|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Kryetare e Degės sė FG tė LDK-sė sėrish u zgjodh Znj. Mevlyde Saraēi

 
 

 
Gjakovė, 26 prill 2004 / TN - Me intonimin e himnit tė flamurit dhe me njė minut heshtje nė nderim tė tė rėnėve dje nė Gjakovė nė lokalet e sallės solemne tė pallatit tė kulturės “Asim Vokshi” nė Gjakovė u mbajt mbledhja e kuvendit zgjedhor tė FG tė LDK-sė Gjakovė.

Mbledhjen e kuvendit e udhėhoqi Znj. Mevlyde Saraēi, kryetare e FG nė Gjakovė dhe deputete nė Kuvendin e Kosovės.Nė mbledhje morėn pjesė Znj. Melihate Tėrmkolli, kryetare e FG tė LDK-sė dhe deputete e Kuvendit tė Kosovės, Znj. Samije Zeqiraj, nėnkryetare e FG dhe deputete, Fetije Kėpuska anėtare e kryesisė sė FG dhe deputete dhe Shukrije Tahiraj anėtare e kryesisė sė FG.

Programi i Lidhjes Demokratike tė Kosovės ėshtė edhe program nacional dhe vetėm me LDK-nė dhe me presidentin Dr. Ibrahim Rugova Kosova do ta realizojė pavarėsinė.

Forumi i Gruas ėshtė shtylla mė e fortė e pavarėsisė sė Kosovės, sepse edhe 14 vite mė parė Forumi i Gruas bashkė me veprimtarėt e LDK-sė ndėrtoi institucionet e Kosovės.

Mbase kjo u dėshmua disa herė me fitoret e njėpasnjėshme tė LDK-sė dhe do tė dėshmohet edhe nė zgjedhjet nacionale tė tetorit ku LDK do tė fitojė shumicėn absolute theksoi nė fjalėn e saj pėrshėndetėse kryetarja e FG-sė Znj Melihate Tėrmkolli.

Kryetari i KK dhe i Degės sė LDK-sė nė Gjakovė Z. Aqif Shehu theksoi se ėshtė mėkat qė tė mos u pranohet puna e forumit tė gruas sepse ato aktivitetin e tyre e filluan qė nga familja e Tahir Mehės nė Drenicė pėr tė vazhduar deri nė ditėt e sotme me sakrifica tė mėdha madje edhe me burgosje siē ėshtė rasti i Znj. Mevlyde Saraēi.
 
Me kėtė rast u lexua raporti i punės mes dy Kuvendeve nga kryetarja Mevlyde Saraēi dhe u aprovua njėzėri nga kuvendaret. Kuvendi zgjodhi kryesinė prej 15 anėtaresh dhe dhjetė delegate pėr kuvendin qėndror tė FG tė LDK-sė. Kryetare e Degės sė FG tė LDK-sė sėrish u zgjodh Znj. Mevlyde Saraēi.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.