|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Prizren: Presidenti Rugova i dorėzoi solemnisht Presidentit Moisiu "Medaljen e Artė tė Lidhjes sė Prizrenit"

 
 

 
Prizren, 23 prill 2004 - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu dhe Presidenti i Kosovės po vizitojnė sot qytetin e Prizrenit.

Fillimisht nė njė ceremoni tė organizuar nė sallėn e Asamblesė komunale tė qytetit, Presidenti Rugova ia dorėzoi Presidentit Moisiu "Medaljen e Artė tė Lidhjes sė Prizrenit", me tė cilėn e kishte dekoruar vitin e kaluar me rastin e 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Kjo Medalje i ėshtė akorduar Presidentit tė Shqipėrisė Alfred Moisiu me kėtė motivacion:

"Pėr kontributin e dhėnė nė mirėkuptimin ndėrshqiptar dhe pėr pėrkrahjen e Lėvizjes demokratike tė Kosovės pėr liri e pavarėsi, si dhe pėr bashkėpunim tė ngushtė ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės dhe pėr integrime euratlantike dhe evropiane tė dy vendeve tona".

Presidenti Moisiu, pasi falenderoi pėr dekoratėn qė mori, shprehu kėnaqėsinė qė ndodhet nė qytetin e lashtė tė Prizrenit dhe tė njohur nga gjithė shqiptarėt nė historinė e tij.

"Ėshtė nder qė kėtė dekoratė e marr nė qytetin ku u mbajt Lidhja e Prizrenit qė ishte shumė e rėndėsishme pėr mbijetesėn e kombit shqiptar", u shpreh Presidenti Moisiu.

Gjithashtu dy presidentėt vizituan Kompleksin muzeal tė Lidhjes sė Prizrenit dhe Marashin.
Presidenti Rugova pėr nder tė Presidentit Moisiu shtroi njė drekė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.