|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 28 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova u takua nė Nju Jork me Sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan

 • Presidenti Rugova vizitoi Shtėpinė muze tė presidentit tė dikurshėm amerikan, Franklin Ruzvelt

 • Presidenti Rugova sot viziton Bashkinė e qytetit tė Nju Jorkut dhe takohet me 20 ambasadorė tė OKB-sė

 • Projektrezoluta e Kėshillit tė Evropės pėr Kosovėn nesėr do tė debatohet nė Strasburg

 • Sot nė mėngjes nė Skėnderaj ėshtė arrestuar Sami Lushtaku, ish-komandant i UĒK-sė

 • Njė delegacion i AKK-sė merr pjesė nė Kongresin inaugurues tė qyteteve dhe qeverive lokale tė bashkuara

 • Urdhėresė e Bordit tė drejtorėve tė Qeverisė Komunale tė Prishtinės pėr festėn e 1 Majit

 • Kroacia ėshtė pjesė e pėrpjekjeve tė komunitetit ndėrkombėtar pėr tė krijuar njė ambient tė qėndrueshėm nė Kosovė

 • Prokurori ndėrkombėtar ka kompletuar hetimet rreth mbytjes sė fėmijėve nė lumin Ibėr

 • Afėr Prishtinės dyshohet pėr njė varrezė masive

 • Holkeri thotė se bazė pėr fillimin e decentralizimit tė Kosovės ėshtė propozimi i Kėshillit tė Evropės

 • Njė delegacion i qytetit tė Fierit po qėndron pėr vizitė disaditėshe nė komunėn e Mitrovicės

 • Ministria e Shėndetėsisė ndėrpren pranimin e kėrkesave tė reja pėr trajtim jashtė vendit

 • Komisioni Parlamentar pėr tė drejtat dhe interesat e komuniteteve vizitoi Kuvendin Komunal tė Prishtinės

 • Deputetėt i thanė po standardeve, por kėrkojnė kalimin e kompetencave nė institucionet vendore

 • Policia thotė se deklarata e fėmijės qė mbijetoi tragjedinė nė lumin Ibėr ėshtė e paqėndrueshme

 • Sipas KFOR-it, Lushtaku dyshohet tė jetė i pėrfshirė nė ngjarjet e marsit dhe nė keqtrajtimin e civilėve shqiptarė

 • Ministria e Arsimit: mė 30 prill nuk punohet, punohet mė 3 maj

 • Nesėr Prishtinės organizohet njė akademi pėrkujtimore pėr aktoren Katarina Josipi, nė 34-vjetorin e vdekjes

 • AKM-nė pėrkohėsisht do ta udhėheqin njė vendor dhe njė ndėrkombėtar

 • Me njė akademi pėrkujtimore nė Gjermani u shėnua trevjetori i vrasjes sė Ismet Rracit

 • Partitė qė nuk publikojnė financimet do tė paditen nė gjykatė

 • Sot nė Maqedoni po zhviilohet procesi zgjedhor

 • Policia italiane ndaloi njė shqiptar me drogė

 • Nga njė shpėrthim i njė xhipi-bombė janė plagosur 4 ushtarė izraelitė

 • Policia izraelite ka arrestuar njė zyrtar tė lartė palestinez

 • Nė luftimet Tajlandė janė vrarė tė pakten 127 njerėz

 • Forcat amerikane kanė vrarė 64 kryengritės nė Naxhaf

 • Presidenti qipriot sulmoi ashpėr Shtetet e Bashkuara

 • Kėrkohet tė bėhen publike tė dhėnat e punės sė nėnpresidentit Ēejni mbi njė strategji kombėtare tė energjisė

 • Bler zbraps kritikat pėr emigracionin

 • Nė njė aksident ajror tė njė helikopteri amerikan kanė humbur jetėn 3 ushtarė

 • Nė luftimet nė Tajlandė janė vrarė 85 njerėz

 • Janė vrarė 2 persona tė armatosur gjatė njė sulmi nė kuartin diplomatik tė Damaskut

 • Autoritetet siriane kanė zbuluar njė depo tė fshehtė armėsh dhe mjetesh shpėrthyese

 • Nė njė sulm me granatė nė Kashmir janė vrarė 3 persona

 
  
Presidenti Rugova u takua nė Nju Jork me Sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan
 
Nju Jork, 28 prill 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, nė selinė e OKB-sė nė Nju Jork, u takua me sekretarin e pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, me tė cilin bisedoi pėr situatėn aktuale nė Kosovė pas trazirave tė marsit, si dhe pėr raportet ndėrmjet UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės.
 
Nė kėtė takim ėshtė biseduar edhe pėr transferin e kompetencave nga UNMIK-u tek institucionet vendore, pėr procesin e privatizimit, pėr vlerėsimin e standardeve etj.

Presidenti Rugova pas takimit tha se kishte pasur njė bisedė shumė miqėsore me sekretarin e pėrgjithshėm, zotin Kofi Anan, me tė cilin kanė diskutuar pėr shumė ēėshtje aktuale nė Kosovė. "E njoftova z. Anan qė situata ka filluar tė normalizohet, pėr masat qė kanė marrė institucionet pėr normalizimin e gjendjes pas ngjarjeve tė marsit, si dhe pėr progresin e arritur gjatė pesė vjetėve tė kaluara", tha zoti Rugova.

Presidenti theksoi se njė nga temat e takimi ishte edhe bartja e kompetencave sa mė tė mėdha nga ana e UNMIK-ut tek institucionet e Kosovės, duke shtuar se ka kėrkuar nga zoti Anan qė sa mė parė tė fillojnė bisedimet pėr ēėshtjen e standardeve dhe pėr vlerėsimin e tyre.
 
Presidenti tha poashtu se nga z. Anan kishte insistuar pėr njohjen sa mė parė tė pavarėsisė sė Kosovės dhe theksoi se nė kėtė drejtim ka hasur nė mirėkuptim, por, siē tha, duhet tė punohet nė kėtė aspekt.

"Njohja e pavarėsisė sė Kosovės do ta stabilizonte Kosovėn, Shqipėrinė, Maqedoninė, Malin e Zi dhe mbarė rajonin e Evropės Juglindore. Kosova e pavarur e inkuadruar nė Bashkėsinė Evropiane, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me Amerikėn ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr rajonin", deklaroi Presidenti Rugova.

Nė fund tė deklaratės para mediave, Presidenti Rugova falenderoi pėrzemėrsisht z. Anan pėr angazhimin e tij personal rreth zgjidhjes sė problemit tė Kosovės.

Ky ishte takimi i katėrt i Presidentit Rugova me sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan, qė nga viti 1998.
 
 
Presidenti Rugova vizitoi Shtėpinė muze tė presidentit tė dikurshėm amerikan, Franklin Ruzvelt
 
Nju Jork, 28 prill 2004 - Presidenti Rugova gjatė qėndrimit nė Nju Jork, vizitoi Shtėpinė muze tė presidentit tė dikurshėm amerikan, Franklin Ruzvellt, njeriut qė ka sjellė amandamentin e Kartės sė Atlantikut pėr vetėvendosjen e popujve, ku u nėnshkrua nė librin e kėtij muzeu.

Njė porosi e shkruar nė gjuhėn shqipe, e nėnshkruar nga Presidenti Rugova, gjendet nė mesin e porosive tė 100 personaliteteve tė shquara botėrore, nė librin e kujtimeve, nė bibliotekėn e Presidentit Ruzvellt.

Bashkėpunėtorėt qė e shoqėrojnė Presidentin Rugova nė kėtė vizitė, e kanė vlerėsuar shumė tė suksesshėm dhe shpresėdhėnės takimin e djeshėm me sekretarin e pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan. Ata kanė thėnė se nė takim ėshtė vlerėsuar se shumė shpejt duhet tė fillojė vlerėsimi i plotėsimit tė standardeve, pa i lėnė anash statusin final tė Kosovės.
 
 
Presidenti Rugova sot viziton Bashkinė e qytetit tė Nju Jorkut dhe takohet me 20 ambasadorė tė OKB-sė
 
Nju Jork, 28 prill 2004 - Presidenti Rugova gjatė ditės sė sotme (e mėrkurė) do tė vizitojė Bashkinė e qytetit tė Nju Jorkut, ku do tė takohet me pėrfaqėsues tė qytetit, ndėrsa nė mbrėmje do tė ketė njė takim me 20 ambasadorė tė shteteve tė ndryshme nė Kombet e Bashkuara.

Ndėrkaq, tė enjtėn e tė premtėn, Presidenti Rugova do tė vizitojė Uashingtonin, ku do tė ketė takime nė Deparmentin e Shtetit dhe nė Shtėpinė e Bardhė.
 
 
Projektrezoluta e Kėshillit tė Evropės pėr Kosovėn nesėr do tė debatohet nė Strasburg
 
Strasbugr, 28 prill 2004 - Nė projektrezolutėn e pėrgatitur nga Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės konstatohet se shpėrthimi i dhunės etnike nė mars 2004 ilustron se Kosova ka ende rrugė tė gjatė pėrpara derisa tė bėhet territor multietnik dhe demokratik.
 
Ngjarjet e marsit karakterizohen si njė `kthim tragjik prapa nė procesin e pajtimitA tė pesė viteve tė fundit midis shumicės shqiptare dhe pakicės serbe, pajtim i cili mbetet jo i vėrtetė. Mbi 4 mijė personat e zhvendosur me kėtė rast e kanė kthyer prapa procesin e kthimit tė tė gjithė tė zhvendosurve.
 
Asambleja i dėnon me forcė nxitėsit e ngjarjeve tė fundit qė solli 19 tė vdekur, kėrkon qė ata tė hetohen dhe tė nxirret para gjyqeve tė paanshme.

Pėrgjegjės kryesor pėr situatėn e krijuar, sipas Kėshillit tė Evropės, ėshtė nacionalizmin etnik qė vazhdon te komunitetet nė Kosovė. Por edhe "bashkėsia ndėrkombėtare duhet fajėsuar pjesėrisht", sepse qė prej rrėzimit tė Milosheviqit mė 1999, zhvillimeve dhe mungesės sė progresit nė Kosovė u ėshtė kushtuar vėmendje ndėrkombėtare e pamjaftueshme, konstatohet nė Strasburg.
 
UNMIK-ut Kėshilli i Evropės i njeh pėrparime tė konsiderueshme qė prej marrjes sė Kosovės nėn kontroll, dhe kėtu pėrmend edhe transferimin e njė pjese tė kompetencave tek Institucionet Provizore tė Vetėqeverisjes.

Por projektrezoluta kėrkon tė lihen mėnjanė iluzionet: progresi i dėshiruar nuk mund tė arrihet, siē thuhet, "pa njė plan tė qartė dhe angazhim pa kushte tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr t'i bėrė me shpejtėsi politikanėt vendorė pėrgjegjės pėr tė ardhmen e tyre politike".

Ēelėsin pėr arritjen e stabilitetit dhe pėr ta sjellė Kosovėn mė pranė Evropės, Kėshilli i Evropės e sheh tek zbatimi i plotė i "Standarteve pėr Kosovėn", tė fiksuara nga KS i OKB-sė nė dhjetor 2003.
 
Pavarėsisht nga statusi i ardhshėm i Kosovės, plani pėr implementimin e kėtyre standarteve duhet mbėshtetur me veprime konkrete dhe progres tė matshėm, pėr tė shmangur kthimin e tij nė artificial, kėrkon Kėshilli i Evropės.

Organizata e Strasburgut pranon se ngjarjet e fundit e kanė vėshtirėsuar arritjen e konsensusit pėr strategjinė e decentralizimit nė Kosovė. Por nė dokument theksohet se megjithatė, reforma e vetėqeverisjes lokale dhe e administratės publike, nė bazė tė propozimeve tė Kėshillit tė Evropės do tė kontribuonte nė forcimin e Institucioneve Provizore tė Vetėqeverisjes.

Kėshilli i Evropės i kėrkon bashkėsisė ndėrkombėtare dhe vecanėrisht shteteve tė Bashkimit Evropian t=i rishikojnė prioritetet e tyre pėr Kosovėn.

Asambleja kėrkon nga UNMIK-u tė gjejė shkaqet se pse ekstremistėt vazhdojnė tė luajnė njė rol qendror nė Kosovė dhe tė marrė masa kundėr tyre. Nga udhėheqėsit politikė shqiptarė tė Kosovės ajo kėrkon tė demonstrojnė angazhimin e sinqertė pėr mbrojtjen e minoriteteve dhe tė ndėrpresin mbėshtetjen aktive apo pasive pėr grupet ekstremiste.

Nga qeveria e Serbisė dhe e Malit tė Zi ajo kėrkon shkrirjen e tė gjitha strukturave paralele qė mbėshtet nė Kosovė dhe bashkėpunim nė planin e implementimit tė standarteve, thuhet nė njė raport tė "Dojēe veles" nga Strasburgu.
 
 
Sot nė mėngjes nė Skėnderaj ėshtė arrestuar Sami Lushtaku, ish-komandant i UĒK-sė
 
Skėnderaj, 28 prill 2004 - Sot nė orėt e hershme tė mėngjesit ėshtė arrestuar Sami Lushtaku, ish-komandant i UĒK-sė nė zonėn e Drenicės. Jozyrtarisht mėsohet se forca tė mėdha tė kombinuara tė KFOR-it dhe policisė sė UNMIK-ut, pasi kishin rrethuar shtėpinė e Sami Lushtakut, e kishin arrestuar atė.
Pas arrestimit njė helikopter i KFOR-it qarkullon ende mbi lagjen ku ndodhet shtėpia e Sami Lushtakut nė Skėnderaj, e cila ende mbahet e rrethuar nga forcat e mėdha tė KFOR-it.
 
 
Njė delegacion i AKK-sė merr pjesė nė Kongresin inaugurues tė qyteteve dhe qeverive lokale tė
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Njė delegacion i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės (AKK), i kryesuar nga kryetari Lutfi Haziri do tė marrė pjesė nga data 2 deri mė 5 maj nė Kongresin themelues tė organizatės sė re botėrore tė emėrtuar "Qytetet dhe Qeveritė Lokale tė Bashkuara" qė do tė mbahet nė Paris, Francė.

Nė kėtė Kongres, bashkė me kryetarė tė komunave dhe pėrfaqėsues tė shoqatave tė qeverive lokale, nga tė pesė kontinentet, do tė paraqiten rreth 150 pjesėmarrės, si dhe pėrfaqėsues nga Kombet e Bashkuara dhe agjenci tė ndryshme ndėrkombėtare, Banka Botėrore, UNDP, Habitati, UNESCO-, dhe pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile.

Pjesėmarrėsit do tė shqyrtojnė njė varg tė gjerė ēėshtjesh, duke pėrfshirė: rolin e qeverisė lokale nė njė botė qė po globalizohet, varfėrinė dhe pėrfshirjen shoqėrore, zhvillimin ekonomik, mundėsimin e shėrbimeve themelore dhe atyre shėndetėsore, menaxhimin e mjedisit, ringjalljen dhe thellimin e demokracisė lokale dhe tė drejtat e njeriut.
 
 
Urdhėresė e Bordit tė drejtorėve tė Qeverisė Komunale tė Prishtinės pėr festėn e 1 Majit
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Bordi i drejtorėve tė Qeverisė Komunale tė Prishtinės pėrmes Kryeshefit Ekzekutiv nė mbledhjen e mbajtur sot, lėshon kėtė urdhėresė, nė tė cilėn thuhet:

Ndalohet qarkullimi i tė gjitha automjeteve pėrveē autobusėve tė trafikut urban, automjeteve tė SHPK-sė, KFOR-it, UNMIK-ut dhe automjeteve emergjente gjatė festės sė 1 Majit, pėrkatėsisht mė 30 prill dhe 1, 2 dhe 3 maj tė kėtij viti nė drejtim tė Parkut tė Gėrmisė.

Pika pėrfundimtare pėr lėvizjen e automjeteve (pėrveē banorėve tė lagjes Normale, Sefali, Tauk Bashqe) do tė jetė:

Kryqėzimi i rrugėve "1 Tetori", "Nazim Gafurri" dhe "Ymer Paēarizi".

Kryqėzimi i rrugėve "Nazim Gafurri", "Xhavit Ahmeti" dhe "Dr. Lec Gradica"

Kryqėzimi i rrugėve "Dr. Shpėtim Robaj" me atė tė Sefalisė nė drejtim tė Pishinės dhe parkut "Gėrmia".

Transporti publik i qytetarėve pėr nė parkun "Gėrmia" deri te Pishina, do tė bėhet ekskluzivisht me autobusė tė Kompanisė "Trafiku Urban".
 
 
Kroacia ėshtė pjesė e pėrpjekjeve tė komunitetit ndėrkombėtar pėr tė krijuar njė ambient tė qėndrueshėm nė Kosovė
 
Strazburg, 28 prill 2004 - "Ne mendojmė se dialogu ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit ėshtė i nevojshėm pėr tė sqaruar tė ardhmen e Kosovės. Kroacia ėshtė pjesė e pėrpjekjeve tė pėrbashkėta tė komunitetit ndėrkombėtar pėr tė krijuar njė ambient tė qėndrueshėm". Kėshtu ka thėnė pėrfaqėsuesi i Kroacisė nė Kėshillin e Evropės nė Srazburg.

Kroacia mendon se prania ndėrkombėtare nė Kosovė ėshtė edhe mėtutje e nevojshme pėr tė arritur njė zgjidhje pėr tė ardhmen e Kosovės, ka thėnė kryeministri i Kroacisė Ivo Sanader para Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės nė Strazburg.
 
Ai ka shtuar se Kroacia ndjek me vėmendje dhe preokupim zhvillimet nė Kosovė. Ai ka shtuar se vendi i tij ka dėnuar trazirat e fundit nė Kosovės dhe ka bashkėpunuar me komunitetin ndėrkombėtar pėr tė ndaluar shkallėzimin e mėtejshėm,ka thėnė kryeministri i Kroacisė.

Kryeministri i Kroacisė, Ivo Sanader u shpreh se duhet tė jetė e qartė se programi i politikės sė Serbisė sė Madhe nuk ka tė ardhme. Tė pranishmėve nė kėtė sesion tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės u ėshtė riparaqitur letra e hapur qė presidenti i Asamblesė Parlamentare tė KE Peter Sherer ia ka drejtuar kryeministrit tė Kosovės Bajram Rexhepit nė lidhje me trazirat e marsit.
 
 
Prokurori ndėrkombėtar ka kompletuar hetimet rreth mbytjes sė fėmijėve nė lumin Ibėr
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Prokurori ndėrkombėtar ka kompletuar hetimet rreth mbytjes sė fėmijėve nė lumin Ibėr. Zėdhėnėsi i Departamentit pėr Polici dhe Drejtėsi, Neraxh Sing thotė se raporti i hetimeve tash pėr tash nuk do tė bėhet publik. Ai ka shtuar se pėr rezultatet e hetimeve pėr incidentin e 16 marsit sė pari do tė informohen familjarėt e tre fėmijėve tė mbytur.

Megjithatė nė njė raport tė transmetuar nga Televizioni i Serbisė thuhet se RTS e ka siguruar raportin sekret me lėndėn me numėr 2004 DH 038. Nė kėtė raport thuhet se prokuroi ndėrkombėtar nė raportin e hetimeve pėrfundon se nuk ka fakte se serbėt janė pėrgjegjės pėr mbytjen e fėmijėve nė lumin Ibėr.
Zėdhėnėsi Sing nuk ėshtė i sigurt nėse raporti i emituar nė RTS ėshtė autentik.
 
 
Afėr Prishtinės dyshohet pėr njė varrezė masive
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Nė fshatin Kishnicė afėr Prishtinės janė gjetur eshtrat e sė paku dy kufomave, tė cilat menjėherė janė transferuar nė njėsitin pėr persona tė zhdukur nė kryeqytet.

Njė njėsit do tė fillojė hetimet pėrreth vendit ku janė gjetur eshtrat. Njė banor i kėtij fshati, i cili i ka gjetur kėto eshtra, dyshon se nė atė vend ekziston njė varrezė masive.

Nė kėtė vend thuhet se dy javė mė herėt barinjtė kanė gjetur eshtrat e njė kufome tjetėr. Sipas banorėve nė kėtė fshat tė Prishtinės janė zhdukur dhjetė persona.
 
 
Holkeri thotė se bazė pėr fillimin e decentralizimit tė Kosovės ėshtė propozimi i Kėshillit tė Evropės
 
Beograd, 28 prill 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri ka thėnė se bazė e mirė pėr fillimin e punės rreth decentralizimit tė Kosovės ėshtė propozimi i Kėshillit tė Evropės, i cili po punon nė konceptin e realizimit tė saj. Ai ka shtuar se UNMIK-u do tė bėjė pėrpjekje maksimale pėr zbatimin e kėtij koncepti, i cili do tė jetė adekuat pėr tė gjitha bashkėsitė etnike nė Kosovė.

Holkeri citohet tė ketė thėnė pėr njė televizion serb se nuk e ka parė planin e kryeministrit tė Serbisė, Vojisllav Koshtunica pėr kantonizimin e Kosovės, por ka theksuar se popullata e Kosovės kėtė propozim po e sheh si mundėsi qė njė pjesė e saj tė ndahet nga territori i Kosovės dhe konsideron se ndaj kėtij planki duhet pasur kujdes tė madh.

Nė lidhje me ēėshtjen se kur do tė vendoset pėr statusin final tė Kosovės, Hari Holkeri ka thėnė se Kosova sot ėshtė protektorat i Kombeve tė Bashkuara dhe Kėshilli i Sigurimit vendosė pėr kėtė, kurse UNMIK-u ėshtė kėtu pėr t'i ndėrtuar institucionet demokratike.
 
 
Njė delegacion i qytetit tė Fierit po qėndron pėr vizitė disaditėshe nė komunėn e Mitrovicės
 
Mitrovicė, 28 prill 2004 - Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, me bashkėpunėtorė, priti njė delegacion tė qytetit tė Fierit nga Shqipėria, qė po qėndron pėr vizitė disaditėshe nė komunėn e Mitrovicės, kryesuar nga zėvendėskryetari i Bashkisė, Vilson Gjoni.

Ibrahimi i ka njoftuar ata shkurtimisht me historikun e qytetit tė Mitrovicės, me gjendjen e pėrgjithshme aktuale nė komunė, me mėnyrėn e funksionimit tė pushtetit legjitim nė pjesėn jugore dhe pushtetit tė UNMIK-ut nė pjesėn veriore tė qytetit, si dhe me pėrpjekjet qė po i bėnė pushteti lokal pėr tejkalimin e problemeve tė shumta me tė cilat po ballafaqohen qytetarėt e komunės.

Zėvendėskryetari Ibrahimi ka falenderuar Gjonin dhe qytetarėt e Fierit, tė cilėt, ashtu sikur edhe mbarė qytetarėt e Shqipėrisė, kanė strehuar qytetarėt e komunės sė Mitrovicės gjatė luftės, kur ishin pėrndjekur nga forcat serbe.

Zėvendėskryetari i Bashkisė sė Fierit, ka falenderuar pėr pritje vėllazėrore dhe pėr respektin e treguar ndaj delegacionit nga Fieri, duke shprehur njėkohėisht kėnqėsinė qė gjendet nė qytetin e Mitrovicės dhe pėr ate qė kanė parė gjatė vizitave tė bėra.

Edhe zėvendėskryetari i Bashkisė sė Fierit, i ka njoftuar nikoqirėt me mėnyrėn e organizimit e tė funksionimit tė pushtetit dhe administratės nė Bashkinė e tij.

Gjoni poashtu ka shprehur respekt pėr bashkėkombasit e tij nga Kosova dhe ka thėnė se gjatė luftės nė Kosovė, nė Bashkinė e Fierit janė strehuar mbi 10.000 persona tė pėrndjekur nga Kosova, nė mesin e tė cilėve, madje nė shtėpinė e tij, ka patur edhe qytetarė nga Mitrovica.

Bashkėbiseduesit janė dakorduar pėr vazhdimin dhe thellimin e bashkėpunimit ndėrmjet dy qyteteve.
 
 
Ministria e Shėndetėsisė ndėrpren pranimin e kėrkesave tė reja pėr trajtim jashtė vendit
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Ministria e Shėndetėsisė njofton qytetarėt se Zyra e programit pėr trajtim jashtė vendit pranė kėsaj ministrie, ndėrpren pranimin e kėrkesave tė reja pėr trajtim jashtė vendit.

Programit pėr trajtim jashtė vendit i mungojnė mjetet financiare andaj edhe nuk po mund tė ekzekutohen vendimet e Bordit pėr trajtim jashtė vendit.

Ministria e Shėndetėsisė ėshtė duke punuar qė tė sigurohen mjetet sa mė parė qė ėshtė e mundur pėr vazhdimin e Programit.

"Kėrkojmė mirėkuptim dhe konsideratė nga qytetarėt se jemi duke punuar maksimalisht nė kėtė drejtim, nė favor tė tė gjithė atyre qė kanė nevojė pėr trajtim jashtė vendit", theksohet nė njė njoftim dhe theksohet se pėr ēdo risi nė kėtė drejtim, qytetarėt do tė njoftohen nėpėrmjet mediave.
 
 
Komisioni Parlamentar pėr tė drejtat dhe interesat e komuniteteve vizitoi Kuvendin Komunal tė Prishtinės
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Komisioni pėr tė drejtat dhe interesat e komuniteteve i Kuvendit tė Kosovės, kryesuar nga z. Mahir Yagcilar, nėnkryetar i parė i komisionit, vizitoi Kuvendin Komunal tė Prishtinės, ku u pritėn nga kryetari Ismet Beqiri dhe nėnkryeshefi ekzekutiv, Arsim Janova.
 
Me kėtė rast anėtarėt e komisionit u njoftuan pėr gjendjen e komuniteteve nė kėtė komunė.Duke folur pėr strukturėn e Kuvendit Komunal, Ismet Beqiri theksoi se nė kėtė Kuvend janė tė pėrfshira tė gjitha komunitetet. Pas ngjarjeve tė marsit, vetėm komuniteti serb ėshtė ai qė nuk po merr pjesė.
 
Nė strukturėn e organizimit ėshtė edhe Zyra e komuniteteve, qė i ka lokalet nė Graēanicė, ndėrsa drejtori i kėsaj zyre ėshtė nė nivelin e njėjtė me drejtorėt e drejtorateve komunale. Nė administratėn komunale janė tė punėsuar rreth 40 punėtorė serbė e tė komuniteteve tjera. Nė projektet e dedikuara pėr komunitete, gjithmonė, me qėllimin mė tė mire, iu ėshtė dhėnė pėrparėsi projekteve pėr pakica.

Mahir Yagcilar foli pėr rėndėsinė qė i kushtohet ēėshtjes sė komuniteteve. Tė gjitha ligjet nė procedurė tė Kuvendit kalojnė edhe nė kėtė komision, me qėllim qė tė shikohet se a cenohen apo jo tė drejtat dhe interesat e komuniteteve.
 
Sadudin Berisha theksoi se nga tė gjitha vizitat qė iu janė bėrė komunave tė Kosovės, vlerėsimi i komisionit ėshtė se ekziston gatishmėria e shumicės shqiptare dhe minoriteteve tjera joserbe pėr integrimin e komunitetit serb.
 
 
Deputetėt i thanė po standardeve, por kėrkojnė kalimin e kompetencave nė institucionet vendore
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės nė seancėn e sotme tė rregullt diskutuan mbi Standardet pėr Kosovėn, ndėrkohė qė pritet tė shqyrtohen edhe disa projektligje. Mirėpo nga rendi i ditės u hoq shqyrtimi i tri projektligjeve: shqyrtimi i dytė i Projektligjit pėr marrėveshjet financiare ndėrkombėtare, i atij pėr kinematografi dhe shqyrtimi i parė i Projektligjit pėr Bjeshkėt e Nemuna Park Nacional. Nė fillim Grupi parlamentar i PDK-sė ka dėnuar dhe ka kundėrshtuar arrestimin e Sami Lushtakut nga ana e KFOR-it.

Nė fillim shefat e grupeve parlamentare i kanė hedhur njė vėshtrim kritik programit standardet pėr Kosovėn dhe kanė bėrė vlerėsimin e tyre pėr kėto standarde tė pėrcaktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare.

"Zgjedhje tė drejta demokratike, me pėrfaqėsim proporcional qė do tė prodhojnė njė pėrfaqėsim efektiv nė tė gjitha institucionet e Kosovės, sundimi i ligjit, zbatimi i tė drejtave tė barabarta nė jetėn dhe nė veprimtarinė e ēdo qytetari, respektimni i tė drejtave tė njeriut, mosdiskriminimi, por edhe mosprivilegjimi i askujt, zhvillimi i ekonomisė sė tregut me parakusht privatizimin, lėvizja e lirė e qytetarėve, garantimi i pronės individuale tė ēdokujt, ndėrtimi i politikės dhe i qėllimeve politike pėrmes dialogut - tė gjitha kėto janė premisa tė njė shoqėrie demokratike tė cilėn e synon Kosova dhe programi i LDK-sė, bile edhe programi i tė gjitha partive politike nė parlament", tha nė fillim tė diskutimit tė tij Sabri Hamiti, kryetar i Grupit parlamentar tė LDK-sė.

Tė gjitha kėto janė premisa pėr krjimin e njė shoqėrie, pėrkatėsisht tė njė shteti demokratik, tha deputeti Hamiti, tė cilave ai tha se u thotė po.

Sabri Hamiti nė vazhdim shtroi pyetjen sesi tė zbatohen kėto stabdarde, meqė me kėtė rast, siē tha, dalin disa probleme pėr tė cilat duhet tė debatohet nė parlament pėr zbatimin e kėtyre standardeve.
Ai pėrmendi ēėshtjen e pėrgjegjėsive pėr fushat qė mbulojnė kėto standarde, duke shtuar se shumicėn e kompetencave tė pushtetit i ka rezervuar nė mėnyrė dogmatike UNMIK-u.
 
Prandaj Hamiti kėrkoi tė bėhet ridefinimi i raporteve mes institucioneve tė Kosovės dhe UNMIK-ut, nė mėnyrė qė institucionet vendore tė marrin kompetenca qė tė ndikojnė te kėto standarde tė zhvillohen me kohė, nė mėnyrė qė kėtė program ta bėjnė edhe tė qytetarėve dhe tė mos jetė vetėm program i deklaruar. Nėse nuk bėhet program i tė gjithė qytetarėve tė Kosovės vėshtirė realizohet, tha ai.

Sabri Hamiti nė vazhdim theksoi se nuk ka nevojė qė nė tekste tė tilla programore tė krijohen implikime politike tė ditės, sepse vetėm bėjnė dėm, tha ai.

Brenda hartimit tė detyrave, ai tha se sheh edhe dy probleme shumė themelore qė duhet tė definohen nė nivel tė institucioneve para se tė merren pėrgjegjėsitė pėr zbatimin e tyre. Problemi numėr njė, tha ai, ėshtė i strukturave paralele dhe numėr dy i tė ashtuquajturit decentralizim, duke shtuar se kėto janė dy probleme madhore dhe politike tė cilat nuk mund tė kalohen dhe tė zgjidhen nė hap e sipėr.

"Pa shpėrbėrjen e strukturave paralele nuk mund tė zbatohen katėr standarde, tė gjith ato qė lidhen me integrimin e minoriteteve nė jetėn dhe nė institucionet e Kosovės, mė konkretisht me integrimin e serbėve, sepse tė tjerėt po integrohen nė tė gjitha nivelet", tha Hamiti.

Edhe pse nuk ėshtė standard pėrshkruhet njė qė quhet decentralizim, i cili nuk ėshtė elaboruar fare, tha ai. "LDK mendon se pa qendėrsimin e pushtetit, pa efektizimin e pushtetit tė Kosovės nuk mund tė bėhet kurrfarė decentralizimi", nėnvizoi Hamiti.

Ai nė vazhdim theksoi problemin e ekonomisė, duke thėnė sa pa i pasur pėrgjegjėsitė pėr zhvillimin ekonomik, pa u zhbllokuar procesi i privatizimit, pa u prishur rendi i nivelit tė qeverisjeve: UNMIK- Qeveria e Kosovės - AKM, nuk ka shansė tė pėrparohet ekonomia.

Duke shprehur qėndrimin e LDK-sė, deputeti Hamiti tha se qeveria nuk plotėsohet me sub-zyre, apo subinstitucione. "Ne kėrkojmė plotėsimin e qeverisė me ministri", u shpreh ai. Nė fund tha se Grupi parlamentar i LDK-sė i pėrkrah standardet pėr Kosovėn, si standarde pėr krijimin e njė shoqėrie demokratike dhe tė njė Kosove si shtet demokratik dhe tė pavarur Arsim Bajrami, shef i Grupit tė PDK-sė tha se standardet pėr Kosovėn janė njė projekt nacional pėr pavarėsinė e Kosovės.
 
"Kėto standarde janė mbi nivelin e shteteve nė transicion, por ne u japim mbėshtetje politike meqė mendojmė se ne nuk synojmė vetėm njė Kosovė tė pavarur, por edhe demokratike dhe euroatlantike", tha Bajrami. Ai shtoi se tė gjitha institucionet e Kosovės duhet tė japin maksimumin e tyre pėr arritjen e njė progresi nė plotėsimin e kėtyre standardeve dhe tė gjitha institucionet veēmas parlamenti duhet tė angazhohen pėr arritjen e kėtyre stadardeve. Ai nė vazhdim bėri disa vėrejtje parimore ndaj standardeve.

Bajram Kosumi foli nė kėtė temė nė emėr tė AAK-sė, i cili bėri shumė vėrejtje nė kėto standarde. Ndėrkaq nė emėr tė komuniteteve foli Gani Sadik.
 
 
Policia thotė se deklarata e fėmijės qė mbijetoi tragjedinė nė lumin Ibėr ėshtė e paqėndrueshme
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Zėdhėnėsi i UNMIK-ut pėr Polici dhe Nerazh Sing bėri publik raportin e parė tė hetimeve lidhur me tragjedinė nė fshatin Ēabėr, ku nė lumin Ibėr u mbytėn tre fėmijė. Policia thotė se deklarata e dhėnė nga njė fėmijė i mbijetuar ėshtė e paqėndrueshme.

Nė raport thuhet se hetimet janė zhvilluar nga gjykatėsi hetues i Gjykatė sė Qarkut nė Mitrovicė dhe Prokurori Ndėrkombėtarė, Piter Tinsli, si dhe nga policia hetuese. Pas intervistimit tė dėshmitarėve dhe fėmijės qė mbijetoi tragjedinė, Fitim Veseli, se dy tė rinj serbė sė bashku me qenin e tyre i kanė detyruar fėmijėt tė futen nė ujėrat e Ibrit, ku edhe janė mbytur tre prej tyre, dhe hetimeve nė vendin e ngjarjes, policia ka dalė me raportin e parė.
 
Nė tė thuhet se deklarata e dhėnė nga i mbijetuari ėshtė e paqėndrueshme. Sipas raportit madje edhe deklaratat e dhėna mė 17 dhe pastaj mė 22 mars nga fėmija Fitim Veseli janė tė ndryshme. Megjithatė, rreth kėrij rasti do tė hulumtohet edhe mė tutje, duke pas parasysh se trupi i fėmijės sė tretė ende nuk ėshtė gjetur.

Nė lidhje me lajmin e publikuar nė Radio televizionin e Serbisė pėr kėtė raport, zyrtarėt e UNMIK-ut nuk dhanė pėrgjigje sesi ky raport ka pėrfunduar nė duart e Nebojsha Ēoviqit, si dhe si ka arritur tė plasohet nė RTS.
 
 
Sipas KFOR-it, Lushtaku dyshohet tė jetė i pėrfshirė nė ngjarjet e marsit dhe nė keqtrajtimin e civilėve shqiptarė
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Nė lidhje me arrestimin e ish-komandantit tė UĒK-sė nė rajonin e Drenicės, Sami Lushtaku, zėdhėnėsi i KFOR-it Xhim Moran ka deklaruar pėr media se arrestimi ėshtė kryer pa incidente. "Ne e arrestuam atė rreth orės 7 e 20 tė mėngjesit.
 
Ai u arrestua me dyshimin se ėshtė i pėrzier nė ngjarjet e 17 dhe 18 marsit dhe pėr keqtrajtime tė civilėve shqiptarė si dhe pėr reketim tė qytetarėve".

Sami Lushtaku ka qenė pjesėtar i TMK_sė, por ishte suspenduar nga ana e UNMIK-ut.
Ndaj arrestimit tė Sami Lushtakut ka reaguar edhe komandanti i TMK-sė Agim Ēeku, si dhe tri shoqatat e dala nga lufta, tė cilat e kanė dėnuar kėtė akt.
 
 
Ministria e Arsimit: mė 30 prill nuk punohet, punohet mė 3 maj
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisė i njofton tė gjitha institucionet edukativo-arsimore se ėshtė bėrė ndėrrim lidhur me ditėn e pushimit pėr festėn e 1 Majit. Nė vend tė ditės sė pushimit pėr festėn e 1 Majit, tė parashikuar mė 3 maj (e hėnė), nuk do tė punohet ditėn e premte, mė 30 prill 2004.
 
Nesėr Prishtinės organizohet njė akademi pėrkujtimore pėr aktoren Katarina Josipi, nė 34-vjetorin e vdekjes
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Nesėr mbrėma, mė 29 prill, nė orėn 18:00, nė Teatrin Kombėtar tė Prishtinės, Drejtorati pėr Kulturė e Gjini i Kuvendit Komunal tė Prishtinės organizon njė akademi pėrkujtimore pėr aktoren e madhe shqiptare Katarina Josipi - Kati, nė 35-vjetorin e vdekjes sė saj, njofton Mustafė Halili, drejtor i Drejtoratit pėr Kulturė tė KK tė Prishtinės.

Nė kėtė akademi pėrkujtimore do tė flitet pėr jetėn dhe veprimtarinė e aktores Katarina Josipit, ndėrsa SHKA "Katarina Josipi" nga Zymi i Hasit tė Thatė, do t'i shfaqė "Ritet e kulaēit", "Kėngė tė grishtarit" etj.
 
 
AKM-nė pėrkohėsisht do ta udhėheqin njė vendor dhe njė ndėrkombėtar
 
Prishtinė, 28 prill 2004 - Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM) do ta udhėheqin Ahmet Shala dhe hungarezi Sabol Sekerez deri sa tė emėrohet drejtori i ri i saj, i cili do tė zgjidhet me anė tė konkursit, ka thėnė zėdhėnėsja e Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Monik Degrut.
 
Por ekspertėt ekonomikė thonė qė procesi i privatizimit tė ecė pėrpara nuk mjafton vetėm ndėrrimi i kreut tė AKM-sė, por duhet bėrė njė transformim tė tėrė udhėheqjes sė kėsaj angjencie dhe i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut.

Por zėdhėnėsja e Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut thekson se privatiziki ėshtė ēėshtje urgjente qė duhet tė lėvizė pėrpara.
 
 
Me njė akademi pėrkujtimore nė Gjermani u shėnua trevjetori i vrasjes sė Ismet Rracit
 
Frankfurt, 28 prill 2004 - Nė Ofenbah tė Gjermanisė, organizuar nga qytetarėt klinas qė jetojnė kėtu dhe nėndegės sė LDK-sė nė Hessen, u mbajt njė akademi pėrkujtimore pėr Ismet Rracin, ish-kryetar i KK tė Klinės i dhe pėr shumė vjet kryetar i degės sė LDK-sė.

Ramė Manaj, kryetar i Kuvendit komunal tė Klinės, duke folur pėr figurėn e Ismet Rracit, tha se krahas punės arsimore Ismeti vihet nė funksion tė organizimit legal tė Lėvizjes kombėtare e pėr ta zgjuar mė fuqishem ndėrgjegjen kombėtare dhe pėr tė shtrirė proceset e reja demokratike nė Kosovė.
 
Ishte nismėtar dhe ndėr themeluesit e parė tė LDK-sė nė Klinė nė vitin 1990, anėtar i Kėshillit komunal pėr pajtimin e gjaqeve, anėtar i Kėshillit tė pėrgjithshėm tė LDK-sė dhe pėr shumė vite kryetar i Degės sė LDK-sė nė Klinė, tha Manaj, duke shtuar se veprimtaria e kombėtare e politike e Ismet Rracit ishte e pandalshme dhe e cila ēmohej e respektohej nga populli.

Zoti Manaj pėrkujtoi se nė zgjedhjet e para lokale tė fundvitit 2000 Ismet Rraci zgjedhet kryetar i parė i Asamblesė komunale nė Klinė, nė tė cilin funksion e gjeti vdekja mizore e tradhtare mė 24 prill tė vitit 2001, tha ai.

"Njė dorė e zgjatur prej atyre qė shqiptarėve dhe Kosovės i duan vetėm errėsirėn, njė dorė vrastare shoi jetėn e njeriut i cili tė terėn e kaloi me pėrpjekjet, sakrificėn dhe mundin e pakursyer pėr ardhmėninė e lirė e tė ndritur tė popullit e vendit tė tij", theksoi Manaj. Ai tha se moszbulimi i krimeve dhe i aktorėve tė tyre nė njė shoqėri, i stimulon ato dhe vazhdimėsinė e tyre.

Me vrasjen e Ismetit Rracit, tha Manaj, u vra demokracia, u vra besimi i popullit, vota e tij dhe kjo domosdo se mbetet nga veprat me makabre dhe mė qyqare tė armiqve tė shqiptarėve dhe vet Kosovės.
 
"Ndėrkaq, jeta dhe vepra, fytyra patriotike e Ismet Rracit njė fanar i pashuar i patriotizmit dhe sakrificės, i pėrkushtimit dhe kontributit, i vetėdijes sė lartė prej intelektuali e burri qė nuk kurseu asgjė asnjėherė pėr interesat madhore tė popullit qė i takoi", tha Manaj, duke e quajtur Ismet Rracin pėrjetėsisht Dėshmor i demokracisė, vlerė dhe ēmim qė do tė shprehė dashurinė dhe pėrkushtimin e sakrificėn pėr lirinė, tha mes tjerash nė kėtė tubim pėrkujtimor Ramė Manaj, duke folur pėr jetėn dhe vepren e Ismet Rracit.

Akademinė e pėrshėndetėn edhe Hazir Krasniqi, Gani Azemi e Maxhun Smajli tė cilėt nė pika tė shkurtėra folėn pėr veprimtarinė atdhetare tė Ismet Rracit.
 
 
Partitė qė nuk publikojnė financimet do tė paditen nė gjykatė
 
Tiranė, 28 prill 2004 - Zyra pėr Mbrojtjen e Qytetarėve (CAO) bėri tė ditur se ka vendosur tė paditė nė gjykatė ato parti politike qė nuk kanė bėrė transparente burimet e financimit. Organizata joqeveritare filloi procesin e ankimit pėr 5 parti politike qė nuk iu pėrgjigjėn kėrkesės pėr tė publikuar financat e tyre dhe mė pas do t'i drejtohet gjykatės pėr kėtė shkelje tė ligjit mbi tė drejtėn e informimit.

Nė qendėr tė kritikave ėshtė vendosur Partia Socialiste, mė e madhja mes atyre qė nuk pranojnė publikimin e financave partiake. Disa parti tė koalicionit qeveritar si dhe PD e opozitės sapo kanė paraqitur raportet mbi burimet e tyre financiare. 6 parti politike i pranuan tė publikojnė plotėsisht ose pjesėrisht tė ardhurat e tyre, ndėrkohė qė 5 tė tjera ende refuzojnė transparencėn ndaj publikut.

Forcat politike nė Shqipėri nuk kanė publikuar dhe nuk kanė lejuar asnjėherė transparencėn mbi tė ardhurat, shpenzimet, donacionet, sponsorizimet, dhuratat me tė cilat ato organizojnė fushatat zgjedhore.
 
 
Sot nė Maqedoni po zhviilohet procesi zgjedhor
 
Shkup, 28 prill 2004 - Sot nė Maqedoni po zhviilohet procesi zgjedhor, ku rreth 1 milion e 700 mijė votues do tė duhet tė zgjedhin Presidentin e ri tė vendit.

Gara nė kėtė raund tė dytė tė zgjedhjeve zhvillohet mes Branko Cėrvenkovskit nga Lidhja Socialdemokrate Maqedonase dhe Sashko Kedevit nga VMRO-DPMNE-ja.

Qė njė kandidat tė jetė zgjedhur president do tė duhet qė nė rreth tre mijė vendvotimet tė dalin mbi 50 pėr qind e elektoratit.
 
 
Policia italiane ndaloi njė shqiptar me drogė
 
Romė, 28 prill 2004 - Policia italiane ka ndaluar tė martėn njė shtetas shqiptar, qė kishte zbarkuar nga Durrėsi nė Bari duke transportuar 11.5 kg heroinė.

Sipas policisė italiane, heroina e gjetur ishte fshehur nė automjetin tip frigofer me targa tė Shqipėrisė, tė cilin e drejtonte njė shqiptar 30 vjeēar.

Tė hėnėn njė sasi e njėjtė heroine u bllokua nga policia shqiptare nė portin e Durrėsit, para nisjes pėr nė Itali.

Muajt e fundit policia shqiptare ka shėnuar disa suksese nė luftėn kundėr trafikut tė drogės.
 
 
Nga njė shpėrthim i njė xhipi-bombė janė plagosur 4 ushtarė izraelitė
 
Gaza, 28 prill 2004 - Katėr ushtarė izraelitė janė plagosur sot (e merkurė) pas njė shpėrthimi tė njė xhipi-bombė afėr kibucit izraelit Kfar Darom nė Rripin e Gazės, njofton BBCĖorld.
 
Nė njoftim thuhet xhipi-bombė-palestinez ka kaluar nėpėr postblliok tė kibucit dhe ėshtė ndjekur nga ushtarėt dhe me tė shpėrthyer ėshtė parė se ėshtė makinė-bombė. Grupi Hamas ka thėnė se pjesėtarėt e tij e kanė kryer kėtė sulm.
 
 
Policia izraelite ka arrestuar njė zyrtar tė lartė palestinez
 
Jerusalem, 28 prill 2004 - Policia izraelite ka arrestuar zyrtarin e lartė palestinez, Sari Nuseibej, nė Jerusdalemin lindor, njofton BBCĖorld. Z. Nuseibej ėshtė arrestuar dje nė mengjes kur ka mbėrritur nė Univeerrsitetin Al-Kuds, president i tė cilit ėshtė. Ai ėshtė dėrguar nė burg, por nuk dihet pse ka thėnė zėdhėnėsi i Universitetit.
 
 
Nė luftimet Tajlandė janė vrarė tė pakten 127 njerėz
 
Bankog, Tajlandė, 28 prill 2004 - Sipas njoftimeve mė tė reja, nė pėrleshjet ndėrmjet forcave tė sigurimit tajlandez dhe kryengritėsve tė dyshimtė islamikė nė jug tė Tajlandės janė vrarė sot (e merkurė) tė pakten 127 njerėz, njofton AFP.
 
Kjo ėshtė dita mė e pėrgjakshme nė historinė e kėtij rajoni, kanė thėnė zyrtarėt. Ata kanė thėnė gjithashtu se kryengritėsit kanė sulmuar qė nė agim 10 stacione policore dhe postblloqe sigurimi nė provincėn Jala, Patani dhe Songhla afėr kufirit me Malejzinė.
 
 
Forcat amerikane kanė vrarė 64 kryengritės nė Naxhaf
 
Naxhaf, Irak, 28 prill 2004 - Njė zyrtar ushtarak amerikan nė Irak tha se 64 ekstremistė u vranė nė pėrleshje tė ashpra gjatė natės me forcat e koalicionit nė afėrsi tė qytetit tė shenjtė Naxhaf.

Gjenerali amerikan, Mark Kimmit, tha se ushtria beson se shumica e tyre ishin anėtarė tė miliciės ilegale tė klerikut shiit, Moqtada al-Sadėr. Koalicioni thotė se milicia po pėrdor xhamitė e Naxhafit dhe vendet e shenjta si baza dhe depo armėsh dhe municioni.
 
 
Presidenti qipriot sulmoi ashpėr Shtetet e Bashkuara
 
Nikozia, 28 prill 2004 - Presidenti qipriot Tassos Papadopoulos sulmoi ashpėr Shtetet e Bashkuara pėr kritikat ndaj veprimeve tė qeverisė sė tij pas referendumit tė sė djelės mbi planin e Kombeve tė Bashkuara pėr ribashkimin e ishullit.

Zoti Papadopulos u tha gazetarėve sot nė Nicosia se shpreh keqardhje pėr deklaratat e djeshme tė bėra nga zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit Riēard Bauēer. Ai tha se udhėheqėsit e qipriotėve grekė manipuluan agjencitė e lajmeve para votimit dhe pėrdorėn shkollat pėr propagandė kundėr referendumit.
 
 
Kėrkohet tė bėhen publike tė dhėnat e punės sė nėnpresidentit Ēejni mbi njė strategji kombėtare tė energjisė
 
Uashington, 28 prill 2004 - Gjykata e Lartė e Shteteve tė Bashkuara po dėgjon sot argumente pėr tė vendosur nė se administrata e presidentit Bush duhet tė bėjė publike tė dhėnat e punės sė nėnpresidentit Dik Ēejni mbi njė strategji kombėtare tė energjisė.

Kjo ēėshtje buron nga njė aktpadi e ngritur nga disa grupe tė mbrojtjes sė mjedisit, tė cilat kėrkojnė qė qeveria tė publikojė punėn e grupit tė posaēėm tė energjisė, e drejtuar nga zoti Ēejni, pėr tė parė se ēfarė ndikimi kishin firmat e energjetikės nė hartimin e politikės kombėtare tė energjisė.
 
 
Bler zbraps kritikat pėr emigracionin
 
Londėr, 28 prill 2004 - Kryeministri, Toni Bler, ka mbajtur njė fjalim siē thuhet pėr tė sqaruar politikėn e tij tė emigracionit qė ėshtė kthyer nė njė mit.

"Ne nuk do tė bėhemi as fortesė, dhe as han pa porta," ka thėnė zoti Bler.

Tre ditė pėrpara se dhjetė vendet e reja tė hyjnė zyrtarisht nė Bashkimin Evropian, zoti Bler kėrkoi me kėmbėngulje tė tregojė se ka njė politikė koherente emigracioni.

"Emigracioni," ka thėnė kryeminitri Toni Blair "ėshtė absolutisht themelor pėr ekonominė britanike.
 
 
Nė njė aksident ajror tė njė helikopteri amerikan kanė humbur jetėn 3 ushtarė
 
Uashington, 28 prill 2004 - Njė helikopter ushtarak amerikan i tipit Blek Hawk (Petriti i Zi), qė transportonte tre ushtarė ėshtė pėrplasur nė njė breg lumi nė Karolinėn e Jugut gjatė njė ushtrimi nėpėr mot tė keq, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi ushtarak, njofton Rojter. Nė njoftim thuhet se s=ka shpėtuar asnjėri, ndėrsa janė gjetur trupat e tre anėtarėvė tė ekipazhit.
 
 
Nė luftimet nė Tajlandė janė vrarė 85 njerėz
 
Bankog, Tajlandė, 28 prill 2004 - Militantėt e dyshimtė islamikė janė pėrleshur sot (e mėrkurė) me policinė, duke lėnė kėshtu tė pakten 85 njerėz tė vdekur nė luftimet e ashpra nė rajonin jugor problematik tė Tajlandės, tė dominuar nga muslimanėt, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt, njofton Rojter.
 
Nė njoftim thuhet se pjesa dėrrmuese e tė vrarėve janė tė rinj, qė ishin pėrpjekur tė rrėmbejnė armė nga bazat policore dhe ushtarake. Luftimet janė bėrė pothuajse tė pėrditshme nė Tajlandė dhe vetėm sivjet janė vrarė gjatė pėrleshjeve tė tilla rreth 150 njerėz.
 
 
Janė vrarė 2 persona tė armatosur gjatė njė sulmi nė kuartin diplomatik tė Damaskut
 
Damask, Siri, 28 prill 2004 - Persona tė armatosur kanė sulmuar mbrėmė vonė njė ish-zyre tė Kombeve tė Bashkuara nė kuartin diplomatik nė Damask, duke luftuar kėshtu pėrreth ndėrtesave me policinė, njofton AP. Qeveria ka thėnė se janė vrarė dy sulmues, njė polic dhe njė civil.
 
Nė Siri nuk ka ndodhur ndonjė dhunė qė nga viti 1980, kur qe pėrmbysur qeveria nga kryuengritja e militantėtėve islamikė.
 
 
Autoritetet siriane kanė zbuluar njė depo tė fshehtė armėsh dhe mjetesh shpėrthyese
 
Damask, 28 prill 2004 - Autoritetet siriane kanė zbuluar njė depo tė fshehtė armėsh dhe mjetesh shpėrthyese, qė i pėrkasin njė grupi qė ka kryer sot (e merkurė) njė sulm me bombė nė Damask, ku siē ėshtė thėnė edhe nė edicionet e mėhershme, janė vrarė katėr persona, ndėr tė cilėt dy sulmues, njė polic dhe njė grua kėmbėsore, ka bėrė tė ditur agjencia zyrtare e lajmeve SANA, njofton BBCnews.
Kjo depo armėsh ėshtė zbuluar nė fshatin Khan Al-Shih, 25 km nė jug tė Damaskut.
 
 
Nė njė sulm me granatė nė Kashmir janė vrarė 3 persona
 
Kashmir, 28 prill 2004 - Nė njė sulm me granatė gjatė njė fushate zgjedhore nė Kashmirin e administruar nga India janė vrarė tre persona dhe janė plagosur edhe 59 tė tjerė, kanė bėrė tė ditur sot (e merkurė) autoritetet, njofton BBCnews. Granata ėshtė hedhur nė njė fshat tė distriktit Doda, 160 km nė verilindje tė qyteti Xhamu. Zgjedhjet do tė bėhen mė 10 Maj.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>