|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

Presidentit Rugova iu dorėzua mirėnjohja "Mik i SHBA-ve" nė shtetin Pensilvania

 
 

 
Filadelfia, 27 prill 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ka vizituar shtetin federal amerikan Pensilvania, me ftesė tė zv.guvernatores sė kėtij shteti, Ketrin Bejker Noll. Me kėtė rast presidenti Rugova me bashkėpunėtorėt, pati takime me zyrtarė civilė dhe ushtarakė tė Pensilvanisė.

Nė njė ceremoni tė zhvilluar me kėtė rast, Presidentit Rugova iu dorėzua mirėnjohja "Mik i SHBA-ve" dhe "njeriu qė punon pėr ta pėrmbyllur kornizėn ligjore pėr pavarėsinė e Kosovės".

Zv.guvernatorja e Pensilvanisė znj. Katrin Bejker Noll, nė njė darkė tė organizuar pėr nder tė Presidentit Rugova, tha se miqėsia e Ibrahim Rugovės ndaj SHBA-ve ka qenė jo vetėm nė tė mirė tė Kosovės, por edhe tė SHBA-ve.
 
"Fryma juaj e ngrohtė e bashkėpunimit ėshtė njė ideal drejt tė cilit aspirojnė tė gjithė njerėzit", tha zonja Noll. Ajo nė emėr tė gjithė qytetarėve tė Pensilvanisė i shprehu falėnderim Presidentit tė Kosovės pėr miqėsinė ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

"Nė emėr tė 12 milionė qytetarėve tė Pensilvanisė, dua t'ju shpreh lavdatė pėr arritjet tuaja tė jashtėzakonshme dhe t'ju falėnderoj pėr miqėsinė tuaj ndaj Shteteve tė Bashkuara. Vazhdofshi me suksese tė mėdha dhe paqe nė gjithė pėrpjekjet tuaja nė tė ardhmen", tha mes tjerash nė fjalėn e saj, zonja Ketrin Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll).

Ndėrkaq, Presidenti Rugova, duke u falenderuar pėr kėtė miėrnjohje tha se "roli i Amerikės ishte i pazėvendėsueshėm edhe nė jetėsimin e aspiratės shekullore tė shqiptarėve".

"Njohja sa mė e shpejtė e pavarėsisė sė Kosovės do ta qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tėrė botėn",- tha Presidenti Rugova.

Nė kėtė ceremoni mori pjesė edhe shefja e Gardes Civile tė Pensilvanisė gjeneralja Vajt.
 
Pastaj Presidenti Rugova vizitoi selinė qendrore tė Gardės Civile tė Pensilvanisė, trupat e sė cilės kanė pjesėtarė tė forcave amerikane nė Kosovė, tė cilėt i falėnderoi pėr kontributin e tyre nė Kosovė.

Presidenti Rugova deklaroi se nė Kosovė duhet tė qėndrojnė ushtarėt amerikanė. Konkretisht, tha ai, kampi "Bondstill" duhet tė mbetet pjesė e Kosovės, ngase Kosova do tė bėhet pjesė e Bashkimit Evropian, e NATO-s dhe e bashkėsisė ndėrkombėtare nė pėrgjithėsi.
 
"Pa ndihmėn e ushtarėve amerikanė", tha Presidenti Rugova, "nuk do tė kishim lirinė dhe nuk do ta gėzonim paqen. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė qenė vendi i cili mė sė shumti e ka ndihmuar Kosovėn dhe kosovarėt nuk i harrojnė miqtė e tyre".

Presidenti Rugova pati njė takim edhe me gjeneralin Xheri Bek, i cili ka qenė komandant i forcave amerikane nė kuadėr tė KFOR-it nė Kosovė, takim ky shumė i pėrzemėrt, ku Presidenti Rugova falėnderoi gjeneralin Bek pėr kontributin e tij nė Kosovė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.