|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E enjte, 22 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Takimi Rugova-Moisiu: Bashkėpunimi ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė tė jetė shumė mė intensiv

 • Takimi Moisiu-Holkeri: statusi i Kosovės tė zgjidhet sa mė shpejt

 • Skefer tha se ka ardhur nė Prishtinė pėr ta shprehur pėrkushtimin e NATO-s rreth proceseve nė Kosovė

 • Asambleja komunale e Prishtinės dėnon letrat kėrcėnuese ndaj Ismet Beqirit

 • Mitrovicė: Shkallė e ulėt inkasimit tė tatimit nė pronė, pasojnė masat

 • Delegacioni i lartė i NATO-s mbėrriti nė Prishtinė

 • Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu mbėrriti sot nė Prishtinė

 • Njė delegacion i lartė i NATO-s nė krye me sekretarin e pėrgjithshėm sot arrin nė Kosovė

 • Presidenti Rugova priti shefen e re tė Zyrės sė UNHCR-it nė Kosovė

 • NATO sė shpejti do tė caktojė pėrfaqėsuesin special pėr Kosovėn

 • Qeveria e Kosovės ka debatuar pėr politikėn e standardeve

 • Shkrimtari Riza Sheqiri u takua me ministren e Jashtme tė Suedisė

 • U bė pėrurimi i shkollės filllore "Meto Bajraktari" nė Prishtinė

 • Pėrfaqėsuesit e policisė ndėrkombėtare nga SHBA-tė dhe nga Jordania tė pėrfshirė nė konflikt u pajtuan publikisht

 • Novicki vizitoi ashkalinjtė e zhvendosur nė kampin e KFOR-it

 • Mitrovicė: 26 tė burgosur nė grevė urie

 • U nėnshkrua Memorandumi pėr themelimin e Qendrės informative nė Bibliotekėn Kombėtare e Universitare

 • Nė Prishtinė me njė tribunė u shėnua 80-vjetori i lindjes sė Jup Kastratit

 • Mekshejn ka dėnuar nė Beograd shkatėrrimin e kishave dhe tė xhamive

 • Vendet e Evropės Juglindore nėnshkruan njė deklaratė pėr bashkėpunim tė ngushtė nė rajon

 • Nė Shkup janė promovuar 40 oficerė, nė mesin e tyre edhe 13 shqiptarė

 • Bashkimi Demokratik pėr Integrim zyrtarisht pėrkrah kandidaturėn pėr president tė Cėrvenkovskit

 • Militantėt sauditė tė Al Kaidės kanė marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmet vetėvrasėse nė Rijad

 • Janė gjetur nėn rrėnoja trupat e pa jetė tė 8 personave

 • Nė pėrleshjet me trupat izraelite janė vrarė 3 liderė lokalė radikalė

 • Bush e Ēejni mė 29 prill para Komisionit tė Pavarur

 • A do tė ketė njė kthesė nė politikėn e SHBA nė Lindjen e Mesme?

 • Rusia kundėrshton rezolutėn pėr Qipron

 • Nė sulmet e djeshme vetėvrasėse me makina-bombė nė Basra janė vrarė 73 vetė

 • Njerėzit qė qėndrojnė prapa sulmeve vetėvrasėse me makinat-bombė nė Rijad do tė "digjen nė ferr"

 • Janė arrestuar 17 vetė pėr lidhje me militantė islamikė

 
  
Takimi Rugova-Moisiu: Bashkėpunimi ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė tė jetė shumė mė intensiv
 
   
Prishtinė, 22 prill 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dhe Presidenti i Shqipėrisė u takuan sot nė mesditė dhe biseduan pėr situatėn aktuale nė Kosovė dhe pėr marrėdhėniet nė mes tė dy vendeve.

Presidenti Rugova pasi shprehu kėnaqėsinė dhe gėzimin e veēantė pėr takimin me Presidentin e Shqipėrisė Alfred Moisiun, tha se ky ėshtė njė moment i veēantė pėr tė dhe pėr gjithė popullin e Kosovės. Ai tha se nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr progresin e arritur nė Kosovė gjatė pesė viteve, pėr fazat e reja tė zhvillimit ekonomik, privatizimin, investimet qė duhet tė bėhen pėr tė siguruar njė zhvillim ekonomik.
 
"Biseduam edhe pėr ēėshtjen e integrimeve tė grupeve etnike, pra me shumicėn nė Kosovė", tha Presidenti Rugova. "Ngjarjet e marsit pėr ne ishin tė papranueshme dhe i gjykojmė, ndėrkaq pėrgjegjėsit e tyre duhet tė dalin para drejtėsisė sepse Kosova ėshtė e vendosur nė vazhdimin e progresit tė vet", theksoi zoti Rugova, duke shtuar se shumica shqiptare dhe institucionet do t'u ofrojnė siguri grupeve etnike e minoriteteve.

Si temė tė veēantė tė kėtij takimi Presidenti Rugova veēoi bashkėpunimin ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė, pėr tė cilin tha se duhet tė jetė shumė mė intensiv dhe nė tė gjitha fushat e jetės. "Aspirata e vendeve tona ėshtė integrimi nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė", nėnvizoi Presidenti Rugova.

"Njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės duhet tė ndodhė sa mė shpejt, si element kyē pėr qetėsimin e kėsaj pjese tė Evropės dhe tė botės, e qė do tė pėrshpejtonte proceset e brendshme demokratike integruese", theksoi zoti Rugova, duke premtuar se do tė vazhdojė bashkėpunimi me Shqipėrinė nė tė gjitha fushat e jetės, si dhe do tė bėhen pėrpjekje qė Kosova edhe me fqinjėt e saj tė ketė marrėdhėnie tė mira.

Presidenti Rugova tha se kėrkon edhe mė tutje pėrkrahjen e Shqipėrisė pėr Kosovėn. Nė kėtė takim, tha ai, konkretisht ėshtė biseduar edhe pėr realizimin e projektit tė ndėrtimit tė rrugės Prishtinė - Durrės, e cila do tė jetė njė ngjarje e madhe pėr integrimin ndėrshqiptar dhe integrimet nė kėtė pjesė tė Evropės, u shpreh nė fund Presidenti Rugova.

Nga ana e tij Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, gjithashtu shprehu kėnaqėsinė qė takoi Presidentin Rugova nė Prishtinė, sepse siē tha, "kemi pasur rastin tė takohemi nė vende tė tjera". Pėr temat qė kishin biseduar nė kėtė takim, zoti Moisiu tha se kishin patur pikėpamje tė pėrbashkėta pėr kėto ēėshtje.
 
"I thashė Presidentit Rugova qė miqtė tanė duhet t'i ruajmė sepse asnjėherė mė parė nuk kemi pasur miq mė shumė dhe ėshtė lehtė t'i humbim", tha Presidenti Moisiu. Ai shtoi se duhet pasur kujdes qė tė bėhet njė politikė e tillė qė tė mos prodhojė kriza, qė tė ecet pėrpara, duke bashkėpunuar me njėri tjetrin.

"Kosova nuk ka kthim prapa. Kjo nuk diskutohet dhe kėtė ia kam thėnė edhe Holkerit edhe Ananit dhe sa mė shumė tė zgjatet ēėshtja e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės aq mė shumė hapėsirė u lejohet ekstremistėve tė tė dy krahėve", u shpreh Presidenti Moisiu, duke shtuar se ky proces ka marrė rrugė dhe do tė shkojė deri nė fund.

Nė lidhje me trazirat e marsit, Presidenti Moisiu theksoi "ngjarjet qė ndodhėn nuk ishin tė mira, por mendoj se ato nuk do tė arrijnė ta pengojnė zhvillimin e Kosovės". Nga ato ngjarje duhet tė nxirren mėsime, tha ai, dhe tė gjithė duhet tė punojnė dhe veprojnė pėr tė ecur pėrpara.

Zoti Moisiu tha se ėshtė e nevojshme qė Qeveria e Kosovės tė ketė mė shumė kompetenca, duke shprehur bindjen se pas ngjarjeve tė marsit do tė pėrshpejtohet zgjidhja e problemeve.

"Me kėtė rast unė i dėshiroj popullit tė Kosovės ditėt mė tė mirat dhe t'i siguroj se Shqipėria dhe shteti shqiptar gjithmonė do tė qėndrojė pranė dhe do tė jetė njė avokat i kujdesshėm e tepėr kėmbėngulės pėr ēėshtjen e Kosovės", nėnvizoi nė fund tė deklaratės para mediave, Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu.
 
 
Takimi Moisiu-Holkeri: statusi i Kosovės tė zgjidhet sa mė shpejt
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, takimin e parė sot nė Prishtinė, nė selinė e UNMIK-ut, e pati me kryeadministratorin e Kosovės Hari Holkeri, me ftesė tė tė cilit po e viziton Kosovėn.

Presidenti Moisiu pas takimit me Holkerin tha se vonesa e zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės u jep hapėsirė veprimi grupeve ekstremiste nga tė dyja palėt.
 
Zoti Moisiu tha se ėshtė mė mirė qė statusi tė zgjidhet mė shpejt qė ėshtė e mundur. Sipas tij, statusi i pazgjidhur mund tė jetė mungesė e motivit qė njerėzit nė Kosovė tė punojnė.

Nga ana e tij, Holkeri tha se edhe UNMIK-u ėshtė qė statusi tė zgjidhet, por mė parė, tha ai, duhet tė pėrmbushen standardet e pėrcaktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare.
 
 
Skefer tha se ka ardhur nė Prishtinė pėr ta shprehur pėrkushtimin e NATO-s rreth proceseve nė Kosovė
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Skefer, i shoqėruar nga komandanti i forcave tė Aleancės pėr Evropėn, Xhejms Xhons, nga komandanti i krahut jugor tė NATO-s, Gregori Xhonson dhe nga 26 ambasadorėt e Kėshillit tė NATO-s, po qėndrojnė sot nė Prishtinė.
 
Skefer tha se ka ardhur nė Prishtinė pėr ta shprehur pėrkushtimin e Aleancės rreth proceseve nė Kosovė, duke shtuar se procesi politik ėshtė vlerėsuar nga NATO si shumė i rėndėsishėm.

"NATO ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė e pėrkushtuar edhe pėr procesin politik nė Kosovė", tha Skefer dhe theksoi nevojėn pėr angazhimin nė ēėshtjet siē janė: standardet para statusit, ndėrtimi i njė Kosove demokratike ku do tė respektohen minoritetet dhe vlerat. Skefer tha se spreson qė ajo qė ka ndodhur nė mars "nuk mund, nuk duhet dhe nuk do tė pėrsėritet kurrė mė".

Delegacioni i NATO-s kanė vizituar shkollėn e shkatėrruar gjatė trazirave nė Fushė Kosovė, ku nga komandanti i Brigadės shumėkombėshe tė Qendrės, Anders Bronstrom, ėshtė njohur me rrjedhėn e ngjarjeve dhe nevojat aktuale tė KFOR-it.

Bronstrom tha se me forcat aktuale mund ta mbrojė shumicėn e enklavave serbe, por jo edhe t'i vėzhgojė lėvizjet jashtė kėtyre hapėsirave dhe t'i kontrollojė elementet kriminale. Ai tha se KFOR-i ka nevojė pėr forca shtesė pėr t'i pėrmbushur detyrat.

Delegacioni i NATO-s pasdite do tė takohet me udhėheqėsit ndėrkombėtarė dhe vendorė.
Pas trazirave tė marsit, NATO-ja ka dėrguar forca shtesė nė Kosovė. Para ardhjes nė Kosovė Skefer ka thėnė se nė kėtė moment nuk ka argumente qė tė ndryshohet forca e KFOR-it nė Kosovė.
 
 
Asambleja komunale e Prishtinės dėnon letrat kėrcėnuese ndaj Ismet Beqirit
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Asambleja Komunale e Prishtinės, nė mbledhjen e sotme, dėnoi njėzėri kėrcėnimet e marra nga AKSH nė adresė tė kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, pėr Deklaratėn e Asamblesė Komunale tė Prishtinės pėr ngjarjet e 17 dhe 18 marsit, nė tė cilėn janė dėnuar nė mėnyrė unanime aktet e dhunės. Deklarata nė fjalė ėshtė aprovuar mė 2 prill tė kėtij viti, nga tė gjithė deputetėt e Kuvendit Komunal tė tė gjitha subjekteve politike.

Njėherėsh Asambleja Komunale e Prishtinės distancohet nga etiketimet pėr kinse veprimtarinė antikombėtare pėr kryetarin Beqiri. Pėrkundrazi, pėrbėrja e Asamblesė Komunale konstaton se veprimet e kryetarit ishin dhe vazhdojnė tė jenė nė vijėn kombėtare dhe nė interes tė qytetarėve tė Prishtinės dhe mė gjerė, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės pėr informim tė KK tė Prishtinės.
 
 
Mitrovicė: Shkallė e ulėt inkasimit tė tatimit nė pronė, pasojnė masat
 
Mitrovicė, 22 prill 2004 - Regjistrimi i objekteve tė pasurisė sė paluajtshme nė komunėn e Mitrovicės, ka filluar mė 10 tetor 2002, kur ėshtė startuar me zonėn e parė, pėr tė vazhduar pastaj edhe nė zonat tjera tė tjera dhe ka zgjatur deri kah fundi i qershorit tė vitit 2003.

Gjatė punės sė vet, zyrtarėt e angazhuar nė kėtė aktivitet kanė hasur nė disa vėshtėrsi tė ndryshme, siku janė mungesa e dokumentacionit nė lidhje me pronėn dhe objektet, mungesa e tė dhėnave kadastrale dhe vjetėrsia e hartave kadastrale, situata specifike e komunės etj.

Mirėpo, edhe pėrkundėr vėshtėrsive tė pranishme, zyrtarėt komunalė kanė arritur qė tė regjistrojnė 17.744 objekte, prej tė cilave 15.335 janė tė personave fizikė dhe 268 tė personave juridikė.

Pas pėrfundimit tė punėve pėrgatitore rreth implementimit tė pilot programit pėr inkasimin e tatimit nė prone dhe pas certifikimit tė komunės nga Ministria pėr Financa dhe Ekonomi, ėshtė punuar nė shtypjen dhe shpėrndarjen e faturave, kėshtu qė deri mė datėn 19 dhjetor 2003, janė shpėrndarė 14.746 fatura tatimore, ndėrkohė qė 2.998 objekte tė regjistruara nuk i kanė plotėsuar kriterėt pėr tu ngarkuar me tatim pėr vitin 2003.

Shuma e faturave tė lėshuara pėr sipėrfaqėn prej 1.563.095 metra katrorė, arrin nė 747.548 euro.

Mirėpo, interesimi dhe pėrgjegjja e tatimobliguesve ka qenė shumė e vogėl, sepse nga 14.746 sish, obligimet e tyre ndaj komunės i kanė kryer vetėm 1.318 ose 8,9 pėrqind. Ndėrkaq, nga shuma e paraparė pėr grumbullim nga tatimi nė pronė prej 747.548 Euro, janė paguar vetėm 63.104 euro, ose 8,3 pėrqind.

Nė krahasim me buxhetin e paraparė prej 345.000 euro pėr vitin 2003, nga tatimi nė pronė janė realizuar 60.000 euro ose 18 pėrqind, ndėrkohė qė pjesėmarrja e tė hyrave nga tatimi nė pronė nė krahasim me tė hyrat e tėrėsishme tė realizuara nė vitin 2003, ėshtė vetėm pesė pėrqind.

Duke patur parasysh gjendjen e kėtillė tė pavolitshme nė inkasimin e tatimit nė pronė, organet kompetente tė Kuvendit tė Komunės do t'i ndėrmarrin tė gjitha masat e nevojshme pėr realizimin e obligimeve tė parapara nga tatimobliguesit, duke kushtėzuar madje edhe kryerjen e tė gjitha shėrbimeve qė kanė tė bėjnė me pronėn, ndaj atyre qė nuk i kryejnė kėto obligime.
 
 
Delegacioni i lartė i NATO-s mbėrriti nė Prishtinė
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Delegacioni i lartė i NATO-s, i kryesuar nga sekretari i pėrgjithshėm, Jap de Hop Skefer, mbėrriti sot nė Prishtinė. Me tė arritur Skefer deklaroi se dhunė nė Kosovė mė nuk guxon tė ketė dhe premtoi se NATO do ta ndihmojė procesin politik.
 
Udhėheqėsit e Kosovės kanė pėrgjegjėsi politike qė tė ndihmojnė dialogun e brendshėm nė bisedimet Prishtinė-Beograd dhe respektimin e minoriteteve, tha ai me tė arritur nė aeroportin e Prishtinės.

Skefer gjatė kėsaj vizite shoqėrohet nga komandanti i NATO-s pėr Evropė, gjenerali Xhejms Xhons, komandanti i krahut jugor tė forcave aleate pėr Evropėn Juglindore, Gregori Xhonson dhe ambasadorėt e 26 vendeve anėtare tė NATO-s.

Vizita e kėtij delegacioni tė NATO-s ka pėr qėllim vlerėsimin e situatės sė pėrgjithshme tė sigurisė nė Kosovė.

Delegacioni i NATO-s do tė ketė takime me udhėheqėsit vendorė dhe tė UNMIK-ut.
 
 
Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu mbėrriti sot nė Prishtinė
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė Alfred Moisiu mbėrriti sot nė Prishtinė pėr njė vizitė dyditėshe. Me tė arritur nė aeroportin e Prishtinės, Presidenti Moisiu deklaroi se ndiehet i lumtur qė po viziton Kosovėn dhe ndodhet nė mesin e bashkėkombasve tė tij.

Presidenti i Shqipėrisė po e viziton Koosvėn me ftesė tė shefit tė UNMIK-ut Hari Holkeri.

Zoti Moisiu takimin e parė sot do ta ketė me kryeadministratorin e Kosovės Hari Holkeri. Ndėrkaq, nė orėn 11.40 do tė takohet me Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova, e pastaj me kryeparlamentarin Nexhat Daci dhe me Kryesinė dhe shefat e grupeve parlamentare nė Kuvendin e Kosovės.
 
 
Njė delegacion i lartė i NATO-s nė krye me sekretarin e pėrgjithshėm sot arrin nė Kosovė
 
Bruksel, 22 prill 2004 - Njė delegacion i lartė i Aleancės Veriatlantike i pėrbėrė nga sekretari i pėrgjithshėm Jap de Hop Skefer, komandanti i NATO-s pėr Evropė, gjenerali Xhejms Xhons, komandanti i krahut jugor tė forcave aleate pėr Evropėn Juglindore, Gregori Xhonson dhe ambasadorėt e 26 vendeve anėtare tė NATO-s sot arrijnė pėr njė vizitė njėditore nė Kosovė.
 
Qėllimi i kėsaj vizite ėshtė vlerėsimi i situatės sė pėrgjithshme tė sigurisė nė Kosovė. Delegacioni i NATO-s do tė ketė takime me udhėheqėsit vendorė dhe tė UNMIK-ut.
 
 
Presidenti Rugova priti shefen e re tė Zyrės sė UNHCR-it nė Kosovė
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, priti sot nė njė takim znj. Paskal Moro (Pascale Moreau), shefe e re e Zyrės sė UNHCR-sė nė Kosovė. Nė takim ishte i pranishėm edhe shefi i deritashėm i kėsaj zyre, z. Moriane.

Presidenti Rugova ēmoi punėn e misionit tė UNHCR-sė nė Kosovė dhe rolin e shefit tė deritanishėm, ndėrsa shprehu pėrkrahjen pėr punėn e mėtejshme tė kėsaj zyre.

Duke folur pėr gjendjen aktuale nė Kosovė dhe pėr perspektivėn, Presidenti Ibrahim Rugova theksoi se njohja ndėrkombėtare e pavarėsisė sė Kosovės do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe do tė siguronte mundėsi pėr zhvillim mė tė shpejtė demokratik e ekonomik tė vendit tonė. Pavarėsia e vendit do tė ndihmonte edhe nė pėrshpejtimin e proceseve integruese brenda shoqėrisė, duke pėrfshirė integrimin e plotė tė minoriteteve, ka theksuar Presidenti Rugova.
 
 
NATO sė shpejti do tė caktojė pėrfaqėsuesin special pėr Kosovėn
 
Bruksel, 22 prill 2004 - NATO sė shpejti do tė caktojė pėrfaqėsuesin e vet special pėr Kosovėn, i cili do tė merrej me ēėshtje politike qė kanė tė bėjnė me Kosovėn, citohen tė kenė thėnė burimet e aleancės nė Bruksel.
 
Thuhet se NATO ėshtė e interesuar qė tash tė involvohet mė shumė nė proceset politike nė Kosovė dhe se Kėshilli i Pėrhershėm i NATO-s ėshtė seriozisht duke e shqyrtuar mundėsinė e emėrimit tė pėrfaqėsuesit.
 
Ky i dėrguar i NATO-s do tė merrte pjesė nė tė gjitha proceset qė kanė tė bėjnė me aspektin politik, pėrfshirė kėtu punėn e Grupit tė Kontaktit, ndėrkaq komandanti i KFOR-it do tė vazhdonte tė merret me ēėshtjet e sigurisė.
 
 
Qeveria e Kosovės ka debatuar pėr politikėn e standardeve
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e djeshme ka debatuar pėr politikėn e standardeve, pėr bashkėpunimin e institucioneve tė Kosovės me UNMIK-un me qėllim tė krijimit tė njė ambienti demokratik nė Kosovė.
 
Nė kėtė takim, kryeministri Rexhepi ka njoftuar pėr zhvillimet aktuale nė vend me theks tė veēantė rreth planit pėr implementimin e standardeve, ēėshtjes sė bartjes sė kompetencave nga institucionet ndėrkombėtare tek ato vendore, si dhe pėr nevojėn e vazhdimit tė procesit tė privatizimit.
 
Rexhepi gjithashtu ka referuar para anėtarėve tė Qeverisė rreth takimeve me pėrfaqėsuesit e qeverive tė vendeve tė Grupit tė Kontaktit, tė BE-sė dhe tė NATO-s. Qeveria ka miratuar edhe njė varg projektligjesh dhe projektudhėzimesh tė tjera.
 
 
Shkrimtari Riza Sheqiri u takua me ministren e Jashtme tė Suedisė
 
Stokholm, 22 prill 2004 - Nė qytetin Karlskrona tė Suedisė, ministrja e Suedisė e Punėve tė Jashtme, Laila Freivalds, zhvilloi njė takim me pėrfaqėsuesit e mėrgimtarėve. Me kėtė rast shkrimtari nga Kosova Riza Sheqiri, i cili prej vitesh jeton dhe vepron nė Karlskrona, pati njė takim me ministren Freivalds.

Shkrimtari Sheqiri e njoftoi ministren Freivalds pėr punėn dhe veprimtarinė e shqiptarėve nė qytetin Karlskrona si dhe pėr synimet e njė integrimi mė tė mirė nė shoqėrinė suedeze. Kjo, theksoi ai, po bėhet me mėsimin e gjuhės, me zėnie tė punės dhe me zhvillimin e kulturės.

Sheqiri falėnderoi ministren suedeze pėr tė gjitha tė mirat qė Suedia u ka ofruar shqiptarėve, kėtu dhe nė Kosovė dhe nė shenjė falėnderimi i dorėzoi librin e vet nė shqip e suedisht "Zemėr krejt dashuri".

Nė fund tė kėtij takimi shkrimtari Sheqiri i dorėzoi ministres Freivalds njė apel ku kėrkohet qė Suedia tė pėrdorė autoritetin e vet nė tė gjitha nivelet vendimarrėse ndėrkombėtare pėr tė njohur sa mė parė pavarėsinė e Kosovės.
 
 
U bė pėrurimi i shkollės filllore "Meto Bajraktari" nė Prishtinė
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Me njė solemnitet, dje u bė pėrurimi i godinės sė rinovuar tė shkollės filllore "Meto Bajraktari" nė Prishtinė. Kėtė projekt, i cili ka kushtuar 410 mijė euro, e ka investuar Qeveria e Kosovės, nė kuadėr tė njė projekti pėr ndėrtimin e shkollave nė shtatė qendra tė Kosovės.

Pėrurimin e kėtij objekti e bėri Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi dhe ministri i Arsimit Rexhep Osmani. Drejtori i shkollės Munish Hyseni tha se qė nga viti 1954 kur ėshtė ndėrtuar kjo shkollė nuk ka pasur investime. Ai e falėnderoi Qeverinė pėr kėtė investim.

Kryeministri Rexhepi pėrsėriti edhe njėherė qėndrimin e tij se Qeveria e Kosovės do tė ketė prioritet zhvillimin e arsimit, i cili sipas tij do tė jetė gradual.

Nė kėtė pėrurim mori pjesė edhe kryetari i Komunės sė Prishtinės Ismet Beqiri. Ėshtė bėrė e ditur se sė shpejti do tė pėrurohet edhe njė shkollė e re nė Prishtinė, pėrkatėsisht nė "Kodrėn e Trimave".
 
 
Pėrfaqėsuesit e policisė ndėrkombėtare nga SHBA-tė dhe nga Jordania tė pėrfshirė nė konflikt u pajtuan publikisht
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Pėrfaqėsuesit e policisė ndėrkombėtare nga Shetet e Bashkuara dhe nga Jordania tė pėrfshirė nė konfliktin qė ndodhi nė burgun e Mitrovicės ku janė vrarė tre policė u pajtuan dje publikisht.
 
Pasi kanė shprehur keqardhje pėr shkak tė incidentit, policėt janė pėrqafuar para kamerave dhe kanė porositur se misioni qė pėrbėhet nga 53 vende ėshtė njė rast unik nė botė. Detaje lidhur me konfliktin e policėve nuk janė dhėnė as nė konferencėn e djeshme pėr gazetarė.
 
 
Novicki vizitoi ashkalinjtė e zhvendosur nė kampin e KFOR-it
 
Vushtrri, 22 prill 2004 - Ombudspersoni i Kosovės, Marek Antoni Nowicki me bashkėpuntorėt e tij, dje me kėrkesėn e tyre, vizitoi ashklalinjtė e zhvendosur tė cilėt gjinden nė kampin e KFOR-it Franēez nė fshatin Novosellė afėr Vushtrisė.

Gjatė diskutimit disa orėsh nė lidhje me situatėn e Ashkanlinjvė pas dhunės qė shpėrtheu nė muajin mars, ėshtė kuptuar se si pasojė e kėtyre trazirave nga Vushtrria ishin zhvendosur 250 ashkalinj, shtėpitė e cilėve janė djegur, kėshtu qė, ata nuk besojnė se do tė mund tė kthehen nė shtėpit e tyre.

Ashkalinjtė kėrkuan nga komuniteti ndėrkombėtarė qė tė ua mundėsojė emgrimin e pėrkohshėm nga Kosova, pėr faktin se ata nuk munden tė qėndrojnė gjatė nė kampin ushtarak, duke pasur parasysh se nė mesin e tyre ka shumė fėmijė dhe njerėzė tė sėmur.

Ombudspersoni i Kosovės u premtoi se lidhur me kėrkesat e tyre do t'i informoj institucionet kompetente vendore dhe ndėrkombėtare, po ashtu do tė ua mundėsojė takimin me pėrfaqėsuesit e mediave.
 
 
Mitrovicė: 26 tė burgosur nė grevė urie
 
Mitrovicė, 22 prill 2004 - Zyrtarėt e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė thonė se 26 tė burgosur nė Mitrovicė janė nė grevė urie nė shenjė proteste ndaj vonesave nė procesin e apelit tė dy tė burgosurve tė shpallur fajtorė nėn akuzat pėr krime lufte.

Njė zėdhėnės i administratės sė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė thotė se tė burgosurit e filluan grevėn e urisė tė martėn nė mbrėmje.

Me sa duket ata janė zemėruar nga koha e gjatė qė ka kaluar para se Gjykata e Lartė e Kosovės tė fillojė procesin e apelit pėr tė dėnuarit Miroslav Vukoviq dhe Veselin Beshoviq.

Vukoviq u dėnua nė vitin 2002 me 12 vjet burgim pėr krime lufte. Procesi i apelimit tė dėnimit tė tij ėshtė planifikuar pėr nė muajin maj. Beshoviq u dėnua me shtatė vjet burgim qershorin e kaluar. Gjykata ende nuk ka caktuar datėn e apelimit tė dėnimit tė tij.

Zėdhėnėsi i Kombeve tė Bashkuara tha se sistemi gjyqėsor i Kosovės ėshtė i mbingarkuar dhe shtoi se ēėshtje tė tilla tė ndėrlikuara duhet tė shqyrtohen me kujdes.
 
 
U nėnshkrua Memorandumi pėr themelimin e Qendrės informative nė Bibliotekėn Kombėtare e Universitare
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Dje ka vazhduar manifestimi kulturor "Java e bibliotekės", e organizuar nga Biblioteka Kombėtare e Universitare e Kosovės dhe nga Zyra e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Prishtinė.
 
Me kėtė rast dje ėshtė bėrė nėnshkrimi i aktit tė Memorandumit ndėrmjet UNDP-sė, Program pėr Zhvillim i OKB-sė, Kuvendit tė Kosovės dhe Bibliotekės Kombėtare Universitare pėr themelimin e Qendrės informative pėr qeverisje parlamentare nė Bibliotekėn Kombėtare Universitare tė Kosovės.
 
Ngjarje tjetėr e rėndėsishme ishte edhe donacioni i librave pėr Bibliotekėn Kombėtare Universitare tė Kosovės me ē'rast u dhurua gazeta Rilindja e botuar nė Tiranė, pastaj arkivi i shkrimatarit Josip Rela, disa botime tė UNDP-sė, si dhe disa botime tjera tė aktiviteteve tė OKB-sė.
 
 
Nė Prishtinė me njė tribunė u shėnua 80-vjetori i lindjes sė Jup Kastratit
 
Prishtinė, 22 prill 2004 - Dega e gjuhėsisė, sektori i dialektologjisė i Institutit Albanologjik nė 80-vjetorin e lindjes sė Jup Kastratit e mbajti njė tribunė shkencore me temė: "Jup Kastrati dhe albanologjia".
 
Nė njė periudhė prej 60 vjetėsh profesor Jup Kastrati ka bėrė njė punė titaniku nė fushėn e kėrkimeve e tė studimeve tė albanologjisė me mbi 40 vepra tė botuara dhe tė ribotuara, pastaj studimeve letrare e historike, bibliografike e tė tjera, u tha nė kėtė tribunė.
 
 
Mekshejn ka dėnuar nė Beograd shkatėrrimin e kishave dhe tė xhamive
 
Beograd, 22 prill 2004 - Ministri britanik pėr Evropėn Denis Mekshejn gjatė qėndrimit nė Beograd ka dėnuar shkatėrrimin e kishave nė Kosovė dhe tė xhamive nė Beograd dhe nė Nish, duke u bėrė thirrje poltikanėve qė tė mos lejojnė qė diēka e tillė tė pėrsėritet.
 
Mekshejn ka vizituar xhaminė e shkatėrruar nė Beograd dhe ka deklaruar se kishat dhe xhamitė janė pjesė e kulturės dhe e historisė sė Evropės dhe patjetėr duhet tė mbrohen. "Djegia e kishave dhe e xhamive ėshtė tragjedi, kurse politikanėt qė i mbrojnė kryesit e veprave tė tilla i bėjnė dėm imixhit tė sebėve.
 
Qeveria britanike dhe vendet demokratike evropiane shpresojnė qė liderėt e Serbisė do tė gjejnė mėnyrėn qė ajo tė bėhet njė vend evropian dhe se do tė lėrė pas vetes tė keqen e viteve '90", ka thėnė Mekshejn, njoftojnė mediat serbe.
 
 
Vendet e Evropės Juglindore nėnshkruan njė deklaratė pėr bashkėpunim tė ngushtė nė rajon
 
Sarajevė, 22 prill 2004 - Nė pėrmbyllje tė takimit tė tyre nė Sarajevė, shefat e shteteve apo tė qeverive tė Procesit pėr bashkėpunim nė Evropėn Juglindore e kanė nėnshkruar mbrėmė Deklaratėn, me tė cilėn e mbėshtesin bashkėpunimin e mėtejshėm tė shteteve tė rajonit nė tė gjitha segmentet.
 
Sipas fjalėve tė kryesuesit tė Kryesisė sė BeH, Sulejman Tihiq, shtetet e rajonit, individualisht dhe bashkė, kanė treguar se po e ndryshojnė imazhin pėr rajonin e prapambetur, problematik dhe konfliktuoz tė Ballkanit dhe se Evropa Juglindore po bėhet rajon i tolerancės dhe respektimit tė ndėrsjellė.
 
Shtetet pjesėmarrėse nė samit e kanė shprehur pėrkrahjen e plotė te BeH dhe bashkimit SMZ nė rrugėn pėr pranim nė Partneritetin pėr Paqe, gjithashtu ėshtė pėrshėndetur edhe vendimi i Qeverisė sė Kroacisė pėr anėtarėsim tė plotė nė Procesin pėr bashkėpunim. Gjatė njė viti tė ardhshėm kryesimin e Procesit pėr bashkėpunim do ta ushtrojė Rumania.
 
 
Nė Shkup janė promovuar 40 oficerė, nė mesin e tyre edhe 13 shqiptarė
 
Shkup, 22 prill 2004 - Nė Shkup janė promovuar 40 oficerė tė Armatės maqedonase. Sipas Ministrisė maqedonase tė Mbrojtjes shkollimin pėr oficerė e kanė mbaruar 30 maqedonas, 13 shqiptarė, 3 serbė, dy vlleh dhe njė turk.
 
 
Bashkimi Demokratik pėr Integrim zyrtarisht pėrkrah kandidaturėn pėr president tė Cėrvenkovskit
 
Shkup, 22 prill 2004 - Nė Maqedoni Bashkimi Demokratik pėr Integrim zyrtarisht pėrkrah kandidaturėn pėr president tė Branko Cėrvenkovskit. Gėzim Ostreni i tha BBC se pėr kėtė pėrkrahje nuk ėshtė bėrė marrėveshje pėr ndarje tė reja tė ekzekutivit ndėrmjet partisė sė tij dhe partnerit tė koalicionit LSDM-sė, qė e kandidon z. Cėrvenkovski.
 
Z. Ostreni megjithatė nuk pėrjashtoi mundėsinė qė me krijimin e njė qeverie tė ri BDI tė marrė nėn drejtim ministri tė tjera. Ai tha se nėse Cėrvenkovski zgjedhet president, atėherė edhe nė kėtė institucion do tė kėtė pėrfaqėsim tė drejtė tė shqiptarėve prej 25 pėr qindėsh.
 
 
Militantėt sauditė tė Al Kaidės kanė marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmet vetėvrasėse nė Rijad
 
Dubai, 22 prill 2004 - Militantėt sauditė tė Al Kaidės kanė marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmet vetėvrasėse nė kryeqytetin saudit Rijad, qė patėn nė shenjestėr ndėrtesėn e Komandės sė forcave qeveritare tė sigurimit, ku humbėn jetėn tė pakten katėr vetė dhe u plagosėn 148 tė tjerė, njofton Rojter.
 
Ata janė zotuar edhe pėr sulme tė tjera me bomba kundėr simboleve qeveritare. Nė deklaratėn e grupit Al Haramain Brigades, qė e merr pėrgjegjėsinė pėr kėto akte, tė publikuar nė tė pakten dy vebsajte islamiste, thuhet se ata ndjekun rrugėn e Osama bin Ladenit kundėr autoriteteve qeveritare saudite.
 
 
Janė gjetur nėn rrėnoja trupat e pa jetė tė 8 personave
 
Ēikago, 22 prill 2004 - Janė gjetur nėn rrėnoja trupat e pajetė tė tetė personave, tė cilėt ishin strehuar nė bodrum tė njė ndėrtese tė njė restorani nga tornadot e fuqishme tė djeshme, qė kanė goditur shtetin Illinois tė SHBA-ve, kanė bėrė tė ditur sot (e enjte) autoritetet, njofton Rojter.
 
 
Nė pėrleshjet me trupat izraelite janė vrarė 3 liderė lokalė radikalė
 
Xhenin, 22 prill 2004 - Tre liderė lokalė radikalė palestinezė tė Brigadave tė Martirėve Al Aksa janė vrarė nė pėrleshjet e sotme nė agim me trupat izraelite nė Bregun Perendimor, kanė bėrė tė ditur burimet e dy palėve ndėrluftuese, njofton AFP. Luftimet janė zhvilluar pasi 20 automjete tė blinduara, pėr fshirė edhe tanket, kishin rrethuar njė shtėpi nė Tulkarem, ku ishin strehuar tė tre militantėt, ka thėnė burimi i sigurimit palestuinez.
 
Vdekja e tyre e ngre nė 3,930 numrin e tė vrarėve, qė kur ka filluar intifada palestineze mė 2000, nga tė cilėt 2961 palestinezė dhe 899 izraelitė.
 
 
Bush e Ēejni mė 29 prill para Komisionit tė Pavarur
 
Uashington, 22 prill 2004 - Presidenti Bush dhe nėnpresidenti Dik Ēejni do tė dalin mė 29 prill para Komisionit tė Pavarur qė po heton sulmet terroriste tė 11 shtatorit tė vitit 2001. Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė tha se zoti Bush dhe zoti Ēejni do tė takohen privatisht tė enjten e javės sė ardhshme nė Shtėpinė e Bardhė, me tė gjithė anėtarėt e Komisionit.

Nė dėshmitė para publikut, ky Komision ka ngritur pyetjen nė se administrata e presidentit Bush dhe ajo e presidentit Klinton mund tė kenė marrė masat e nevojshme pėr tė parandaluar sulmet e vitit 2001, gjatė tė cilave humbėn jetėn mė tepėr se 3 mijė njerėz.
 
 
A do tė ketė njė kthesė nė politikėn e SHBA nė Lindjen e Mesme?
 
Uashingon, 22 prill 2004 - Vendimi i Presidentit Bush pėr miratimin e planit tė kryeministrit izraelit Ariel Sharon pėr tėrheqjen nga Gaza tė Forcave izraelite ka ngritur pyetjet se a do tė thotė kjo se kemi tė bėjmė me njė kthesė nė politikėn e Shteteve tė Bashkuara dhe cili do tė jetė ndikimi i saj?
 
Nė rast se kemi tė bėjmė me kthesė, thonė disa ekspertė, kjo mund ta dėmtojė edhe mė shumė imazhin e Shteteve tė Bashkuara nė botėn myslimane.

Dhjetra mijėra palestinezė protestuan tė dielėn nėpėr rrugėt e Gazės, pėr tė shprehur dėshpėrim pėr vrasjen e udhėheqėsit Hamas Abdel Aziz Rantisi, me zotimin se do tė hakmerren pėr vrasjen.
 
Udhėheqėsi i sapoemėruar i grupit ekstremist palestinez u vra gjatė njė sulmi izraelit me raketa, vetėm disa javė pas vrasjes nė tė njejtėn mėnyrė tė paraardhėsit tė tij, Sheikut Ahmed Yassin. Vrasjet janė pjesė e njė fushate tė vazhdueshme tė Izraelit kundėr grupit Hamas.
 
 
Rusia kundėrshton rezolutėn pėr Qipron
 
Nju Jork, 22 prill 2004 - Russia ka vėnė veton kundėr njė projektrezolute tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, nė tė cilėn paraqiteshin planet e OKB-sė nė fushėn e sigurisė nėse qipriotėt do tė votojnė pro planit pėr ribashkimin e ishullit nė referendumet e sė shtunės.

Rezoluta u mbėshtet nga 14 anėtarėt e KS-sė, por jo nga Rusia.

Pas tre ditėve me bisedime, anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit nuk arritėn tė binin dakord pėr rezolutėn, e cila do tė rikonfirmonte hapat qė do tė ndėrmerrte OKB-ja nėse qipriotėt do tė votonin pro-bashkimit.
 
 
Nė sulmet e djeshme vetėvrasėse me makina-bombė nė Basra janė vrarė 73 vetė
 
Basra, Irak, 22 prill 2004 - Dhembja dhe zemrata janė tė mėdha sot (e enjte) nė familjet e 73 personave, tė vrarė dje nė sulmet me makinat-bombė nė qytetin jugor irakian, Basra, njofton Rojter.
 
Pesė nga 99 personat e plagosur nė pesė shpėrthimet nė tri stacionet policore, kanė vdekur gjatė natės, kanė thėnė burimet spitalore. Kėshtu, numri i pėrgjithshėm i tė vrarėve ėshtė ngritur nė 73 sish.
 
 
Njerėzit qė qėndrojnė prapa sulmeve vetėvrasėse me makinat-bombė nė Rijad do tė "digjen nė ferr"
 
Rijad, 22 prill 2004 - Kleriku mė i lartė i Arabisė Saudite ka thėnė sot (e enjte) se njerėzit qė qėndrojnė prapa sulmeve vetėvrasėse me makinat-bombė nė Rijad do tė "digjen nė ferr" pėr vrasjen e muslimanėve tė pafajshėm nė kėto sulme, tė cilat, siē ka thėnė vetė, i ka kryer njė grup militant i lidhur me Al Kaidėn, njofton Rojter.

Fillimisht dėshmitarėt dhe personeli mjekėsor kishin deklaruar se ishin vrarė 10 vetė, pėrfshirė edhe dy pjesėtarė tė sigurimit, por Ministria saudite e Brendshme pastaj kishte shpallur se janė vrarė 4 vetė, kurse janė plagosur 148. Kėto sulme i kanė dėnuar edhe shumė qytetarė tė njohur tė Arabisė Saudite.
 
 
Janė arrestuar 17 vetė pėr lidhje me militantė islamikė
 
Kabul, 22 prill 200 - Nė Kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, janė arrestuar 17 vetė tė dyshimtė se kanė planifikuar sulme kundėr caqeve qeveritare dhe tė tė huajve, kanė bėrė tė ditur sot (e enjte) zyrtarėt, njofton BBCWorld.
 
Arrestimet janė bėrė nė dy operacione policore, nė tė cilat janė zbuluar edhe mjete shpėrthyese, kanė bėrė tė ditur policia vendore dhe paqeruajtėsit e NATO-s. Ata janė arrestuar nėn dyshimin pėr lidhje me militantė islamikė dhe tash ndodhen nė burg.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>