|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Deklaratė e pėrbashkėt e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn

 
 

 
Prishtinė, 21 prill 2004 - Me rastin e takimit tė parė nė Prishtinė, Grupi i Kontaktit shpall qėllimin e saj pėr tė intensifikuar angazhimin e saj nė Kosovė. Grupi i Kontaktit do tė takohet periodikisht nė Prishtinė dhe aktivisht do tė pėrkrahė punėn e UNMIK-ut, KFOR-it, Institucioneve tė Pėrkohshme tė Vetėqeverisjes (IPVQ), dhe ka pėr qėllim qė tė inkurajojė njė bashkėpunim mė tė madh mes tyre. Gjatė kėsaj vizite tė parė Prishtinės, Grupi i Kontaktit ka pasur diskutime me UNMIK-un, IPVQ-nė, dhe me udhėheqėsit e komuniteteve tė shqiptarėve dhe serbėve tė Kosovės.

Ne jemi duke u takuar nė hijen e sulmeve tė dhunshme mbi njerėzit dhe pronėn e cila i kushtoi Kosovės 19 jetė dhe shkatėrroi apo dėmtoi qindra shtėpi, kisha, manastire, spitale dhe shkolla. Ne e dėnojmė fuqimisht dhunėn qė u krye kundėr njerėzve tė Kosovės, KFOR-it dhe UNMIK-ut.
Dhuna e muajit tė kaluar ishte njė pengesė e madhe pėr vizionin qė ne e kemi pėr ardhmėrinė e Kosovės.
 
Ky vizion vazhdon tė jetė njė Kosovė shumetnike nė tė cilėn tė gjithė qytetarėt e saj jetojnė nė paqė dhe siguri. Grupi i Kontaktit e rikonfirmon pėrkushtimin e saj pėr politikėn e "Standardeve para statusit" dhe pėr procesin e vlerėsimit tė standardeve, qė do tė thotė edhe caktimin e njė date tė vlerėsimit tė plotė nga mesi i vitit 2005, ashtu siē ėshtė pėrcaktuar nė deklaratėn presidenciale tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara me 12 dhjetor 2003.
 
Dhuna e fundit ka kthyer prapa Kosovėn dhe procesin e standardeve. Disa standarde tė rėndėsishme janė shkelur. Tani mbetet nė institucionet dhe udhėheqėsit e Kosovės qė tė punojnė nė njė partneritet tė vėrtetė me UNMIK-un pėr tė krijuar kushtet pėr njė Kosovė shumetnike dhe demokratike.
 
Prandaj, ne e mirėpresim shpalljen e Planit pėr Implementimin e Standardeve tė Kosovės, dhe vėjmė nė pah orientimin e dokumentit se disa pjesė tė tij do tė kenė nevojė pėr modifikim dhe pėrforcim nė fushat kyēe, duke pasur parasysh dhunėn e marsit.
 
Grupi i Kontaktit i jep pėrparėsi tė veēantė elementeve qė kanė tė bėjnė me shumetnicitetin, nė tė gjitha standardet, e sidomos nė sundimin e ligjit, lirinė e lėvizjes, kthimet dhe riintegrimin, si dhe nė zhvillimin e iniciativave pėr njė qeverisje efektive nė nivelin qendror dhe lokal.

Grupi i Kontaktit pėrshėndet "Letrėn e udhėheqėsve institucionalė dhe politikė drejtuar popullit tė Kosovės me 2 prill". Ne e lavdėrojmė lidershipin qė kryeministri Bajram Rexhepi e ka treguar nė reagimin e tij ndaj dhunės si dhe pėr faktin se ia ka zgjatur dorėn komuniteteve tė prekura. Nė afatin e shkurtėr ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė riparohen dėmet qė janė shkaktuar nė trazira ashtu qė gjendja tė kthehet ashtu si ka qenė para dhunės.
 
Njė kompenzim gjegjės duhet paguar. Duhet tė formohet njė plan gjithėpėrfshirės i kthimeve. Grupi i Kontaktit mirėpret vendimin e Qeverisė pėr ndarjen e disa milionė Eurove nga buxheti i konsoliduar i Kosovės qė do tė pėrdoren pėr rindėrtime. Duhet tė bėhen aranzhimet e nevojshme me Kishėn Ortodokse Serbe pėr tė filluar riparimin e kishave dhe manastireve qė janė shkatėrruar apo dėmtuar.

Grupi i Kontaktit kėrkon nga institucionet politike tė Kosovės qė tė punojnė me UNMIK-un dhe KFOR-in qė tė ketė siguri pėr tė gjitha komunitetet. Ēmojmė faktin se janė arrestuar rreth 200 persona, duke pėrfshirė kėtu edhe disa qė janė akuzuar pėr organizimin e dhunės.
 
Populli dhe institucionet e Kosovės duhet tė bashkėpunojnė nė mėnyrė qė tė kapen dhe gjykohen kryesit e shumė vrasjeve tė pazgjidhura nė Kosovė. Shėrbimi Policor i Kosovės ka nevojė pėr mė tepėr trajnim, sidomos pėr kontrollimin e trazirave, dhe ka nevojė pėr mė shumė pėrgjegjėsi.
 
Pala shqiptare e Kosovės mori mbi vete qė tė bėjė njė raport pėr UNMIK-un dhe Grupin e Kontaktit lidhur me aksionet qė kanė ndėrmarrė.

Grupi i Kontaktit i dėgjoi deri nė hollėsi atė qė thanė udhėheqėsit e serbėve tė Kosovės. Grupi i Kontaktit kėrkoi nga serbėt e Kosovės qė t'i ribashkohen plotėsisht procesit politik dhe tė hyjnė prap nė institucionet politike qendrore dhe komunale prej tė cilave u tėrheqėn mė parė.
 
Ardhmėria e tyre ėshtė nė Kosovė. Ēfarėdo qė tė jetė statusi pėrfundimtar i Kosovės, ėshtė nė interesin e tė gjithėve qė tė marrin pjesė nė institucionet qė janė themeluar zyrtarisht nė Kosovė nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare. Kjo nė masė tė madhe do tė lehtėsojė pėrparimin nė tė gjitha standardet dhe do tė pėrmirėsojė jetesėn e pjesėtarėve tė tė gjitha komuniteteve.
 
Grupi i Kontaktit poashtu kėrkoi edhe nga kėta udhėheqės tė serbėve tė Kosovės qė tė bėjnė njė raport pėr UNMIK-un dhe Grupin e Kontaktit.

Ekonomia e Kosovės mbetet njė fushė e shqetėsimit tė madh. Kosova urgjentisht ka nevojė pėr krijimin e vendeve tė punės. Reforma e ekonomisė sė tregut po shkon shumė ngadalė. Grupi i Kontaktit kėrkon nga UNMIK-u dhe IPVQ-ja qė tė pėrmirėsojnė bashkėpunimin ashtu qė tė lėvizė privatizimi.

Grupi i Kontaktit sheh se Kosova ka ndėrmarrė hapa fundamentalė pėr tė themeluar institucione demokratike funksionale - ka njė Presidencė, Qeveri dhe Kuvend funksional, tė gjitha kėto tė zgjedhura pėrmes disa zgjedhjeve qė janė vlerėsuar tė lira dhe tė drejta.
 
Njė segment qė i pėrket kėtij standardi e ku dhuna e fundit vuri nė pah sjelljen joadekuate ishin mediumet, ku raportimi sensacionalist i disa gazetave dhe televizioneve mund t'i ketė kontribuar dhunės. Grupi i Kontaktit apelon nė UNMIK-un qė tė jetė mė i ashpėr ndaj gazetarisė sė papėrgjegjshme, qoftė e shkruar apo elektronike.

Grupi i Kontaktit shpreson se institucionet dhe populli i Kosovės, me pjesėmarrjen e tė gjitha komuniteteve qė jetojnė atje, do t'i pėrgjigjen kėsaj sfide, riparojnė dėmet e shkaktuara nga dhuna e muajit tė kaluar dhe tė rifillojnė projektin e krijimit tė "Njė Kosove ku tė gjithė - pa marrė parasysh prejardhjen etnike, racore apo pėrkatėsinė fetare - janė tė lirė pėr tė jetuar, punuar dhe udhėtuar pa frikė, armiqėsi apo rrezik, dhe ku ka tolerancė, drejtėsi dhe paqė pėr tė gjithė, - thuhet nė fund tė deklaratės sė Grupit tė Kontaktit tė lėshuar nga Zyra amerikane nė Prishtinė.
 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.