|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Akademi pėrkujtimore nė Gjermani, nė trevjetorin e vrasjes se Ismet Rracit, kryetar i KK tė Klinės

 
 

 
27 prill 2004 / TN
 
Ismeti u vra nga njė dorė e zgjatur prej atyre qė shqiptarėve dhe Kosovės i duan vetėm errėsirėn
 
Myftar HALILI
 
Nė Offenbach (afėr Frankfurtit) tė Gjermanisė, organizuar nga qytetarėt klinas qė jetojnė kėtu dhe nėndegės sė LDK-sė nė Hessen u mbajt tubim pėrkujtimor pėr tė pėrkujtuar Ismet Rracin, ish-kryetar i KK tė Klinės. Pėr tė marrė pjesė nė kėtė tubim kishte ardhur nga Kosova  Ramė Manaj, kryetar i KK tė Klinės, si dhe aktivistė tjerė tė LDK-sė si Hazir Krasniqi, kryetar i Degės sė LDK-sė nė Gjermani, Gani Azemi, kryetar, Ramadan Gashi, nėnkryetar e Hamdi Halimi anėtar tė Kryesisė sė Degės sė LDK-sė pėr shtetet e Beneluxit, Zymer Lulaj, nėnkryetar e Emrush Ēekaj, arkatar tė Degės sė LDK-sė, Pjetėr Coli, ish-kryetar i Komisionit tė 3% pėr Gjermani, Sebastian Nuiqi, ish-kryetar i Komisionitz te 3% per Hessen, Ymer Selmanaj e Avdyl Elezaj, anėtar tė Kryesisė sė nėndegės sė LDK-sė nė Hessen, familjarėt e familjes Ēekaj, Rexhep Ēekaj kushėri e Hysen Ēekaj i biri i heroit Sali Ēekaj, Maxhun Smajli, reporter i luftės e mysafirė tė tjerė.
 
Fjalėn e rastit nė kėtė tubim qė u udhėhoq nga Myftar Halili, sekretar i Degės sė LDK-sė nė Gjermani, e mbajti Ramė Manaj, kryetar i KK tė Klinės. Ai duke iu drejtuar tė pranishmėve tha se kam nderin e veēantė dhe detyrė jo tė lehtė, qė nė emer tė Degės sė LDK nė Klinė, fillimisht tė pėrgėzoj e falėnderoj organizatorėt e kėsaj Akademie pėrkujtimore kushtuar figurės madhore tė historisė sonė me tė re - Ismet Rracit si dhe tė pėrshendes gjithė pjesėmarrėsit e saj.
 
Kėtė kohė, ai, krahas punės arsimore vihet nė funksion tė organizimit legal tė Lėvizjes kombėtare e pėr ta zgjuar mė fuqishem ndėrgjegjen kombėtare dhe pėr tė shtrirė proceset e reja demokratike nė Kosovė. Ishte nismėtar dhe ndėr themeluesit e parė tė Lidhjes Demokratike nė Klinė nė vitin 1990, anėtar i Kėshillit komunal pėr pajtimin e gjaqeve, anėtar i Kėshillit tė pėrgjithshėm tė LDK-sė dhe pėr shumė vite kryetar i Degės sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė Klinė.
 
Me eskalimin e gjendjes dhe luftės sė armatosur, pasiguria fizike e Ismetit nė Klinė sa vinte e shtohej nga policia dhe paramilitarėt serbė, me marrje nė pyetje, biseda informative e kėrcėnime, maltretime fizike e gjėrė nė kėrkesat pėr ta lėshuar Klinėn, madje dhe me kėrcėnime pėr likuidim fizik. Megjithėkėto, Ismeti nuk ndalej, kishte kontakte te vazhdueshme me pjesetaret e UĒK-sė. Qė nga janari i 98-tės, ende pa filluar lufta e hapur organizonte dhe dėrgonte ndihma ushqimore, veshembathje dhe medikamente. Shpeshherė edhe i vizitonte pikat e pozicionimeve tė UĒK-sė nė zonat e Drenicės, Sferkės, Dukagjinit etj, duke inkurajuar ushtarėt, duke u dhėnė zemėr e forcė, duke e ngrit moralin ushtarak, organizimin dhe veprimin institucional uashtarak.
 
Dhe, veprimtaria e tij kombėtare e politike ishte e pandalshme. Si i tillė ēmohej e respektohej nga populli. Por, valėt e luftės e hedhin nė Gjermani, prej ku kthehet pas pėrfundimit tė saj sepse kishte vlerėsuar se duhej te kthehej.
 
Nė zgjedhjet e para lokale tė fundvitit 2000 ai printe nė krye tė listave tė tė gjithė kandidatėve tė tė gjitha partive politike qė merrnin pjesė nė zgjedhje. Me fitorėn e zgjedhjeve nga LDK, ai emrohet kryetar i parė i Asamblesė komunale nė Klinė, nė tė cilin funksion e gjeti vdekja mizore e tradhtare me 24 prill tė vitit 2001.
 
Njė dorė e zgjatur prej atyre qė shqiptarėve dhe Kosovės i duan vetėm errėsirėn, njė dorė vrastare shoi jetėn e njeriut i cili tė terėn e kaloi me pėrpjekjet, sakrificėn dhe mundin e pakursyer pėr ardhmėninė e lirė e tė ndritur tė popullit e vendit tė tij.
 
Vrasėsin e karakterizon paarsyeja, e karaktrizon urrejtja, vetėdija e pavetėdijshme pėr dėmet, pėr pasojat, pėr bagazhin e turpshėm qė i ngarkon historisė shqiptare, edhe kėsaj mė tė resė. Kėshtu kur nuk pėrfillet forca e argumentit tė shėndoshe, shfrytėzohet argumenti i forcės mjerake, forcės sė turpshme dhe, tėrhiqet kėmbėza.
 
Ismet Rraci, qė prej moshės madhore, me tėrė qenien e tij ishte vėnė nė funksion tė interesave tė popullit, pėr lirimin e tij nga prangat serbosllave, pėr arsimimin e tij, pėr organizimin e tij politik, pėr rezistencėn afėr dhjetėvjeēare. Plot nėntė vite pa u kursyer, pa u frikėsuar dhe pa u lodhur sfidoi pushtetin okupues serb i cili nuk prante me dhunėn e diskriminimin mbi gjithēka shqiptare.
 
Afėr Ismetit, ne bashkėpunetorėt e tij ndjeheshim mė tė fortė, mė tė guximshėm, mė tė palodhshėm. Ndjeheshim mė tė palodhshėm serpse personaliteti i tij pėrherė rrezatonte optimizėm, kėmbėngulje, pėrhapte besimin e bindjen pėr tė ardhmen e sigurtė, por edhe koshiencen se liria nuk falej, ajo do tė fitohej. E tipizonte korrektėsia, respekti ndaj tė tjerėve edhe me tė rinj qofshin, ndershmėria, shembulli i angazhimit personal para se atė ta kėrkonte nga tė tjerėt.
 
Ismetin e preokuponin tensionimet shoqėrore e politike tė pasluftės, e kuptonte se ato vetėm sa tėrheqin forcėn nga fronti i rindėrtimeve e ndėrtimeve tė vlerave tė reja, lirisė dhe rrugės drejt pavarsisė sė Kosovės, sikundėr qė e shqetesonin edhe populIin. Ai, siē thonin latinėt e urtė, edhe kur heshtėte-vikaste, vikaste kundėr mediokriteteve politike, pėr tė mos penguar tė ardhmen e Kosovės, njė Kosove pa dhunė, pa tensione, tė lirė e tė pavarur. I vetėdijshėm se nevoja ėshtė armė e fortė, se shkėputja e popullit dhe vendit nga dhuna kolonialiste, gjenocidale e shoviniste serbe ishte bėrė mė shumė se nevojė, nuk kursente mundin dhe optimizmin pėr ardhmėrinė.
 
Jetonte e bashkėjetonte me rrethin, me njerėzit dhe prokupimet e shqetėsimet e tyre. E shqetėsonte thellė fati i personave tė Klinės e Kosovės, tė rrėmbyer gjatė luftės e tė pagjetur, pyeste familjarėt pėr ndonjė tė re lidhur me fatin e tyre dhe gjithnjė pėrpiqej tė mbillte optimizėm. I tillė ishte dhe nuk mund tė ndahej nga hallet e brengat e tyre dhe prandaj gezonte simpatinė dhe admirimin pėr vlerat njerėzore, pėr kontributin politik e kombėtar, pėr moralin e lartė dhe moralizimin qė reflektonte. Por, nė agun e demokracisė sė shumėpritur e shtrenjtė tė paguar u shua edhe njė meteor, njė shpirt demokratik.
 
Moszbulimi i krimeve dhe aktorėve tė tyre nė njė shoqėri, i stimulon ato dhe vazhdimsinė e tyre. Dhe, pa zbulimin e aktorėve, juridikisht mbesin enigmatike edhe motivet, ndonėse faktikisht motivet e kriminelėve dhe krimeve si vrasja e Ismet Rracit pėr opinionin qytetar shqiptar janė tė mirėnjohura. Sepse, njė gjė dihet mirėfilli: Ismet Rraci ishte njeri i veprimtarisė se paepur kombėtare, njeri i vlerave kombėtare e politike dhe autoritetit tė lartė, bartės i besimit qė e kishte fituar nga populli, njeriu qė kishte fituar besimin mė tė madh nga elektorati, tė shprehur formalo­juridikisht nė zgjedhjet e para demokratike e tė lira. Dhe ja se kush u vra!
 
Me vrasjen e Ismetit tonė u vra demokracia, u vra besimi i popullit, vota e tij dhe kjo domosdo se mbetet nga veprat me makabre dhe mė qyqare tė armiqėve tė shqiptarėve dhe vet Kosovės. Ndėrkaq, jeta dhe vepra, fytyra patriotike e Ismet Rracit njė fanar i pashuar i patriotizmit dhe sakrificės, i pėrkushtimit dhe kontributit, i vetėdijes sė lartė prej intelektuali e brri qė nuk kurseu asgjė asnjėherė pėr interesat madhore tė popullit qė i takoi. Me kontributin e tij ai ngriti lart edhe krenarinė e popullit i cili vėrtet duhet tė krenohet me bijtė e devotshem si Ismet Rraci.
 
Personalisht dhe pėrfundimisht Ismet Rraci mbetet pėrjetėsisht DĖSHMOR I DEMOKRAClSĖ, vlerė dhe ēmim ky sa i lartė aq edhe i respektuar qė shpreh dhe do tė shpreh prore, nga njė anė dashurinė dhe pėrkushtimin e sakrificėn pėr lirinė kurse nė anėn tjetėr edhe njė vlerė dhe njė ēmim tė lartė tė individit pėr kolektivitetin.
 
I takon lavdia e pieteti i pėrjetshėm Ismet Rracit ndėrsa ne paasardhėsve dhe vazhduesėve tė veprės sė tij, jeta, vepra dhe kujtimi i tij, gjithmonė do tė na shėrbej si fanar - udhėrrėfyes pėr borxhin shėnjtėror tė individit ndaj atdheut e lirisė sė tij.
 
I perjetshėm qoftė kujtimi pėr jetėn dhe vepren e Ismet Rracit. – tha Ramė Manaj
 
Akademinė e pėrshėndetėn edhe Hazir Krasniqi, Gani Azemi e Maxhun Smajli tė cilėt nė pika tė shkurtėra folėn pėr veprimtarinė e kėtij atdhetari tė dallluar. Njė letėr mjaft prekėse kėtij tubimi i kishte shkruar edhe krijuesi Liman Zogaj, kurse telegram i kishte dėrguar edhe Ismet Krasniqi, kryetar i nėndegės ės LDK-sė nė Olten tė Zvicrės.
 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.