|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Myftiu mr. Naim Tėrnava nė Biti tė Shtėrpcės

 
 

 
   

22 prill 2004 / TN

Tėrnava: - Ju jeni njė shembull se si duhet qė tė ngritet vetėdija pėr ruajtjen e vendit dhe pėr njė atdhedashuri praktike.

Fshati Biti (Shtėrpcė), 21 prill 2004

Myftiu i Kosovės, mr. Naim Tėrnava, i shoqėruar nga bashkėpunėtorėt dje pasdite vizitoi fshatin Biti tė komunės sė Shtėrpcės, njė nga fshatrat e paktė tė komunės sė Shtėrpcės qė banohet me shqiptarė.

Fshati Biti gjatė lufės sė shkuar nga forat serbe qe shkatėrruar tėrsisht, ndėrsa banorėt e tij qenė dėbuar qė nė 1998 pėr t’u rikthyer vetėm para njė viti.

As pas pėrfundimi tė luftės, serbėt lokal nuk lejonin qė banorėt shqiptarė tė Bitisė tė ktheheshin nė fshatine tyre, madje banorėt serbė tė fshatrave pėrreth kishin pėrvetėsuar pasurinė e fshatit Biti-thonė banorėt e rikthyer.

Mirėpo qe kėmbėngulėsia e banorėve qė t’u dalin zot pronave tė veta stėrgjyshore, kėshtu pas shumė pėrpjekjeve para njė viti banorėt e Bitisė u kthyen nė vatrat e tyre tė shkatėrruara.

Pėr tė pritur Myftiun Tėrnava me bashkėpunėtorėt nė qendėr tė fshatit kishin dalė banorėt e tė gjitha moshave, tė cilėt i bėnė njė pritje madhėshtore.

Nė emėr tė banorėve tė Bitisė, myftiun Tėrnava e pėrshėndeti dhe i dėshiroi mirėseardhje Nexhat Bakiu - administrator i fshatit, i cili nė fjalėn pėrshėndetėse, ndėr tė tjerat tha:

“I nderuar Myfti, mirė se vini nė fshatin qė gjatė gjithė historisė qėndroi krenar pėrballė furtunave me tė cilat u pėrballėm ne si popull !

Mirė se vini nė fshatin qė dha hero e luftetarė tė shquar pėr lirinė e Kosovės!”

Pėr tė vazhduar me njė pasqyrė tė shkurtė pėr fshatin Biti, ku veēoi:

“Fshati ynė nė tė kaluaren kishte njė infrastrukturė modeste, mirėpo gjatė lutės sė fundit e gjithė infrastruktura e fshatit u dogj e shkatėrruar tėrėsisht gjerė nė themel nga forcat serbe.

Bitisė pėr 7 vjet i munguan banorėt e tij shqiptarė, ngase forcat serbe qė mė 1998 dėbuan tė gjithė bonorėt, pėr t’u rikthyer vetėm para njė viti.

Rikthimi i banorėve shqiptarė ėshtė shoqėruar me shumė peripeti, mirėpo qe vullneti dhe dashuria e madhe ndaj vatrave tė tė parėve qė pėrsėri tė rifillojmė nje jetė tė re mbi themelet e vjetra.

I nderuar myfti, me ndihmėn e disa donatorėve ndėrkombėtar qė veprojnė nė rrethin e Ferizjat, para njė viti kemi filluar ndėrtimin e shtėpive. Mirėpo, pėr ne mbetet ende shumė pėr t’u bėrė nė rindėrtimin e infrastukturės sė fshatit, si shkolla, xhamia, ambulanca etj, pa tė cilat nuk ka perspektivė pėr njė tė ardhme sidomos pėr tė rinjtė.

Jemi tė entuziazmuar me vizitėn tuaj, ngase jeni udhėheqėsi i parė i Kosovės qė na vizitoni, prej rikthimit tonė para njė viti, madje nė emėr tė banorėve ju dėshiroj njė mirėseardhje dhe presim kontributin tuaj pėr rikthim e fshatit tonė nė normalitet.

Vizita e jua na jep vullnet dhe guxim tė ecim rrugės sonė ballhapur dhe tė papėrulur, drejtė qėllimeve tona.

Ndėrsa, myftiu Tėrnava nė fjalėn e rastit para banorėve tė Bitisė, ndėr tė tjara, tha:

Jemi kėtu fal angazhimit tė imamit tuaj dhe kėshillit tė BI-sė nė Ferizaj qė qenė iniciatorė qė ne sot tė gjendemi nė mesnin tuaj; qė nga ju tė mėsojmė pėr hallet, vėshtirėsitė me tė cilat pėrballeni.

Institucionet tona, nė tė gjitha nivelet, duhet qė tė jenė mė mesin e popullatės, pavarėsisht se pėr cilėn pjesė tė Kosovės bėhet fjalė, ngase ky ėshtė obligim i yni.  Sot kėtu mė ka mahnitur mikėpritja juaj, megjithė katrahurėn qė keni kalur ju si banorė tė kėtij fshati .

Kjo na motivon qė ne tė ecim bashkėrisht pėrpara drejt qėllimve tona, pavarėsisht vėrshtirėsive mė tė cilat pėrballemi.

Serbėt, arritėn qė tė djegin e rrėnojnė shtėpitė tuaja, por jo edhe shpirtin dhe dėshirat e juaja qė tė jetoni pėrsėri krenar nė vatrat e tuaja shekullore.

Andaj, ju jeni njė shembull se si duhet qė tė ngritet vetėdija pėr ruajtjen e vendit dhe pėr njė atdhedashuri praktike.

Jam i vetėdishme se nevojat tuaja janė tė shumta, por shpresoj qė institucionet tona, aq sa kanė mundėsi, do tė japin kontributin e tyre qė t’ua bėjnė jetėn mė tė lehtė.

Mė pas myftiu vizitoi fshatin ku pa punėn qė ėshtė bėrė nė rindėrtim e shtėpive tė shkatėrruara, ku bashkėbisedoi me fshatarėt. Myftiu Tėrnava vizitoi edhe xhaminė e demoluar tė fshatit, me ku shprehu gatishmerinė e BI-sė qė tė kontriboj ne rikthimin e xhamisė nė gjendje normale.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.