|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Njė kulm pėr familjen e Jusuf Gėrvallės dhe njė rrugė me emrin e tij

 
 

 
   
26 prill 2004 / TN
 
Suzana Gėrvalla ka mundur tė sigurojė kulm dhe po tė provonte “lojėn e bėrrylave”, ajo ka mundur tė sigurojė edhe njė rrugė nė Prishtinė pėr emrin e Jusufit, por ajo nuk e ka bėrė as tė parėn, as tė dytėn
 
Bajram MJEKU
 
Sa herė pėrmes telefonit lajmėrohet Suzana Gėrvalla, kam parandjenjė se komunikoj me time nėnė. Kjo ndjenjė pėr fat tė keq ndodh rrallė, shumė rrallė. Dhe sa herė ajo kthen nga Poli i Veriut, gjithnjė kam parandjenjėn se mbi flokėt e saj tė argjendta me vete e ka sjellė edhe bukurinė e dėborės nga atje.
 
Me Jusuf Gėrvallėn kurrė nuk jam njohur. Kur ai ėshtė vrarė nga shėrbimi sekret serb me tė vėllain Bardhoshin dhe Kadri Zekėn, unė isha vetėm 16 vjeē. Gjithmonė kam jetuar me punėn atdhetare dhe krijimtarinė artistike tė tij.
 
Kur herėn e fundit Suzana mė ftoi pėr tė pirė kafe, isha i pėrgatitur pėr qėllimin e bisedės. Qė nga paslufta, ajo pėrmes vijės institucionale ka kėrkuar njė kulm pėr veten dhe fėmijėt e saj. Nė vend qė kėsaj radhe tė shihja shenja edhe mė shqetėsuese nė fytyrėn e saj, kėtė herė Suzanės i ishin shtuar shpresat nė fytyrė. “Kam besim nė Prefektin e Prishtinės” Fundja ai ėshtė njerėzor dhe e vlenė tė bisedosh me tė”, mė tha ajo. Suzana ka tė drejtė tė jetė nėnė e shqetėsuar. Kėtė herė ajo e nisi bisedėn mė shtruar dhe shtoi se “dua qė fėmijėt e mi pėrfundimisht tė kthehen nė atdhe dhe duam qė njė rrugė e kryeqytetit tė Kosovės tė pagėzohet me emrin e Jusufit”. Pėr kėrkesėn e saj tė dytė u ndjeva i stepur dhe kisha tė drejtė.
 
Nė fakt, njė rrugė e vogėl nė lagjen “Kodra e Diellit” nė Prishtinė e mban emrin “Vėllezėrit Gėrvalla”, por kurrė nuk kam besuar se asnjė rrugė e Prishtinės nuk e mban veēan ! emrin e nderuar tė Jusufit. Tė stepesha kisha tė drejtė. Nė kohėn e pasluftės kur ėshtė vendosur pėr emrat e rrugėve, edhe unė kam munguar nė Kosovė. Lidhur me emėrimin e  rrugėve, pak ditė mė parė mė ka ndodhur edhe njė koincidencė. Pas shkrimit tim pėr prefektin e parė tė Prishtinės, Hysen Prishtina nė dhjetor tė vitit qė shkoi, i dėgjova “pėrshpėrimat” e qytetarėve se asnjė rrugė e Prishtinės, nuk e mban emrin e prefektit tė parė tė saj! Dhe gjėra tė kėtilla ndodhin, ngaqė njerėzit nė kėto komisione ishin emėruar pėrmes vijės partiake dhe jo pėrmes vijės institucionale.
 
Suzana Gėrvalla ka mundur tė sigurojė kulm dhe po tė provonte “lojėn e bėrrylave”, ajo ka mundur tė sigurojė edhe njė rrugė nė Prishtinė pėr emrin e Jusufit, por ajo nuk e ka bėrė as tė parėn, as tė dytėn. Pas odisejadave tė para nė vitin 2001, fėmijėve tė Jusufit u ėshtė ofruar kulm edhe nė tė “zezėn”, por qė as ata, as nėna e tyre kėtė nuk e kanė pranuar. E dinjitetshme siē ėshtė, ajo e ka ruajtur me ēdo ēmim emrin dhe veprėn e bashkėshortit dhe tė fėmijėve tė saj. Secila luftė dhe kudo qė kanė ndodhur ato, mbrapa vetes i kanė lėnė varrezat dhe gėrmadhat e tyre, por popujt qė dalin nga lufta thuhet se kėndellen. Megjithatė, te ne ndodhi e kundėrta dhe familjet e dėshmorėve janė zhgėnjyer si mos mė keq dhe ato kanė tė drejtė tė zhgėnjehen. I kanė humbur mė tė dashurit e tyre dhe derisa i kanė humbur, kėto familje meritojnė njė grimė respekt.
 
Pėr Jusuf Gėrvallėn dhe veprėn e madhe tė tij ėshtė bėrė pak, shumė pak. Varret e Jusufit dhe Bardhoshit kanė mbetur tė papėrfunduara nė vendlindjen e tyre nė Dubovik dhe veē Teatrit tė qytetit tė Pejės qė mban emrin e tij, pėr Jusufin asgjė mė shumė nuk ėshtė bėrė.
 
Kur Jusuf Gėrvalla ėshtė larguar nga Kosova pėr tė mos u kthyer kurrė mė, ai ėshtė larguar nga vendi i tij i punės nė cilėsinė e gazetarit tė “Rilindjes” nė Pallatin e Shtypit nė Prishtinė. Ėshtė koha kur pėrballė Pallatit tė Shtypit tė ngritet tė paktėn njė pllakė pėrkujtimore e gravuar me emrin e tij dhe tė paktėn kjo rrugė qė tė ēon drejtė Pallatit tė Shtypit duhet tė pagėzohet me emrin e tij. Ėshtė po ashtu koha qė fėmijėt e tij pėrfundimisht tė kthejnė nga Poli i Veriut dhe tė jetojnė aty ku dėshirojnė. Askush nuk gėzon mė shumė pietet se emri dhe vepra e Jusufit dhe kėtė duhet ta gėzojnė nė atdheun e tyre bashkėshortja dhe fėmijėt e tij.
 
Suzanėn e mban shpresa, meqė asnjėherė nuk i hiqet tisi i buzėqeshjes nė fytyrė. Herėn tjetėr, me Suzanėn do tė dėshiroja tė shihem ndryshe nė kryeqytetin e Kosovės, nė shtėpinė e tyre dhe me fėmijėt e nipat e saj. Koha ėshtė tė ngritet njė kulm pėr familjen Gėrvalla pasi fjalėt janė harxhuar, tepėr janė harxhuar dhe ne pėr aq sa do ta nderonim familjen e Jusufit, mė tepėr do ta nderonim veten.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

  

>