|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Presidenti Moisiu takoi Myftiun Tėrnava dhe Ipeshkvin Sopi

 
 

 
Prishtinė, 23 prill 2004 / TN / BIK
 
Gjatė vizitės sė tij nė Kosovė presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu takoi sot nė ambientet e Hotelit “Grand”  tė Prishtinės udhėheqėsit fetar tė Kosovės, myftiun mr. Naim Tėrnava dhe Ipeshkvin Mark Sopi.
 
Myftiu Tėrnava dhe Ipeshkivi Sopi pasiqė shprehėn kėnaqėsinė pėr takimin, veēuam konsideratėn e tyre pėr rolin konstruktiv tė presidentit Moisiu nė stabilitetin politik tė Shqipėrisė si dhe pėr ndihmėn e tij pėr Kosovėn.
 
Myftiu Tėrnava dhe Ipeshkivi Sopi e njohėn presidentin Moisiu me organizimin, shtrirjen dhe punėn e bashkėsive fetare. Gjithashatu, ata e njohen presidentin edhe pėr bashkėpunimin e mirė nė mes dy bashkėsive fetare.
 
Presidenti Mojsiu shprehu admirimin e tij pėr kultivimin e tolerancės fetare nė mes bashkėsive fetare nė Kosovė.
 
“Toleranca fetare ėshtė virtyt i popullit tonė qė duhet kultuvuar me devotshmėri edhe nė tė ardhmen. Pėr kėtė na e kanė lakmi edhe popujtė e tjerė”-u shpreh presidenti Moisiu.
 
Qe konstaim i pėrbashkė se bashkėsitė fetare mund tė kontribojnė mė shumė nė fisnikrimin e opinionit nėse u ipet hapėsirė e duhur.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.