|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Takime me figura tė njohura:

 
 

NJĖ SOPRANO QĖ SHNDRIT

 
 

 

24 prill 2004 / TN

Halil HAXHOSAJ

Sopranoja e re e Teatrit tė Lucernit, Melanie Adami, e cila prej vitit nė vit po korrė suksese tė mira, ia doli tė interpretojė me sukses edhe nė Operėn “Makbethi” tė Shekspirit, me muzikė nga Salvatore Sciarrino dhe me regji skenike nga regjisorja e njohur Reinhild Hoffmann. Kjo operiste e re dallohet pėr interpretim professional, emocional, inventiv dhe karakteristik e pėr stilin e saj qė dita-ditės ėshtė duke e kultivuar.

Me elasticitetin dhe pėrgatitjen pėr rolet e saja nė skenė, ajo tėrheq vemendjen e shikuesit e pse jo edhe tek tė tjerėt. Siē thotė vet, nė fillim ishte anėtare e korit tė Teatrit tė San Gallenit, pastaj nė Cyrih, Vintertur etj. Ajo ėshtė paraqitur edhe nė skenat e njohura tė Londrės, Parisit, Milanos, Vienės. Por, Melanie ėshtė mikeshė e dashur e Inva Mulės dhe familjes sė saj dhe njėherit me kėnaqėsi dhe krenari flet pėr familjen Mula dhe pėr mikpritjen shqiptare nė pėrgjithėsi. Ajo nuk i harron ditėt e kaluara nė Tiranė tek familja Mula, pėr tė cilat ka vetėm kujtime tė mira dhe tėpaharruara.

Sopranon,. Melanie Adami e takuam nė lokalet e Teatrit tė Lucernit nė fillim tė prillit tė kėtij viti pas premierės tė operės “Makbethi” roli i tė cilės kishte disa veēori interpretimi dhe kėndimi operistik. Duhet pėrmendur se nė kėtė premierė tė operės luajtėn emra tė njohur jo vetėm zvicėrianė, por edhe rusė, anglezė, francezė, e madje edhe njė korean, etj.. Por, edhe nė kėtė konkurrencė figura e Melanies kishte diēka qė premton pėr njė tė ardhme tė ndritur.
 
Pasi qė e morėm vesh qė ėshtė mike e Inva Mulės, u interesuam qė tė bisedojmė pak mė gjerėsisht me tė. Ajo nuk ngurroi fare dhe pasi qė na pėrshėndeti nė shqip, sepse i dinte disa fjalė dhe shprehje elementare, me ndihmėn e Mehmet Haxhosajt nga Gjakova, qė luajti nė operėn “Makbethi”, me kėnaqėsi pranoi tė flasė pėr lexuesit e Kosovės, siē tha vet.
 
Nė fillim nuk kam dashur qė tė mėrrem ekskluzivisht me kėndim operistik sepse dėshira ime ishte qė tė bėhem pilote aeroplani. Por fati e deshi qė tė njihem me Inva Mulėn, e cila ndikoi shumė tek unė dhe “mė frymėzoi” qė t’i kthehem kėtij profesioni. Takimi me Invėn ndodhi nė njė koncert tė saj nė San Gallen ku unė isha pėrcjellėse nė kor.
 
Nė pauzė komunikuam nė gjuhėn frenge ku ajo mė tha se kam diēka tė veēantė dhe interesante nė zėrin tim prej sopranoje. E dėgjova dhe vazhdova qė tė punoj pak mė profesionalisht. Kėshtu u regjistrova nė studime tė larta pėr kanto dhe arrita qė tė inkuadrohen pėr tė interpretuar role nė operė.
 
Nė vitin 2002, Inva erdhi nė njė koncert tė Akademisė sė muzikės nė Vintertur ku ia uruam ditėlindjen. Pas tri ditėsh edhe unė e kremtova ditėlindjen time ku mori pjesė edhe ajo. Poashtu edhe unė sikurse Inva, kam debutuar nė operėn “Karmen” me rolin e parė.
 
Pra Inva pėr mua nuk ėshtė vetėm mikeshė, por ajo ėshtė idoli im dhe gjithmonė synoj qė tė arrij atė qė e ka mbėrritur Inva Mula. Pra, ne kėtu e njohim shumė mirė Invėn, mbase e njohim paksa mė mirė se sa ju atje qė e keni tuajėn, tha dikur si me shaka Melanie Adami.
 
Kam dėshirė dhe ėndrroj qė bashkė me Invėn tė interpretoj nė operėn “Traviata”. Mbase do ta kem mė lehtė kur tė gjindem nė skenė me kėtė primadonė tė operės bashkėkohore. Dhashtė Zoti qė t’ia arrij kėsaj njė ditė, u lut ajo duke e tretur shikimin e vet dikund nė thellėsinė e sallės sė bukur tė Teatrit tė Lucernit.
 
U ndamė nga sopranja Melanie Adami, duke i dėshiruar suksese tė mėtejshme dhe njėherit duke e pėrgėzuar pėr rolin nė operėn “Makbethi”.

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.