|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Letėr Astrit Salihut, zėvendėsdrejtor i RTK-sė

 
 

NĖ CILIN SHĖRBIM ĖSHTĖ RTK-ja?!  Ose, RTK-ja, A ĖSHTĖ E KOSOVĖS?!

 
 

 
24 prill 2004 / TN

Petrit SHALA  / Prishtinė

1. Protestat fillimisht kanė qenė spontane, ndėrsa nė ditėn e dytė kanė qenė tė manipuluara dhe tė kriminalizuara nga individė tė papėrgjegjshėm...-vlerėson KMDLNJ.
 
2.  Raportimi i papėrgjegjshėm dhe senzacional i mediave vendore ishte njė nga faktorėt kryesor qė ndikoi nė dhunėn e marsit nė Kosovė, qė la tė vdekur 19 vet - Miklosh Harashi pėrfaqėsues pėr lirinė e shtypit pranė OSBE-sė.
 
Kėto ditė pata rastin, ndoshta dhunshėm, ta shikoj njė emision tė RTK-sė, tė udhėhequr nga  Baton Haxhiu. Pėr tė pasur efekt ky emision ishin tė ftuar, siq u tha "ajka" e gazetarisė kosovare(!?) Mirėpo, qellimi  mbi tė cilat u mbėshtet gjithė biseda ishte qė disa nga mediat elektronike " Ti  hudhin gjaqet pėrtej Drini". Tashmė, ata e kishin kuptuar ēfarė bėnė me veprimet e tyre, sėpaku  kėshtu doli nga bisedat e tyre, se dikush paska manipuluar mė njė kategori njerėzish gjatė ditėve tė 17 dhe 18 marsit. Mirėpo, nga ata qė ishin prezent nė emision, askush nuk pati guxim ta pranojnė hapur: kush manipuloj me ta?  Tėrthorė, u kuptua nga reagimet e tyre, e sidomos kur fjalen e merrte Astrit Salihu, zėvendėsdrejtor i RTK-sė. Ai e shfaqi hapur veprimin e tij prej njė manipuluesi, ndoshta pa qellim, sepse, aq e ka tė kofizuar dijen e tij profesionale pėr tė udhėhequr njė institucion siē ėshtė televizioni.
 
Mirėpo, kopilhonja e B. Haxhiut edhe kėsaj radhe i hodhi nė skenė. Ai qiti nė dritė se, ata individė qė janė mėsuar, si gjithmonė, ta shfrytėzojnė tragjedinė shqiptare pėr promovime tė veta, edhe kėsaj radhe u promovuan(?!) Promovime kėto me tone tė njė patriotizmi mashtrues dhe qė ėshtė nė shėrbim tė huaj. Ajo qė u kuptua kėsaj radhe ishte se nė Kosovė ekziston njė hendek i thellė nė mendimin medial e politik, qoftė tė individi si qytetar, apo brenda kastės sė politikanėve qė ishin prezent, e sidomos gėnjeshtrat e disa "analistėve" dhe, "redaktorėve" analfabet. Quditėrisht, atė mbrėmje, nė atė emision allabatonēe, asnjėri nga tė prezentuarit nuk pati kurajo qytetare, politike, analitike pėr t“i thėnė hapur gjėrat; ēfarė ndodhi nė Kosovė me 16, 17,18 mars?  Kėsaj radhe ndėr ata qė dėshironte ti mshef kėmbėt me frazelogjitė e tija plotė gėnjeshtra, sado i pėrgaditur nga eproret e vet, ishte  Astrit Salihu i RTK-sė, dhe deri diku Halil Matoshi.
 
Pse ishin gėnjeshtra ato qė fliste A. Salihu?!
 
Sepse;
 
E para; nga paraqitja e A.Salihut nė emision, RTK-ja, u zhvesh lakuriq. Zėvendėdrejtori i saj tregoj se jo paqellim RTK-ja, (edhe televizionet tjera), Kosovėn e kanė bėrė kurban nė sofren e Serbisė. Si erdhi deri tė kjo? Pėr ta gjetur "shkakun" e kurbanit, e kishte marrė pėr sipėr ta pėrgadiste planin Serbia. Ajo, duke njohur mentalitetin shqiptar, e gjeti pikėn me tė ndishme tė njeriut, e sidomos tė shqiptarit, t“ia vras tre fėmijė. Populli reagoi mė tė drejtė pėr vdekjen e atyre tre fėmijėve, aq mė tėpėr nga mėnyra e vdekjes; i mbyti nė lumin Ibėr dora gjakatare serbe. Nė mėnyrė tė qetė dhe denjėtoze, pėr orė tė tėra shqiptarėt protestuan kundėr njė masakre tė tillė. Mirėpo, duke parė se ky fillim proteste ishte shansi i mirė tė jetėsohet porosia qė ua kishin dhėnė padronėt, shėrbėtoret e derguan njė kokudh mes protestuesėve. Porosia ishte; vrasje, vdekje, djegje... Protestuesit shqiptar me duarė thatė e nisėn nė drejtim tė pjesės Veriore tė Mitrovicės, ku banorėt serb atje janė tė armatosur. Nė ketė pėrleshje mes shqiptarėve dhe serbėve ranė viktimat e para.
 
Mirėpo, sipas planit serb tė miratuar me kukudhet e tij, kjo qė po ndodhte nė Mitrovicė ditėn e parė, ishte pak. Serbia kalon nė fazėn e dytė, Astrit Salihut i dergon instruksionet tjera; RTK-ja, duhet tė niset nė veprim bashkė me ekstremin e majtė, ku do t“iu ndihmojnė disa " legionarėt"( plaqenici) tė Fatos Nanos qė gjenden nė Kosovė. Ata do tė ia vejnė flakėn Kosovės. Duhej ndodhur diēka ngjajshem si nė Shqipėrin e "Revolucionit tė vonuar demokratik" tė vitit 1997. Atje gjatė asaj kohe u hapen depot e armeve. Nė Kosovė depotė i ruan KFOR-i.
 
E dyta; RTK-ja dhe mjetet e tjera tė informit, qė fatkeqėsisht askush nuk po merr guxim ta thotė, vrapuan me fitilin nė dorė pėr t“iu dal nė ndihmė "protestuesėve". Po sa erdhen lajmet nga Mitrovica pėr viktimat e para, nė Prishtinė u vuan nė veprim mekanizmat qė po rrinin gati pėr tė keqen kosovare. Kėtu fillimisht rolin kryesor do ta marrė RTK-ja, e Astrit Salihut, e cila nė bashkėveprim me disa individ tė Unionit tė Studentėve tė Prishtinės, hartuan planin pėr djegje. Pėr ta lėvizur ketė tė keqe, RTK-ja, i thirri kukudhet e vet, "legionarėt" e Nanos, ua dha planin me tė keq tė veprimit. Unionisti Gani Morina me megafon nė dorė i thirrte qytetarėt e Prishtinės pėr njė viktimizim tė "shenjtė" nė Ēagllavicė, kurse RTK-ja e bėnte transmetimin e drejtpėrsedrejti (?!)  Si qelloj rastėsisht kamera e RTK-sė para Gani Morinės me megafon, kur ai  bėnte thirrje pėr njė luftė tė "shenjtė"?! Dhe, a ja vlente qė kjo thirrje tė transmetohet drejtepersedrejti nė RTK?!
 
E treta; Se ky skenar qė po e zbatonte RTK-ja, me Gani Morinėn, e jo studentet, kishte lidhje me shėrbimin sekret serb, tregon ngjajshmėria pikė pėr pikė e transmetimeve qė bėnte RTV i Serbisė nė vitin 1989, nga trazirat nė Temishvar(Rumani). Ēfarė ngjajshmėrie? E rastėsishme?! Edhe RTK-ja nga qytetet e Kosovės bėnte transmetime tė tilla me 16,17,18 mars.... RTV e Serbisė nė atė kohė, transmetonte inskenime tė rrejshme nga Rumania, duke e paraqitur Temishvarin e pėrgjakur. Tė njejten gjė e bėri RTK-ja, duke lajmėruar me shifra quditėse se; kaq protestues janė nė Pejė, kaq nė Gjilan, kaq nė Kaqanik....Pastaj, u nisen protestuesit pėr ta ēliruar rrugėn e Ēagllavicės(?!) ...Reporteret nga tereni para kamerave inēizonin fėmijė duke hedhur gurė, duke u kacavarur nėpėr tanket e NATO-s, duke djegur shtėpi e, skena tjera pėrēmuese dhe irituese. Dhe, pas kėsaj ēfarė ndodhte? Nė qytetin tjetėr tė Kosovės "legionarėt" e huaj ua shtinin flakėn shtėpive, hudhnin shishe me benzin mbi automjetet e KFOR-it.... ?!...
 
E katėrta: RTK-ja, nė emisionet e veta pa ndėrpre pėrveq pamjeve qė nxjerrte nga tereni, ajo ftonte, gjeja, personalitete publike dhe analist nė emisione tė posaqme. Kėto pėrsonalitete pėr t“ia nxjerrur bojen RTK-sė, me paturpėsin e tyre, ēthurnin dhe thurnin mendime qoroditėse pėr situatėn. Ja njė shėmbull mes atyre shumė paturpėsive qė prezentonte RTK-ja. Si analist, e kogja redaktor ftohet Halil Matoshi, i cili gjatė shpjegimeve tė tija analitike(?!) nė RTK, jo vetėm qė e zbuloj edhe njėherė se pikėrisht RTK-ja qendrojnė prapa gjitha kėtyre ēfarė ndodhen nė Kosovė, por ai e ngatėrroj edhe Adem Demaqin(?!)  Halil Matoshi si analist tha (po mundohem ta parafrazoj): "Pse Qeveria e Kosovės nuk e ka ftuar A. Demaqin, ai do ta ndalte menjėherė revolten...."  Pra, sipas tij, dhe RTK-sė, ai i paska vua nė lėvizje mekanizmat qoroditės tė revoltės, dhe ai mund ti ndalte (?!)
 
He, z. Salihu, si i shpjegon kėta pak "xhevahirė" tė RTK-sė, nė mesin e shumė tė tjerėve qė s“kan tė sosur nga RTK-ja nė punėn e saj kundėr Kosovės.
 
Petrit SHALA - Prishtinė
 
P.S.
 
Kjo leter i ėshtė derguar  RTK-sė, pa pretendime pėr ta publikuar, por vetėm pėr t“ia kujtuar Astrit Salihut se deklarimet e tija nė njė emision televiziv nuk qėndrojnė. Pas publikimit tė  raportit tė OSBE-sė, vendosem qė ketė letėr t“ua dergojmė disa mediave shqiptare.
 
autori


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.