|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

KING KONG’

 
 

 
   

27 prill 2004 / TN

Edison YPI

Ja pastruan mir’ e mir’ tė gjitha zgavrat, vrimat, zgjyrat, krromat, vrromat. E lanė e shpėlanė tė tėrin. E thanė e hekurosėn. E krehėn, e veshėn e mbathėn.

E ēuan e vizituan nėpėr doktorra. Ja bėnė tė gjitha analizat, ja pėrcaktuan tė gjitha diagnozat. Ja shkulėn tė gjitha sėmundjet, sheqerin, kripėn, yndyrėn. Pastaj e sollėn dhe e lanė kėtu mbi kėtė troruar, para kėtij dyqani, pranė kėtij lampioni.

Larg nga e majta, Sahati i qytetit. E sheh ndonjėherė me bisht tė syrit. Kot, nuk ka punė me tė. Kaq gjė e di; Koha nuk ka as fillim as mbarim, as nuk vjen as nuk ikėn, aty ėshtė e aty do tė jetė gjithmonė. Njerėzit po, ata kanė fillim e mbarim, ata ikin, sidomos njerėzit e sėmurė, por ai nuk ėshtė prej tyre, prandaj nuk i intereson, as ora, as mosha, as koha.

Pėrballė sahatit Biblioteka. Me kėto qė i shohin sytė kėtu afėr, edhe ajo, me gjithēka brėnda, mė kot se kot koha kot Sahati.

Disa Taksi. Kushtojnė, dhe tė dėrgojnė larg, e ay, as do, as mundet tė iki, as afėr, as larg.

Nė trotuarin pėrballė kafenetė plot me tė sėmurė ?! E tėrheqin, e turbullojnė, i kujtojnė sėmundjet e shėruara prej tė cilave me-zi e shpėtuan. Sheh qė larg currilin e nxehtė tė zi si rrjedh brėnda filxhanėve tė bardhė. Merr, jo me hundė, por me mėnt, aromėn, dhe i vjen tė plasė qė nuk ndodhet edhe ai atje mes shqiptarėve muhabetēinj, atyre mė interesantėve, llapaqenave, mashtruesve, horrave, shpifėsave. Me copat e muhabeteve qė ja sjell era ndėrton mozaqikė ngjarjesh. Madje gjen edhe zgjidhjet pėrkatėse, si i vjen doresh, si ja pret e shėruara.

Njė Pub, njė Restorant, disa Fast Food-e, mes tė cilėve nuk bėn dot ndonjė dallim kushedi ēė. Njerėzia, VIP-a e VUP-a gjithfarėsh, si i ka bėrė Perėndia, plot yndyrė, kripė, lėng, gjak, jetė, tė pa diagnostikuar, tė pa shėruar nė asnjė klinikė, plot xheste e lėvizje, plot meraqe e plot llafe, turli tipash, gra, burra, tė gjatė, tė shkurtėr, tė bukur, tė pabukur, leshgjatė, kokėrruar, barkderra, skilipeca, hynė e dalin pėr tė ngrėnė, pirė e bėrė muhabet. Kot !

Ndonjėherė nga brėnda Pub-it a Restorantit tė tė ngrėnave, hesapeve tė ngatėrruara, sherrit, degjohet ndonjė Bam e forte. Dikujt qė e ka marrė nė ballė i bie koka mbi pilaf duke ja shtuar salcėn pilafit duke e bėrė gjell’ Qensh. Ky hiē !

Po kalojnė dy tipa. Japin e marrin me duar e kėmbė. Sa ēudi kėta tė pa shėruarit ! Njėri i thotė tjetrit; “Ti e di qė nė Botė vajzat rrallė lyhen. I ke parė kėto tonat si zhgėrryhen ?! E di pse ?! Disa sepse duan tė martohen por nuk gjejnė dot burrė, tė tjerat sepse burrė gjejnė, por nuk duan tė martohen. Dua tė them, janė tė sėmura, a kupton ?” Tjetri ngre supat. Yni, fol o gur, fol o mur, tėrr s’ja bėn syri.

Pėr Bilardon nuk e merr malli. Kush vete atje ?! Disa kothere pėr tė zbrazur tė fundit qindarka. Janė tė papunė, janė rehat, nga ata qė nuk kanė pasur as kanė pėr tė pasur kurrė nevojė pėr doktora, analiza, diagnoza, domethėnė krejt tė parėndėsishėm. S’ja vlen as tė kthesh kokėn.

Kalon njė hollake tip spageti. E preku pak. Pa dashje a me dashje s’u muar vesh. Kingu i trotuarit as u skuq as u zverdh, asgjė nuk i lėvizi.

Njė ēapkėn e tall nga mbrapa. Pun’ e madhe ! Po t’a pėshtyjnė nė gojė njėri-tjetrin deputetėt, hahaha, po mė tallkan mua, njė cop’ i shėruar.

Atje tej buldozerėt po shėmbin ca vejtėrsira. Ufffff, sa zhurmė, sa pluhur !

Tezga e gazetave nė qoshe tė rrugės. Sa tė mira sa tė ėmbla, gjynah qė nuk j’u lexoj dot ! Megjithatė s’prish punė, ju marr me mėnt. Dy pika lot mė pak tė ngjajshme se dy prej jush janė.

Foto-Studio ! Kot ! Ngrirje ! Ashtu jam vetė !

Njė Arian lypės i nder dorėn. Njė tjetėr lypės, jo arian, i drejtohet homologut tė vet; Ik o Ar’ nė Cash Ar ose nė Ar Ban, se prej kti’ ktu s’del gjo.

Lloto ! Punė fukarejsh. Shkojnė tė lėnė kacidhet. Ik me gjith’ t’a !

Disko ! Ajo po ! Vdes tė vejė tė shkundet atje. Kėmbė e duar i ka si mė tė ecur, por nuk mundet. E ėndėrron, e urren.

Butiku pėrballė ! Aspak interesant, krejt njėlloj me kėtė pas kurrizit, dhe klientėt po ata. Veē diēka; i njėjti mall Gabi qė shitet mbi tezga nė trotuarin andej dhe kėndej, brėnda nė tė dy Butiqet, nė atė matanė dhe kėtė pas kurrizit, po ai mall kushton tre herė mė shtrenjt.

Ja dy mesoburra tė sėmurė ! “Merr vesh ti, ku ka kėtu “i djathtė i majtė” o burr’ i dheut. Ėshtė si t’i nisesh kėsaj rrugės njė herė kėndej njė herė andej. Dyqanet, bizneset, njerėzit, megjithse janė tė njėjtėt, herėn e parė do tė jenė tė djathtė Kėta tė majtė Ata, tė dytėn herė e kundėrta. Prandaj mbidh trutė mik i dashur, po deshe tė mbetesh i djathtė, domethėnė idealist konservativ, ruajtės i vlerave, bėhu pedagog, shkrimtar, artist, inxhinier, agronom. Do mbetesh fukara me kėto zanate qė bien pakėz nė kundėrshtim me tė djathtėn si pėrkufizohet ajo nėpėr enciklopedira, por s’ke ē’i bėn, nuk jetohet me fjalora dhe enciklopedira, kėto janė kushtet. Aaaaaaaa, nėse nuk pyet pėr tė djathta e tė majta e idealizma e mė the e tė thashė, shko bėhu doganier pastaj, mbledhės taksash, antidrogaist, gjyqtar, liēencues biznesesh. Do kesh ca telashe mė shumė si fillim me kėtė mėnyrėn e dytė, por nuk do vdesėsh idealist me biberon nė gojė si pedagogėt dhe agronomėt ama. Nejse, kot qė flas, dihen kėto. Tė mėrzita mė duket”.

Natė, rruga bosh. Dy tė dashuruar qė vijnė era gėlqere, ay nė njėrėn faqe ajo nė tjetrėn, i japin nga njė “Kizzzzzzzz of Fire”. Kurgjė ! Ikėn tė dy, Ai duke kėnduar; “Mė ndriu e griu e shkriu, ah mua zjarri, u vara unė i ziu mbi buzė varri…”, Ajo; “See You in my rearview mirror….”

Njė ditė njė plakė e lodhur, meqė ju duk i ngeshėm, e pyeti; Tė lutem nga kalon autobuzi pėr nė Troppo jan’ ? Nga Pas ku qan !

Fort’ burr’ i mir’ ky qyqar mbi trotuar ! Po sa shumė e duan bre, dhe sa shumė lodhen ti shėmbėllejnė ! Disa i kėrkojnė autografa, disa venė i falen, disa duan ta shpallin shenjtor. Nuk del kurrė nė TV shenjtori i ardhshėm. Atje shkojnė dishepujt e tij. As nė gazetė nuk shkruan. Shkruajnė ata qė duan t’i shėmbėllejnė, manekinit kok’ allēinit, qė e kanė vėnė aty pėr tė shitur atė, qė len e vjen e zjen e s’gjen tė qetė, qė zjen e bren e ēfren, e s’vdes pėrjetė, mallin.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.