|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

 

   
 

TENDERIZIMI I KOSOVĖS !

 
 

 
23 prill 2004 / TN
 
Ajo qė tė shqetėson mė sė shumti viteve tė fundit nė institucionet e Kosovės ėshtė edhe fenomeni tjetėr, i cili nuk ndodh askund nė botėn e qytetėruar. Pikėrisht personat, tė cilėt kanė bėrė mė sė shumti keqpėrdorime dhe ishin tė involvuar mė sė shumti nė tenderė, nė vend qė tė suspendoheshin dhe tė burgoseshin, nė fakt, ata veēse janė avancuar edhe mė shumė, madje nė institucionet mė tė larta tė vendit
 
Bajram MJEKU
 
Asnjėherė mė parė se sa nė pesė vjetėt e fundit nė Kosovė, nuk ėshtė pėrdorur dhe nuk ėshtė konsumuar mė shumė fjala e huaj tender, qė nė shqip do tė thotė ofertė. Fjalėn tender e dėgjon gjithkund dhe kudo qė tė jesh. Kjo fjalė pėrdoret nga ndejat mė tė thjeshta, qoftė edhe nė ndonjė fshat tė thellė malor e deri nė nivelet mė tė larta tė insitucioneve tė Kosovės. Fjalėn tender e dėgjon nė shtėpi, nė zyra institucionesh, nė kafene, nė kino, nė teatėr, thjeshtė gjithkund dhe kurdo.
 
Kėshtu, Kosova nga dita nė ditė po “tenderizohet”, apo thėnė mė mirė pėrmes tenderėve, nga dita nė ditė po gėlltitet nga njė pjesė e pavarėsisė sė saj. Ēėshtja ka shkuar aq larg, sa po t’i pyetėsh personat, tė cilėt janė tė involvuar nė pėrfitime tenderėsh dhe qė pėr fat tė keq nuk janė tė paktė se njėmend ē’kuptim ka fjala “tender”, meqė nga ky nocion ata kanė pėrfituar shifra marramendėse tė parave, tė njėjtit persona nuk e dinė ē’do tė thotė kjo fjalė dhe mbeten si tė nemitur.
 
Tenderėt janė ata qė mė sė tepėrmi i kanė stėrkequr institucionet e Kosovės dhe pothuaj pėr shkak tė tenderėve, nga dita nė ditė po mbetemi edhe pa institucione qė funksionojnė. Ky fenomen ka sjellur shumė pasoja deri ne shkarkime ta zėmė tė shefave tė zyrave tė prokurimit, apo janė suspenduar pėrkohėsisht derisa tenderi ka kaluar nė favor tė padronit, ku ky i fundit ka synuar qė ndonjė tė “njofshmi” t’ia ofrojė tenderin dhe nga ky i fundit ta marrė “tallin”, pėr tė cilin ka synuar.
 
Vetėm kur ndahen tenderėt, nė mesin e atyre qė e ndajnė “prenė” nuk ekziston kurrfarė partie politike. Ka ndodhur shpesh qė personalitete tė larta tė partive tė ndryshme politike nė Kosovė tėrė ditėn janė sharė midis tyre me fjalorin mė tė vrazhdė nė gazetat e tyre partiake, ndėrkohė qė pikėrisht “preja” e tenderėve i ka bashkuar ata nė darka tė ndryshme tė “punės”!
 
Kur nė njė institucion tė Kosovės shpallen tenderėt pėrmes mediave tė shkruara, pėr tė pėrfituar nga kėta tenderė angazhohen tė gjithė punėtorėt e tė njėjtit institucion, pėrkatėsisht angazhohen nga niveli i pastruesve deri ne nivelet mė tė larta tė udhėheqjes. Ēėshtja ka shkuar aq larg, sa shumica e zyrtarėve tė cilitdo nivel, pagat e tyre tė vogla i arsyetojnė gjithnjė me “pritje tė gjahut”, pėrkatėsisht  pėr tė ndėrmjetėsuar nė ndonjė tender dhe pėr tė pėrfituar para tė gatshme!
 
Shumė kompani dhe ndėrmarrje vendore pikėrisht pėr shkak tė tenderėve edhe kanė falimentuar! Kėto fenomene kanė ndodhur pėr tė vetmin shkak se pėrqindjen, apo “prenė e gjahut” ėshtė dashur ta ndajnė te disa persona, pra pėr tė gjithė ata persona qė ishin tė involvuar nė tenderė dhe kėshtu shumė pronarė tė kompanive vendore edhe kanė falimentuar, pasi ata ishin tė detyruar qė nga xhepi i tyre tė kryejnė projektin e paraparė sipas tenderit tė shpallur, pasi fitimi i tyre ishte zero-zero
 
 
Kush pėrfiton nga tenderėt e “vegjėl” dhe tenderėt e “mėdhenjė”?!
 
Kur ėshtė fjala pėr tenderėt e “vegjėl” dhe tenderėt e “mėdhenjė”, pėr tė parėt zakonisht janė pėrfituese kompanitė vendore, ndėrsa pėr kėta tė fundit gjithmonė fitojnė kompanitė e huaja, si ta zėmė tenderin pėr renovimin e ish-Bankės sė Bashkuar nė Prishtinė, me ē’rast tenderin e ka fituar njė kompani e huaja, por qė vendorėt gjithnjė janė tė involvuar nė ndėrmjetėsime tė kėtilla.
 
Fenomeni tjetėr denigrues ėshtė edhe ai i moskryerjeve tė punėve nga kompanitė qė kanė fituar tenderin nė afat dhe veē kėsaj kryerja e punėve ėshtė bėrė shkel e shko dhe pa ndonjė pranim teknik. Kėshtu, nga kualiteti i dobėt qė pėrfituesi i tenderit e ka realizuar projektin, punimet janė dėmtuar shpejtė, si ta zėmė asfaltimi i rrugėve, apo renovimet e ndėrtesave tė mėdha dhe kėshtu pėr tė njėjtat projekte intitucionet tona ėshtė dashur qė ta pėrsėrisin tenderin gjatė vitin vijues!
 
Fenomeni i tenderizimit tė Kosovės ka tė ngjarė qė do tė vazhdojė edhe njė kohė tė gjatė dhe pse jo kur aktualisht nė Kosovė nuk funksionojnė as gjyqet dhe asnjė institucion tjetėr, i cili do tė duhej tė ishte obligativ pėr kontrollimin e kėtyre ēėshtjeve, tė cilat ēojnė drejt deinstitucionalizimit dhe anarkisė sė Kosovės.
 
Me gjithė vėrejtjet e herėpashershme tė organit qendror rregullativ tė prokurimit dhe njėsive prokuruese nė institucione tė ndryshme, sėrisht janė vėrejtur dhe janė shėnuar shkelje procedurash. Shembulli mė eklatant dhe mė i freskėt njėkohėsisht lidhur me kėtė ėshtė Qendra Klinike Universitare (QKU), me ē’rast ėshtė suspenduar drejtori operativ, por qė pas kėtij suspendimi, edhe kėtu gjėrat do tė heshten dhe do tė vazhdojnė me avazin e vjetėr.
 
Ajo qė tė shqetėson mė sė shumti viteve tė fundit nė institucionet e Kosovės ėshtė edhe fenomeni tjetėr, i cili nuk ndodh askund nė botėn e qytetėruar. Pikėrisht personat tė cilėt kanė bėrė mė sė shumti keqpėrdorime me tenderė, nė vend qė tė suspendoheshin dhe tė burgoseshin, nė fakt ata veēse janė avancuar edhe mė shumė madje nė institucionet mė tė larta tė vendit.
 
Kėto dhe shumė fenomene tė tjera ndodhin dhe do tė ndodhin derisa nė Kosovė tė mos sundojė rendi dhe ligji. Dhe si tė mos ndodhin gjėra tė kėtilla kur prokurorė tė ndryshėm ecin lirshėm rrugėve tė Prishtinės si tė ishin babaxhanė, derisa kudo nė botėn e qytetėruar prokurorėt nė relacionin shtėpi-vend i punės dhe anasjelltas pėrcillen nga njėsite tė policisė speciale! Ecin lirshėm, pasi edhe ata janė tė involvuar nė gjėra tė kėtilla tė paligjshme, derisa pikėrisht ata janė tė thirrur qė ta mbrojnė re! ndin dhe ligjin!

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>