|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

Pjesė nga fjalimi i Presidentit Moisiu mbrėmė nė Universitetin e Prishtinės

 
 
Prishtinė, 23 prill 2004 / TN / QIK - "Jam i emocionuar dhe i nderuar qė kam rastin tė flas pėrpara njė auditori tė respektuar. Kosova ėshtė me fat qė ka njė rini tė gjallė dhe njė elitė akademike, qė i janė gjendur asaj pranė nė ditėt mė tė vėshtira.
 
Ju asnjėherė nuk e drejtuat popullin dhe politikėn drejt luftrave, siē ndodhi nė ndonjė kryeqytet tjetėr tė rajonit, por u orientuat gjithmonė nga paqja, liria dhe vlerat demokratike", tha Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu, duke folur mbrėmė para profesorėve, akademikėve, intelektualėve dhe studentėve tė Universitetit tė Prishtinės.
 
- Jam kėtu - tha Presidenti Moisiu - nė emėr tė shtetit shqiptar dhe qytetarėve tė Shqipėrisė, t’ju sjell ju dhe popullit tė Kosovės pėrshėndetjet mė tė pėrzemėrta, mirėnjohjen e thellė, mbėshtetjen e gjithanshme pėr ecjen tuaj pėrpara dhe urimin qė e kaluara tė mos pėrsėritet kurrė mė.

"Kosova sot ėshtė njė Kosovė tjetėr. Banorėt e saj, dikur viktima tė dhunės dhe genocidit, tani po punojnė pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme tė pėrbashkėt nė liri; diktatori qė urdhėroi genocidin po mban pėrgjegjėsi pėrpara Tribunalit tė Hagės.
 
Me vullnet e vendosmėri proēesi demokratik po ecėn nė rrugėn e pakthyeshme tė ndėrtimit tė njė shoqėrie demokratike, tė bazuar nė respektimin e ligjit dhe nė bashkėjetesėn paqėsore midis komuniteteve.
 
Arritjet janė tė pamohueshme, por ende ka probleme qė duhet zgjidhur. Pėrvoja na tregon se nuk mjaftojnė vetėm meritat e tė kaluarės pėr tė pėrballuar sfidat e sė ardhmes. Falė NATO-s, SHBA-ve dhe perėndimit, Kosovės dhe rajonit iu dha njė shans historik zhvillimi nė rrugė demokratike", tha Moisiu nė vazhdim tė fjalės sė tij.

Presidenti shqiptar tha se ngjarjet e muajit tė kaluar nė Kosovė janė pėrcjellė me dhimbje e shqetėsim tė thellė nė tė gjithė Shqipėrinė. "Ne e kemi dėnuar dhunėn dhe e konsiderojmė atė tė papranueshme. Ajo bie ndesh dhe njė farė mėnyrė kompromenton progresin e arritur nė Kosovė, dhe ka njė kosto tė lartė politike e kohore.
 
Bashkėkombasit e Nėnė Terezės, humanistes tė madhe tė shekullit tė 20-tė, nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me ata qė cėnuan institucionet fetare dhe bashkėjetesėn e brishtė nė Kosovė", duke shtuar se ėshtė e domosdoshme qė personat pėrgjegjės tė dalin pėrpara drejtėsisė dhe qė klasa politike e Kosovės tė ndėrmarrė njė proces tė gjerė pajtimi midis komuniteteve.

Ai tha se nė Kosovė po rritet njė brez i ri me energji tė mėdha krijuese, por me mundėsi tė kufizuara pėr t'i realizuar ato. Kosovarėt, tha ai, kanė nevojė tė shohin dhe ndjejnė realisht opinimizėm dhe njė vizion tė qartė pėr tė ardhmen e tyre. "Nė asnjė rast nuk duhet lejuar qė qytetarėt tė bien pre e provokimeve tė tė tjerėve. Ju jeni njė popull qė ka sakrifikuar shumė pėr lirinė; tani ėshtė koha tė punoni pėr ta ruajtur dhe forcuar atė", tha Moisiu.

Presidenti Moisiu tha se Shqipėria mendon se ėshtė me rėndėsi jetike pėrcaktimi i statusit pėrfundimtar tė Kosovės. "Koha provoi se ēdo shtyrje pafund e kėtij statusi krijon terren pėr pakėnaqėsi, pesimizėm dhe u jep hapėsirė elementėve ekstremistė nga tė gjitha krahėt. Zgjidhja e statusit do tė ndėrgjegjėsonte kosovarėt pėr pėrgjegjėsitė e tyre tė mėdha pėr tė marrė vendime tė rėndėsishme pėr problemeve tė tyre; do tė qetėsonte rajonin dhe do tė izolonte ekstremistėt", nėnvizoi Moisiu.

"Jam kėtu pėr tė shprehur mbėshtetjen e plotė tė shtetit shqiptar pėr pėrpjekjet e popullit dhe institucioneve tė Kosovės nė rrugėn e tranformimeve tė mėdha ku ėshtė futur ajo. Bashkė me institucionet e Kosovės duhet tė punojmė pėr njė rol mė aktiv nė pėrfaqėsimin tuaj nė tė gjitha nismat rajonale dhe mė gjėrė; nė rritjen e shkėmbimeve politike dhe nė zgjerimin e bashkėpunimit shumėplanėsh me vendet fqinje", theksoi Presidenti shqiptar.

"Takimi me ju dhe bisedimet qė sot pata rastin tė zhvilloj me udhėheqėsit vendor e ndėrkombėtar tė Kosovės, mė shtuan bindjen se pavarėsisht nga vėshtirėsitė, Kosova europiane po ecėn vetėm nė njė kahje - atė tė sė ardhmes. Nė kėtė rrugė Shqipėria ka qenė e do tė jetė gjithmonė pranė jush", tha mes tjerash Presidenti Alfred Moisiu duke folur para njė auditori tė zgjedhur nė Universitetit e Prishtinės.

 

 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.