|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

PVD-sė vlerėson tė domosdoshėm konstituimin e Kėshillit Nacional tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės

 
 

 
Preshevė, 20 prill 2004 - Kryesia e pėrgjithshme e Partisė pėr Veprim Demokratik ka shqyrtuar planin dhe programin pėr zgjidhjen e krizės nė Luginė tė Preshevės qė dy qeveritė e aprovuan nė shkurt tė vitit 2001. Me kėtė rast ėshtė vlerėsuar se nė tri vitet qė ishin tė parapara pėr realizimin e kėtij programi u arrijtėn rezultatet e para nė ndėrprerjen e konflikteve tė armatosura dhe relaksimin e zonės sė sigurisė tokėsore, mirėpo mė vonė u zhvillua njė proces shumė i ngadalshėm politik qė arriti rezultate tė kufizuara edhe ate vetėm nė disa pjesė tė detyrave kryesore tė programit.

Gjatė tėrė kėsaj kohe Kryesia e PVD-sė nė vazhdimėsi ka tėrhequr vėrejtjen nė mungesėn e gatishmėrisė sė dy qeverive pėr ta transformuar Trupin Koordinues, nė pėrbėrjen e tė cilit dominuan gjeneralėt e Ushtrisė jugosllave dhe xhandarmėrisė ku nuk pati vend pėr pėrfaqėsuesit legjitim tė shqiptarėve tė Luginės.

Gjithashtu nė punėn e Trupit Koordinues nuk u kyēėn as pėrfaqėsuesit e tė gjithė ministrive relevante pėr zgjidhjen e problemeve me rėndėsi jetike pėr qytetarėt e kėtij rajoni.

Nė sigurimin e qarkullimit tė lirė tė qytetarėve dhe nė kthimin e popullatės sė zhvendosur vazhdojnė tė ekzistojnė probleme serioze, posaēėrisht brenda ish-zonės sė sigurisė tokėsore dhe nė zonėn kufitare me Maqedoninė sepse kėto zona vazhdojnė tė kenė prezencė tė policisė speciale dhe tė forcave ushtarake tė angazhuara nė mėnyrė tė jashtėzakonshme. Andaj edhe gjer mė tani nuk janė evituar pasojat e pastrimit etnik tė kryera nė Karadakun e Preshevės, malėsinė e Bujanovcit e posaēėrisht nė Medvegjė.

Kryesia e PVD-sė me brengosje tė madhe i pranon reduktimet drastike investive qė po i paralajmėron Trupi Koordinues i dy qeverive pėr periudhėn vijuese. Madje vlerėsohet si shumė shqetėsues qėndrimi injorues i qeverisė sė re, e cila nuk po tregon as interesimin mė tė vogėl pėr plotėsimin e obligimeve tė marra me planin dhe programin pėr zgjidhjen e krizės nė Luginė tė Preshevės.

Nė kėtė mbledhje Kryesia e pėrgjithėshme e PVD-sė e vlerėsoi tė domosdoshėm konstituimin e Kėshillit Nacional tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės. Andaj edhe u konstatua se, nėse edhe mė tutje nga subjektet tjera politike vazhdon kontestimi i kėshilltarėve tė kuvendeve komunale, e vetmja zgjidhje aktuale ėshtė qė tė fillojnė pėrgadtitjet pėr zgjedhje tė drejtpėrdrejta tė anėtarėve tė Kėshillit Nacional, ku do tė merrnin pjesė tė gjithė shqiptarėt nga Lugina e Preshevės qė kanė tė drejtė vote, thuhet nė njė komunikatė tė PVD-sė me seli nė Preshevė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.