|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Botime tė reja

 
 

Tanizaki-shqip nga Helena Kadare

 
 

 

22 prill 2004 / TN

Ēerēiz LOLOĒI

“Rrėfim i paturpshėm” Junichiro Tanizaki
Pėrktheu Helena Kadare
Shtėpia Botuese “Doruntina”
Ēmimi 5 lekė
Kush ėshtė autori i librit?

Junichiro Tanizaki u lind nė Tokio mė 24 korrik 1886. Mė 1910, kur ishte ende student nė Universitetin e Tokios, ai botoi novelėn “Tatuazh”, njė tregim mizor, shkruar me njė stil tepėr tė rafinuar, qė i solli atij sukses dhe e bėri tė njohur nė mėnyrė tė menjėhershme.

Pas kėsaj, u dha me mish e me shpirt pas letėrsisė. Ai shkroi njė numėr tė madh tregimesh moderniste dhe diabolike, tė frymėzuara shpesh nga jeta perėndimore dhe nga njė ngjyrė ekzotike. Mė 1923 e lė kryeqytetin dhe shkon nė zonėn e Kiotos dhe Osakės. Mė 1924 boton “Njė dashuri e ēmendur”, me anė tė sė cilės i jep fund nė mėnyrė mjeshtėrore periudhės sė parė tė krijimtarisė sė tij. Pikėrisht nė kėto kohė, ai i rikthehet burimit tė temave japoneze.

Me kėtė frymė shkruan esenė pėr estetikėn “Elozh pėr hijen” (1933) dhe kryeveprėn e tij “Katėr motrat”. Kjo e fundit u ndalua mė 1943, si e papėrshtatshme pėr njė kohė lufte. Ajo do tė botohet, mė nė fund, midis viteve 1946 dhe 1948. Midis romaneve tė tjera, tė kurorėzuara me gjithfarė ēmimesh letrare, citojmė gjithashtu romanet “Shija e hithrave”(1928), Svastika (1928), “Jeta sekrete e zotit Musashi” (1931), “Rrėfim i paturpshėm” (1956), “Ditari i njė plaku tė ēmendur” (1961).

I konsideruar si shef i linjės sė shkollės neoromantike japoneze, ai u pėrkthye nė pjesėn mė tė madhe tė gjuhėve evropiane dhe shumė nga romanet e tij u vunė nėpėr ekrane.

Libri qė po botohet ėshtė gjithashtu i ekranizuar nga kinemaja italiane.

Tanizaki vdiq mė 1965. Ai la pas vetes njė vepėr shumė tė madhe.

 

Proza “Rrėfim i paturpshėm”

Shkrimtarja e njohur Helena Kadare sjell pėr herė tė parė nė shqip njė autor tė famshėm japonez, Junichiro Tanizaki, me njė nga veprat e tij mė pėrfaqėsuese, “Rrėfim i paturpshėm”. Njė profesor i nderuar universiteti, pas njė periudhe bashkėshortore, ndjen krizėn e konsumimit tė kėtyre marrėdhėnieve dhe vendos tė ndryshojė diēka nė kėto raporte.

Bashkėshortja, njė grua tipike japoneze, e edukuar me nėnshtrimin femėror por edhe me motivin “pesėdhjetė pėrqind dashuri dhe pesėdhjetė pėrqind urrejtje ndaj burrit”, pranon mė nė fund t’u pėrgjigjet pozitivisht trilleve tė bashkėshortit tė saj. Katėr personazhe, mes tė cilėve njė ēift burrė-grua dhe njė kontur ēifti, vajza e tyre e vetme me tė dashurin e saj, Kimura, janė edhe protagonistėt e krejt rrėfimit tė Tanizakit. Proza e shkrimtarit japonez ka pėr bazė ditarin, shėnime qė hedh fshehurazi njė kryefamiljar pėr gruan, vajzėn dhe tė njohurit e tyre si dhe ditarin tjetėr tė bashkėshortes sė tij pėr tė njėtėt personazhe.

Ruajtja e njė kronologjie datash si dhe intermexot midis, nuk krijojnė kurrfarė fragmentarizmi ku autori bėn kujdes pėr tė mos rėnė nė sentimentalizma tė panevojshme dhe nė detaje qė ngadalėsojnė rrjedhėn e ngjarjeve. Tanizaki, i shquar edhe nė krijime tė tjera, falė njė stili origjinal arrin tė tė fusė nė kurthin e tij duke dhėnė tė plota katėr karaktere tė ndryshėm japonezė, dramat individuale dhe tė pėrbashkėta tė tyre. Datat e ditarit i kanė shėrbyer autorit si nėkapitujt nė romanet klasikė, por ndryshe nga shumė paraardhės tė tij, zhvillimet politike tė asaj kohe pothuaj janė inegzistente.

Tanizakit i intereson tė zbėrthejė emocionalisht katėr personazhet e tij dhe nė kėtė kuptim proza ėshė njė shtjellė psikologjike, ēfarė ndjen burri pėr gruan, ēfarė ndjen bashkėshortja pėr burrin e vet, si i pėrjeton vajza marrėdhėniet mes dy prindėrve, si bėhet pjesė e familjes dhe intimiteteve i dashuri i vajzės.   


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.