|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mitrovicė / Samba Sane: Ka vėshtirėsi qė tė kthehen njerėzit nė pronat e tyre, nė tė dyja anėt e qytetit, por kjo nuk do tė thotė se duhet ndejur duarėryq

 
 

 
 
Mitrovicė, 21 prill 2004 / TN / H. SYLA - Komiteti pėr Politikė dhe Financa i Kuvendit tė Komunės nė mbledhjen e vetė tė rregulltė, ka shqyrtuar edhe kėrkesat e qytetarėve tė lagjeve veriore tė qytetit, tė shtruara nė protestėn e mbajtur mė 14.04.2004, duke pėrmbushur kėshtu njė nga kėrkesat e protestuesve.
 
KPF ka vlerėsuar se protestat e banorėve joserbė tė lagjeve veriore ishin dinjitoze, si dhe ka pėrkrahur nė tėrėsi kėrkesat e paraqitura nė protestė, pėr tė cilat u tha se ishin tė drejta dhe humane, e sig dihet, kėrkesė kryesore ishte kthimi i pakusht nė pronat e tyre nė pjesėn veriore tė qytetit.
 
Anėtarėt e KPF-sė janė shprehur se janė tė gatshėm qė tė angazhohen maksimalisht dhe tė mobilizojnė tė gjitha institucionet e pushtetit lokal pėr t’iu ndihmuar qytetarėve tė lagjeve veriore nė realizimin e kėrkesave tė tyre.
 
Pėrveē kėsaj, anėtarėt e KPF-sė u dakorduan qė, edhepse kanė patur biseda telefonike, t’u drejtohen me shkrim pėrfaqėsuesve tė institucioneve kryesore shtetėrore tė vendit, qė t’i pranojnė nė bisedė pėrfaqėsuesit e qytetarėve tė lagjeve veriore tė Mitrovicės, nė mėnyrė qė drejtpėrejt t’u thonė se ēfarė janė mundėsitė pėr realizimin e kėrkesave tė tyre, meqė ato janė jashtė kompetencave tė autoriteteve lokale.
 
Duke u ndėrlidhur mė kėtė ēėshtje tė shtruar nė rendin e ditės tė KPF-sė, zėvendėsadministratori komunal, Samba Sane, ka thėnė fjalė tė mira pėr organizatorėt  dhe protestuesit, duke vlerėsuar lartė sjelljen e protestuesve dhe  organizimin e protestės, pėr tė cilėn tha se ishte e qetė dhe ashtu si u ka hije qytetarėve tė protestojnė.
 
Samba Sane ka premtuar se, posa institucionet ndėrkombėtare t’i marrin kėrkesat e protestuesve, do tė organizojė takimin me pėrfaqėsuesit e banorėve pėr t’i shqyrtuar ato,  nė mėnyrė qė tė ndihmohet nė realizimin e tyre.
 
Nė fund, zėvendėsadministratori komunal, Samba Sane, ėshtė shprehur se ka vėshtirėsi qė tė kthehen njerėzit nė pronat e tyre, nė tė dyja anėt e qytetit, por kjo nuk do tė thotė se duhet ndejur duarėryq, pėrkundrazi, duhet tė punohet shumė nė kėtė drejtim.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.