|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

REVISTĖ PĖR SOT, APO PĖR NESĖR ?

 
 

 
24 prill 2004 / TN
 
Dr. Skėnder GASHI - Vjenė (AUSTRI)
 
(Rreth pėrmbajtjes sė 3.415 faqeve material tė botuar nė Revistėn pėr Histori, Kulturė, Letėrsi e Politikė “Dardania” – Vjenė)
 
Nisma e Shoqatės Kulturore- Sportive “Dadania” tė Vjenės (e themeluar mė 1982 dhe e shuar mė 1989) pėr botimin nė gjermanisht tė njė reviste shkencore pėr histori, kulturė, letėrsi e politikė e kishte dhe vazhdon ta ketė edhe sot e gjithė ditėn qėllimin qė lexuesit gjermanishtfolės (nė Austri, Gjermani e Zvicėr) t’ia prezantojė rezultatet e mėherėshme dhe ato mė tė rejat jo vetėm tė albanologėve gjermanofolės e tė dijetarėve shqiptarė, por edhe tė atyre fushave tė tjera tė dijes e tė krijimtarisė: letrare, politike, juridike, kulturore etj. Duke e ditur se cilit publik po i drejtohet, redaksia e revistės Dardania ėshtė pėrpjekur skajshmėrisht tė distancohet nga ēdo formė e historicizmit regresiv dhe nga shtjellime qė mund tė shihen si bartėse tė ndonjė “romantizmi” tė vonuar nacional tė mbėshtetur mbi mite tė politizuara dhe nga ēdo lloj instumentalizmi tė historisė. Ajo ėshtė pėrkjekur, rrjedhimisht, t’i shmanget trajtimit tė njėanėshmėm tė temave tė shtruara, nė mėnyrė qė kjo tė mund tė bėhet revistė qė e vazhdon dijen albanologjike si nocion pėrmbledhės sipas standardeve europerėndimore.
 
Rrethana qė materialet e botuara nė kėtė revistė vazhdojnė tė citohen nė punime tė dijetarėve europianė sikur e shpėrblen synimin e kėsaj reviste. Duke qenė se gati nė ēdo vėllim tė kėsaj reviste trajtohen kronologjikisht tema qė nga lashtėsia deri nė aktualitetin e ditėve tona, secili vėllim i Dardanisė e luan funksionin e njė historie tė shkurtėr tė shqiptarėve e tė gjuhės dhe etnologjisė sė tyre.
 
Deri mė tani janė botuar 11 vėllime me 3.415 faqe. Revista Dardania nuk ėshtė shitur, prandaj ka pasur dhe ka nevojė pėr pėrkrahje finansiare.Vėllimet e deritanishme tė kėsaj reviste janė botuar falė mbėshtetjes finansiare tė: Shoqatės Kulturore – Sportive “Dardania”, tė Partisė austriake tė tė Gjelbėrve, tė kosovarėve me banim nė Bratisllavė, tė Degės nė Zvicėr tė LDK-ės, tė Ministrisė austriake tė Punėve tė Jashtme dhe tė Qeverisė nė ekzil tė Kosovės, tė Kultur Kontakt– Austria dhe tė disa kosovarėve, bashkėpunėtorė tė firmės First Insurance Contact AG nė Zvicėr.
 
Sado qė revista Dardania nuk ka qenė dhe nuk do tė jetė revistė nė shėrbim tė ndonjė partie politike, falė pikėrisht angazhimit tė pėrfaqėsive tė LDK-ės nė Austri, Gjermani e nė Zvicėr, revista Dardania mund tė lexohet edhe nė bibliotekat e tė gjitha akademive e nė sosh nacionale dhe tė insituteve qė merren me ēėshtje tė albanologjisė, tė sllavistikės e tė Ballkanit nė pėrgjithėsi, nė tė gjitha bibliotekat e parlamenteve, tė misistrive tė punėve tė jashtme dhe tė partive politike e tė Akademive Politike tė tyre; personaliteteve tė fushės sė politikės e tė politikologjisė, pėrfshirė kėtu edhe OSBE-nė e Parlamentin Europian jo vetėm nė shtetet gjermanishtfolėse por edhe nė Belgjikė, Britani tė Madhe e nė SHBA.
 
Nuk ėshtė mbase i tepėrt e as prepotent pohimi tė thuhet se revista Dardania, siē ėshtė thėnė nė mė shumė se njė recension, e ka synuar pėrmbushjen e njė detyre intelektuale qė do tė duhej ta bėnin akademitė e shkencave tė tė dy kryeqendrave shqiptare, Prishtinės e Tiranės. Duke qenė pak e njohur pėr lexuesin shqiptar, roli dhe efektet e kėsaj reviste mbetet, siē ka ndodhur me tė gjitha botimet nė emigracion -qofshin ato edhe avetarė tė Naum Veēilharxhit apo Albania tė Konicės - tė gjykohen vetėm nga brezat qė vijnė.
 
 
Ja tani paraqitja shkurtazi e temave tė trajtuara nė vėllimet e botuara deri tani tė revistės “Dardania”.
 
Vėllimi 1 (1990)
 
Vėllimi i parė i revistės Dardania u botua mė 1990, pėrkatėsisht nė kohėn kur nė Kosovė kishte filluar rezistenca kolektive e kosovarėve kundėr pushtetit jugosllav dhe atėherė kur partia e vetme politike LDK kėrkonte njohjen e mėvetėsisė sė Kosovės. Nė kėtė vėllim hynė punimet Kontributi i dijetarėve tė Austro- Hungarisė nė studimin e Shqipėrisė (Kurt Gostenschnig), Dokumente austriake pėrkitazi me ngjarjet nė Kosovė e nė Rrafshin e Dukagjinit tė kohės sė luftėrave austriake- osmane (Selami Pulaha); Konfesioni dhe Kombėsia tek Shqiptarėt (Max Demeter Peyfuss); Shqipėria dhe Shqiptarėt (Karl Kaser). Pėr herė tė parė nė formėn e tij tė plotė nė kėtė vėllim u ribotua shkrimi i Leo Freundlich Golgotha shqiptare si dhe raporte tė Federatės Ndėrkombėtare tė Helsikit pėr tė Drejat e Njeriut lidhur me zhvillimet nė Kosovė, me theks tė veēantė mbi ngjarjen e hidhėshme tė helmimit misterioz tė nxėnėssve shqiptarė nė Kosovė.
 
Nė vėllimin 2 – 3 (1993) u ribotua punimi deri atėherė i panjohur i Norbert Joklit Kontribute gjuhėsore paleo-etnologjisė tė Ballkanit qė i trajton marrėdhėniet mė tė lashta midis greqishtes e shqipes. Pas analizės sė thellė temės sė shtruar N. Jokl arrin nė pėrfundimin se detyrė e studimeve tė sė ardhmes mbetet ta pėrcaktojnė se cilit nga kėta dy popuj: shqiptarėve e grekėve i bie e drejta e zotit tė shtėpisė nė Ballkan, meqė popuj tė lashtė tė mirėfilltė ballkanikė janė vetėm kėty tė dy. Pason punimi i Fatos Baxhakut pėrkitazi me kufinjt midis shqiptarėve, bullgarėve e serbėve nė shek. 19.
 
Nė vazhdim botohen punime nė tė cilat trajtohen ēėshtja e krjimit mė 1912 tė shtetit shqiptar dhe arėsyet e mbetjes jashtė kufinjve tė shtetit politik shqiptar tė viseve tė Kosovės dhe tė viseve tė tjera tė banuara nga shqiptarėt (Oskar Lehner); Atentati i Sarajevės dhe Ēėshtja e Fajit Historik si dhe njė shkrim nga Kongresi III i Pakicave Kombėtare – Gjenevė, 1927 nė tė cilin trajtohet gjendja e maqedonėve dhe e shqiptarėve nė Mbretėrinė Serbe-Kroate-Sllovene, pėr tė vazhduar me punimet frėngjisht tė Paskal Milo-s pėrkitazi me qėndrimin e Mbretėrisė SKS ndaj Ēėshtjes shqiptare nė Konfencėn e Paqes nė Paris 1919-1920 dhe tė Marenglen Verlit mbi Reformėn agrare dhe kolonizimin e Kosovės nė vitet 1919-1941. Duke vazhduar me raportet midis shqiptarėve e sllavėve tė jugut, nė vazhdim botohet njė analizė platformės politike serbe kashi shqiptarėve, tė formuluara nė librin Problemi Shqiptar dhe marrėdhėniet midis Serbisė e Austro-Hungarisė; teksti integral i Elaboratit tė V. Čubrilović-it pėr dėbimin e shqiptarėve; njė punim pėr padrejtėsinė e Europės karshi Kosovės qė e la nėn Serbinė ( Manfred Scheuch) si edhe punimi i gjatė pėr Perspektivat pėr satusin e ardhshėm politik tė Kosovės (Johannes Tretter, Joseph Marko, Tomislav Boric) nė tė cilin arėsyetohet e drejta e kosovarėve pėr vetėvendosje, pėrkatėsisht pėr pavarėsm nga Jugosllavia. Vėllimi mbyllet me njė punim tė gjatė tė ministrit tė asokohshėm tė arėsimit Muhamet Bicaj pėrkitazi me rrėnimin nga Serbia tė sistemit shkollor tė Kosovės.
 
Vėllimi 4 (1995)
 
Nė kėtė vėllim mbizotėrojnė temat nga historia e lashtė dhe ajo mesjetare e shqiptarėve. Vėllimi nis me punimin e Hermann Ölberg-ut Mbi Atdheun e Kryehershėm tė Shqiptarėve, nė tė cilin ky - nė dritėn e zhvillimeve fonetike nė shqipen tė latinizmave dhe tė elementeve leksikore nga greqishtja e vjetėr si dhe nė bazė tė toponimisė paralatine dhe kohės sė krishterimit tė pararendėsve tė shqiptarėve - arrin nė pėrfundimin se shqiptarėt janė popull vendės nė viset qė i banojnė edhe sot. Pason punimi i ilirologut Aleksandar Stipčević Ēėshtja e Kontuinuitetit Iliro-Shqiptar dhe Aktualiteti i tij sot; punimi i dijetares kosovare Edi Shukriu pėr Dardaninė e Lashtė, botimi pothuaj i krejt tekstit nė origjinalin latin dhe nė pėrkthimin gjerman tė raportit tė Glliellmus Adae – Brocardus (1332) qė ka tė bėjė me shtetin dhe sundimtarėt serbė tė Rashkės dhe me Shqipėrinė e me tė kulturėn e shqiptarėve si dhe punimi Shqiptarėt nė Mbretėrinė Serbe tė Nemanjidasve i historianit Pėllumb Xhufi, pėr tė vazhduar me punimin e Selami Pulahės rreth pjsėmarrjes, tė mohuar nga historiografia serbe, sė shqiptarėve nė Betejėn e Kosovės. I pandashėm nga tematika e Betejės sė Kosovės dhe sidomos nga ēėshtja nėse kosovarėt ishin popullatė shumicė e Kosovės mesjetare apo kėta paskan ardhur nė shek. 17, siē ia ka anda tė besojė historiografia serbe, ėshtė edhe punimi i Alain Ducellier A e pushtuan Shqiptarėt Kosovėn?. Njė risi nė fushėn e kėrkimeve albanaologjike paraqet nė kėtė vėllim puni i Skėnder Gashit mbi Pėrkimet Shqiptare-Sase dhe Reliket Onomastike e Gjuhėsore Sase nė Kosovė.
 
Pėrmes kėtij punimi dėshmohet pėr herė tė parė ndikimi i gjermanishtes mesjetare nė shqipen, kryesisht nė terminologjinė e xehtarisė por edhe shembuj tė shqiptarzimit tė sasėve gjermanofolės nė minierat-qytete tė mesjetės dhe sidomos nė vendbanimet –miniera mė pak tė njohura tė Kosovės. Nė pjesėn qė i bėhet vend letėrsisė janė botuar punimi i Reinhardt Lauer Vrasėsit e shndėrruar nė Heronj nė tė cilin trajtohet ringjallja pėr qėllime politike e epikės serbe tė mveshur edhe sot e gjithė ditėn me mitlogji si edhe roli i simoblit tė ujkut nė kėtė letėrsi; disa poezi tė Ali Podrimes dhe punimi i Anton Berishės Mbi Veprėn Letrare tė Martin Camajt. Nga fusha e aktualitetit politik nė kėtė vėllim janė botuar punimet e: (ish)ministrit astriak tė punėve tė jashtme Alois Mock Konflikti nė ish Jugosllavi: Shkaqet dhe Natyra e tij; Daradan Gashit: Gandizėm apo Makiavellizėm, i cili e analizon politikėn aktuale tė Kosovės dhe arrin nė pėrfundimin se njė konfrontim i armatosur ėshtė i paevitueshėm. Tė lidhura me krizėn nė ish Jugosllavi janė edhe punimet e ministrit bullgar tė mbrojtjes Valentin Aleksandrov dhe ato tė gjeneralit shqiptar Adem Ēopani.
 
Vėllimi 5 (1996)
 
Nė kėtė vėllim janė botuar punime qė kanė tė bėjnė me autoktoninė e shqiptarėve nė Ballkan nė dritėn e gjuhės dhe tė onomastikės (E. Ēabej); mbi hapėsirėn gjeografike tė pėrhapjes nė Ballkan tė nocionit arbėn /arbėr (Kasem Biēoku); mbi emrat personalė tė shqiptarėve nė krahinat e Gallapit e tė sė ashtuquajturės Serbi e Jugut nė shek. 14 nė dritėn e burimeve raguzase ( S. Gashi), me shqiptarėt dhe orthodoksinė (Oliver- Jens Schmitt), me shpėrnguljen me dhunė tė shqiptarėve tė Kosovės e tė Maqedonisė pas Luftės II Botėrore (Zamir Shtylla).
 
Nga historia mė e re e shqiptarėve dhe rrjedhat aktuale politike nė hapėsirėn gjuhėsore tė shqipes nė kėtė vėllim janė botuar punimet Rreth Formave dhe Pasojave tė Shfrytėzimit tė Pasurive tė Kosovės pas Luftės II Botėrore (Marenglen Verli); njė paraqitje panoramike e potencialeve tė Kosovės nė rrafshin e turizmit e tė pasurive nėntokėsore (Enver Robelli e Shaip Latifi); Aspiratat e Shqiptarėve pėr Vetėvendosje e pėr Bashkim gjatė Luftės II Botėrore (Fehmi Rexhepi); Kalimi nga “Ēėshtja Maqedonase” nė Ēėshtjen Shqipare nė Maqedoni (Stefan Tröbst); arėsyetmi mbi bazat e sė drejtės ndėrkombėtare pėr njė universitet shqiptar nė Maqedoni (Eric Siesby); “Lėndimi” dhe “Respektimi” i ndjejnjės kombėtare nė shembullin e Kosovės (Dardan Gashi) si dhe Dėnimet politike si Formė e Shkeljes sė tė Drejtave e Lirive individuale e kolektive tė Popullit shqiptar tė Kosovės (Ismet Salihu). Nė kėtė vėllim janė botuar edhe punimet me karakter etnologjik Rreth sė drejtės fisėrore tek Ilirėt (Enver Shoshi – Hoxhaj); Kanuni i i Maleve i Shqipėrisė – Prapavia e Mėnyrės sė Jetesės nė Shqipėrinė e Veriut (Michael Schmidt Necke ).
 
Njohėsi i mirė i letėrisisė shqipe Hans Joachim- Lanksh e bėri tė mundshme qė Dardania tė mund tė fillonte edhe me botimin e begatisė letrare shqipe. Pa ndihmėn e kėtij albanologu tė angazhuar, kjo ndėrmarrje do tė ishte potuaj se e pamundshme. Kėshtu, pas shkrimit hyrės pėrkitazi me kriteriumet qė do t’i ndjek ai nė pėrzgjedhjen e lėndės, pasojnė punimet e pėrkthyera e tė pėrgatitura pėr shtyp tė gjashtė poeteshave shqiptare (Luljeta Lleshanaku, Kate Xukaro, Lindita Aliu, Edi Shukriu, Lindita Arapi dhe Alma Mera) si edhe njė shkrim pėr vlerat e krijimtarisė sė Anton Pashkut dhe disa shkrime tė tij – natyrisht tė pėrkthyera nga shqipja nga Hans Joachim – Lanksch.
 
Vėllimet 6 e 7 (1997)
 
Iniciativa e botuesit tė revistės Dardania pėr ta vėnė nė qendėr tė vemendjes Ēėshtjen e pazgjidhur as sot e kėsaj dite Shqiptare, hasi nė mirėkuptim tek instancat shtetėrore e politike tė Austrisė, kėshtu qė nga 7 deri mė 10 qershor 1993 u mbajt nė Vjenė Konferenca ndėrkombėtare „Rikthimi i Ēėshtjes Shqiptare – Rėndėsia e saj pėr Ballkanin dhe Europėn“. Jo vetėm mbajtja e Konfrencės, porse edhe botimi i materialeve tė kėsaj konference nė dy vėllime tė veēanta (tematike) mundi tė jetėsohej vetėm falė Ministrisė austiake tė Punėve tė Jashtme nė krye tė sė cilės qėndronte njohėsi i mirė dhe pėrkrahėsi i zgjidhjes sė drejtė tė Ēėshtjes Shqiptare ministri i asokohshėm i punėve tė jashtme tė Asurstrisė i ndeuari Dr. Alois Mock. Sė kėndejmi edhe vėllimet 6 e 7 tė Dardanisė, tė pėrgatitura pėr shtyp nga S. Gashi e nga Christine von Kol, i kushtohen pikėrisht autoritetit tė ministrit austriak tlė punėve tė jashtme Dr. Dalois Mock.
 
Kjo Konferencė e rrjedhimisht edhe dy vėllimet e revistės Dardania ku janė tė pėrmbledhura tė gjitha kumtesat dhe diskutimet e konferencės, janė internacionalizimi i parė i cytur nga shqiptarėt i Ēėshtjes shqiptare. Kjo ndėrmarrje, me gjithė respektin, do tė ishte punė e qė nuk e bėri asnjėra nga dy akademitė e shkencave as ajo e Tiranės, e as ajo e Prishtinės. Nė Konferencė muarrėn pjesė dijetarė tė historisė nga Shqipėria (Arben Puto, Kristo Frashėri, Luan Malltezi, Lefter Nasi, Zamir Shtylla), Kosova (Idriz Ajeti, Gazmend Zajmi, Fehmi Agani, Sabri Hamiti, Veton Surroi); nga Serbia (Radovan Ramardžić, Sima Ćirokivć, Rade Mihalčić, Nikola Samardžić, Dušan T. Bataković, Nebojša Popov, Mihaljo Vojvodić, Momčilo Pavlović, Zagorka Golubović, Branisav Gligorijević, Dragan Bisenić); Greqia (Basilike Papoulia) Gjermania (Dorothea Razumowsky, Wolf Oschlies, Hans Joachim Hoppe) Austria (Karl Kaser, Wolfgang Libal, Hermann Ölberg, Vladislav Marjanović, Skėnder Gashi), Zvicra (Paul Parin, Victor Mayer). Punimet e Konferencės u pėrcollėn nga gazetarė europerėndimorė dhe nga sish kroatė, serbė e shqiptarė dhe u reflektuan nė mjetet e kumtimit publik tė kėtyre vendeve.
 
Pėrkundėr ndonjė deklarimi individual nga pjesėmarrės serbė nė konfeencė se Ēėshtja Shqiptare qenka mbyllur qysh mė 1913, vetė pjesėmarrja konkrete e akademikėve dhe e politologėve serbė nė kėtė Konferencė ashtu si edhe dijetarėt europerėndimorė e shqiptarė e pranuan edhe kėta se Ēėshtja Shqiptare ėshtė e hapur dhe se ajo do zgjidhje. Kėtė tė vėrtetė e pėrforcon edhe vetė pjesėmarja aktive nė punimet e Konferencės dhe diskutimet e kryetarit tė Parlamentit tė Austrisė z. Dr. Heinz Fischer si edhe ato tė kryesuesėve tė tė gjitha klubeve tė patrive politike tė pėrfaqėsuara nė parlamentin e Austrisė qė ishin nė favor tė rimarrjes nė shqyrtim tė ēėshtjes sė shtruar nė kėtė Konferencė, pėrkatėsisht nė kėto dy vėllime tė revistės Dardania. Vetėm duke kujtuar se arėsyeja qė materialet e kėsaj konference u botuan vetėm nė gjermanisht, mund tė falet mosmbėshtetja e politikės kosovare dhe e diplomacisė sė Shqipėrisė mbi kėto materiale nė favor tė zgjidhjes sė Ēėshtjes Shqiptare nė pėrgjithėsi dhe tė asaj kosovare nė veēanti, qė pothuaj se mbetėn pa jehonė nė hapėsirėn gjuhėsore tė shqipes
 
Vėllimi 8  (1999)
 
Edhe nė kėtė vėllim janė shtjelluar tema tė lidhura me segmente tė historisė sė shqiptarėve tė Kosovės, arbėrorėve nė Greqi, shqiptarėve nė Maqedoni dhe atyre nė  Mal tė Zi. Vazhdohet me temat mbi gjendjen mė tė re nė Kosovė pėr sa u pėrket arėsyeve si tė krijimit ashtu edhe tė vazhdimėsisė sė problemeve konfliktuoze nė kėtė regjion. Si rėndom, njė vend i posaēėm i ėshtė lėnė letėrsisė. Ky vėllim fillon me punimin e Neritan Cekės Dardanėt nė antikė, nė tė cilin qortohet me argumenta mohimi nga dijetarė serbė i karakterit etnik e gjuhėsor ilir tė Dardanėve, pėrcjellur edhe me tė dhėna mbi organizimin politik tė Dardanisė nė shek. 4. – 1 p. erės sonė.
 
Enver Hoxhaj, doktorant nė Universitetin e Vjenės, shkruan lidhur me organizimin dhe me karkterin urban tė qytetit Ulpiana tė Dardanisė nė kohėn e hershme tė krishtenizmit si dhe rreth raporteve tė kėtij qyteti me Romėn.
 
Me interes pėr historinė e lashtė tė Kosovės ėshtė punimi i Naser Ferrit mbi Pėrmendoret e Pjesėtarėve tė Ushtrisė Romake nė Kosovė: trajtohen 21 pėrmendore tė vėrtetuara epigrafike, tė cilat janė prezantuar nė mėnyrė kronologjike, sipas vendgėrmimeve.
 
Historia e mėvonėshme fillon me tėrheqjen nga Skėnder Gashi tė paraleleve midis emrave tė vėllazėrive tė popullatave shqipfolėse tė Opojės dhe tė asaj sllavishtfolėse tė krainės sė Gorės. Duke qenė njė regjion gjithandej i rrethuar me popullatė shqipfolėse, Gora paraqet njė ishull gjuhėsor sllavishtfolės i cili megjithatė e ka tė njėjin substrat e sperstrat gjuhėsor e etnik si ai i popullatės shqipfolėse pėrrreth Gorės, pėrkatėsisht tė Opojės, tė Lumės dhe tė Malėsisė sė Tetovės.
 
Sipas rezultateve tė punimit tė Dardan Gashit, shtėpia si institucion dhe si simbol, ėshtė njėri nga elementet e identitetit kulturor e kombėtar tė individit dhe tė kolektivitetit shqiptar. Edhe pse shqiptarėt nuk e theksojnė kėtė, ata, nė mėnyrė eksplicite, nė veprimet dhe nė jetėn e tyre janė tė lidhur nė mėnyrė simbiotike me shtėpinė.
 
Interesante ėshtė edhe tema mbi shkatėrrimin e bashkėsisė fshatare nė Malėsinė e Shqipėrisė Jugore. Kyrbeti merret nė punimin e Robert Pichler si indikator i njė rruge tė gjatė dhe tė mundimshme pėr nė shtetet e Perėndimit, me ē’rast si pasojė e kėtij migrimi rezulton dezintegrimi social i fshatrave dhe vetmia e tė mbeturve.
 
Studimet mbi muzikėn popullore (burimore) shqiptare janė tė rralla. Punimet e para shkencore datojnė nga vitet e ’30-ta tė shekullit tė kaluar. Mbi gjendjen e kėsaj discipline shkencore bėhet fjalė nė punimin e mbėshtetur mirė nga Ardian Ahmedaja.
 
Rezultat i punmit tė historiasnit tė angazhuar Karl Kaser ėshtė se kapitali i historisė serbe e arrin deformimin thelbėsor, pikėrisht me kalimin e mitit tė Kosovės nė mit kombėtar, nė tė cilin mistifikohet populli Adas, si njė kategori e amshueshme, hyjnore dhe johistorike e shoqėrisė .
 
Atdheu i shqiptarėve, tė cilin pėr herė tė parė e zbulon historia e dokumentuar shtrihet: nė veri tė Liqenit tė Shkodrės, nė perėndim tė detėrave Jon e Adriatik dhe nė lindje tė maleve Pindus, nė njė rrip tė ngushtė e tė pykosur bregdetar prej tė cilit nė antikė gjysma jugore quhej Epirus, ndėrsa pjesa veriore Illyria - thotė Jakob Ph. Fallmerayer: 1857. Pas ardhjes sė sllavėve, harta topografike e Shqipėrisė ndryshoi shumė. Shumė emra ilirė, grekė e latinė tė vendeve u zėvendėsuan me emra sllavė. Ky substituim i emrave luan rol tė madh nė shkrimin e historisė – konstaton Ēlirim Bidollari nė punimin e botuar nė kėtė vėllim..
 
Se krijimi i shetit, siē dihet, nuk ėshtė rezultat i angazhimit tė vetėm njė grupi etnik e tregon punimi i Johannes Irmscher nė tė cilin trajtohet kontributi i arvanitasve nė formimin e shtetit grek. Nė punimin nė vazhdim tė Hans Jürgen Sasse, paraqitet historiku dhe gjendja aktuale e studimeve tė shqipes sė Greqisė, ndėrsa nė raportin e Shoqatės greke pėr vėzhgimin e tė drejtave tė minoriteteve tregohet kush janė arvanitėt, ēfare ėshtė gjuha dhe kush janė ata qė e flasin gjuhėn (arvanitike / arbėrisht) dhe se kjo shoqėri nuk e pėlqen termin arvaitke, porse atė tė vetin arbėrisht.
 
Tė dhėnat mbi emėrtimet e vendeve dhe nė tė folmen e shqiptarėve nė Maqedoni, janė tė pakėta. Megjithatė, dialektologu Bahri Beci e tregon bindshėm nė punimin e tij se shqiptarėt nė Maqedoni janė popullatė autoktone. Me statusin juridik - kushtetues tė shqiptarėve nė Maqedoni merret punimi i Shukri Rahimit nė tė cilin pasqyrohet kahja e vullnetit politik tė kėsaj popullate.
 
Nė punimin nė vazhdim tė Riza Rexhės trajtohet pozita e shqiptarėve nė Mal tė Zi dhe kėrkesat e shtruara tė tyre nė Memorandumin dėrguar Konferencės pėr Paqe nė ish Jugosllavi, tė mbajtur nė Gjenevė mė 1992. Problemi i Kosovės nga pikėvėshtrimi katolik, ėshtė titulli i punimit tė teologut zviceran Gert van Dartel nė tė cilin trajtohet roli dhe ndikimi diskutabil i kishės katolike nė procesin e shkatėrrimit tė Jugosllavisė.
 
Tentimi pėr njė autopsi tė urrejtjes nė Ballkan, ėshtė i lidhur ngusht me potencimin e thjeshtėsimit tė jokompatibilitetit dhe diskrepancės gjuhėsore e kulturore midis elementit sllav nė njėrėn dhe atij shqiptar nė anėn tjetėr – ėshtė thelbi i punimit tė Beqė Cufajt.
 
Fundi i politikės serbe nė Kosovė ka pasur njė paravijė tė paramenduar historike. Pasqyrimi kronologjik i proceseve politike dhe historike nė truall tė Kosovės e tė Jugosllavisė, tregon qartė se me ēfarė intencioni – nacionalist - historik ėshtė inspiruar politika shtypėse dhe kolonializuese e Serbisė dhe ēfarė argumentimi ekzistencial kishin shqiptarėt t’i kundervehen asaj dhe pse ky qe njė tentim i vonuar i Titos pėr integrimin e shqiptarėve dhe barazimin e pozitės sė tyre nė ish Jugosllavi, i dėnuar pėr mossukses. Kėto janė ēėshtje qė trajtohen nė punmin e autorit Enver Hoxhaj.
 
Vėllimet 9 e 10 (2001; 002) janė numra tematikė qė i janė kushtuar tė drejtės pėr vetėvendosje tė kosovarėve. Vėllimet janė pėrgatitur pėr botim nga S. Gashi e Lotar Classen
 
Nė vėllimin 9 ėshtė pėrmbledhur lėndė qė ka tė bėjė me historikun e shkeljes sė tė drejtės pėr vetvendosje qė Kosovarėve u ishte premtuar sė pakut qysh nė vitet 20 tė shekullit qė shkoi madje edhe nė Kongresin e Dresdenit tė Partisė Komuniste tė Jugosllavisė kur kjo ishte nė ilegalitet, njė e drejtė dhe premtim qė u nėpėrkėmb nga tė gjitha regjimet serbe e sllave tė jugut qė e mbanin Kosovėn tė pushtuar. Kjo e drejtė iu premtua kosovarėve edhe gjatė Luftės sė Dytė Botėrore pas gjithė gjasėsh vetėm pse kjo ishte e vetmja mundėsi pėr joshjen e kosovarėve tė merrnin pjesė nė luftė kundėr pushtuesve nazistė. Por, skundėr dihet, edhe ky premtim u shkel jo vetėm nga Partia Komuniste e Jugosllavisė sepse as partia simotėr e Shqiprisė nuk mbetet e pafajshme.
 
Pėr t’u parė mė konkretisht parahistoria e veprimeve tė pėrhershme gjenocidale nė rritje tė secilit formacion politik tė shtetit tė sllavėve tė Jugut ndaj shqiptarėve tė cilėt pa vullnetin politik tė tyre kishin mbetur nėn jurisdksionin e shteteve tė sllavėve tė jugut dhe ecuria e shkeljes sistematike tė kėsaj tė drejte, nė kėtė vėllim janė dhėnė pjesė nga pamfleti Načertanije (1844) i Milutin Garašanin-it; projekti Lufta Ballkanike e Shqipėria – Dalja e Ushtrisė serbe nė Adriatik e Ivo Andrić- it ; „Konventa pėrkitazi me Rregullimin e Shpėrnguljes sė Popullatės “turke” nga Regjioni i Serbisė sė Jugut” e aritur midis qeverive tė Jugosllavisė e tė Turqisė; Elaborati famėkeq i Vasa Čubrilović pėr dėbimin e shqiptarėve; Marrėveshja „Gentlemen“ Tito-Küprülü e vitit 1953 pėr shpėrnguljen e shqiptarėve pėr tė vazhduar me pjesė nga Memorandumi i Akademisė serbe tė Shkencave e tė Arteve; me disa reagime tė dijetarėve europerėndimorė rreth kėtij Memorandumi dhe me Platformėn e Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė. Kjo Platformė ėshtė pėrcjellur me njė vėrejtje tė shkurtėr tė botuesve se ky qėndrim i Akademisė sė Shqipėrisė ėshtė i vjetėruar por qė botohet nė kėtė vėllim pėr hir tė pasqyrimit sa mė plotėnisht tė ēėshtjes sė shtruar nė kėtė vėllim tė revistės.
 
Nė kapitullin E drejta e premtuar e Vetėvendosjes janė botuar punimet e historianėve kosovarė Muhamet Shatri e Izber Hoti. Nė pinimin e M. Shatrit trajtohet Qėndrimi i Partisė komuniste tė Shqipėrisė ndaj ēėshtjes sė Kosovės nė vitet 1941 – 1945 ndėrsa nė atė tė Izber Hotit Qėndrimi i Partisė Komuniste tė Jugosllavisė ndaj Ēėshtjes sė Kosovės nė vitet 1919 – 1945. Kėtyre punimeve u shkojnė pas teksti integral i Konferencės sė Bujanit dhe disa sqarime lidhur me qėndrimin e historianėve shqiptarė rreth kėsaj Konference si dhe punimi i Daut Bislimit rreth Konferencės sė Prizrenit e cila edhe shėnon varrosjen e sė drejtės sė kosovarėve pėr vetėvendosje.
 
Nė kapitullin qė pėrmban dokumentacion, janė botuar Deklarata Kushtetuese e 2 korrikut 1990; Deklarata e Pavarėsisė, Teksti integral i Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, Referendumi pėr Pavarėsinė e Kosovės, Deklarata Politike e Kėshillit Koordinues tė partive politike tė shqiptarėve nė Jugosllavi; Shkresa e Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės Dr. Bujar Bukoshi drejtuar Lordit Carrington pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės dhe letra pėrcjellėse e kryetarit tė Kėshillit Koordinues tė Partive politike tė Shqiptarėve nė Jugosllavi Dr. Ibrahim Rugova; Raporti mbi zgjedhjet shumėpartiake pėr parlementin dhe pėr presidentin e Republikės sė Kosovės si edhe lista me emrat e anėtarėve tė parlamentit tė Kosvos.
 
Nė kapitullin e fundit janė botuar punimet e Rexhep Ismajlit: Shqiparėt kanė tė drejtė pėr vetėvendosje; Blerim Rekės (anglisht) Kushtetuta, Lufta e Paqja nė rastet e Kosovės e tė Maqedonisė; punimi i Arsim Bajramit: Administrimi ndėrkombėtar i Kosovės – Dilema e Kundėrthėnie; punimi i Shkėlzen Maliqit (anglisht) Zhvillimi i politikės paqėsore nė Kosovė dhe punimet e Enver Hoxhajt Pėr njė Shoqėri tjetėr nė Kosovė dhe njė bisedė e gjatė e Dardan Gashit me Michael Steiner-in, e titulluar Ai tren ka ikur.
 
Vėllimi 10.
 
Me qėllim tė mbulimit sa mė plotėsisht tė temės sė shtruar, nė kėtė vėllim janė ribotuar punimet e Manfred Scheuch; Oskar Lechner dhe H Tretter, J. Marko,T. Boric qė ishin botuar nė vėlimin 2 tė kėsaj reviste, pėr tė vazhduar me punimin e Joseph Marko-s „Kosova Republikė“ – Midis tė drejtės dhe tė moralshmes nė tė cilin autori edhe njė herė shprehet nė favor tė pavarėsisė sė Kosovės, si e vetmja dhe mundėsia mė e logjikshme pėr tė dalur nga situata e krijuar pas konfrontimeve tė armatosura midis kosovarėve dhe shtetit serb. Pyetjes qė profesori i nderuar Frank Münzel e shtron qė nė titullin e punimit tė vet: A mund tė mbėshtetet pavarėsia e Kosovės mbi tė drejtėn ndėrkombėtare? jo vetėm i pėrgjigjet pozitivisht, porse e elaboron kėtė tė drejtė deri nė hollėsitė mė tė imėta.
 
Pavarėsimin e Kosovės nga Jugosllavia e sheh pėr tė arsyeshėm, tė mundshėm dhe si tė vetmen zgjidhje tė drejtė edhe dijetari e ushtaraku austriak Erich Reiter nė punimin e tij E drejta pėr vetėvendosje pėr Kosovėn – Njė vlerėsim i konfliktit pėr Kosovėn nė rrafshin e sigurisė, tė sė drejtės dhe tė atij politik. Me ēėshtjen e statusit tė ardhshėm tė Kosovės nė pikėvėshtrimin e sė drejtės ndėrkombėtare dhe nė atė politik merren edhe profesorėt nga Universiteti i Bozen-it (Tirol i Jugut, Itali) Christoph Pan e Beate Sibylle Pfeil. Pasojnė punimet anglisht tė: Wolfgang Danspeckgruber: Kosovo – Conceptual challenges, practical problems, possible future lessons; Susan I. Woodward: “Kosovo and the Region - Consequences of the Waiting Game; Paul Williams: Intermediate Sovereignity as a Basis for Resolving  the Kosovo Crisis si edhe qėndrimi pro pavarėsisė sė Kosovės i Indipendent International Commission on Kosovo; Letra e Nelson Mandela-s drejtuar Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-ės Kofi Annan dhe punimi i autorit kosovar Shkėlzen Maliqi: Fourteen Theses on the Albanian Question. Adnan Dragaj, njė autor kosovar i ri pėrkah mosha, merret me ēėshtjen se si do tė mund tė arėsyetohej pavarėsia e Kosovės, sidomos nė relacion me ekzistimin e njė shteti tė qajtur Shqipėri dhe me banorėt e saj tė quajtur shqiptarė.
 
Ky vėllim mbyllet me punimin e gjatė tė juristit tė ri gjerman Lothar Classen : Kosova – rast i aplikimit tė Konventės sė OKB pėr Gjenocidin, nė tė cilin konstaton se, pėr shkak tė ushtrmit tė gjenocidit jo vetėm mė 1998, por edhe mė parė mbi kosovarėt, Jugosllavia, pėrkatėsisht Serbia e ka humbur tė drejtėn ta ushtrojė sovranitetin e vet mbi kėtė popull. Se instancat mė tė larta politike e ushtarake serbe e kishin pėrgatitur gjenocidin mbi kosovarėt e dėshmon ushtaraku austriak Walter E. Feichtinger nė punimin e tij Operacioni „Patkoi“ i forcave jugosllave tė sigurimit – Shkas pėr Perėndimin apo Kaklulim i jugosllavėve, ndėrsa politologu kosovar Enver Hoxhaj merret me analizėn e spastrimeve etnike serbe nė Kosovė gjatė viteve 1998-1999, si veprim i llojit tė vet i organiazuar dhe i drejtuar nga qeveria serbe.
 
Vėllimi 11 (2002)
 
Ky vėllim nis me punimin e albanologut tė madh Norbert Jokl Shqiptarėt nė tė cilin trajton ēėshtje tė historisė sė lashtė tė shqipes dhe tė folėsve tė saj nė lidhje me atdheun paraballkanik e ballkaik tė ilirėve e tė thrakasve. Pėrafėrsisht tė njėjtėn tematikė e gjejmė tė trajuar edhe nga Fritz Lochner von Hüttenbach nė punimin e tij Rreth filleve dhe zhvillimit tė Iliristikės, nė tė cilin autori e shpejgon shuarjen e tė ashtuquajturit panlirizėm, ithtarėt e sė cilit duke filluar nga shek. 19 e deri nė vtet e ’30-ta tė shekullit tė kaluar nėpėr gjithė Europėn e Mesme e pjesėrisht edhe nė atė Perėndimore shihnin vetėm ilirė.
 
Autori tregon bindshėm se pėr pararendės tė shqiptarėve mund tė flitet vetėm nė relacion me ilirėt e Jugut, pėrkatėsisht me Illyrii proprie dicti “Ilirėt e mirėfilltė” tė cilėt shtriheshin pikėrisht nė hapaėsirėn e sotme tė gjuhės shqipe. Krejt tėrthorazi i lidhur me dardanėt ėshtė edhe punimi i dijetarėve rumunė Dumitru Tudor & Cristian Vlădescu: Dardanėt nė Romula Malva. Ithtari i flaktė i tezės kundėr prejardhjes ilire tė shqipes e tė shqiptarėve fillogu gjerman Gottfried Schramm e ka lejuar redaksinė e revistės “Dadania” qė nga libri i tij Fillet e Krishterimit tek Shqiptarėt ta ribotojė kapitullin mbi Gjuhėn e mėvetėshme kishėtare tė shqiptarėve, nė tė cilin autori mėton tė tregojė se terminologjia kishėtare latine nuk ka kaluar nė shqipen nga ilirishtja, por nga gjuha e besėve – njė popullatė e vogėl qė banonte nė Ballkanin lindor dhe pėr kryeqytet e kishte Remesianėn, pėrkatėsisht Bela Palanka-n e sotme tė Serbisė.
 
Pėr herė tė parė nė kėtė numėr tė Dardanisė botohen pjesė tė gjata nga raporti i viteve 1377 – 1403 i mungut freng Johannes III (de Galonifontibus) pėrkitazi me popujt dhe shtetet e Europės Juglindore e tė asaj Lindore. Nė kėtė raport autori e quan Shqipėrinė Patria Magna populli i sė clės ėshtė i krishter dhe e kishte alfabetin e vet. Nga trashėgimia e dijetarit tė gjithanshėm kosovar Krist Maloki, Albert Ramaj e ka pėrgatitur pėr botim punimin nė dorėshkrim Historiografia e re Shqiptare, nė tė cilin autori polemizon me ēasjen alla Karl May historiografisė shqitare nga ana e disa dijetarėve ballkanas e europerėndimorė; ilirologu Aleksandar Stipčević prezentohet me punimin Albanologjia nė Kroaci ndėrsa Skėnder Gashi me punimin Antroponimet sllave tė shqiptarėve nė shekujt 14-15 mėton tė dėshmojė se shqiptarėt e Kosovės, tė Maqedonisė dhe tė Serbisė sė Jugut kishin gjatė kėtyre shekujve aqė shumė antroponime sllave sa vėshtirė se mund tė dalloheshin nga sllavėt, ashtu sikundėr ndodhi pas islamizimit tė tyre kur kėta, vėshtruar pėrkah prejardhja e antroponimieve qė i bartnin, mund tė ishin mė shumė turq e arabė e fare pak shqiptarė. Autori e shfaq me maturi tezėn se shqiptarėt e Dardanisė antike nuk kaluan nė besimin islam nga katolicizmi, por nga ortodoksizmi. Muhamet Tėrnava dėshmon se nė shek. 15-16 kishte njė kolonizim tė Kosovės me njerėz qė mbanin kryesisht antroponime sllave, ndėrsa historiani serb Vladislav Marjanović shkruan pėrkitazi me Pakicat kombėtare dhe pranimin e Mbretėrisė Serbe-Kroate-Sllovene nė Lidhjen e Kombeve nė vitet '20 tė shekullit qė shkoi
 
Me punime qė kanė pėr temė ēėshtje tė gjuhėsisė shqitare paraqiten nė kėtė vėllim Ali Dhrimo me punimin Fan S. Noli - Tribun i fjalės shqipe; Emine Sadiku me punimin Fjalia nė gjuhėn shqipe dhe nė atė gjermane si dhe Izer Maksuti me punimin Ndikimet e gjermaanishtes mbi shqipen. Hans Joachim – Lanksch, i cili e ka pėrzgjedhur e pėrkthyer gjithė lėndėn letrare qė pėrmbahet nė kėtė vėllim, paraqitet nė kėtu me njė analizė pėr poezinė nė Kosovė, me njė punim tė gjatė kushtuar krijimtarisė poetike tė Martin Camajt dhe me prezantime tė shkurtėra tė shkrimtarėve Kasėm Trebeshina e Flora Brovina, pėr tė vazhduar pastaj me prozė e poezi nga autorėt shqiptarė: Kasėm Trebeshina, Flora Brovina, Fatos Lubonja, Lazėr Radi, Visar Zhiti, Eqrem Basha dhe Beqė Cufaj. Vėllimi pėrmbyllet me novelėn e Ardian-Christian Kyēykut “Trishtimi i Pasqyrės”.
 
Si tė gjitha materialet e botuara deri tani ashtu edhe lėnda e vėllimeve qė do tė botohet nė vėllimet vjuese sė shpejti do tė mund tė lexohen nė internet nė faqen www.dardania.net.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.