|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Tė mėrkuren nė Gjilan – debat nė temėn «Mikroregjioni dhe problemet ndėrkufitare»

 
 

 
Gjilan, 27 prill 2004 / TN - Klubi i Gazetarėve «Beqir Musliu» do tė organizojė tė mėrkurėn, mė 28 prill, nė Gjilan, njė debat me pėrfaqėsues tė rajonit nė temėn :»Mikroregjioni dhe problemet ndėrkufitare», ku mėtohet tė trajtohen problemet e pėrbashkėta tė komunave Gjilan-Preshevė-Kumanovė dhe pėrgjithėsisht tė rajonit.
 
Tė ftuar pėr tė marrė pjesė nė kėtė tryezė janė kryetarėt e komunave: Lutfi Haziri (Gjilan), Riza Halimi (Preshevė), Sllobodan Kovaqevski (Kumanovė), Nagip Arifi (Bujanoc), ndėrkombėtarėt Marija Sherban, koordinatore e Institutit Lindje-Pėrendim, Marsell Qintellan dhe Charles Messier, kėshilltarė tė UNMIK-ut, Bozhidar Periq, zėvendėskryetar i dytė i komunės sė Gjilanit.
 
Organizatori pret kontribut edhe nga tė ftuarit tjerė, Sevdail Hyseni, Jonuz Musliu, Shaip Kamberi (Bujanoc), Demush Bajrami, Feriz Dervishi (Kumanovė), Tahir Dalipi (Preshevė), gazetarė e publicistė nga kėto komuna, pėrfaqėsues tė institucioneve nga Vitia e Dardana, deputetė tė Parlamentit tė Kosovės, shoqėria civile si dhe tė tjerė.
 
Musa Sabedini, kryetar i Klubit tė gazetarėve shpreson se tryeza do tė jetė njė kontribut i mirė nė inkurajimin e bashkėpunimit dhe tė integrimeve nė rajon.  /I.M./


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.