazhdėn e aktiviteteve tė veta, FGJK-ja ka zhvilluar disa takime me autoritetet lokale gjermane dhe janė shqyrtuar problemet e qytetarėve tė Kosovės lidhur me dokumentat e udhėtimit dhe trajtimin e tyre si shtetas tė Unionit”Serbi Mali i Zi”. Pėrveē tjerash FGJK-ja u ka dėrguar letra protestuese Ministrisė sė Jashtme dhe asaj tė Brendshme tė Gjermanisė,ku ka kėrkuar sqarime pėr kėto ēėshtje.
 
Dhe qėndrimi i tyre ėshtė se:”Autoritetet e landeve dhe ato komunale kanė tė drejtė tė vendosin vetė rreth rasteve tė tilla”duke saktėsuar se”kjo e drejtė ėshtė e mbėshtetur nė dispozitat juridike,qė rregullojnė veprimtarinė administrative tė shtetit gjerman”!
 
Pėr rrjedhim,FGJK-ja kėto ditė e ka shtuar aktivitetin e vetė dhe nė njė nga takimet e rregullta  me anėtarėsinė, ka konstatuar me tė drejtė se ekziston njė fushatė diplomatike e Serbisė,qė qytetarėt e Kosovės, kudo qė janė nė Evropė e gjetiu, tė trajtohen si shtetas tė “Unionit...”, ndėrkohė qė kundėr kėsaj fushate ndjellakeqe, s“ka pasur kurrfarė reagimesh nga institucionet vendore tė Kosovės.Nė kėtė kontekst,FGJK-ja kėrkon nga Qeveria e Kosovės dhe institucionet tjera,qė tė merren seriozisht me problemet e qytetarėve tė saj jashtė vendit.
 
Poashtu FGJK-ja apelon dhe kėrkon me ngulmė nga bashkėatdhetarėt tanė nė Gjermani,qė tė mos shkojnė nėpėr konzullatat serbe, nė mėnyrė qė t“i refuzojnė pasaportat dhe shtetėsinė e “Unionit Serbi-Mali i Zi”, sepse vetėm kėshtu do tė dėshmohet pjekuria dhe vendosmėria e tyre pėr Pavarėsinė e Kosovės. Nė tė kundėrtėn do tė identifikohen si shtetas tė kėtij “unioni”...FGJK-ja pėr zgjidhjen e kėtyre problemeve, shtron edhe mundėsinė e organizimit tė protestave nėpėr disa qytete gjermane, andaj ftohen tė gjitha subjektet shqiptare qė veprojnė nė Gjermani pėr njė bashkėpunim mė cilėsor.Kontaktet me FGJK-nė mund tė vihen pėrmes postave elektronike:
- sigrid@godbillon.de;
- braha001@hotmail.com dhe
- syhas@t-online.de/.        


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.