|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kosovė: ceremoni pėrkujtimore pėr nder tė dy policeve amerikane tė vrara nė burgun e Mitrovicės

 
 

 

22 prill 2004 / TN

"Zėri i Amerikės" mė 22 prill 2004

Zyrtarė tė lartė ndėrkombėtarė dhe vendės si dhe disa qindra pjestarė tė policisė sė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė morėn pjesė nė njė ceremoni tė mbyllur pėrkujtimore, pėr nder tė dy policeve amerikane tė vrara nga nja njė polic jordanez nė njė incident nė burgun e Mitrovicės, tė shtunėn e kaluar.

Shefja e zyrės amerikane nė Prishtinė Marcie Ries tha se “duke ardhur nė misionin e tyre nė Kosovė ato e dinin se do pėrballeshin me rreziqe reale, qė lidhen me punėn e tyre, por kemi qenė tė tronditur kur ato u qėlluan pėr vdekje madje pėrpara se tė mund tė fillonin misionin.

Oficeret Kim Bigley dhe Lynn Williams u vranė nė incidentin e 17 prillit ndėrsa oficerja Gary Weston ėshtė nė gjendje kritike shėndetėsore.

Nė ceremoninė e sotme shefi I UNMIK-ut Harri Holkeri tha se kėto vrasje dėshmojnė pėr rreziqet qė personeli I kėtij Misioni u nėnshtrohen gjatė punės sė tyre pėr paqen drejtėsinė dhe zhvillimin nė botė.

Edhe zyrtarėt tjerė tė Kombeve tė Bashkuara thanė se pavarėsisht nga ngjarja e rėndė, policia e Kombeve tė Bashkuara nuk do tė pushojė sė luftuari kundėr dhunės.

Policia e Kombeve tė Bashkuara ėshtė duke zhvilluar hetime intensive pėr tė ndricuar rrethanat e vrasjes sė dy policeve amerikane, incident ku u plagosen edhe 11 pjestarė tė tjerė tė policisė.

Tė dy oficeret e vrara kishin arritur nė Kosovė mė 7 prill dhe nė kohėn e vrasjes ishin duke kryer stėrvitjet e zakonshme nė burgun e Mitrovicės.

Katėr pjestarė tė policisė jordaneze po mbahen tė arrestuar nė lidhje me incidentin.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.