|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E marte, 20 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti udhėheqjne komunale tė Prishtinės

 • Seanca e ardhshme e Kuvendit mbahet mė 29 prill

 • Tomė Hajdaraj merr pjesė nė Kongresin e Veterinerėve tė Letonisė

 • Plani "Standardet pėr Kosovėn" do tė shqyrtohet edhe nė seancėn e ardhshme tė Kuvendit

 • Ka filluar takimi i pėrfaqėsuesve tė Grupit tė Kontaktit, UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės

 • Presidenti Rugova priti zėvendėsndihmėsen e sekretarit amerikan tė Shtetit

 • Zėdhėnėsi i OKB-sė thotė se s'dihet asnjė motiv pėr sulmin e policit jordanez nė Mitrovicė

 • H. Kamerhof: Siguria nė Kosovės nuk mund tė arrihet vetėm nga forcat e KFOR-it, por pėr tė duhet tė angazhohen edhe qytetarėt

 • D.Filips: Kombet e Bashkuara tė heqin dorė nga gurthemeli i tyre pėr 'standardet para statusit'

 • Oganizohet njė trajnim pėr pėrgjimet sipas ligjit tė ri tė procedurės penale

 • Sot nė Prishtinė takohen pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit

 • Katėr policėve jordanezė tė arrestuar u ėshtė hequr imuniteti

 • Rexhepi dhe Ris vizituan policėt e plagosur amerikanė nė Bondstill

 • Nė njė akademi u pėrkujtua Hamdi Gashi

 • Kandidatėt presidencialė nė Maqedoni llogarisin nė votat e shqiptarėve

 • Ministri britanik beson se Kroacia ėshtė mė afėr BE-sė

 • Tre nazistė italianė gjykohen pėr krime tė luftės sė LDB-sė

 • Koalicioni arrin marrėveshjen me kryengritėsit nė Falluxha

 • Trupat spanjolle filluan procesin e tėrheqjes nga Iraku

 • Bushi i kėrkon Kongresit tė mbajė nė fuqi ligjin kundėr terrorizmit

 • Shtyhet afati i dorėzimit tė ektremistėve tė Al Kaidės nė kufirin pakistanez

 • KS i OKB-sė diskuton vrasjen e liderit tė Hamasit

 • Nė zgjedhjet e pėrgjithshme nė Indi, militantėt kanė vrarė tė pakten njė ushtar

 • Policia suedeze ka arrestuar 4 tė dyshimtė pėr lidhje me militantėt islamikė

 • Mbi 100 piktura tė vjedhura nga ish-Bashkimi Sovjetik gjatė LDB i kthehen Holandės

 • Mbreti Abdullah shtyn vizitėn nė SHBA

 • Edhe Hondurasi do tė tėrheqė 370 trupat nga Iraku

 • NASA ka shtyrė lansimin e njė sateliti qė do tė testojė teorinė e relativitetit tė Ajnshtajnit

 • Bler: Britania do tė mbajė njė referendum pėr Kushtetutėn e propozuar evropiane

 
  
Presidenti Rugova priti udhėheqjne komunale tė Prishtinės
 
   
Prishtinė, 20 prill 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot udhėheqjen komunale tė Prishtinės nga tė cilėt ėshtė njoftuar me planin pėr zhvillimin strategjik tė kryeqendrės sė Kosovės.

Me kėtė rast presidenti Rugova mirėpriti dhe vlerėsoi pozitivisht Planin e zhvillimit strategjik tė qytetit tė Prishtinės pėr periudhėn 2004- 2020 dhe kėtė kėtė dokument e ka vlerėsuar si element tė pavarėsisė dhe shtetit tė Kosovės, qė nė fazat e mėvonshme do tė duhej tė konkretizohej.
 
Presidenti Rugova shprehu bindjen se sė shpejti do tė fillojnė punėt me planet rregullative dhe do tė bėhet legalizimi i objekteve tė ndryshme tė cilat nuk dėmtojnė funksionalizimin e qytetit. "Nė zonat pėrreth Prishtinės tė vendosen disa shenja pėr tė parandaluar ndėrtimet pa leje dhe komuna tė jetė sa mė efikase nė caktimin e lokacioneve me leje tė veēanta ndėrtimi", tha ai. Presidenti Rugova vlerėsoi se kjo ėshtė njė ngjarje me rėndėsi tė veēantė si edhe diskutimi publik qė ka filluar.

"Ky ėshtė edhe njė element i pavarėsisė dhe shtetit tė Kosovės, prandaj ju dėshiroj sukses dhe do tė keni pėrkrahjen time nė rrugėn tuaj tė mėtutjeshme", tha Presidenti Rugova.

Kryetari i KK tė Prishtinės Ismet Beqiri tha se udhėheqja komunale e kishte njoftuar Presidentin pėr punėn qė ėshtė bėrė rreth planit strategjik pėr Prishtinėn apo siē u shpreh "pėr shpalosjen e vizionit pėr Prishtinėn".

Ky plan, tha ai, hap perspektivėn e zhvillimit tė kryeqytetit, duke theksuar se Kuvend komunal, obligohet qė ta nxjerrė nė diskutim publik ku do tė jipen tė gjitha vėrejtjet, kėshillat, sugjerimet tė cilat do tė inkorporohen nė kėtė plan qė ai tė bėhet sa mė i dobishėm pėr Prishtinėn.
 
Ai shtoi se gjatė diskutimit publik do tė mabhen takime tė grupeve punuese tė veēanta tė ekonomisė, transportit, gjelbėrimit, tė infrastrukturės me qėllim qė nė kėtė plan tė inkorporohet e gjithė elita dhe ekspertėt e shoqėrisė pėr tė dhėnė kontributin e tyre, tha Beqiri.

Ismet Beqiri me kėtė rast kėrkoi edhe ndihmėn e tė gjithė qytetarėve, duke apeluar etk ata qė tė kenė mė shumė kujdes si nė ndėrtim, por edhe nė aspektet e tjera tė mirėmbajtjes sė qytetit.
 
 
Seanca e ardhshme e Kuvendit mbahet mė 29 prill
 
Prishtinė, 20 prill 2004 - Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės do tė mblidhen mė 29 prill (ndoshta edhe njė ditė mė parė) pėr tė shqyrtuar 11 projektligje, ka vendosur Kryesia nė mbledhjen e sotme e drejtuar nga Nexhat Daci, kryetar.
 
Pėr herė tyė dytė do tė shqyrtohen: Projektligji pėr energjinė, ai pėr Rregullartorin e energjisė dhe ai pėr Energjinė elektrike. Do tė shqyrtohen edhe Projektligji pėr njėsitė matėse, ai pėr Standardizimin, Projektligji pėr materialin fidanor, ai pėr Marrėveshjet financiare ndėrkombėtare dhe ai pėr Kinematografinė e Kosovės.

Pėr herė tė parė, ndėrkaq do tė shqyrtohen: Projektligji pėr parkun Kombėtar Bjeshkėt e Nemuna, ai pėr Mbrojtjen e konsumatorėve dhe Projektligji pėr ndėrtimet.

Nė po kėtė seancė do tė shtrohet propozimi i Komisionit pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar pėr vėnie nė rend dite tė Standardeve pėr Kosovėn, kurse Kryesia e ka parė tė udhės qė tė krijohet njė grup punues pėr pėrcjelljen e implementimit tė Standardeve.
 
Do tė shqyrtohet edhe propozimi i Komnisionit pėr Tregti dhe Industri pėr radhitjen nė seancė plenare tė Raportit pėr gjendjen nė Minierat e Kosovės dhe tė Projektliogjit pėr Odėn Ekonomike tė Kosovės, i cili, siē u mor vesh nga pėrfaqėsuesi i Qeverisė nė kėtė mbledhje, do tė prezantohet nė dy variante.

Kryesia ka vendosur qė nė seancėn e 29 prillit tė shqyrtohet edhe rekomandimi pėr emėrimin e gjyqtarėve dhe tė prokurorėve dhe vėrejtjet e Zyrės Ligjore tė UNMIK-ut lidhur me Ligjin pėr bashkėpunim me Tribunalin Penal tė Hagės.

Nė kėtė seancė ministrat do tė pėrgjigjen nė pyetjet e deputetėve tė shtruara nė seancat e shkuara.
 
 
Tomė Hajdaraj merr pjesė nė Kongresin e Veterinerėve tė Letonisė
 
Prishtinė, 20 prill 2004 - Me ftesė tė Qeverisė sė Letonisė, kryetari i Komisionit pėr bujqėsi, pylltari dhe zhvillim rural tė Kuvendit tė Kosovės , Tomė Hajdaraj do tė marrėr pjesė nė Kongresin e Veterinerėve, qė mbahet prej 20 deri 25 prill nė qytetin Riga.
 
Hajdaraj do tė ketė takime edhe me ministrin e Bujqėsisė ėė kėtij shteti, me kryetarin e Komisionit parlamentar pėr bujqėsi, me drejtorin e Shėrbimit Veteriner, si dhe do tė vizitojė disa komplekse agrare.
 
 
Plani "Standardet pėr Kosovėn" do tė shqyrtohet edhe nė seancėn e ardhshme tė Kuvendit
 
Prishtinė, 20 prill 2004 - Kuvendi i Kosovės nė seancėn e ardhshme, qė do tė mbahet mė 29 prill, do tė shqyrtojė planin "Standardet pėr Kosovėn" dhe njėmbėdhjetė projektligje, u vendos sot nė mbledhjen e Kryesisė sė Kuvendit.

Planin "Standardet pėr Kosovėn" do ta parashtrojė Komisioni pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar i Kuvendit, i cili ėshtė caktuar pėr t'u marrė me kėtė ēėshtje. Gjithashtu nė kėtė seancė do tė nxirren pėr shqyrtim tė parė tri projektligje: Projektligji pėr parkun nacional "Bjeshkėt e Nemuna", ai pėr Mbrojtjen e Konsumatorėve dhe si Projektligji pėr ndėrtimet. Ndėrkaq pėr tė dytėn herė do tė shqyrtohen njė pako ligjesh.
 
Por ende nuk dihet nėse deputetėt serbė do tė marrin pjesė nė kėtė seancė, ndėrkohė qė Kryesia i ka ftuar ata qė tė kthehen nė Kuvend.
 
 
Ka filluar takimi i pėrfaqėsuesve tė Grupit tė Kontaktit, UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės
 
   
Prishtinė, 20 prill 2004 - Me iniciativė tė Qeverisė amerikane, sot rreth orės 14.00, nė mjediset e Misionit amerikan nė Prishtinė, ka filluar takimi i pėrbashkėt i pėrfaqėsuesve tė Grupit tė Kontaktit, tė UNMIK-ut dhe tė institucioneve tė Kosovės, ku pritet tė formohet grupi pėkrahės pėr Kosovėn.

Vendet e Grupit tė Kontaktit (Britania, Gjermania, Franca, Italia dhe Rusia) nė kėtė takim po pėrfaqėsohen nė nivel tė zėvendėsdrejtorėve tė ministrive tė punėve tė jashtme.
 
Nė emėr tė Uashingtonit zyrtar, nė kėtė takim po merr pjesė Keslin Stifens, zėvendėsndihmėse e sekretarit tė Shtetit pėr Evropėn. Qėllimi i grupit pėrkrahės pėr Kosovėn ėshtė qė tė ndihmohet procesi i pėrmbushjes sė standardeve pėr Kosovėn.
 
 
Presidenti Rugova priti zėvendėsndihmėsen e sekretarit amerikan tė Shtetit
 
Prishtinė, 20 prill 2004 - Presidenti Ibrahim Rugiva priti dje pasdite zonjėn Keslin Stifens, zėvendėsndihmėse e sekretarit amerikan tė Shtetit pėr Evropėn Juglindore dhe Qendrore.

Presidenti Rugova fillimisht nė kėtė takim ka shprehur ngushėllimin e tij dhe tė popullit tė Kosovės pėr policėt e vrarė amerikanė nė incidentin nė Mitrovicė gjatė fundjavės sė kaluar, duke e quajtur atė njė ngjarje tronditėse.

Presidenti Rugova ka thėnė pas takimit se institucionet e Kosovės dhe bashkėsia ndėrkombėtare do tė bėjnė pėrpjekje pėr t'i pėrmbushur standardet, qė duhet tė plotėsojė Kosova para se tė diskutohet statusi i saj pėrfundimtar.
 
Njėherit zoti Rugova edhe me kėtė rast ka ritheksuar kėrkesėn pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės dhe ka theksuar se po bėhen pėrpjekje pėr kthimin e mirėbesimit ndėretnik pas trazirave tė muajit tė kaluar.
 
Presidenti i Kosovės po ashtu ka kėrkuar qė Shtetet e Bashkuara tė ndihmojnė qoftė nė procesin e kthimit tė mirėbesimit ndėretnik qoftė nė procesin e plotėsimit tė standardeve. Ai tha se nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr zhvillimin ekonomik, pėr privatizimin qė duhet tė vazhdojė dhe pėr investimet qė duhet t'i garantojmė nė Kosovė.
 
Zonja Stifens ka thėnė pas takimit me presidentin Rugova se ėshtė kthyer nė Kosovė pėr tė parė se si udhėheqėsit vendės sė bashku me pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė po punojnė pėr tė rėndėrtuar atė qė ėshtė dėmtuar gjatė dhunės sė muajit tė kaluar.
 
Zonja Stifens ka konfirmuar gjithashtu takimin e paraparė pėr sot tė Grupit tė Kontaktit nė Prishtinė me temė qendrore krijimin e kushteve pėr pėrmirėsim tė gjendje nė Kosovė.

Ajo shtoi se nė takimet qė do tė zhvillohen me udhėheqėsit ndėrkombėtarė dhe vendorė do tė diksutohet si mund tė shtyhet pėrpara zhvillimi ekonomik dhe politik nė Kosovė, gjė pėr tė cilėn ka qenė kėtu edhe nėnsekretari amerikan i Shtetit Mark Grosman.

Zonja Stivens ėshtė takuar mbrėmė edhe me kryeadministratorin e Kosovė Hari Holkerin.
 
 
Zėdhėnėsi i OKB-sė thotė se s'dihet asnjė motiv pėr sulmin e policit jordanez nė Mitrovicė
 
Nju Jork, 20 prill 2004 - Zėdhėnėsi i Kombeve tė Bashkuara, Ferhan HaK ka thėnė se asnjė motiv pėr sulmin e policit jordanez nė tė cilin u vranė dy police amerikane nė Kosovė, nuk ėshtė i njohur.
 
Ai ka refuzuar tė komentojė drejtpėrdrejt njoftimet se sulmi ishte i motivuar nga politika amerikane nė Lindjen e Mesme. "Ne shpresojmė se incidentet e tilla qė kanė ndodhur gjithkund nė botė, nuk do tė ndikojnė nė punėn qė po bėhet nė misionet tona tė dnryshme nė botė", ka thėnė Hak.

Sidoqoftė, tha ai pėr radion "Evropa e lirė", ky incident ka shtuar shqetėsimet e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė. "Ne shpresojmė se policia e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė mund tė vazhdojė tė kryejė punėn e saj nė mėnyrė po aq profesionale sa edhe nė tė kaluarėn", tha Hak, duke vlerėsuar se ishte kjo njė kohė e rėndė dhe se ky incident ėshtė edhe njė arsye mė shumė pėr brengosje.
 
 
H. Kamerhof: Siguria nė Kosovės nuk mund tė arrihet vetėm nga forcat e KFOR-it, por pėr tė duhet tė angazhohen edhe qytetarėt
 
Prishtinė, 20 prill 2004 - Komandanti i KFOR-it, gjenerali Holger Kamerhof ka thėnė se zgjidhjet politike dhe implementimi i standardeve nė Kosovė nuk mund tė arrihen nėse nuk do tė ketė siguri.
 
Ai tha se forcat paqeruajtėse do tė vazhdojnė tė garantojnė sigurinė nė Kosovė, por pa ndihmėn e qytetarėvet tė saj kjo nuk mund tė arrihet. Kamerhof citohet tė ketė thėnė se dhuna nuk mund tė jetė rrugė pėr arritjen e asnjė qėllimi dhe e vlerėsoi shumė tė rėndėsishme gjetjen e rrugėve pėr kapėrcimin e gjendjes sė krijuar pas trazirave tė marsit.
 
 
D.Filips: Kombet e Bashkuara tė heqin dorė nga gurthemeli i tyre pėr 'standardet para statusit'
 
Pragė, 20 prill 2004 - Trazirat nė Kosovė janė tė dėnueshme, ato nuk kanė vend nė rajonin, i cili pėrpiqet tė integrohet nė Evropė dhe ta konsolidojė zhvillimin demokratik, thotė Dejvid Filips, drejtor i Qendrės pėr Aksion Preventiv nė Uashington.
 
Sipas tij, mungesa e progresit pėr kthimin e pakicės serbe nė Kosovė, si dhe drejt pėrcaktimit tė statusit final tė Kosovės, i kanė thelluar pozicionet radikale, dhe dhunėn pothuajse e bėnė tė pashmangshme, tha Filips nė njė intervistė dhėnė radios "Evropa e lirė".

Filips mendon se se kėto zhvillime e nėnvizojnė rėndėsinė qė Kombet e Bashkuara tė heqin dorė nga gurthemeli i tyre pėr 'standardet para statusit', dhe mė me guxim tė ecin drejt dorėzimit tė sovranitetit republikės sė pavarur tė Kosovės. "Kuptohet, dhuna nuk mund tė shpėrblehet, por duhet tė ketė disa ndryshime nė status-quo-nė, sepse kushtet aktuale, thjesht janė tė papranueshme pėr tė gjitha palėt", thotė Filips.

Ai tha se fjala kantonizim ėshtė njė fjalė e keqe dhe kanė asociacione skajshmėrisht negative, "dhe nuk pijnė ujė kur kanė tė bėjnė me zgjidhjen nė Kosovė".

Ndėrkaq, duke komentuar idenė qė Bashkimi Evropian ta marrė pėrsipėr misionin e OKB-sė nė Kosovė, Dejvid Filips tha se "kosovarėt duhet ta marrin pėrsipėr misionin nė Kosovė, dhe duhet tė ketė hapa tė matura drejt vetėqeverisjes".

"Nėse bashkėsia ndėrkombėtare mund ta ndihmojė kėtė proces, aq mė mirė. Por bashkėsia ndėrkombėtare nuk ka ndihmuar sa duhet nė ndryshimin e gjendjes sė status-quo-sė", ka nėnvizuar Dejvoid Filips nė kėtė intervistė.
 
 
Oganizohet njė trajnim pėr pėrgjimet sipas ligjit tė ri tė procedurės penale
 
Prishtinė, 20 prill 2004 - Duke pasur parasysh reformat e fundit tė sistemit tė drejtėsisė penale dhe nxjerrjen e ligjit tė ri penal dhe atij pėr procedurėn penale, Departamenti i Drejtėsisė i Shteteve tė Bashkuara, nė bashkėpunim me Institutin Juridik tė Kosovės do tė prezantojė njė trajnim njėditor mbi Pėrgjimin sipas ligjit tė ri tė procedurės penale pėr prokurorėt, oficerėt e policisė dhe gjyqtarėt penalė.
 
Seminari do tė mbahet me 21 prill 2004 dhe do tė pėrsėritet me 22 prill.

Ky trajnim njėditor do tė pėrqėndrohet nė aspektet praktike tė pėrgjimit dhe nė hetimet e krimeve sipas ligjit tė ri tė procedurės penale. Poashtu, trajnimi do tė japė njė pasqyrė tė neneve qė kanė tė bėjnė nė mėnyrė specifike me kėtė masė tė fshehtė.
 
Ky seminar ka pėr qėllim t'u japė pjesėmarrėsve njohuritė themelore tė punės pėr ēėshtjet ligjore dhe kuadrove qė nevojiten pėr tė bėrė pėrgjimet gjatė hetimeve penale.
 
 
Sot nė Prishtinė takohen pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit
 
Prishtinė, 20 prill 2004 - Sot nė mesditė (13.30) nė mjediset e Zyrės amerikane nė Prishtinė mbahet njė takim i pėrbashkėt i pėrfaqėsuesve tė Grupit tė Kontaktit, tė UNMIK-ut dhe tė institucioneve tė Kosovės, ku pritet tė formohet grupi pėkrahės pėr Kosovėn. Kjo ėshtė iniciativė e Qeverisė amerikane.

Vendet e Grupit tė Kontaktit (Britania, Gjermania, Franca, Italia dhe Rusia) nė kėtė takim do tė pėrfaqėsohen nė nivel tė zėvendėsdrejtorėve tė ministrive tė punėve tė jashtme. Pėrfaqėsuesja ameikane nė kėtė takim do tė jetė Keslin Stifens, zėvendėsndihmėse e sekretarit tė Shtetit pėr Evropėn.

Qėllimi i grupit pėrkrahės pėr Kosovėn ėshtė qė tė ndihmohet procesi i pėrmbushjes sė standardeve pėr Kosovėn.
 
 
Katėr policėve jordanezė tė arrestuar u ėshtė hequr imuniteti
 
Prishtinė, 20 prill 2004 - Hetuesit e OKB-sė po hetojnė vrasjen e dy policėve amerikanė dhe plagosjen e sė paku 11 tė tjerėve nga policėt jordanezė brenda policisė ndėrkombėtare.
 
Njoftohet se sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anana ka marrė vendim pėr heqjen e imunitetit diplomatik katėr policėve jordanezė tė arrestuar pas incidenti tragjik nė burgun e Mitrovicės, ka thėnė zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Neraj Sing.

Ai ka thėnė se njėri nga policėt e plagosur ėshtė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore dhe mjekėt po luftojnė maksimalisht pėr t'ia shpėtuar jetėn.
 
 
Rexhepi dhe Ris vizituan policėt e plagosur amerikanė nė Bondstill
 
Ferizaj, 20 prill 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi bashkė me shefen e Zyrės amerikane nė Prishtinė zonjėn Marsi Ris kanė vizituar policėt e plagosur amerikanė nė kampin amerikan Bondstill. Kryeministri Rexhepi dhe Marsi Ris tė shoqėruar nga komandanti i Brigadės sė Jugut, gjeneralin Erlandson policėve tė lėnduar u kanė uruar shėrim tė shpejtė dhe kthim nė krye tė detyrės.
 
 
Nė njė akademi u pėrkujtua Hamdi Gashi
 
Prishtinė, 20 prill 2004 - Nė njė akademi tė organizuar nė Prishtinė u pėrkujtua Hamdi Gashi, dekan i Fakultetit tė Bujqėsisė nė Prishtinė, i cili u vra para pesė vjetėsh nga forcat serbe. Nė kėtė akademi u tha se ai ka dhėnė njė kontribut tė ēmuar nė fushėn e arsimit, por edhe pėr ēėshtjen kombėtare.
 
 
PVD-sė vlerėson tė domosdoshėm konstituimin e Kėshillit Nacional tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės
 
Preshevė, 20 prill 2004 - Kryesia e pėrgjithshme e Partisė pėr Veprim Demokratik ka shqyrtuar planin dhe programin pėr zgjidhjen e krizės nė Luginė tė Preshevės qė dy qeveritė e aprovuan nė shkurt tė vitit 2001. Me kėtė rast ėshtė vlerėsuar se nė tri vitet qė ishin tė parapara pėr realizimin e kėtij programi u arrijtėn rezultatet e para nė ndėrprerjen e konflikteve tė armatosura dhe relaksimin e zonės sė sigurisė tokėsore, mirėpo mė vonė u zhvillua njė proces shumė i ngadalshėm politik qė arriti rezultate tė kufizuara edhe ate vetėm nė disa pjesė tė detyrave kryesore tė programit.

Gjatė tėrė kėsaj kohe Kryesia e PVD-sė nė vazhdimėsi ka tėrhequr vėrejtjen nė mungesėn e gatishmėrisė sė dy qeverive pėr ta transformuar Trupin Koordinues, nė pėrbėrjen e tė cilit dominuan gjeneralėt e Ushtrisė jugosllave dhe xhandarmėrisė ku nuk pati vend pėr pėrfaqėsuesit legjitim tė shqiptarėve tė Luginės.

Gjithashtu nė punėn e Trupit Koordinues nuk u kyēėn as pėrfaqėsuesit e tė gjithė ministrive relevante pėr zgjidhjen e problemeve me rėndėsi jetike pėr qytetarėt e kėtij rajoni.

Nė sigurimin e qarkullimit tė lirė tė qytetarėve dhe nė kthimin e popullatės sė zhvendosur vazhdojnė tė ekzistojnė probleme serioze, posaēėrisht brenda ish-zonės sė sigurisė tokėsore dhe nė zonėn kufitare me Maqedoninė sepse kėto zona vazhdojnė tė kenė prezencė tė policisė speciale dhe tė forcave ushtarake tė angazhuara nė mėnyrė tė jashtėzakonshme. Andaj edhe gjer mė tani nuk janė evituar pasojat e pastrimit etnik tė kryera nė Karadakun e Preshevės, malėsinė e Bujanovcit e posaēėrisht nė Medvegjė.

Kryesia e PVD-sė me brengosje tė madhe i pranon reduktimet drastike investive qė po i paralajmėron Trupi Koordinues i dy qeverive pėr periudhėn vijuese. Madje vlerėsohet si shumė shqetėsues qėndrimi injorues i qeverisė sė re, e cila nuk po tregon as interesimin mė tė vogėl pėr plotėsimin e obligimeve tė marra me planin dhe programin pėr zgjidhjen e krizės nė Luginė tė Preshevės.

Nė kėtė mbledhje Kryesia e pėrgjithėshme e PVD-sė e vlerėsoi tė domosdoshėm konstituimin e Kėshillit Nacional tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės. Andaj edhe u konstatua se, nėse edhe mė tutje nga subjektet tjera politike vazhdon kontestimi i kėshilltarėve tė kuvendeve komunale, e vetmja zgjidhje aktuale ėshtė qė tė fillojnė pėrgadtitjet pėr zgjedhje tė drejtpėrdrejta tė anėtarėve tė Kėshillit Nacional, ku do tė merrnin pjesė tė gjithė shqiptarėt nga Lugina e Preshevės qė kanė tė drejtė vote, thuhet nė njė komunikatė tė PVD-sė me seli nė Preshevė.
 
 
Kandidatėt presidencialė nė Maqedoni llogarisin nė votat e shqiptarėve
 
Shkup, 20 prill 2004 - Dy kandidatėt e mbetur pėr president tė Maqedonisė, Branko Cėrvenkovsk dhe Sashko Keder llogarisin nė votat e shqiptarėve nė rrethin e dytė tė votimeve. Kėshtu LSDM nė pushtet dhe partia opozitare VMRO-DPMN kėrkojnė votat e elektoratit shqiptar nė rrethin e dytė zgjedhor tė cilat do tė jenė vendimtare pėr zgjedhjen e presidentit tė ri tė Maqedonisė.

Shtabi zgjedhor i kandidatit tė LSDM-sė pėr kryetar shteti Branko Cėrvenkovski llogarit nė votat e partnerit tė koalicionit qeveritar - BDI. Mirėpo, BDI ende nuk ka vendosur nėse do ta mėshtesė Branko Cėrvenkovskin nė rrethin e dytė zgjedhor.
 
 
Ministri britanik beson se Kroacia ėshtė mė afėr BE-sė
 
Zagreb, 20 prill 2004 - Ministri britanik pėr Evropėn, Denis Mekshejn, ka deklaruar se beson qė Kroacia do tė bėhet anėtare e BE-sė para fundit tė dekadės. Zoti Mekshejn i bėri kėto komente pas takimit me udhėheqės kroatė nė Zagreb.

Ai e lavdėroi udhėheqjen e re nė Kroaci pėr pėrparimin, qė e quajti, dramatik nė pėrmirėsimin e bashkėpunimit me gjykatėn ndėrkombėtare pėr krime lufte nė Hagė, njė ēėshtje kjo qė nga Komisioni Evropian deri vonė ėshtė cilėsuar si pengesė madhore e aspiratave kroate pėr anėtarėsim.

Nė dy muajt e fundit Kroacia i ka dorėzuar dy gjeneralė kroatė dhe gjashtė ish-zyrtarė kroato-boshnjak nė Gjykatėn e Hagės.
 
 
Tre nazistė italianė gjykohen pėr krime tė luftės sė LDB-sė
 
La Specia, Itali, 20 prill 2004 - Tė shpėtuarit e njė masakrave mė tė rėnda tė kohės sė luftės nė Itali dhe tė afėrmit ė viktimave kanė udhėtuar nė qytetin La Specia pėr tė marrė pjesė nė njė gjykim pėr krime lufte, njofton BBCWorld.
 
Ata kanė pritur 60 vjet pėr kėtė ditė dhe mė nė fund shumė syresh do tė japin tė dhėna pėr krimet e tre oficerėve SS, tė cilėt janė akuzuar pėr vrasjen 560 civilėve nė fshatin Sant'Ana di Stacema.
 
 
Koalicioni arrin marrėveshjen me kryengritėsit nė Falluxha
 
Falluxha, 20 prill 2004 - Zyrtarė amerikanė nė Irak thonė se kanė arritur njė marrėveshje me udhėheqėsit vendorė nė qytetin e trazuar Falluxha.

Zėdhėnėsi amerikan Dan Senor tha se nė bazė tė marrėveshjes, forcat e koalicionit nuk do t'i rifillojnė operacionet sulmuese nėse tė gjithė banorėt e Falluxhės dorėzojnė armėt e rėnda qė mbajnė pa leje.

Tė dyja palėt ranė gjithashtu dakord pėr nevojėn e rifillimit sa mė shpejt tė patrullave tė prėbashkėta tė forcave tė koalicionit dhe atyre irakiane nė qytetin e trazuar. Marinsat do tė lejojnė edhe shpėrndarjen e lirė tė ushqimeve e ilaēeve dhe kujdesin mjekėsor nė Falluxha.
 
 
Trupat spanjolle filluan procesin e tėrheqjes nga Iraku
 
Madrid, 20 prill 2004 - Ministri i mbrojtjes i Spanjės, Hoze Bono, tha se trupat spanjolle kanė filluar procesin e tėrheqjes nga Iraku dhe do tė arrijnė nė atdhe brenda gjashtė javėsh, vendim pėr tė cilin Presidenti amerikan Xhorxh Bush shprehu pakėnaqėsi.

Bono e bėri kėtė njoftim tė hėnėn, pas takimit tė parė tė kabinetit tė ri spanjoll. Po dje, kryeministri spanjoll, Sapatero, i telefonoi presidentit Bush pėr tė diskutuar rreth vendimit tė tij pėr t=u tėrhequr nga Iraku tani dhe jo nė muajin qershor siė ishte njoftuar fillimisht.

Njė zėdhėnės i Shtėpisė sė Bardhė u tha gazetarėve se Presidenti Bush kishte shprehur pakėnaqėsi ndaj tėrheqjes sė menjėhershme, por nuk bėri pėrpjekje tė ndryshonte qendrimin e kryeministrit spanjoll. Disa prej aleatėve kryesorė tė Shteteve tė Bashkuara, pėrfshirė Britaninė dhe Japoninė, kanė shprehur angazhimin e tyre ndaj Irakut.
 
 
Bushi i kėrkon Kongresit tė mbajė nė fuqi ligjin kundėr terrorizmit
 
Uashington, 20 prill 2004 - Presidenti Bush i bėri thirje Kongresit tė mbajė nė fuqi njė ligj kundėr terrorizmit, i cili u miratua pas sulmeve tė 11 shtatorit 2001.

Nė njė fjalim qė mbajti tė hėnėn nė Pensilvani, Bush tha se ligji qė nėnshkroi nė vitin 2001, i njohur si Akti Patriotik, po e bėn Amerikėn mė tė sigurtė. Ai tha se ligji, i cili do tė skadojė vitin e ardhshėm, ka rrėzuar muret qė ndajnė forcat e rendit nga shėrbimet e zbulimit.
 
 
Shtyhet afati i dorėzimit tė ektremistėve tė Al Kaidės nė kufirin pakistanez
 
Bagdad, 20 prill 2004 - Autoritetet pakistaneze thanė se e kanė shtyrė afatin e 20 prill 2004it pėr dorėzimin e tė kėrkuarve tė al Kaidės, talebanėve dhe tė atyre qė i strehojnė ata nė afėrsi tė kufirit me Afganistanin.

Guvernatori i provincės tė kufirit veriperendimor tė Pakistanit tha se anėtarėve tė armatosur tė fiseve do tu jepet mė shumė kohė pėr tė ndjekur ekstremistėt derisa pėrpjekjet e tyre tė japin rezultate pozitive.
 
Duke folur nė kryeqytetin Peshavar tė provincės ai tha se qeveria kėrkon tė mėnjanojė pėrsėritjen e gjakėderdhjes sė muajit tė kaluar kur mė shumė se 100 persona u vranė gjatė ofensivės qeveritare kundėr ekstremistėve.
 
 
KS i OKB-sė diskuton vrasjen e liderit tė Hamasit
 
Nju Jork, 20 prill 2004 - Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara ka zhvilluar, pėr herė tė dytė brenda kėtij muaji, njė takim urgjent pas vrasjes sė udhėheqėsit tė grupit militant Hamas.

Vendet arabe, tė zemėruara nga vrasja, tė shtunėn e kaluar, tė Abdel Aziz Rantisit planifikojnė qė tė paraqesin njė rezolutė e cila do tė dėnonte veprimet e Izraelit.

Ambasadori i Izraelit nė OKB, Dan Gillerman, i tha Kėshillit se vrasja e Rantisit ishte nė kuadėr tė luftės globale kundėr terrorizmit dhe jo vetėm njė veprim mbrojtės i Izraelit.

Dr. Mahmud al-Zahar ėshtė njė lider tjetėr i Hamasit, i cili deri tani ka arritur tė mbijetojė.

Ai thotė se vrasja e Dr. Rantisit do ta bėjė Hamasin edhe mė tė fuqishėm se mė parė.
 
 
Nė zgjedhjet e pėrgjithshme nė Indi, militantėt kanė vrarė tė pakten njė ushtar
 
Nju Delhi, 20 prill 2004 - Si rrjedhojė e dhunės gjatė votimeve pėr zgjedhjet e pėrgjithshme nė Indi, tė pakten njė ushtar njoftohet tė jetė vrarė sot (e martė) dhe gjashtė tė tjerė janė plagosur kur militantėt e dyshimtė kanė sulmuar dy vendvotime nė Xhamu dhe nė Kashmir, njofton BBCWorld.
 
Ndėr tė plagosur janė punėtorė tė zgjedhjeve, votues dhe policė. Zgjedhjet e pėrgjithshme po bėhen nė 13 shtete dhe nė tri trerritore federale tė Indisė.
 
 
Policia suedeze ka arrestuar 4 tė dyshimtė pėr lidhje me militantėt islamikė
 
Stokholm, 20 prill 2004 - Policia suedeze ka thėnė se ka arrestuar katėr vetė tė dyshimtė pėr lidhje me militantėt islamikė, njofton BBCWorld. Ata janė arrestuar mbrėmė vonė nė njė operacion policor nė kryeqytet, Stokholm dhe Malmo, ka thėnė policia.
 
Policia ka thėnė se ata kanė lidhje me ekstremizmin islamik@ jashtė Evropės, por nuk kanė dhėnė detaje tė tjera.
 
 
Mbi 100 piktura tė vjedhura nga ish-Bashkimi Sovjetik gjatė LDB i kthehen Holandės
 
Amstrdam, 20 prill 2004 - Mė shumė se 100 piktura tė vjedhura nga ish-Bashkimi Sovjetik gjatė Luftės sė Dytė Botėrore i janė kthyer zyrtarisht Holandės, njofton BBCWoprld. Kėto piktura kanė qenė ruajtur nė Muzeumin e kryeqytetit ukrainian, Kievit, pėr mė shumė se 50 vjet. Fuillimisht ato kanė qenė vjedhur nga nazistėt, kurse mė 1947 qenė vjedhur nga Armata e Kuqe.
 
 
Mbreti Abdullah shtyn vizitėn nė SHBA
 
Aman, 20 prill 2004 - Mbreti i Jordanisė Abdullah, ka shtyrė takimin e planifikuar me presidentin Bush nė Washington.

Vizita, e cila ishte paraparė tė bėhej tė mėrkurėn, tani do tė zhvillohet nė fillim tė muajit maj.

Nė njė deklaratė tė lėshuar nė kryeqytetin jordanez, Amman, thuhet se pala jordaneze dėshiron qė tė sqarojė qėndrimin amerikan pėr procesin paqėsor nė Lindjen e Mesme.

Shtyrja vjen nė kohėn e rritjes sė zemėrimit arab ndaj pėrkrahjes amerikane pėr planin e Izraelit qė tė mbajė disa territore palestineze, tė pushtuara qė nga viti 1967.

Ministri i jashtėm jordanez Marvan Muasher tė martėn nė Uashington do tė takohet me sekretarin e Shtetit Kolin Pauell, ka bėrė tė ditur Departamenti i Shtetit. Muasher do tė mbetet nė Uashington pėr tė pėrgatitur vizitėn e mbretit Abdulla nė SHBA.
 
 
Edhe Hondurasi do tė tėrheqė 370 trupat nga Iraku
 
Bagdad, 20 prill 2004 - Presidenti i Hondurasit, Rikardo Maduro ka deklaruar sot se vendi i tij do tė tėrheqė 370 trupat nga Iraku nė afatin mė tė shkurtėr tė mundshėm. Trupat e Hondurasit kanė shėrbyer nėn komandėn spanjolle nė qytetin e Naxhafit.

Ndėrkohė, kryeministri i Tajlandės Thaksin Shinawatra ka thėnė se ai mund tė tėhreqė personelin prej 450 vetash nga Iraku nė rast se dhuna e shtuar nė Irak do t'i pengojė ata pėr tė kryer misionin.

Australia, Japonia, Koreja e Jugut dhe Filipinet, kanė pėrsėritur pėrkushtimin e tyre ndaj koalicionit.
 
 
NASA ka shtyrė lansimin e njė sateliti qė do tė testojė teorinė e relativitetit tė Ajnshtajnit
 
Kejp Karanevel, 20 prill 2004 - NASA ka shtyrė pėr sot pasdite lansimin e njė sateliti qė do tė testojė teorinė e relativitetit tė Albert Ajnshtajnit.

Sipas teorisė sė Ajshtajnit, objektet e mėdha, si planetet, yjet dhe vrimat e zeza deformojnė kohėn dhe hapėsirėn deri sa rrotullohen.
 
Shkencėtratė thonė se nėse teoria e Ajshtajnit ėshtė e vėrtetė, prova B e gravitetit e NASA-s do tė mund tė detektojė se njė sasi kohe dhe hapėsire aktualisht mungon nė orbitat e objekteve tė mėdha nė gjithėsi.
 
Bler: Britania do tė mbajė njė referendum pėr Kushtetutėn e propozuar evropiane
 
Londėr, 20 prill 2004 - Kryeministri britanik, Toni Bler, ka shpallur se Britania do tė mbajė njė referendum pėr Kushtetutėn e propozuar Evropiane, njofton AFP. Duke folur sot (e martė) nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve, Bler ka thėnė se Kushtetuta pritet tė miratohet nga liderėt evropianė nė qershor, por sė pari do tė debatohet detajisht nė parlament. "Pastaj populli le ta thotė fjalėn pėrfundimtare", ka thėnė Bler.
 
Kjo ėshtė kthesė e tij e madhe nga pozicioni se Kushtetuta e parė e Bashkimit Evropian s'ka nevojė t'i paraqitet popullit britanik. Bler nuk ka thėnė se kur do tė mbahet referendumi.
 
 
Nė zgjedhjet e sotme nė Indi janė vrarė 11 persona
 
Nju Delhi, 20 prill 2004 - Zgjedhjet parlamentare nė Indi filluan sot (e martė) me gjakderdhje dhe deri tash njoftohet tė jenė vrarė 11 persona, kurse janė plagosur edhe 18 tė tjerė, njofton AP. Nė kėto zgjedhje, koalicioni i kryeministrit Atal Bihari Vaxhpaji shpreson tė fitojė njė mandat tjetėr pesėvjeēar.

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>