|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Bujqėsia, puna “e fshehtė” e shqiptarėve nė Itali

 
 

 
26 prill 2004 / TN
 
Punėtorė nė ndėrtim? Sipėrmarrės tė suksesshėm? Shifrat nxjerrin edhe njė tjetėr realitet: se shqiptarėt zėnė vendet e para mes tė huajve tė punėsuar nė njė punė mė pak “tė fisme”, nė bujqėsi.
 
Pėr herė tė parė jepet tek “Bota shqiptare” njė realitet thuajse i panjohur i punėsimit tė shqiptarėve nė Itali.
 
Rando DEVOLE
 
1. Njė nga sektorėt e ekonomisė italiane qė ka mė shumė nevojė pėr emigrantė ėshtė bujqėsia. Vitet e fundit prania e emigrantėve nė kėtė sektor ka shėnuar vazhdimisht rritje. Arsyet qė ndikojnė praninė e punėtorėve emigrantė nėpėr fushat italiane janė tė ndryshme. Megjithatė spikat mė shumė fakti se italianėt vetė nuk e parapėlqejnė mė punėn nė bujqėsi. Edhe kontigjentet e dikurshme tė punės stinore nuk ekzistojnė mė.
 
Nė vitet ’60 e ’70 shumė studentė italianė punėsoheshin pėrkohėsisht nė bujqėsi, kryesisht gjatė pushimeve tė shkollės ose gjatė fushatave bujqėsore, nė vartėsi tė kultivimeve tė ndryshme. Aktualisht numri i studentėve italianė qė punojnė nė bujqėsi pėr tė rrumbullakosur tė ardhurat ėshtė i papėrfillshėm. Si rrjedhim vjelja e rrushit, e luleshtrydheve, e mollėve, e domateve, etj. por edhe punėt e zakonshme bujqėsore kėrkojnė gjithmonė e mė shumė krahė pune nga jashtė.
 
Emigrantėt i duhen kryesisht ndėrmarrjeve tė veriut, kurse nė jug ato mund tė thithin njė farė sasie edhe nga tregu i brendshėm i punės, i cili vuan hendemikisht nga papunėsia.
 
Puna nė bujqėsi ėshtė nė thelb sezonale dhe e pėrkohshme. Sezonaliteti ėshtė njė karakteristikė tipike e aktivitetit bujqėsor, ashtu siē ėshtė nė sektorė tė tjerė si p.sh. turizmi. Si rrjedhim, pjesa dėrmuese e kontratave tė punės ėshtė me kohė tė pėrcaktuar; pėrshirė natyrisht edhe vetė punėtorėt italianė.
 
Nga pikėpamja kohore sezonaliteti mund tė shkojė nga njė muaj deri nė njė vit. Nė disa krahina si p.sh nė Liguria, Molize dhe Veneto punohet nė periudhėn maj-tetor, nė tė tjera (Trentino Alto Adixhe, Friuli Venecia Xhulia, Pulja) gjatė periudhės qershor-shtator. Ka nga ato krahina ku sezonaliteti ėshtė shpeshherė vetėm prej njė muaji, si nė Toskana, Kampania, Lacio dhe nė Sicili, ku emigrantėt futen nė punė pėr vjeljen e frutave, ose pėr korrjen e grurit e tė misrit.
 
Gjithsesi, tashmė mund tė thuhet se prania e emigrantėve nė bujqėsinė italiane ėshtė shndėrruar nė njė element strukturor i sektorit, ēka e vėrteton edhe shpėrndarja e tyre nėpėr krahinat italiane.
 
 
2. Tė dhėnat pėr punėn e emigrantėve nė bujqėsi dhe problemet e tyre nuk janė tė shumta. Nė kėtė kuadėr statistikat e pėrgatitura nga INPS (Instituti Kombėtar i Sigurimeve Shoqėrore), ku jepet jo vetėm numri i emigrantėve tė punėsuar nė bujqėsi pėr vitin 2002, por edhe ndarja e tyre sipas kombėsisė dhe vendqėndrimit, janė pėr t’u mirėpritur, sepse shėrbejnė pėr tė lexuar mė mirė dukurinė e emigracionit.
 
Sipas kėtyre tė dhėnave gjatė vitit 2002 kanė punuar gjithsej 91.756 imigrantė me kontratė pune me kohė tė pėrcaktuar dhe 16.017 ekstrakomunitarė me kontratė me kohė tė papėrcaktuar.
 
Tė habit fakti se komuniteti mė i madh qė punon nė sektorin bujqėsor, qoftė midis atyre tė punėsuar me kohė tė pėrcaktuar, qoftė midis atyre me kohė tė papėrcaktuar ėshtė komuniteti shqiptar. Gjithsej, nė bujqėsi nė vitin 2002 kanė punuar 15.272 shqiptarė, ose pak mė shumė se 14% e tė gjithė numrit tė emigrantėve tė punėsuar nė kėtė sektor.  
 
Pas shqiptarėve, nė kategorinė e punėtorėve me kohė tė pėrcaktuar, vijnė polakėt, rumunėt, tunizianėt, marokenėt, etj. Nė kategorinė tjetėr, pra tė atyre qė kanė njė kontratė me kohė tė papėrcaktuar, pas shqiptarėve figurojnė indianėt, rumunėt, e kėshtu me radhė. Natyrisht, nė nivel provincial renditja e komuniteteve paraqitet ndryshe nga ajo nė nivel kombėtar.
 
Toskana, Pulja, Emilia Romanja, Piemonte dhe Sicilia janė krahinat qė janė nė krye tė listės pėr nga numri i shqiptarėve nė bujqėsi.
 
Krahina ku gjenden mė shumė shqiptarė tė punėsuar me kohė tė papėrcaktuar ėshtė Toskana, Lombardia, Piemonte dhe Veneto. Krahina me mė pak shqiptarė ėshtė Kalabria. Po t’i hidhnim njė vėshtrim pėrqindjeve tė shpėrndarjes nė nivel mė tė gjerė do tė shihnim se nė veri tė Italisė punojnė 44% e shqiptarėve, nė qendėr 41% dhe nė jug 15%.
 
Numri i shqiptarėve qė kanė kontratė pune me kohė tė pėrcaktuar bėn qė renditja e mėsipėrme tė pėrmbyset. Kėtu vendin e parė e zė Pulja, e cila ndiqet nga Emilia Romanja, Toskana dhe Piemonte. Vendi i fundit i takon Sardenjės me 44 shqiptarė. Ndarja me pėrqindje paraqitet mė e ekulibruar: nė veri 38%, nė jug 37% dhe nė qendėr 25%. (pėr hollėsi tė tjera shikoni grafiqet dhe tabelat).
 
 
3. Shqiptarėt si pjesa mė e madhe e emigrantėve nė bujqėsi punojnė nė veprimtaritė tradicionale bujqėsore, por edhe nė kopshtari, zooteknikė dhe nė kultivimet industriale. Pavarėsisht se ka fusha veprimtarie (nėnsektorė) ku gjenden mė shumė shqiptarė, dhe tė tjera ku shqiptarėt janė tė paktė, nuk mund tė thuhet se ka njė sektor ku prania shqiptare ėshtė eskluzive. Paralelizmi me rastin e indianėve pėr shembull, tė cilėt janė punėsuar pėrgjithėsisht nė sektorin e zooteknisė (nėpėr stallat e rrafshirės lombarde), nuk do tė ishte i saktė.
 
Nė disa provinca italiane shqiptarėt janė tė pėrqėndruar nė ndonjė sektor tė caktuar bujqėsor, ku eventualisht mund tė kenė edhe shumicėn e tė punėsuarve, por kjo nuk do tė thotė se janė tė specializuar vetėm pėr atė zanat. P.sh. nė disa provinca tė Toskanės, shqiptarėt punojnė kryesisht nė sektorin e kopėshtarisė (fidanishte, serra, etj.), mirėpo nė provinca tė tjera italiane puna e tyre ėshtė krejtėsisht e ndryshme.
 
Pėr t’u shėnuar fakti se nė sektorin e pyjeve shqiptarėt pothuajse mungojnė fare. Kjo nuk vlen vetėm pėr shqiptarėt, por pėr tė gjithė emigrantėt, kryesisht pėr faktin se pyjet nė Itali pėrfshihen ende nė sektorin publik, dhe nė kėtė sektor, siē duhet, emigrantėt kanė shumė vėshtirėsi pėr t’u futur.
 
Shpėrndarja nėpėr krahinat italiane respekton nė linja tė pėrgjithshme shpėrndarjen “historike” tė komunitetit shqiptar: mė pak nė jug e mė shumė nė qendėr-veri. Megjithatė kjo shpėrndarje, edhe brenda krahinave, nuk ėshtė homogjene. Nė Sicili pėr shembull punojnė nė bujqėsi rreth 1200 shqiptarė. Mirėpo 85% e tyre gjenden nė provincėn e Raguzės, e cila ėshtė e njohur nė tė gjithė Italinė pėr ekonominė e zhvilluar bujqėsore. Nė kėtė provincė shqiptarėt janė punėsuar nė ato ndėrmarrje qė merren me punė tė mirėfillta bujqėsore nė fushė, por edhe nė serra (rritja e perimeve tė ndryshme, si domatet, specat, kungujt, etj.).
 
Tendenca e njė pranie mė tė madhe tė shqiptarėve nė Pulja, nė krahasim me krahinat e tjera jugore, konfirmohet edhe pėr sektorin nė fjalė. Nė kėtė krahinė punojnė rreth 2000 shqiptarė, tė pėrqėndruar nė zonat e Barit (901), Foxhas (686), Brindizit (200) dhe mė pak nė Taranto (123) e nė Leēe (32). Tipologjia e punės sė tyre nuk ndryshon shumė: vjelja e domateve, e luleshtrydheve, e rrushit, mbledhja dhe pėrgatitja e sallatės, koprės, etj.
 
Fotografia qė na ofrojnė statistikat ėshtė gjithsesi e pjesshme. Sektori bujqėsor vuan, ndoshta mė shumė se tė tjerėt, nga sėmundja kronike e punės sė zezė. Duke u nisur nga kjo traditė negative, si dhe nga kėrkesat e larta qė u paraqitėn nė sanatorian e fundit, mund tė supozohet se prania e emigrantėve pa dokumenta tė jetė jo e vogėl. Vėshtirėsia nė kėtė rast qėndron tek kuantifikimi i numrit tė tyre, sepse vėshtrimi statistikor ėshtė pothuajse i pamundur.
 
Megjithatė ėshtė e lehtė tė merret me mend se numri i shqiptarėve nė bujqėsinė italiane tė jetė aktualisht mė i lartė se sa ato qė paraqitėm – aq mė tepėr qė nuk janė pėrfshirė rezultatet e sanatorias sė fundit –, ēka tregon, pavarėsisht nga problemet e panumėrta, se prania e tyre ėshtė pjesė e pandarė e ekonomisė sė vendit.

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>