|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

"Ne dėshirojmė qė populli i Kosovės tė akseptojė vlerat dhe normat evropiane", tha Mekshejn pas takimit me Presidentin Rugova

 
 
Prishtinė, 21 prill 2004 /TN / QIK - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot ministrin britanik pėr Evropėn Denis Mekshejn, i cili prej dje ndodhet nė njė vizitė nė Kosovė. Nė kėtė takim u bisedua pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė pas ngjarjeve tė marsit si dhe pėr perspektivėn e zhvillimit ekonomik tė Kosovės.

Pas takimit tė dy bashkėbiseduesit nuk dhanė ndonjė deklaratė, por shkuan pėr tė vizituar kishėn ortodokse serbe.
 
Gjatė vizitės kishės sė shkatėrruar gjatė trazirave tė marsit, Presidenti Rugova tha se kėto akte tė dhunshme janė dėnuar nga institucionet e Kosovės dhe janė marrė masa qė aktet e tilla tė mos pėrsėriten mė. "Tė gjitha objektet fetare e kulturore janė pjesė e traditės sė Kosovės, tė popullit, tė qytetarėve tė saj dhe ne kemi marrė qėndrim t'i rindėrtojmė sė shpejti.
 
Do tė respektojmė traditėn tonė shekullore qė kurrė nuk kemi shkatėrruar tempuj fetarė religjiiozė, po flas pėr popullin shqiptar", tha Presidenti Rugova. Shqiptarėt, tha ai, i kanė tri fe dhe kanė pasur tolerancė mes vete dhe kanė arritur tė mbijetojnė nė histori, duke shtuar se shqiptarėt kanė pasur tolerancė edhe ndaj feve tė tjera dhe ndaj serbėve nė Kosovė.
 
Zoti Rugova premtoi se do tė bėhet ēmos qė kultet fetare tė kthehen nė gjendjen e mėparshme, qė tė jenė traditė e Kosovės dhe e Evropės, duke cituar burrė shtetasin e madh britanik Ēerēill, i cili ka thėnė se nė kėtė pjesė tė botės ka shumė histori si pasojė e zgjidhjeve tė kėqija historike.

Presidenti Rugova theksoi se me ministrin Mekshejn kishte biseduar pėr progresin qė duhet tė vazhdojė nė Kosovė. Ai u shpreh se "edhe pavarėsinė tonė nesėr sa mė shpejt ta bartim nė Evropė, siē kanė bėrė edhe vendet e tjera mė tė mėdha, si Britania e Madhe, dhe kjo do t'i kėnaqte njerėzit dhe do tė bėnte qė tė ecnim shumė mė shpejt".
 
Ministri Mekshejn pasi konstatoi se kisha ėshtė shkatėrruar tmerrėsisht, ai shprehu bindjen se sė shpejti ajo do tė rindėrtohet. Ai tha se se nesėr do tė shkojė nė Beograd dhe do tė vizitojė xhamitė tė cilat janė demoluar atje, sepse siē u shpreh, diferencat qė janė shkaktuar nga urrejtja nuk duhet tė shprehen nė kėtė lloj tė dhunės.

"Pikėrisht nė 5-vjetorin e intervenimit ushtarak tė NATO-s ne dėshirojmė qė Kosova tė jetė Kosovė, Serbia tė jetė Serbi. Ne dėshirojmė qė populli i Kosovės dhe serbėt tė akseptojnė vlerat dhe normat evropiane tė cilat do tė bėjnė tė mundur, do tė lejojnė qė tė jetojnė sė bashku dhe ky ėshtė mesazhi ynė i qartė", nėnvizoi Mekshejn.

Ai theksoi se kjo vizitė ėshtė njė hap i madh dhe njė mesazh i qartė para botės se liderėt e Kosovės janė tė gatshėm tė garantojnė respektimin e traditės serbe nė Kosovė, traditės sė kishės ortodokse-kristiane, se ajo do tė respektohet, do tė mbrohet dhe kurrė mė nė kėtė pjesė tė Evropės nuk do tė sulmohet asnjė kishė, asnjė xhami, asnjė sinagogė.
I pyetur si i komenton kėto sulme, me motive etnike apo religjioze, Mekshejn tha:
 
"Unė i aksceptoj kėto si probleme tė shkaktuara si pasojė e diferencave. Unė nuk kėrkoj qė njerėzit tė dashurohen nė mes veti unė nuk jam i shenjtė. Unė jam politikan.
 
Unė thjesht dėshiroj qė tė shoh njė vend me sistem, institucione e qeveri sipas normave dhe standardeve evropiane, e cila do tė bėnte qė njerėzit tė jetojnė tė qetė, pa dhunė, pa kthime mbrapa. Kosova e ka tė ardhmen e saj, Shqipėria tė sajėn, Maqedonia tė sajėn dhe i gjithė rajoni e ka njė tė ardhme dhe kjo ėshtė rruga drejt Evropės dhe kjo ėshtė rruga nė tė cilėn unė dėshiroj tė shoh Kosovėn", tha ministri Mekshejn.

Ministri britanik sot ka pasur takime tė veēanta edhe me kryeparlamentarin Nexhat Daci, kryeministrin Bajram Rexhepi, liderėt politikė tė AAK-sė dhe PDK-sė, Haradinaj dhe Thaēi, si dhe me pėrfaqėsuesit serbė tė Kosovės.

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.