|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 21 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • "Ne dėshirojmė qė populli i Kosovės tė akseptojė vlerat dhe normat evropiane", tha Mekshejn pas takimit me Presidentin Rugova

 • Mė 23 e 24 prill mbahet njė konferencė ndėrkombėtare pėr arsimin e lartė tė Kosovės

 • Deklaratė e pėrbashkėt e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn

 • Nė Prishtinė u krijua Grupi pėrkrahės pėr Kosovėn

 • Grupi i Kontaktit ėshtė takuar edhe me pėrfaqėsuesit e minoriteteve nė Kosovė

 • Shefi i UNMIK-ut pėrsėriti kėrkesėn pėr largimin e Maria Fuēit nga AKM-ja

 • Gjilan: Prioritet i angazhimit tė grave ėshtė ēėshtja kombėtare

 • Tre policėt e plagosur amerikanė u transferuan jashtė bazės ushtarake amerikane nė Bondstill

 • Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu nesėr arrin pėr njė vizitė dyditore nė Kosovė

 • Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Shefer viziton tė enjtėn Kosovėn

 • Denis Mekshejn thotė se dėshiron tė shohė njė Kosovė me njė ekonomi tė zhvilluar

 • Sot hapet panairi i librit shqip "Shkupi 2004"

 • Policia italiane ka arrestuar pronarin e televizionit "Shijak" me akuzė pėr trafikim tė drogės

 • Denis Mekshejn tha se Britania mbėshtet zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit

 • Ka edhe shqiptarė nė mesin e 13 tė arrestuarve nė Itali

 • Nė Sarajevė sot po takohen shefat e shteteve apo tė qeverive tė tė nėntė vendeve tė Evropės Juglindore

 • Nė Rijad janė dėgjuar shpėrthime tė fuqishme

 • Nė njė seri sulmesh vetėvrasėse nė Basra janė vrarė 68 njerėz

 • Gjatė luftimeve nė Falluxha kanė humbur jetėn 6 civilė

 • Dy avionė gjermanė pėrplasen nė ajėr - dy tė vdekur

 • Gjykata turke ka vėrtetuar dėnimin me burg tė veprimtares kurde, Lejla Zana

 • Tornadot nė SHBA kanė shkaktuar vdekjen e tė pakten 4 personave

 • Pėrkundėr pėrpjekjeve pėr armėpushim nė Falluxha vazhdojnė luftimet

 • Franca dėbon njė klerik musliman nga Lioni

 • Nė njė seri shpėrthimesh nė Basra - 58 tė vrarė

 • Ngritet njė gjykatė e posaēme pėr Sadam Huseinin dhe anėtarėt e regjimit tė tij

 • Bush: Misioni i trupave amerikane nė Irak nuk do tė ndryshojė

 • Nuk ka probleme midis Uashingtonit dhe Amanit

 • Trupat izraelite vrasin pesė palestinezė nė Rripn e Gazės

 • Nė Itali sekuestrohen 7 mijė e 500 kallashnikovė me destinacion SHBA

 • Libri "Plani i sulmit" ngjall diskutime nė Washington

 
  
"Ne dėshirojmė qė populli i Kosovės tė akseptojė vlerat dhe normat evropiane", tha Mekshejn pas takimit me Presidentin Rugova
 
   
Prishtinė, 21 prill 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot ministrin britanik pėr Evropėn Denis Mekshejn, i cili prej dje ndodhet nė njė vizitė nė Kosovė. Nė kėtė takim u bisedua pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė pas ngjarjeve tė marsit si dhe pėr perspektivėn e zhvillimit ekonomik tė Kosovės.

Pas takimit tė dy bashkėbiseduesit nuk dhanė ndonjė deklaratė, por shkuan pėr tė vizituar kishėn ortodokse serbe.
 
Gjatė vizitės kishės sė shkatėrruar gjatė trazirave tė marsit, Presidenti Rugova tha se kėto akte tė dhunshme janė dėnuar nga institucionet e Kosovės dhe janė marrė masa qė aktet e tilla tė mos pėrsėriten mė. "Tė gjitha objektet fetare e kulturore janė pjesė e traditės sė Kosovės, tė popullit, tė qytetarėve tė saj dhe ne kemi marrė qėndrim t'i rindėrtojmė sė shpejti.
 
Do tė respektojmė traditėn tonė shekullore qė kurrė nuk kemi shkatėrruar tempuj fetarė religjiiozė, po flas pėr popullin shqiptar", tha Presidenti Rugova. Shqiptarėt, tha ai, i kanė tri fec dhe kanė pasur tolerancė mes vete dhe kanė arritur tė mbijetojnė nė histori, duke shtuar se shqiptarėt kanė pasur tolerancė edhe ndaj feve tė tjera dhe ndaj serbėve nė Kosovė.
 
Zoti Rugova premtoi se do tė bėhet ēmos qė kultet fetare tė kthehen nė gjendjen e mėparshme, qė tė jenė traditė e Kosovės dhe e Evropės, duke cituar burrė shtetasin e madh britanik Ēerēill, i cili ka thėnė se nė kėtė pjesė tė botės ka shumė histori si pasojė e zgjidhjeve tė kėqija historike.

Presidenti Rugova theksoi se me ministrin Mekshejn kishte biseduar pėr progresin qė duhet tė vazhdojė nė Kosovė. Ai u shpreh se "edhe pavarėsinė tonė nesėr sa mė shpejt ta bartim nė Evropė, siē kanė bėrė edhe vendet e tjera mė tė mėdha, si Britania e Madhe, dhe kjo do t'i kėnaqte njerėzit dhe do tė bėnte qė tė ecnim shumė mė shpejt".

Ministri Mekshejn pasi konstatoi se kisha ėshtė shkatėrruar tmerrėsisht, ai shprehu bindjen se sė shpejti ajo do tė rindėrtohet. Ai tha se se nesėr do tė shkojė nė Beograd dhe do tė vizitojė xhamitė tė cilat janė demoluar atje, sepse siē u shpreh, diferencat qė janė shkaktuar nga urrejtja nuk duhet tė shprehen nė kėtė lloj tė dhunės.

"Pikėrisht nė 5-vjetorin e intervenimit ushtarak tė NATO-s ne dėshirojmė qė Kosova tė jetė Kosovė, Serbia tė jetė Serbi. Ne dėshirojmė qė populli i Kosovės dhe serbėt tė akseptojnė vlerat dhe normat evropiane tė cilat do tė bėjnė tė mundur, do tė lejojnė qė tė jetojnė sė bashku dhe ky ėshtė mesazhi ynė i qartė", nėnvizoi Mekshejn.

Ai theksoi se kjo vizitė ėshtė njė hap i madh dhe njė mesazh i qartė para botės se liderėt e Kosovės janė tė gatshėm tė garantojnė respektimin e traditės serbe nė Kosovė, traditės sė kishės ortodokse-kristiane, se ajo do tė respektohet, do tė mbrohet dhe kurrė mė nė kėtė pjesė tė Evropės nuk do tė sulmohet asnjė kishė, asnjė xhami, asnjė sinagogė.

I pyetur si i komenton kėto sulme, me motive etnike apo religjioze, Mekshejn tha:

"Unė i aksceptoj kėto si probleme tė shkaktuara si pasojė e diferencave. Unė nuk kėrkoj qė njerėzit tė dashurohen nė mes veti unė nuk jam i shenjtė. Unė jam politikan.
 
Unė thjesht dėshiroj qė tė shoh njė vend me sistem, institucione e qeveri sipas normave dhe standardeve evropiane, e cila do tė bėnte qė njerėzit tė jetojnė tė qetė, pa dhunė, pa kthime mbrapa. Kosova e ka tė ardhmen e saj, Shqipėria tė sajėn, Maqedonia tė sajėn dhe i gjithė rajoni e ka njė tė ardhme dhe kjo ėshtė rruga drejt Evropės dhe kjo ėshtė rruga nė tė cilėn unė dėshiroj tė shoh Kosovėn", tha ministri Mekshejn.

Ministri britanik sot ka pasur takime tė veēanta edhe me kryeparlamentarin Nexhat Daci, kryeministrin Bajram Rexhepi, liderėt politikė tė AAK-sė dhe PDK-sė, Haradinaj dhe Thaēi, si dhe me pėrfaqėsuesit serbė tė Kosovės.
 
 
Mė 23 e 24 prill mbahet njė konferencė ndėrkombėtare pėr arsimin e lartė tė Kosovės
 
Prishtinė, 21 prill 2004 - Mė 23 e 24 prill, nė mjediset e hotelit "Grand" nė Prishtinė do tė mbahet Konferenca Ndėrkombėtare pėr Arsimin e Lartė, tė cilėn e organizon Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisė e Kosovės.

Nė Konferencė janė ftuar tė marrin pjesė rreth 250 ekspertė vendorė e ndėrkombėtarė dhe zyrtarė tė MASHT.

Pjesė tematike nga kjo konferencė janė tema qė trajtohen nė strategjinė pėr arsimin e lartė dhe pritet qė rezultatet e Konferencės do tė inkorporohen nė draftin e strategjisė sė arsimit tė lartė nė Kosovė.

Konferenca organizohet si njė forum pėr diskutime dhe kėmbime opinionesh ndėrmjet ekspertėve vendorė e ndėrkombėtarė pėrkitazi me realitetet e reja, sfidat dhe drejtimin e zhvillimeve tė mėtutjeshme nė fushėn e arsimit tė lartė dhe hulumtimeve shkencore ne Kosovė.
 
 
Deklaratė e pėrbashkėt e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn
 
Prishtinė, 21 prill 2004 - Me rastin e takimit tė parė nė Prishtinė, Grupi i Kontaktit shpall qėllimin e saj pėr tė intensifikuar angazhimin e saj nė Kosovė. Grupi i Kontaktit do tė takohet periodikisht nė Prishtinė dhe aktivisht do tė pėrkrahė punėn e UNMIK-ut, KFOR-it, Institucioneve tė Pėrkohshme tė Vetėqeverisjes (IPVQ), dhe ka pėr qėllim qė tė inkurajojė njė bashkėpunim mė tė madh mes tyre. Gjatė kėsaj vizite tė parė Prishtinės, Grupi i Kontaktit ka pasur diskutime me UNMIK-un, IPVQ-nė, dhe me udhėheqėsit e komuniteteve tė shqiptarėve dhe serbėve tė Kosovės.

Ne jemi duke u takuar nė hijen e sulmeve tė dhunshme mbi njerėzit dhe pronėn e cila i kushtoi Kosovės 19 jetė dhe shkatėrroi apo dėmtoi qindra shtėpi, kisha, manastire, spitale dhe shkolla. Ne e dėnojmė fuqimisht dhunėn qė u krye kundėr njerėzve tė Kosovės, KFOR-it dhe UNMIK-ut.
Dhuna e muajit tė kaluar ishte njė pengesė e madhe pėr vizionin qė ne e kemi pėr ardhmėrinė e Kosovės.
 
Ky vizion vazhdon tė jetė njė Kosovė shumetnike nė tė cilėn tė gjithė qytetarėt e saj jetojnė nė paqė dhe siguri. Grupi i Kontaktit e rikonfirmon pėrkushtimin e saj pėr politikėn e "Standardeve para statusit" dhe pėr procesin e vlerėsimit tė standardeve, qė do tė thotė edhe caktimin e njė date tė vlerėsimit tė plotė nga mesi i vitit 2005, ashtu siē ėshtė pėrcaktuar nė deklaratėn presidenciale tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara me 12 dhjetor 2003.
 
Dhuna e fundit ka kthyer prapa Kosovėn dhe procesin e standardeve. Disa standarde tė rėndėsishme janė shkelur. Tani mbetet nė institucionet dhe udhėheqėsit e Kosovės qė tė punojnė nė njė partneritet tė vėrtetė me UNMIK-un pėr tė krijuar kushtet pėr njė Kosovė shumetnike dhe demokratike.
 
Prandaj, ne e mirėpresim shpalljen e Planit pėr Implementimin e Standardeve tė Kosovės, dhe vėjmė nė pah orientimin e dokumentit se disa pjesė tė tij do tė kenė nevojė pėr modifikim dhe pėrforcim nė fushat kyēe, duke pasur parasysh dhunėn e marsit.
 
Grupi i Kontaktit i jep pėrparėsi tė veēantė elementeve qė kanė tė bėjnė me shumetnicitetin, nė tė gjitha standardet, e sidomos nė sundimin e ligjit, lirinė e lėvizjes, kthimet dhe riintegrimin, si dhe nė zhvillimin e iniciativave pėr njė qeverisje efektive nė nivelin qendror dhe lokal.

Grupi i Kontaktit pėrshėndet "Letrėn e udhėheqėsve institucionalė dhe politikė drejtuar popullit tė Kosovės me 2 prill". Ne e lavdėrojmė lidershipin qė kryeministri Bajram Rexhepi e ka treguar nė reagimin e tij ndaj dhunės si dhe pėr faktin se ia ka zgjatur dorėn komuniteteve tė prekura. Nė afatin e shkurtėr ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė riparohen dėmet qė janė shkaktuar nė trazira ashtu qė gjendja tė kthehet ashtu si ka qenė para dhunės.
 
Njė kompenzim gjegjės duhet paguar. Duhet tė formohet njė plan gjithėpėrfshirės i kthimeve. Grupi i Kontaktit mirėpret vendimin e Qeverisė pėr ndarjen e disa milionė Eurove nga buxheti i konsoliduar i Kosovės qė do tė pėrdoren pėr rindėrtime. Duhet tė bėhen aranzhimet e nevojshme me Kishėn Ortodokse Serbe pėr tė filluar riparimin e kishave dhe manastireve qė janė shkatėrruar apo dėmtuar.

Grupi i Kontaktit kėrkon nga institucionet politike tė Kosovės qė tė punojnė me UNMIK-un dhe KFOR-in qė tė ketė siguri pėr tė gjitha komunitetet. Ēmojmė faktin se janė arrestuar rreth 200 persona, duke pėrfshirė kėtu edhe disa qė janė akuzuar pėr organizimin e dhunės.
 
Populli dhe institucionet e Kosovės duhet tė bashkėpunojnė nė mėnyrė qė tė kapen dhe gjykohen kryesit e shumė vrasjeve tė pazgjidhura nė Kosovė. Shėrbimi Policor i Kosovės ka nevojė pėr mė tepėr trajnim, sidomos pėr kontrollimin e trazirave, dhe ka nevojė pėr mė shumė pėrgjegjėsi.
 
Pala shqiptare e Kosovės mori mbi vete qė tė bėjė njė raport pėr UNMIK-un dhe Grupin e Kontaktit lidhur me aksionet qė kanė ndėrmarrė.

Grupi i Kontaktit i dėgjoi deri nė hollėsi atė qė thanė udhėheqėsit e serbėve tė Kosovės. Grupi i Kontaktit kėrkoi nga serbėt e Kosovės qė t'i ribashkohen plotėsisht procesit politik dhe tė hyjnė prap nė institucionet politike qendrore dhe komunale prej tė cilave u tėrheqėn mė parė.
 
Ardhmėria e tyre ėshtė nė Kosovė. Ēfarėdo qė tė jetė statusi pėrfundimtar i Kosovės, ėshtė nė interesin e tė gjithėve qė tė marrin pjesė nė institucionet qė janė themeluar zyrtarisht nė Kosovė nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare. Kjo nė masė tė madhe do tė lehtėsojė pėrparimin nė tė gjitha standardet dhe do tė pėrmirėsojė jetesėn e pjesėtarėve tė tė gjitha komuniteteve.
 
Grupi i Kontaktit poashtu kėrkoi edhe nga kėta udhėheqės tė serbėve tė Kosovės qė tė bėjnė njė raport pėr UNMIK-un dhe Grupin e Kontaktit.

Ekonomia e Kosovės mbetet njė fushė e shqetėsimit tė madh. Kosova urgjentisht ka nevojė pėr krijimin e vendeve tė punės. Reforma e ekonomisė sė tregut po shkon shumė ngadalė. Grupi i Kontaktit kėrkon nga UNMIK-u dhe IPVQ-ja qė tė pėrmirėsojnė bashkėpunimin ashtu qė tė lėvizė privatizimi.

Grupi i Kontaktit sheh se Kosova ka ndėrmarrė hapa fundamentalė pėr tė themeluar institucione demokratike funksionale - ka njė Presidencė, Qeveri dhe Kuvend funksional, tė gjitha kėto tė zgjedhura pėrmes disa zgjedhjeve qė janė vlerėsuar tė lira dhe tė drejta.
 
Njė segment qė i pėrket kėtij standardi e ku dhuna e fundit vuri nė pah sjelljen joadekuate ishin mediumet, ku raportimi sensacionalist i disa gazetave dhe televizioneve mund t'i ketė kontribuar dhunės. Grupi i Kontaktit apelon nė UNMIK-un qė tė jetė mė i ashpėr ndaj gazetarisė sė papėrgjegjshme, qoftė e shkruar apo elektronike.

Grupi i Kontaktit shpreson se institucionet dhe populli i Kosovės, me pjesėmarrjen e tė gjitha komuniteteve qė jetojnė atje, do t'i pėrgjigjen kėsaj sfide, riparojnė dėmet e shkaktuara nga dhuna e muajit tė kaluar dhe tė rifillojnė projektin e krijimit tė "Njė Kosove ku tė gjithė - pa marrė parasysh prejardhjen etnike, racore apo pėrkatėsinė fetare - janė tė lirė pėr tė jetuar, punuar dhe udhėtuar pa frikė, armiqėsi apo rrezik, dhe ku ka tolerancė, drejtėsi dhe paqė pėr tė gjithė, - thuhet nė fund tė deklaratės sė Grupit tė Kontaktit tė lėshuar nga Zyra amerikane nė Prishtinė.
 
 
Nė Prishtinė u krijua Grupi pėrkrahės pėr Kosovėn

Prishtinė, 21 prill 2004 - Pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit, Bashkimit Evropian, krerėt e UNMIK-ut dhe tė institucioneve tė Kosovės, si dhe pėrfaqėsuesit e NATO-s zhvilluan njė takim nė mjediset e Misionit amerikan nė Prishtinė, ku edhe themeluan Grupin pėrkrahės pėr Kosovėn.
 
Grupi pėrkrahės, i cili ka pėr qėllim tė ndihmojė Kosovėn nė sferėn politike dhe ekonomike, tė takohet ēdo gjashtė javė qė tė gjejė forma pėr pėrshpejtimin e pėrmbushjes sė standardeve dhe hapjen e diskutimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės nė mesin e vitit 2005.

Pas kėtij takimi, kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi tha se krijimi i Grupit pėrkrahės pėr Kosovėn nė njė mėnyrė ėshtė forcimi i rolit amerikan, por edhe forcimi i Grupit tė Kontaktit, i cili ėshtė i domosdoshėm pėr proceset nė Kosovė.

"Ky grup ėshtė shumė mė operative dhe mund t'i identifikojmė edhe prioritetet mbi prioritetet, tė cilat janė pėr Kosovėn dhe sa mė shpejt tė shkojmė drejt synimit, drejt implementimit tė standardeve dhe qė mesi i vitit 2005 mos tė jetė vetėm dėshirė, por relitet dhe tė fillojė definimi i statusit pėrfundimtar tė Kosovės", ka thėnė kryeministri Rexhepi.
 
Sipas tij, tė gjithė pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit janė pajtuar se duhet bėrė njė transfer mė i shpejtė i pėrgjegjėsive nė shumė fusha nga UNMIK-u tek institucionet e Kosovės. Pėrveē ministrisė sė mbrojtjes, qeveria e ardhshme mund t'i ketė tė gjitha ministritė e tjera qė i mungojnė aktualisht.

Ndėrkaq pėrfaqėsuesi i BE-sė Stefan Lehne shprehu mbėshtetjen qė i ėshtė dhėnė UNMIK-ut dhe institiucioneve vendėse nė pėrmbushjen e standardeve.

"Qėllimi kryesor ėshtė ta mbėshtesim UNMIK-un nė punėn e tij, veēanėrisht nė standardet pėr Kosovėn. Grupi i Kontaktit do tė vijė rregullisht kėtu dhe do tė marrim raporte lidhur me pėrparimet e bėra nė pėrmbushjen e standardeve. Ata do tė kenė bisedime me udhėheqėsit shqiptarė dhe serbė tė Kosovės pėr tė identifikuar prioritetet", ka thėnė z. Lehne.

Takimi i djeshėm pėr herė tė parė nė Prishtinė i Grupit tė Kontaktit, ndėrkaq ishte iniciativė e qeverisė amerikane pėr krijimin e Grupit pėrkrahės pėr Kosovėn.
 
 
Grupi i Kontaktit ėshtė takuar edhe me pėrfaqėsuesit e minoriteteve nė Kosovė
 
Prishtinė, 21 prill 2004 - Grupi i Kontaktit ėshtė takuar dje edhe me pėrfaqėsuesit e minoriteteve nė Kosovė. Anėtarėt e Grupit tė Kontaktit kanė kėrkuar nga minoritetet qė edhe ata tė luajnė rol tė rėndėsishėm pėr krijimin e njė Kosove shumetnike.
 
Shefi i Zyrės gjermane nė Prishtinė Peter Randorf ka thėnė se Grupi i Kontaktit po i shikon ngjarjet nė Kosovė me shumė kujdes. Ai shtoi se kolegėt e tij nga Grupi i Kontaktit do tė kthehen nė Kosovė pas dy muajsh pėr tė parė progresin.
 
 
Shefi i UNMIK-ut pėrsėriti kėrkesėn pėr largimin e Maria Fuēit nga AKM-ja
 
Prishtinė, 21 prill 2004 - Pėrkundėr vendimit tė shefit tė UNMIK-ut pėr largimin e Maria Fuēit nga posti i menaxheres sė AKM-sė, ajo nuk ka pranuar tė largohet dhe ka pohuar se ende ėshtė nė krye tė AKM-sė.
 
Mirėpo, dje shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri, Marie Fuēit ia ka pėrsėritur kėrkesėn qė tė largohet nga kjo detyrė, ndėrkaq shefit tė Shtyllės sė Katėrt, Nikolas Lamsdorf i ka sugjeruar ta fillojė procedurėn pėr zėvendėsimin e saj.
 
 
Gjilan: Prioritet i angazhimit tė grave ėshtė ēėshtja kombėtare
 
Gjilan, 21 prill 2004 - Forumi i Gruas sė LDK-sė nė Gjilan mbajti kuvendin e katėrt, nė tė cilin zgjodhi kryesinė e re 15 anėtarėshe, ndėrsa detyrėn e kryetares ia besoi pėr herė tė dytė zonjės Drita Maliqi. Nė punimet e Kuvendit morėn pjesė edhe Melihate Tėrmkolli, kryetare e kėtij asociacioni tė grave tė LDK-sė, me bashkėpunėtoret.

Duke shprehur kėnaqėsinė e saj qė gjendet nė mesin e grave tė Gjilanit, zonja Melihate Tėrmkolli tha se ato nuk janė kursyer asnjėherė qė ta japin kontributin e tyre nė projektin madhor pėr realizimin e pavarėsisė sė Kosovės dhe falė kėtij angazhimi tė pėrbashkėt rruga jonė drejt kėtij synimi po ecėn pėrpara. Pėr Forumin e Gruas dhe LDK-nė, esenciale ėshtė ēėshtja kombėtare, tha zonja Tėrmkolli.

Gratė janė tė kėnaqura qė pėrfaqėsimi i tyre nė strukturat politike tė Kosovės ėshtė ngritur nė 30 pėr qind dhe tani ato kanė hapėsira mė tė mėdha pėr tė dėshmuar veteveten nė proceset e pėrgjithshme nėpėr tė cilat po kalon Kosova, thanė Xhylshene Berisha dhe Sanije Zeqiraj.

Xhemajl Hyseni, kryetar i Degės sė LDK nė Gjilan theksoi se kuvendi zgjedhor ėshtė edhe njė zotim i gruas se ajo do tė jetė e angazhuar deri nė fund nė ēėshtjen madhore tė Kosovės.

Kryetarja e Forumit tė Gruas, Drita Maliqi, duke u falėnderuar pėr besimin e dhėnė, tha se dėshira e grave tė Gjilanit dhe Kosovės ėshtė qė ky asosciacion ta shėnojė nė pavarėsi pesėmbėdhjetė vjetorin e punės dhe angazhimit.
 
 
Tre policėt e plagosur amerikanė u transferuan jashtė bazės ushtarake amerikane nė Bondstill
 
Prishtinė, 21 prill 2004 - Tre policė amerikan qė u plagosėn nė incidentin nė qendrėn pėr paraburgim nė Mitrovicė u transferuan jashtė bazės ushtarake amerikane nė Bondstill, ka njoftuar zėdhėnėsi i paqeruajtėsve amerikanė nė Kosovė Kris Koll.
 
Thuhet se kjo gjė ėshtė bėrė meqė ushtarėt e plagosur u duhet trajtim mė i avancuar mjekėsor. Nuk ėshtė bėrė e ditur pėr vendin se ku janė dėrguar ushtarėt e plagosur.
 
 
Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu nesėr arrin pėr njė vizitė dyditore nė Kosovė
 
Prishtinė, 21 prill 2004 - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu nesėr mė 22 prill arrin pėr njė vizitė nė Kosovė. Ai gjatė qėndrimit dyditor do tė takohet me pėrfaqėsuesit e institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare. Moisiu nė Kosovė vjen me ftesė tė shefit tė UNMIK-ut, Hari Holkeri, qė ia bėri gjatė vizitės nė Shqipėri.
 
 
Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Shefer viziton tė enjtėn Kosovėn
 
Bruksel, 21 prill 2004 - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Jap de Hop Skefer viziton nesėr Kosovėn. Ai do tė marrė pjesė pjesė nė kuadėr tė njė delegacioni tė NATO-s, ku do tė jenė tė gjithė ambasadorėt e vendeve tė Aleancės. Ky lajm ėshtė konfirmuar nga selia e NATO-s nė Bruksel. Kjo ėshtė vizita e tij e dytė nė Kosovė brenda njė muaji.
 
 
Denis Mekshejn thotė se dėshiron tė shohė njė Kosovė me njė ekonomi tė zhvilluar
 
Prishtinė, 21 prill 2004 - Ministri i Britanisė sė Madhe pėr Evropė Denis Mekshejn ka arritur mbrėmė nė njė vizitė dyditore nė Kosovė. Mekshejn tha pas njė takimi me kryeadministratorin e Kosovės Hari Holkeri se e ardhmja e Kosovės ėshtė nė Bashkimin Evropian.

"Dėshirojmė tė shohim mė shumė lėvizje, tė shohim njė Kosovė me shumė vende tė punės, mė shumė investime, me ekonomi tė zhvilluar dhe mė shumė pėrgjegjėsi tė lidershipit tė Kosovės", tha ai.
 
Eshtė koha, tha ai, qė tė gjithė liderėt si serbė, ashtu edhe ata tė shumicės nė Kosovė, tė thonė se dhuna duhet tė eliminohet. Kosova do tė shkojė drejtė Evropės si njė vend, apo si njė etnitet, i cili do t'i lejojė kosovarėt tė marrin frymė lirisht, tha ministri britanik.
 
Pėrmbushja e standardeve nė Kosovė varet drejtėpėrdrejt nga qytetarėt e veēanėrisht nga tė rinjtė e vendit, tė cilėt duhet mė shumė tė kyēen nė zhvillimin e kėtij vendi, ngase kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tė ardhmen e Kosovės, tha z.Mekshejn.

Gjatė ditės sė sotme diplomati britanik Mekshejn do tė zhvillojė takime me komanadantin e KFOR-it, gjeneralin Holger Kamerhof,si me pėrfaqėsuesit kryesorė institucional e partiak tė Kosovės.
 
 
Sot hapet panairi i librit shqip "Shkupi 2004"
 
Shkup, 21 prill 2004 - Nė Shkup ėshtė hapur panairi ndėrkombėtar i librit: "Libri dhe librografia 2004". Nė kėtė panair po marrin pjesė rreth 150 shtėpi botuese nga vende tė ndryshme tė Evropės.
 
Hapjen e panairit e ka bėrė akademik Luan Starova, i cili ėshtė shqiptari i parė qė bėri hapjen solemne tė kėtij panairi ndėrkombėtar. Ndėrkaq, sot do tė hapet edhe panairi i librit shqip "Shkupi 2004" tė cilin e organizon Shoqata e Botuesve Shqiptarė. Ky panair do tė qėndrojė i hapur deri mė 5 prill.
 
 
Policia italiane ka arrestuar pronarin e televizionit "Shijak" me akuzė pėr trafikim tė drogės
 
Romė, 21 prill 2004 - Policia italiane ka arrestuar nė qytetin Piza pronarin e Televizionit privat "Shijak" tė Shqipėrisė, Gėzim Ismailin, me akuzė pėr trafikim ndėkombėtar tė drogės. Ismaili ėshtė arrestuar katėr ditė mė parė pas njė urdhėr arresti tė lėshuar nga Prokuroria e kėtij qyteti.
 
Arrestimi i tij ka ndodhur pas dy vjet pėrgjimi bisedash tė Gėzim Ismailit dhe birit tė tij nga ana e Prokurorisė italiane pėr tė vėrtetuar nėse pronari i TV Shijakut ishte implikuar nė trafikimin e paligjshėm tė drogės apo jo, njoftuan mediat e Shqipėrisė.
 
 
Denis Mekshejn tha se Britania mbėshtet zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit
 
Shkup, 21 prill 2004 - Gjatė qėndrimit tė djeshėm nė Shkup, ministri britanik pėr Evropėn, Denis Mekshejn deklaroi se Britania mbėshtet zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit qė mundėson bashkėjetesėn e komuniteteve nė kėtė vend.
 
Gjatė vizitės sė tij z. Mekshejn u takua me zyrtarė tė lartė dhe liderė politikė nė Maqedoni, ku ėshtė biseduar edhe pėr rrjedhėn e zgjedhjeve tė parakohshme presidenciale. Njoftohet se diplomati britanik i ka trimėruar zyrtarėt maqedonas qė tė vazhdojnė rrugėn e filluar drejt reformave tė cilat Maqedonisė i sigurojnė integrimin nė strukturat evroatlantike.

Ministri britanik po ashtu ka pėrshėndetur pėrfundimin e raundit tė parė tė zgjedhjeve presidenciale nė Maqedoni, tė cilat do t'i vlerėsojė si tė lira dhe demokratike.
 
 
Ka edhe shqiptarė nė mesin e 13 tė arrestuarve nė Itali
 
Romė, 21 prill 2004 - Njoftimet nga Italia bėjnė tė ditur se policia ka arrestuar sė paku 13 anėtarė tė njė bande nė rajonin veriperėndimor tė Piemontit pasi dyshohen se kanė organizuar prostitucion dhe martesa tė rreme.

Njoftime tė medias thonė se mes atyre tė arrestuar kishte shtetas italianė dhe shqiptarė.
Besohet se ata kanė siguruar leje banimi fallco pėr vajza tė reja nga Evropa Lindore, kryesisht Rumania, Ukraina dhe Moldavia nėpėrmjet martesave jo tė vėrteta me shtetas italianė tė cilėt janė paguar secili 500 dollarė pėr martesė nga banda.
 
 
Nė Sarajevė sot po takohen shefat e shteteve apo tė qeverive tė tė nėntė vendeve tė Evropės Juglindore
 
Sarajevė, 21 prill 2004 - Nė Sarajevė sot po i zhvillon punimet takimi i shtatė i shefave tė shteteve apo tė qeverive tė nėntė vendeve tė Evropės Juglindore, i cili po mbahet nė kuadėr tė Procesit tė bashkėpunimit nė Evropėn Juglindore (SEECP).

Nė kėtė takim po marrin pjesė presidentėt e Bullgarisė, Rumanisė, Serbisė e Malit tė Zi dhe ushtruesi i detyrės sė presidentit tė Maqedonisė dhe Bosnjės e Hercegovinės, si dhe kryeministrat e Shqipėrisė, Greqisė dhe Turqisė.

Temat mė tė rėndėsishme nė takimin e Sarajevės do tė jenė ato tė qė kanė tė bėjnė me bashkėpunimin rajonal, para sė gjithash nė luftėn kundėr krimit tė organizuar, nė fushėn e liberalizimit dhe harmonizimit tė regjimit tė vizave si dhe nė fushėn e qarkullimit, telekomunikacionit dhe energjetikės.

Punėn e samitit tė Sarajevės po e pėrcjell edhe koordinatori i Paktit tė Stabilitetit tė Evropės Juglindore Erhard Busek dhe sekretari i pėrgjithshėm tė Kėshillit tė Evropės Valter Shvimer.
 
 
Nė Rijad janė dėgjuar shpėrthime tė fuqishme
 
Rijad, 21 prill 2004 - Shpėrthime tė fuqishme janė dėgjuar sot (e merkurė) nė kryeqytetin saudit, Rijad, kanė thėnė dėshmitarėt, njofton Rojter. Shpėrthimet kanė ndodhur nė afėrsi tė ndėrtesės sė Sigurimit tė pėrgjithshėm, qė ėshtė i lidhur me Ministrinė e Brendshme nė qendėr tė Rijadit, kanė thėnė dėshmitarėt. Njė zyrtar i policisė ka konfirmuar shpėrthimet, por s'ka dhėnė detaje tė tjera.
 
Shpėrthimet kanė thyer xhamat e dritareve dhe kanė dėmtuar muret nė ndėrtesat e afėrme. Nuk dihet ende nėse ka pasur viktima.
 
 
Nė njė seri sulmesh vetėvrasėse nė Basra janė vrarė 68 njerėz
 
Basra, 21 prill 2004 - Nė njė seri sulmesh vetėvrasėse, qė ndodhen sot (e merkurė) nė qytetin irakian Basra dhe Zubair, sipas njoftimeve mė tė reja kanė humbur jetėn 68 njerėz, shumė syresh fėmijė, njofton Rojter.
 
Sulmet vetėvrasėse me autobombė nė katėr stacionet policore nė Basra dhe Zubair ishtin tė bashkėrenduara. Pėr kėto sulme, zyrtarėt kanė fajėsuar rrjetin Al Kaida tė Osama bin Ladenit.
 
 
Gjatė luftimeve nė Falluxha kanė humbur jetėn 6 civilė
 
Falluxha, 21 prill 2004 - Gjatė luftimeve tė sotme ndėrmjet forcave amerikane dhe kryengritėse nė Falluxha, qė kanė filluar nė mengjes dhe ende po vazhdojnė, njoftohet tė kenė humbur jetėn gjashtė civilė. Siē ėshtė njoftuar edhe nė edicionet e mėhershme, ndėrmjet palėve ndėrluftuese ka shkėmbim zjarri automatik, mortajash dhe garanatash.
 
 
Dy avionė gjermanė pėrplasen nė ajėr - dy tė vdekur
 
Tarp, Gjermani, 21 prill 2004 - Dy avionė luftarakė gjermanė Tornado janė pėrplasur sot mbi shtetin federal Shlezvig Holshtajn, ku humbi jetėn njė pilot dhe anėtari i akuipazhit, ndėrsa dy anėtarė tė tjerė tė ekuipazhit janė lėnduar, ka bėrė tė ditur policia.

Ndėrkaq stacioni televiziv N-TV ka njoftuar se dy persona kanė shpėtuar duke kėrcyer me parashutė.
Tė dy avionėt kanė qenė nga baza Torp nė shtetin e njėjtė federal, ndėrkaq pėr momentin nuk dihet se cili ėshtė shkaku i pėrplasjes sė avionėve mbi ishullin Ajdershted.
 
 
Gjykata turke ka vėrtetuar dėnimin me burg tė veprimtares kurde, Lejla Zana
 
Ankara, 21 prill 2004 - Njė gjykatė turke i ka vėrtetuar dėnimin me burg veprimtares, Lejla Zana dhe tė tre ish-anėtarėve tė tjerė tė Parlamentit turk nė njė rigjykim tė urdhėruar nga Gjykata Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut, njofton BBCWorld.
 
Ky verdikt ėshtė njė grusht pėr aspiratat e Turqisė pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Qė tė katėr tė dėnuarit duhet tė vuajnė nė burg edhe 14 muaj. Ata janė dėnuar mė 1994.

Gjykata turke ka vėrtetuar dėnimin e mėparshėm me akuzėn pėr anėtarsim nė njė organizatė rebele kurde, pėrkundėr asaj se Gjykata Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut ka konstatuar se akuza ėshtė e pabazė.
 
Turqia pėrpiqet tė fillojė negociatat pėr anėtarėsim nė BE, por ky vendim do tė zemėrojė shumė politikanė evropianė qė kanė bėrė thirrje haptas pėr lirimin e znj. Zana.
 
 
Tornadot nė SHBA kanė shkaktuar vdekjen e tė pakten 4 personave
 
Utica, Illinois, 21 prill 2004 - Tornadot e fuqishme e kanė goditur qė dje dhe kanė vazhduar edhe sot (e merkurė) pjesėn qendrore dhe veriore tė shtetit Illinois tė Shteteve tė Bashkuara dhe kėshtu kanė shkaktuar vdekjen e tė pakten katėr personave, kanė shkatėrruar pullazin e njė shkolle dhe kanė rrėnuar dhjetėra ndėrtesa, kanė bėrė tė ditur autoritetet vendore, njofton AP.
 
Tre fėmijė dhe njė grua janė nxjerrė nga rrėnojat dhe janė dėrguar nė spital. Ekipet e shpėtimit po bėjnė ēmos pėr kėrkimin e njerėzve qė eventualisht kanė pėsuar nga kjo fatkeqėsi natyurore. Dėmet mė tė mdha janė shkaktuar nė qytetin Utica, qė ka njėmijė banorė dhe gjendet 90 mila nė jugperendim tė Ēikagos.
 
 
Pėrkundėr pėrpjekjeve pėr armėpushim nė Falluxha vazhdojnė luftimet
 
Falluxha, Irak, 21 prill 2004 - Forcat amerikane dhe kryengritėsit irakianė kanė shkėmbyer sot (e merkurė) zjarr automatik, mortajash dhe granatash nė qytetin e trazuar Falluxha pėrkundėr pėrpjekjeve pėr armėpushim, kanė thėnė dėshmitarėt, njofton Rojter.
 
Pėrleshjet kanė filluar heret nė mėngjes dhe ende (edhe pas tri orėsh) po vazhdojnė. Aeroplanėt ushtarakw amerikanė vazhdojnė tė fluturojnė mbi zonė, thonė dėshmitarėt. Njėherėpėrnjėherė s=ka njoftime pėr viktima, kurse ushtria amerikane s=i ka komentuar ngjarjet.
 
 
Franca dėbon njė klerik musliman nga Lioni
 
Paris, 21 prill 2004 - Ministri francez i Brendshėm ka urdhėruar dėbimin e njė kleriku musliman, i cili ka mbrojtur rrahjen e femrave, njofton Rojter. Kleriku quhet Abdelkader Bouziani, ėshtė imam nė Lion dhe ėshtė me prejardhje algjeriane.
 
Ai i ka thėnė njė revisteje se Kurani lejon rrahjen dhe gurėzimin (vrasjen nė muranė) tė femrave madhore. Ai gjithashtu ka thėnė se shpreson qė Ambarė bota do tė bėhet muslimane. Liderėt muslimanė nė Francė kanė dėnuar thėniet e kėtij imami dhe kanė thėnė se islami nuk pajtohet me dhunėn nė familje.
 
 
Nė njė seri shpėrthimesh nė Basra - 58 tė vrarė
 
Basra, 21 prill 2004 - Tė paktėn 58 vetė kanė humbur jetėn dhe shumė tė tjerė janė plagosur gjatė njė serie shpėrthimesh nė zonėn e Basrės, nė jug tė Irakut, njoftojnė R ojter dhe AP. Ndėrkaq, AFP njofton pėr 61 tė vrarė.

Shpėrthimet e para ndodhėn nė mėngjes nė qendėr tė Basrės. Tė paktėn 44 vetė humbėn jetėn gjatė tre sulmeve mbi tre stacione policie.

Njoftohet se njė autobus qė transportonte fėmijėt pėr nė shkollė, u shkatėrrua pas njėrit prej shpėrthimeve.

Gjatė njė shpėrthimi tjetėr, tė katėrt, tė paktėn dy vetė humbėn jetėn nė Zubair, nė jug tė Basrės.
Njė ushtarak britanik tha se shpėrthimet nė Basra u kryen me bomba-makina.

Nė lagjen Saudia tė Basrės, shihen skeletet e katėr makinave, mes tyre dhe dy autobusėt e shkollave.
Njė kolonel i policisė tha se dhjetė nxėnės tė shkollės fillore janė mes viktimave. Autobusi me tė cilin ata po udhėtonin, u ndodh pranė vendit ku ndodhi njėri nga shpėrthimet.

Doktorėt irakjanė thonė se kanė numėruar deri 44 tė vdekur dhe rreth 200 tė plagosur.
 
 
Ngritet njė gjykatė e posaēme pėr Sadam Huseinin dhe anėtarėt e regjimit tė tij
 
Bagdad, 21 prill 2004 - Irakianėt ngritėn njė gjykatė pėr gjykuar Sadam Huseinin dhe anėtarė tė tjerė tė regjimit tė tij. Njė zėdhėnės i Kongresit Kombėtar Irakian tha se gjykata do tė kryesohet nga Salem Ēelebi, nipi i kreut tė Kėshillit Qeverisės, Ahmed Ēelebi.

Zėdhėnėsi tha se Salem Ēeēebiu ka emėruar njė komision prej 7 gjyqėtarėsh dhe katėr prokurorėsh dhe se tė tjerė do tė emėrohen mė vonė. Ende nuk ėshtė caktuar data pėr gjyqin e Sadam Huseinit, i cili mbahet nga autoritetet amerikane qė kur u kap nė dhjetor.
 
 
Bush: Misioni i trupave amerikane nė Irak nuk do tė ndryshojė
 
Uashington, 21 prill 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush tha se nuk do tė ketė sprapsje nė luftėn ndaj atyre qė kundėrshtojnė praninė amerikane nė Irak. Bush po bėn fushatė nė shtetin e Nju Jorkut dhe anketat e opinionin publik tregojnė se ai kryeson ndaj rivalit tė tij tė mundshėm demokrat.

Presidenti Bush tha se trupat amerikane kanė shumė pėr tė bėrė nė Irak, por misioni i tyre atje nuk do tė ndryshojė, pėr shkak tė shtimit tė luftimeve ditėt e fundit.

"Ata nuk mund tė na frikėsojnė dhe as tė na bėjnė tė ndryshojmė parimet tona thellė nė shpirt. Ata po pėrpiqen tė vrasin pėr tė lėkundur vullnetin tonė. Por ne jemi shumė tė fuqishėm, shumė tė fortė dhe shumė tė vendosur dhe nuk lėkundemi para kriminelėve dhe terroristėve", tha Presidenti Bush.
 
 
Nuk ka probleme midis Uashingtonit dhe Amanit
 
Aman, 21 prill 2004 - Ministri i jashtėm i Jordanisė, Marvan Mausher, tha se nuk ekzistojnė probleme midis vendit tė tij dhe Shteteve tė Bashkuara, megjithė vendimin e Mbretit Abdullah pėr tė shyrė njė takim me Presidentin Bush.

Zoti Muasher tha se Amani dhe Uashingtoni vazhdojnė tė bashkėpunojnė ngushtė pėr arritjen e paqes nė Lindjen e Mesme dhe theksoi se Mbreti Abdullah dhe Presidenti Bush do tė takohen muajin tjetėr.
 
Mbreti jordanez e anuloi papritur takimin qė ishte planifikuar pėr tė merkurėn dhe Pallati i tij Mbretėror tha se ėshtė e nevojshme tė sqarohet qendrimi amerikan lidhur me statusin pėrfundimtar tė territoreve palestineze.
 
 
Trupat izraelite vrasin pesė palestinezė nė Rripn e Gazės
 
Gaza, 21 prill 2004 - Trupat izraelite vranė pesė palestinezė nė pėrleshjet qė shpėrthyen tė martėn gjatė njė operacioni ushtarak nė veriun e Rripit tė Gazės.

Palestinezė tė armatosur me pushkė automatike dhe bomba zjarrvėnėse vunė nė shenjestėr trupat qė u futėn nė njė zonė pranė qytetit Beit Lahia.

Zyrtarė tė ushtrisė izraelite thonė se operacioni kishte pėr qėllim tė parandalonte pėrdorimin e zonės nga ekstremistėt pėr tė qėlluar me raketa vendbanimet hebraike aty pranė. Ekstremistėt kanė qėlluar me tė paktėn 15 raketa objektet izraelite kėtė javė, duke plagosur mbi 7 izraelitė.
 
 
Nė Itali sekuestrohen 7 mijė e 500 kallashnikovė me destinacion SHBA

Romė, 21 prill 2004 - Autoritetet italiane sekuestruan tė paktėn 7 mijė e 500 kallashnikovė qė po dėrgoheshin pėr nė Shtetet e Bashkuara. Zyrtarėt e doganave njoftuan sot se i kishin gjetur armėt gjatė javės sė kaluar nė portin Gioia Tauro tė Italisė sė jugut. Ato ishin fshehur nė konteinerėt e njė anijeje qė kishte ardhur nga Rumania.

Dokumentet e ngarkesės sė paligjshme tregonin se ajo po i dėrgohej njė kompanie nė shtetin amerikan tė Georgias. Armėt, me vlerė prej miliona dollarėsh, u gjatėn gjatė njė kontrolli doganor rutinė.
 
 
Libri "Plani i sulmit" ngjall diskutime nė Washington
 
Uashington, 21 prill 2004 - Sekretari amerikan i shtetit Kolin Pauell thotė se mbėshtet pa rezerva vendimin e Presidentit Bush pėr tė ndėrhyrė ushtarakisht nė Irak. Sekretari Pauell i bėri komentet dje, pas daljes nė qarkullim tė librit "Plani i sulmit", i shkruar nga ndihmės kryeredaktori i gazetės "Uashington Post", Bob Uoduord (Woodward).
 
Pauell hedh poshtė aludimet e gazetarit Uoduord se Presidenti kishte vendosur qė nė janar tė vitit tė kaluar pėr tė ndėrhyrė ushtarakisht nė Irak, ndėrkohė qė ende vazhdonin negociatat nė Kėshillin e Sigurimit. Sekretari Pauell hodhi poshtė edhe pohimin se aktualisht marrėdhėniet e tij me nėnpresidentin janė shumė tė ftohta.

Pėr Shtėpinė e Bardhė dje ishte njė ditė mohimesh, pas aludimeve tė bėra nė librin e zotit Bob Uodurod, "Plani i Sulmit". Autori e pėrshkruan administratėn si tė pėrēarė rreth ēėshtjes sė luftės nė Irak. Sipas tij, Sekretari Pauell qėndronte nė krye tė atyre qė e kundėrshtonin planin.

"Ai kishte rezerva tė mėdha ndaj luftės dhe e kishte paralajmėruar presidentin se Iraku mund t'i mbetej nė dorė",- thotė Uoduord.

Autori thotė se zoti Pauell ishte lėnė i painformuar, aq sa Presidenti as qė i kishte kėrkuar mendim pėr ndėrhyrjen nė Irak, pohim qė Sekretari i Shtetit e mohon.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.