|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

NJOFTIM

   
 

SHOQATA KULTURORE SHQIPTARE "LIRIA" NĖ KRISTIANSAND - NORVEGJI

 
 

INFORMIM PĖR TĖ GJITHĖ BASHKATDHETARĖT ME BANIM NĖ NOREGJI !

 
 

 
24 prill 2004 / TN
 
Nga Jeton BALAJ
 
Te nderuar bashkatdhetarė siq jeni tė informuar, ditėve tė fundit kemi pasė njė iniciativ nga njė grup bashkatdhetarėsh tanė pėr tė nėnshkruar njė peticion organeve me tė larta te shtetit norvegjez, pasi qe kėto organe kanė marrė vendim qė shqiptarėve nė Norvegji tė mos ua vazhdojnė pasaportat pėr tė huajt tė cilat ata i posedoni mė parė. Nė kėtė mėnyrė ata nė njė ose formėn tjetėr detyrohen tė kėrkojnė dokumente tė udhėtimit nga ambasada e krijesės sė re Serbia dhe Mali i Zi nė Osllo tė Norvegjis.
 
Kjo iniciativ e kėtij grupi shqiptarėsh me banim nė Norvegji  u pėrkrahė nga Shoqata Kulturore Shqiptare "LIRIA" nė Kristiansand, nga Shoqata Kulturore Shqiptare "Fehmi Agani" nė Arendall, nga dega e LDK-sė nė Norvegji si dhe pėrkrahje kemi marrė edhe nga Qendra e Bashkėsis Islame tė Shqiptarėve me banim nė Norvegji me seli nė Osllo. Duhet theksuar se kėsaj iniciative i kanė ardhė nėnshkrime nga e tėrė Norvegjia kudo qė ka shqiptarė nė kėtė shtetė.
 
Meqenėse Drejtoria pėr tė Huajt (UDI) pėr arsye tė ndryshme nuk kishte marrė pjesė nė mbledhjen informative e thirrur nga Shoqata Kulturore Shqiptare "Liria" nė Kristiansand me 26 mars, atėherė njė delegacion i shqiptarėve u ftua pėr njė takim me organet mė tė larta tė Drejtoris pėr Imigracion nė Osllo tė Norvegjis . Nė kėtė mbledhje ėshtė dashtė edhe tė iu dorėzohet me shkrim peticioni i pėrgaditur nga organizatori, por kjo gjė mbetet nė kėtė rast tė bėhėt me 20 prill.
 
Sipas marrėveshjes nė kėtė delegacion ėshtė dashtė tė marrin pjesė nga njė pėrfaqėues nga tė gjitha organizatat e lartėpėrmendura, por disa nga pėrfaqėsuesit pėr arsye tė ndryshme private nuk patėn mundėsi tė vinin nė takim me UDI-nė me datėn 20 prill nė Osllo.
 
Delegacioni shqiptar ishte nė mbledhje me udhėheqjen e lartė tė Drejtorisė pėr Imigracion me 20 prill nė Osllo.
Nė kėtė delegacin merrnin pjesė Gjevdet Kelmendi nga Shoqata Kulturore Shqiptare "Fehmi Agani" nė Arendall, Jeton Balaj nga Shoqata Kulturore Shqipatre "LIRIA" nė Kristiansand dhe Artan Salihu pėrfaqėsues i shqiptarėve tė Birkelandit.
 
Drejtoria pėr Imigracion-UDI ishte e pėrfaqėsar nga dy zėvėndesdrejtorė respektivisht drejtorė pėr repartet tė cilat kishin tė bėnin me shqyrtimin e lėndėve pėr azilkėrkues dhe qėshtje tė dokumenteve tė udhėtimit.
 
Delegacioni shqiptarė paraqiti argumentet e veta dhe kėrkojė nga  Drejtoria e Imigracionit - UDI qė tė gjejė njė zgjidhje tė pėrkohėshme qė shqiptarėve me leje qendrimi nė Norvegji tu lehtėsohet gjegjėsishtė mundėsohet marrja e pasaportave pėr tė huajt edhe pėr njė periudhe dy vjeqare pėrderisa qėshtja e statusit tė Kosovės tė mos jetė zgjidhur. Poashtu u kėrkua qė si zgjidhje e pėrkohshme do tė mund tė ishte edhe dhėnja e dokumenteve  pėr njė udhėtim nė mėnyrė qė bashkatdhetarėt tanė tė kenė mundėsi tė aplikojnė pėr dokumentet e udhėtimit qė lėshohen nga UNMIKU nė Kosovė.
 
U nėnvizua shumė herė gjatė kėtij takimi se ėshtė e pakuptueshme dhe e papranueshme qė tė bėhėt trysni ndaj shqiptarėve me leje qendrimi nė Norvegji pėr tė kėrkuar dokumente udhėtimi nga ambasada serbe nė Osllo.
 
Delegacioni i ynė ua dorėzoj me shkrim kėrkėsen e nėnshkruar nga organizatat e lartėpėrmendura e cila nė tekstin e saj i pėrmbante kėrkesat tashmė tė njohura tė shqiptarėve me banim nė Norvegji.
 
Drejtoria e Imigracionit kishte mirėkuptim rrethė vėshtirėsive tona dhe na ka premtuar se ata do ta bėjnė edhe njė rishqyrtim tė situatės rreth qėshtjes sė dokumenteve tė udhėtimit pėr shqiptarėt ma banim nė Norvegji, dhe se do tė na dėrgojnė njė pėrgjegje nė njė kohė sa mė tė shpejtė.
 
Kristiansand. 24 prill 2004                                                 
Jeton Balaj - sekretar i Shoqatės "LIRIA" nė Krisitansand
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.