|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Gjuha shqipe nė vizionin artistik tė Kadaresė

 
 

 
23 prill 2004 / TN
 
Nga Prof.dr. Gjovalin SHKURTAJ
 
Kėto ditė Shtėpia Botuese ALBAS vuri nė qarkullim librin Kadareja dhe fjala shqipe, me autor Tefik Caushin dhe prof.dr. Gjovalin Shkurtaj, nė tė cilin renditet njė fjalės i shkrimtarit me rreth 2000 fjalė tė rralla ose pak tė pėrdorura, shqipėrime, fjalė tė reja ose kuptime tė reja tė fjalėve tė njohura, fjalėformime tė gjithfarshme, shumica e tė cilave nuk gjendet as nė Fjalorin e Gjuhės sė Sotme Shqipe. Libri hapet me njė studim, nė tė cilin pėrvijohen tiparet kryesore tė punės fisnikėruese me fjalėn shqipe tė Ismail Kadaresė, duke e vlerėsuar kėtė si njė kontribut me vlerė tė jashtėzakonshme pėr kulturėn kombėtare. Mė poshtė po botojmė pjesė nga libri Kadareja dhe fjala shqipe.
 
Shumė ėshtė shkruar e folur pėr vlerat letrare dhe artistike tė Ismail Kadaresė. Arsyeja ka qenė dhe mbetet befasimi aq i kėndshėm qė pėrjetojnė lexuesit nga stili dhe formėsimi gjuhėsor qė ndjen shkrimtaria e kėtij mjeshtri.
 
Nė mėnyrė tė vecante shquan mjeshtėria e tij nė lėmin e fjalorit. Ai shkruan nė gjuhėn letrare standarde, cka do tė thotė se u pėrmbahet po atyre normave drejtshkrimore dhe gramatikore tė shqipes sė sotme, njėsoj si pjesa dėrmuese e krijuesve shqiptare, porse kjo nuk e pengon atė aspak pėr tė shprehur vetiakėsinė dhe vecantitė e tij gjuhėsore.
 
E vecanta e Ismail Kadaresė, pra, mbetet pikėrisht nė fushėn e fjalėve dhe ka tė bėjė me "lėndėn" qė zgjedh dhe pėrdor ai, me hapėsirat prej nga vijnė prurjet leksikore dhe mjetet fjalėformuese, por edhe me atė proces shoshitjeje e shqyrtimi tė pėrhershėm tė kėtij krijuesi pėr tė shtuar ato lloje fjalėsh e shprehjesh qė u shkojnė pėr shtat dhe meditimeve tė tij krijuese dhe tematikės qė ai trajton nė veprat e veta. Ai vėzhgon e dėgjon cfarė thuhet, shfleton dhe vjel nė dokumente tė mocme tė shqipes, grumbullon dhe pastaj pėrzgjedh me durim dhe, pavarėsisht nga ato qė nden gjuha nė gjithė larminė e gjerėsinė e saj, i vihet edhe njė punė tė ngultė pėrpunuese e krijuese.
 
Ismail Kadareja ėshtė njė fjalėkrijues gjithmonė i vecantė, i etur pėr rrjedha tė reja tė fjalės. Ai ėshtė njė shoshitės i paepur i leksikut dhe i frazeologjisė shqiptare; mbledh dhe grumbullon prej trevave tė ndryshme, por edhe pėrpunon e rikrijon pa u ndalur fjalė, terma e mėnyra tė thėni qė nuk i kishte mė parė as gjuha e folur letrare, as letėrsia para tij. Nė mos tjetėr, ai pėrtėrin sadopak kuptimet dhe pėrdorimet e fjalėve tė njohura, rigjallėron fjalė tė mocme tė trevave veriore e mė gjerė, lėmon dhe pėrditėson kuptime e pėrdorime tė tyre dhe, nė pėrgjithėsi, kryen pa u lodhur njė punė prej zejtari tė sprovuar e tė papėrtuar. Disa studiues e kishin vėnė re kėtė cilėsi tė stilit e tė ecurisė krijuese tė Kadaresė, por pa u ndalur enkas e ngultas nė kundrimin, shqyrtimin dhe vlerėsimin qė meriton.
 
Vetėm studiuesi Tefik Caushi, i cili ėshtė ngulur nė studimin e veprės sė Ismail Kadaresė, nė mėnyrėn mė tė pėrkushtuar dhe tė thelluar, pasi ka qėmtuar e vėzhguar pėr kohė tė gjatė edhe fjalėsin e veprave tė Kadaresė, ka nxjerrė se nė prozėn e tij ka rreth 2000 fjalė dhe forma a kuptime fjalesh, shumica e tė cilave nuk gjenden nė Fjalorin e Gjuhės sė Sotme Shqipe. Kur lexova atė pohim dhe fjalėsin e sjellė prej tij te "Kadareja pėrmes pasqyrave" mė pėrshkroi njė si drithėrim i pėrzier me kėrshėri e dyshim dhe me vete mendova "shumė fjalė tė tilla paska, pa tė shohim a ėshtė e vėrtetė qė nuk i ka Fjalori!"
 
Dora-dorės qė kryeja kėtė sprovė pėrqasėse u befasova me atė hapėsirė tė gjerė dhe me atė prurje tė shumėkahshme qė nden procesi krijues i pėrzgjedhjes, i fjalėformimit dhe i pėrpunimit tė fjalės shqipe nė prozėn e Kadaresė. Nė fillim u vura tė shkruaja njė recension tė hapur pėr librin: "Kadareja pėrmes pasqyrave", me synimin qė tė ndalesha gjerė nė kėtė cilėsi tė gjuhės sė Kadaresė, por shpejt e lashė atė pune, sepse libri trajton shumėcka nga jeta dhe vepra e Kadaresė nė njė plan qė u intereson mė shumė kritikėve, historianėve tė letėrsisė shqiptare dhe studiuesve tė thelluar, kurse njė shqyrtim pėr gjuhėn si procedurė e mbrujtjes dhe e formėsimit tė ideve dhe stilit tė Kadaresė, do t'u duhej nė radhė tė parė shkollarėve dhe mėsuesve tė shumtė qė ua do puna tė merren ditė pėr ditė e orė pėr orė me tekste konkrete nga veprat e shkrimtarit.
 
Nė mėnyrė tė vecantė duhet tė shihet se si bėhet "kadareiane" edhe shumėcka qė ka qenė dhe ėshtė pėrfushė nė dialektet e shqipes, apo edhe nė letėrsinė shqiptare paravajtėse, por qė kishte mbetur atje e tulatur dhe e pavėnė re nga krijues tė tjerė, ndėrsa Kadareja, ky fjalėpėrtėrites dhe figurėgdhendės i pakundshoq, duke i rimarrė e vėnė me dorė mjeshtri nė ngrehinėn artistike tė prozės sė tij sikur na "hypnotizon" me atė fantazmagori leksikore tė gjithėnduershme, aq sa na duket sikur shumėcka aty vjen pėr herė tė parė apo, nė mos tjetėr, rishtazi dhe shumė e pėlqyeshme.
  
Mund tė thuhet se Kadareja shquhet mė shumė se cilido tjetėr prej bashkėkohėsve tė vet, pikėrisht pėr prurjet fisnikėruese tė fjalėve anėsore apo edhe thjesht krahinore e dialektore, shoqėruar edhe me njė pėrtėritje a shndėrrim tė kuptimeve dhe tė mjeteve fjalėformuese tė tyre, duke u dhėnė kėshtu njė risim qė tė kujton shkėlqimin e "rrėgjatėve" (relikave) tė mocme nė dorėn e argjendarėve tė sprovuar.
 
Kėshtu, mund tė pėrmendim se gati nė tė gjitha botimet e kėtij dhjetėvjecari tė fundit, krahas pėrimtimeve e tėhollimeve tė panumerta qė ai ndėrmerr nė pėrpunimin e ligjėrimit tė veprave tė veta, vihet re njė etje e pashuar e Kadaresė pėr fjalė tė trevave veriore e verilindore. Nė mėnyrė mė tė spikatur duket kjo te "Ra ky mort e u pamė". Bashkė me lėvrimin e temave qė kanė tė bėjnė me Kosovėn e luftėn e saj, si dhe pėr kanunin e gjakmarrjen vėllavrasėse nė malėsitė e Veriut, ai na sjell dhe njė pasuri tė begatė fjalėsh, kuptimesh, frazeologjizmash, qė mbajnė "aromė gege", packa se shumė prej tyre, ashtu sic ka hetuar studiuesi Tefik Caushi, janė edhe tė rralla e mund tė mos gjenden as nė Fjalorin e Gjuhės sė Sotme Shqipe.
 
Ndėrkaq kjo nuk mbetet vetėm nė lėmin e gjuhės sė personazheve apo nė kufijtė e ngjyresės sė mjedisit. Kjo po, por ai pykėzohet thellė nė fjalėt e mėnyrat e tė thėnit tė trojeve verilindore dhe merr se andejmi jo vetėm lėndė tė gatshme (fjalė, frazeologji e figura), por dhe tharmin e rikrijimit sipas atyre gjedheve. Kėshtu, kur ia hyn njė shqyrtimi e analize tė ligjėrimit tė veprave tė Ismail Kadaresė nuk mund tė mos mahnitesh me ate cka gjen aty.
 
Nė mėnyrė tė vecantė duhet tė theksojmė faktin qė Kadareja, pikėrisht nė moshėn e pjekurisė apo tė kulmit tė tij si krijues, u ėshtė kthyer e rikthyer edhe veprave tė tij tė mėhershme pėr t'ia shtruar edhe ato njė pėrditėsimi dhe pėrpunimi gjuhėsor mbi bazėn (e nė hullinė) e gjedheve dhe tė udhės sė tij tė fjalėkrijimit edhe si qėllim mirėfilli gjuhėsor, pra jo vetėm si njė punė stili.
 
Gjuha tek Kadareja nuk ėshtė vetėm mjet, por edhe njė mėtim a zotim i tij parėsor, ndaj tė cilit nė cdo faqe e rresht tė prozės sė tij lė edhe njė si vragė pėrkushtimi tė thellė. Ideja se shqiptarėt kanė qenė dhe mbeten pjesė e Evropės dhe evropiane nė shpirt e nė kulturė vrujon gjithandej nėpėr nėntekstin e prozės sė tij, duke u pėrthekuar kėndshėm sidomos nėpėrmjet hershmėrisė dhe formave tė qėmocme mendėsiore e gjuhėsore qė ai qėmton e sjell mjeshtėrisht.
 
Le tė shpresojmė se mundi dhe mėtimi i mbarė i kėsaj nisme t'u vlejė sadopak shkollarėve e mėsuesve tė gjuhės shqipe e tė letėrsisė shqiptare. Me siguri prej vlerėsimit e verejtjeve tė tyre ne do tė nxitemi pėr tė shkruar edhe libra tė tjerė tė kėsaj natyre pėr autorė tė tjerė qė do ta plotėsojnė mė tej kėtė kolanė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.