|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Qendra Shqiptare pėr tė Drejtat e Njeriut - Tiranė / Feja dhe qytetėrimet ndėr shqiptarėt

 
 

Sjellja e shqiptarėve tė sotėm ndaj fesė

 
 

 
20 prill 2004 / TN / QSHDNJ
 
Prof. Dr. Artan FUGA
 
Pedagog i jashtėm nė Fakultetin e Shkencave Sociale tė Universitetit tė Tiranės
Bashkėpunėtor shkencor i laboratorit LADYSS (CNRS - Universiteti Paris X), Francė
  
 
1. Njė problematikė e mprehtė shoqėrore
 
Nė mėnyrė tė pėrmbledhur do tė dėshiroja tė paraqisja disa nga rezultatet e kėrkimit shkencor shqiptar nė fushėn e sociologjisė mbi sjelljen e sotme tė grupeve shoqėrore nė Shqipėri lidhur me fenė. Ėshtė fjala pikėrisht pėr tė sqaruar, nė radhė tė parė, orientimin e shqiptarėve rreth disa vlerave tė qytetėrimit bashkėkohor, duke e parė kėtė tė lidhur ngushtė me traditat ose me pėrkatėsinė e sotme fetare tė grupeve tė ndryshme shoqėrore apo tė individėve besimtarė, myslimanė, katolikė, ortodoksė, etj., nė Shqipėrinė e sotme.
 
Nė kėtė rrafsh, ka interes t’u pėrgjigjemi pyetjeve :
 
A ka rrezik tė ndeshemi me njė radikalizim tė dallimeve fetare brenda shoqėrisė shqiptare, ēka mund tė shpinte drejt njė konflikti tė pashmangshėm fetar ?
 
A kanė prirje sot pėr sot fetė e ndryshme qė ekzistojnė nė formėn e besimeve apo tė vlerave shpirtėrore tė grupeve shoqėrore nė Shqipėri tė shkojnė drejt njė integrizmi tė caktuar ?
 
A ka nė Shqipėrinė e sotme dhe nė atė tė viteve tė ardhshme njė rrezik pėrplasjeje midis njė qytetėrimi tė mbėshtetur nė institucione pėrgjithėsisht demokratike, nė ekonominė e tregut dhe orientimit fetar tė popullsisė qė beson ?
 
Bindjet e mija lidhur me kėtė ēėshtje dhe rezultatin pėrfundimtar qė do tė paraqes pėrpara jush i kam tė mbėshtetura nė njė num[r punimesh dhe kontributesh tė studiuesve universitarė shqiptarė, tė mbetura pak a shumė nė hije, pėr shkak tė rrėmetit mediatik tė luftės sė sotme politike, rezultate, tė cilat, e theksoj, pėrgjithėsisht pėrputhen nė prirjet kryesore tė rezultatave empirike qė paraqesin dhe qė mbėshteten nė metoda tė sociologjisė kuantitative. Nė radhė tė parė dėshiroj t’i pėrsillem njė studimi tė kryer nė bashkėpunim me sociologėt Zyhdi Dervishi dhe Rasim Gjoka, qė vazhdoi pėr disa vite me radhė gjatė gjysmės sė dytė tė viteve nėntėdhjetė dhe qė ėshtė botuar nė formė shumė mė tė zgjeruar nė librin e pėrbashkėt midis meje dhe Zyhdi Dervishit me titull Ndėrmjet fshatit dhe qytetėrimit botėror, botuar nė vitin 2001, nga Shtėpia Botuese “Jeruzalem”.
 
Analizat tona janė mbėshtetur nė njė punė anketuese nė stil shumė tė gjerė, domethėnė nė analizėn e mijėra anketave tė shpėrndara, tė vrojtimeve empirike tė bėra nė terren, tė disa mijėra pėrafrimeve statistikore dhe tė bashkėbisedimeve masive me popullsinė qė jeton nė mbarė territorin e vendit.
 
Studimet tona kanė kėrkuar tė hetojnė mė sė pari rreth dy ēėshtjeve themelore :
 
1.  Si reagon empirikisht shoqėria shqiptare sot lidhur me fenė ?
2. Nga dallohet modeli shoqėror shqiptar nga shoqėritė e sotme konkrete bashkėhore ku integrizmi fetar dhe lufta ndėrfetare ka qenė apo vazhdon tė jetė shumė e spikatur ?
 
Mėshtetur pra nė mijra tė dhėna empirike, me pėrgjegjėsi tė plotė shkencore dhe qytetare, po shpreh pėrfundimin se nė bazė tė disa studimeve serioze afatgjata sot pėr sot dhe sė paku pėr njė periudhė dy apo tri dekadash tė ardhshme, nė shoqėrinė e thellė dhe masive shqiptare, nuk ka dhe nuk ka gjasa pėr tė pasur prirje sociologjike qė tė mund tė vėrtetojnė rrezikun eminent tė ndonjė lloj integrizmi fetar tė ēdo ngjyre, se nuk ka dhe probabilisht nuk do tė ketė shėnja serioze dhe masive tė maisjes sė konflikteve fetare dhe se nuk ka shėnja tė njė pėrplasjeje midis vlerave fetare, normave tė moralit praktik fetar, dhe atyre qė modelojnė  njė qytetėrim profan, qė priret drejt njė tipologjie shoqėrore demokratike tė tipit tė sotėm perėndimor.
 
2. Disa prirje sociologjike tė sotme
 
Ky pėrfundim mbėshtetet kryesisht nė argumentet e mėposhtėm :
 
Njė sjelljeje pėrgjithėshme e tipit tejet pragmatist
 
Sė pari, pėrgjithėsisht grupet shoqėrore dhe individėt e ndryshėm nė Shqipėri, veēanėrisht grupmoshat mesatare dhe tė reja, janė shumė mė tepėr tė prirura drejt vlerave morale tė tipit materialist siē janė «pėrmirėsimi i kushteve materiale tė jetesės», «pasurimi i shpejtė», «konforti i mėnyrės sė jetesės», «suksesi profesional» etj., se sa janė tė orientuar drejt vlerave shpirtėrore tė mbrujtura nga morali fetar apo me njė natyrė thjesht humanitare, siē do tė ishin pėrshembull «solidariteti me tė tjerėt», «dashuria dhe ndihma e tė afėrmėve», «shpresa tek virtytet morale tė personit apo e ndihmės nga Zoti», «drejtėsia shoqėrore», «ruajtja e integritetit personal» etj.
 
Nga njė sėrė anketimesh del se rreth 70 % deri 80 % e individėve tė marrė nė shqyrtim si pjesė e grupit tė kampionit sociologjik tė ndėrtuar anojnė nga vlerat e natyrės pragmatike tė mirėfilltė dhe vetėm rreth 20 % deri 30 % e tė anketuarve vlerėsojnė mė shumė vlerat e mirėfillta shpirtėrore ku bėjnė pjesė dhe ato qė qėndrojnė nė themel tė moralit fetar. Kuptohet vetiu se kėtu kemi tė bėjmė me shpėrpjestime qė krijojnė problematika tė mprehta shoqėrore dhe qė kanė tė  bėjnė me integritetin personal tė individit nė periudhėn e tranzicionit, i cili ėshtė cenuar shumė rėndė dhe nė njė mėnyrė tė gjithanshme. Kėto problematika sigurisht qė as mund tė anashkalohen dhe as nuk mund tė merren me mendjelehtėsi. 
 
Por, gjithsesi, shqiptari i sotėm mė shumė vuan nga mungesa e disa vlerave qė feja ėshtė e specializuar t’i rrėnjosė nė shoqėri se sa manifeston ndonje zell tė tepruar fetar. Sjellja tejet pragmatike e njė pjese tė shqiptarėve tė sotėm, e pakufizuar nga kufij moralė tė qėndrueshėm, dėshmon se individė tė ndryshėm, sidomos midis brezit tė ri, pavarėsisht dallimeve tė tyre kulturore, origjinave tė ndryshme fetare, grupmoshave nė tė cilat bėjnė pjesė, identitetit krahinor tė cilit i pėrkasin, formimit profesional tė niveleve tė ndryshėm, etj. rendin mė tepėr drejt tė mirave materiale se sa priren drejt njė modeli sjelljeje qė do tė refuzonte «materialitetin» dhe realitetin e njė shoqėrie liberalo-kaotike nė tranzicion, nė emėr tė njė universi fetar vlerash apo tė «refuzimit» tė tjetrit pėr shkaqe thjesht fetare.
  
Nuancime tė lehta tė sjelljes shoqėrore prej traditave fetare
 
Sė dyti, duhet pranuar se popullsia e sotme shqiptare ka njė reagim pėrgjithėsisht homogjen pėrsa i pėrket qėndrimit ndaj jetės dhe vlerave e normave morale qė respekton. Por, kjo e dhėnė, qė shfaqet si e tillė nė orientimin pragmatist tė vijėsjelljes individuale apo kolektive, nuk do tė thotė aspak se shoqėria shqiptare sot ėshtė uniforme nga pikėpamja kulturore, e traditave fetare apo e pėrkatėsisė nė fushėn e fesė. Nė kėtė plan, do tė ishte ndofta interesante tė paraqisnim se pas disa dekada pėrballjesh me njė politike zyrtare ateiste, grupe shoqėrore me tradita fetare tė ndryshme, pavarėsisht nivelit tė sotėm tė besimit tė tyre, shfaqin edhe dallime nė formėn e nuancave tė holla, pėrsa i pėrket qėndrimit tė tyre nė jetė. Sjellja e tyre pėrcjell shkallė tė lartė homogjeniteti, por nga ana tjetėr nuk pėrjashton aspak dallime qė i japin shoqėrisė pamjen e njė organizmi tė gjallė dhe cilėsinė e njė larmishmėrie vitale sjelljesh dhe zakonesh.
 
Anketimet dhe tė dhėnat statistikore na kanė treguar se shqiptarėt e sotėm vėrtet janė tė prirur nė mėnyrė tė qėndrueshme drejt mbėrritjes sė suksesit praktik nė jetė, por individė qė i u pėrkasin traditave fetare tė krishtera, sidomos tė atyre ortodokse, shprehen mė pragmatikisht se ata qė vijnė nga tradita fetare myslimane. Kėta tė fundit kanė prirjen tė jenė mė solidarė brenda gjirit tė familjes sė tyre, janė subjektivisht mė tė lidhur me tokėn, e kanė mė tė vėshtirė pėr t’u pėrfshirė nė eksodin rural etj. Ndėrsa, individė tė prejardhur nga familje me tradita fetare ortodokse ose edhe katolike, pra gjithėsesi tė krishtera, shprehen se janė mė tė interesuar pėr arėsimimin e tyre, janė mė tė dhėnė pas tregtisė, karakterizohen si mė individualistė dhe shfaqen mė tė ndjeshėm ndaj parimit tė respektimit tė tė drejtave dhe lirive individuale.
 
Kėto nuancime kulturore e fetare tė shoqėrisė sė sotme shqiptare, qė nė tė vėrtetė pėrbėjnė pasurinė e saj tė patjetėrsueshme, gjallojnė brenda njė shtrati kulturor tė integruar dhe me homogjenitet tė spikatur.
 
Kur pohojmė se individėt me tradita fetare tė caktuara reagojnė mė masivisht se sa tė tjerėt rreth njė treguesi tė caktuar sjelljeje, kjo «shpeshtėsi» nuk e kalon mesatarisht, sipas tė dhėnave tona, masėn e 5 % deri 10 % tė individėve, qė formojnė secilin grup shoqėror tė marrė nė konsideratė. Domethėnė, po tė marrim njė shembull,  nėse tė rinjtė e prejardhur nga disa tradita familjare fetare shprehen afėrsisht nė masėn e 30 % deri 32 % tė tyre se vlerėsojnė si strategji parėsore tė jetės sė tyre arsimimin, tė rinjtė qė i cilėsojnė ndryshe traditat e tyre familjare e fetare shprehen nė masėn 40 % deri 43 % se e kanė arsimimin si pėrparėsi tė sjelljes sė tyre nė jetė.
 
Dallimet shoqėrore mbeten mė tė spikatura se ato fetare
 
Sė treti, na ėshtė dhėnė rasti tė vėrejmė se ndryshimet nė sjellje e nė vlera, tė kushtėzuara nga variabli i pavarur sociologjik «tradita fetare familjare», janė mė pak tė spikatura se dallimet qė vijnė prej statusit shoqėror tė pėrgjithshėm tė individėve. Duke vepruar dhe ndjerė brenda njė shtrati kulturor, pėrgjithėsisht, homogjen, shqiptarėt e sotėm manifestojnė edhe modele sjelljeje e mendėsi qė ndryshojnė nė varėsi tė statusit tė tyre gjinor, tė krahinės nė tė cilėn jetojnė, tė grupmoshave nė tė cilat bėjnė pjesė, tė arėsimit qė zotėrojnė etj. Nė varėsi nga variabli sociologjik « status shoqėror » ne kemi gjetur afėrsisht 10 % deri 15 % mė shumė individė qė i takojnė njė grupi tė caktuar shoqėror, tė cilėt shprehen mė tė sensibilizuar prej njė vlere shpirtėrore e prej njė modeli sjelljeje se anėtarėt e njė grupi tjetėr shoqėror.
 
Dėshirojmė pra tė theksojmė se nga pikėpamja e sociologjisė kuantitative, tė dhėnat statistikore dėshmojnė se ndryshimet nė sjellje e nė mendėsi qė dallojnė shqiptarėt e sotėm mė tė arsimuar nga mė pak tė arsimuarit, ata qė banojnė nė zonat kryesore urbane nga ata qė jetojnė nė zonat e thella rurale, femrat nga meshkujt, veriorėt nga jugorėt etj., janė mė tė pranishme se sa dallimet qė vijnė nga traditat fetare tė individėve tė ndryshėm.
 
Ky fakt dėshmon se ndryshimet e mbėshtetura nė tradita fetare tė veēanta nuk janė aspak sot « vija pėrthyese » themelore ku palosen konturet e «formatit» tė sotėm shqiptar. Pėrkundrazi, ato shkrihen dhe integrohen brenda tėrėsisė sė dallimeve shoqėrore qė karakterizojnė sot shoqėrinė shqiptare. I papuni me origjinė fetare tė krishterė dhe i papuni me origjinė fetare myslimane dallojnė pra mė pak midis tyre se sa dallojnė tė papunėt nė pėrgjithėsi nga «bosėt»  qė kanė shtėnė nė dorė pikat kyēe tė ekonomisė kombėtare. Fshatari me origjinė myslimane dhe fshatari me origjinė fetare tė krishterė dallohen mė pak midis tyre sesa dallohen individėt e zonave tė thella rurale nga banorėt e qyteteve tė mėdha tė vendit. Individėt qė pothuaj nuk dinė shkrim e kėndim me origjinė fetare myslimane dhe analfabetėt me origjinė fetare tė krishterė dallohen mė pak midis tyre sesa dallohen analfabetėt nė pėrgjithėsi prej atyre qė janė me arsim tė lartė.
 
Sundimi i normave tė sė drejtės juridike
 
Sė katėrti, sipas tė dhėnave tona del se mesatarisht rreth 20 %–25 % e tė anketuarve kanė prirje pėr tė gjetur edhe zgjidhje jashtėligjore pėr problemet e tyre tė pėrditshme. Shifra nuk ėshtė e vogėl. Ajo flet nė tė vėrtetė pėr ato marrėdhėnie informale tė punės dhe tė jetės shoqėrore nė pėrgjithėsi qė fatkeqėsisht ekzistojnė sot nė shoqėrinė shqiptare. Moszbatimi i ligjit shkon edhe drejt formave tė pėrkeqėsuara tė kėsaj sjelljeje deviante duke u pėrvijuar edhe si vetėgjyqėsi, ēka do tė thotė se merr edhe njė natyrė kriminale. Duke u hidhėruar pėr kėtė konstatim, nuk mund tė mos vėmė nė dukje se megjithatė ėshtė thuajse e neglizhueshme pjesa e opinionit publik qė priret tė kėrkojź njė « drejtėsi » jashtėligjore tė frymėzuar nga njėfarė integrizmi fetar tė drejtuar kundėr vlerave liberale tė sanksionuara edhe si liri politike nė kuadrin e kushtetutės sė sotme shqiptare.
 
Kjo pjesė e opinionit publik duket se statistikisht nuk duhet t’i kalojė 2 % tė popullsisė sė rritur tė vendit. Nė tė vėrtetė, statistikat nuk bėjnė tjetėr veēse konfirmojnė nga pikėpamja sasiore atė ēka rezulton prej vrojtimeve emprike cilėsore nė terren.
 
Nė shoqėrinė e sotme shqiptare nuk ka gjasa tė duken shenjat e njė pėrpjekjeje tė kthimit tė moralit fetar nė njė farė norme juridike paralele qė do tė kėrkonte tė zėvendėsonte legjitimitetin kushtetues tė ligjit. Vetėm nė kėtė rast do tė thoshim se popullsia do tė prirej drejt njė integrizmi fetar qė do tė dėshironte ta kthente fenė nga botėkutpim hyjnor moral nė njė formė sunduese tė sė drejtės, nga njė formė besimi nė njė formė shtrėngimi, nga njė ēėshtje private tė individit nė njė ideologji zyrtare dhe bazė e normave ligjore, e detyruar pėr tė gjithė, e bashkė me kėtė do ta shndėrronte shtetin demokratik laik nė njė shtet teologjik dhe teokratik.
 
Feja e dėnon prostitucionin, ndeėrsa ligji i sotėm dhe sidomos zbatimi i tij mbetet tepėr i squllėt pėr tė vepruar kundėr kėsaj sė keqeje shoqėrore qė merr shpesh herė pėrmasat e trafikut tė qenieve njerėzore. Megjithkėtė dallim tė madh midis forcės zbatuese dhe shtrėnguese tė ligjit dhe normave tė moralit fetar, vėshtirė se gjenden nė Shqipėrinė e sotme raste tė ndėshkimit fizik tė prostitutave nga ana e besimtarėve tė njėrės apo tjetrės fe. Dėnimi moral i mbėshtetur nė fe nuk ka pasur prirje tė shndėrrohet nė njė kulturė tė aktit tė vetėgjyqėsisė tė pambėshetur nė ligj. Kufijtė e parimit tė respektimit tė dallimeve midis fesė dhe shtrėngimit nuk janė prekur.
 
Feja e dėnon abortin, ndėrsa legjislacioni liberal e lejon atė nė kuadrin e politikave tė programimit familjar. Nuk ėshtė fjala kėtu pėr tė hyrė nė debatin e sotėm midis kulturės liberale dhe fesė pėr kėtė problem. Ēėshtja qendron gjetiu. Puna ėshtė se ne nuk njohim raste ku tė jetė ndėshkuar fizikisht njė grua ose njė ēift pėr shkak tė zbatimit legal tė sė drejtės sė abortit nga ana e besimtarėve qė moralisht e dėnojnė aktin e tyre. Pėrsėri morali fetar ėshtė larg nga ai nivel qė do ta kishte kthyer atė nė njė lloj kriteri legjitimues pėr tė zbatuar tė «drejtėn fetare» nė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me sjelljen shoqėrore kolektive ose personale.
 
Morali fetar nė Shqipėri tradicionalisht e ka dėnuar divorcin si shprehje e lirisė private njerėzore. Ndėrkaq ligji ėshtė me natyrė tejet liberale dhe nuk e pengon aspak atė. Nuk ka vend tė zgjatemi pėr tė thėnė se shkalla e pranisė sė divorcit nė shoqėrinė e sotme shqiptare ėshtė rritur sė tepėrmi. Kjo prirje lidhet sa me terrenin kulturor dhe politik liberal tė vendit, aq edhe me krizėn e mprehtė qė po kalon familja shqiptare nė ditėt tona. Tė gjithė e dinė se reagimi shoqėror ndaj kėsj dukurie ėshtė mė tepėr se i vakėt dhe shkon pothuaj drejt indiferencės sė plotė. As qė ka shenja tė njė reagim praktik tė besimtarėve tė feve tė ndryshme pėr tė ndėshkuar moralisht dhe fizikisht nė formė vetėgjyqėsie individė qe divorcohen. Po kėshtu ndodh me homoseksualizmin, me proksenetizmin, me alkoolizmin, me punėsimin e grave jashtė mureve tė shtėpisė, me marrėdhėniet seksuale jashtėmartesore, me adulterin etj., ndonėse nga pikėpamja morale kėto dukuri nuk janė tė vėna nė tė njėjtin rrafsh moral.
 
3. Disa veēanėsi tė modelit shoqėror shqiptar
 
Mund tė arėsyetohet gjatė rreth kėtyre prirjeve qė analizat sasiore tė rrafshit sociologjik na paraqesin nė njė plan tė pėrgjithshėm mbarėshoqėror. Rezultatet e marra mund tė shpjegohen nė mėnyra tė ndryshme dhe nė kėndvėshtrime tė ndryshme. Shpesh herė faktet shpjegohen me faktorė vetėm historikė. Kuptohet se thirrja nė ndihmė e traditave historike lejon tė kuptohet mė mirė e sotmja. Por, nga ana tjetėr, argumentet historikė janė krejt tė pamjaftueshėm pėr tė hedhur dritė mbi atė qė ndodh sot apo do tė ndodhė nesėr. Pėrndryshe do tė pranonim se jetojmė nė njė univers linear tė « hekurt » ku e tashmja dhe e ardhmja kushtėzohen forcėrisht nga e kaluara dhe se nė histori nuk ka ngjarje tė reja dhe ēaste kthesash historike tė panjohura mė parė. Kėtu ėshtė, mendoj unė, dobėsia e argumentit historicist. E sotmja duhet tė shpjegohet me rrethana historike, por nė radhė tė parė edhe me kushtet e sotme tė ndryshimit shoqėror. E theksoj, nė rrafshin e njė arėsyetimi sociologjik, mund tė thuhet se rrethanat qė kanė krijuar kėtė realitet shoqėror pėrcaktohen sė paku nga faktorėt e mėposhtėm aktualė:
 
1. Institucionet fetare dhe besimet fetare nė Shqipėri, veēanėrisht pas goditjes se rėndė qė mori kleri katolik menjėherė pas ēlirimit tė vendit, nuk patėn mundėsi tė ktheheshin dhe tė bėheshin faktorė themelorė tė rezistencės kulturore dhe politike antitotalitare siē ka qenė pėr shembull rasti polak dhe i Kishės katolike nė kėtė vend. Ato dolėn relativisht tė dobėta nga periudha e kaluar ēka i vėshtirėson lidhjet e tyre me shtresat e gjera tė popullsisė, e bėn disi tė mundimshme ngritjen e nivelit kulturor tė klerit tė niveleve tė mesėm dhe tė ulėt dhe krijon pengesa tė ēfarėdollojshme pėr pėrpunimin e njė doktrine morale e shoqėrore me ndikim tė lartė social si pjesė pėrbėrėse tė predikimit fetar. Institucionet e komunikimit laik nė Shqipėri siē janė pėr shembull shkollat, gazetat dhe mediat elektronike kanė njė impakt dhe besueshmėri shumė mė tė gjerė mbi opinionit publik tė vendit se sa institucionet fetare.
 
2. Grupet socio-fetare nė Shqipėrinė e sotme qė formojnė komunitete tė ndryshėm besimi nuk pėrfaqėsojnė edhe interesa tė pėrbashkėta shoqėrore, ekonomike apo etnike siē ėshtė rasti i konfliktit arabo-izraelit (RODINSON, M., Peuple juif ou problčme juif, La Découverte, Paris 1997). Ata pra nuk janė tė mbivendosur mbi grupe socio-ekonomikė apo kombėtarė tė pėrcaktuar siē ka ndodhur nė disa vende si pėr shembull nė ish-Jugosllavi, (ROUX, M., Les Albanais de la Yougoslavie,  Economica, Paris 1990), nė ishBashkimin Sovjetik apo nė Irlandėn e Veriut (PEYRONNEL, V., Economie et conflit en Irlande du Nord, Ellipses, Paris 2001). Nga kjo pikėpamje konflikti ekonomik dhe shoqėror nė Shqipėri nė pėrgjithėsi nuk merr pamje fetare dhe nuk e acaron konfliktin fetar. Ky i fundit dhe identitetet fetare nuk shprehin nė mėnyrė ideologjike kundėrshti tė njė natyre reale midis grupeve qendrore tė interesit social-ekonomik.
 
Ėshtė e vėrtetė se klasa e dikurshme e pronarėve tė mėdhenj e tė mesėm tė tokave nė Shqipėrinė e para Luftės sė Dytė Botėrore kishte pėrgjithėsisht njė pėrkatėsi fetare myslimane, ēka shpjegon nė njė farė mase  se pėrse partitė nacionaliste shqiptare kanė qenė pėrfaqėsuar mė sė shumti prej individėsh me tradita familjare myslimane. Ky fakt shpjegon nė njė farė mase edhe faktin se nė spektrin e sotėm politik shqiptar, sa mė nė tė djathtė ta hedhėsh vėshtrimin aq me pak gjen individė drejtues (nuk e kemi fjalėn pėr elektoratin e bazės) tė prejardhur nga tradita fetare ortodokse. Pėrkundrazi, sa mė drejt qendrės dhe majtas tė orientohesh aq mė shumė gjen njė pėrzjerje midis individėve drejtues me origjina fetare myslimane dhe ortodokse.
 
Por duhet theksuar se ndarja socio-ekonomike dhe politike pėr problemin e tokės nuk pėrkon nė masėn e elektoratit tė sotėm shqiptar me njė ndarje midis popullsisė me tradita fetare myslimane dhe ortodokse apo katolike. Kjo ndodh sepse vetė individėt me prejardhje fetare myslimane kanė qendrime  tė kundėrta lidhur me zgjidhjen e problemit tė tokės si pasuria e paluejtshme kryesore e vendit. Nė po ato treva ku pronarė tė mėdhenj dhe tė mesėm tokash ishin individė me tradita fetare myslimane kanė jetuar edhe masa tė gjera popullsie me tė njėjtėn fe, tė cilat kanė qenė tė privuara pėrgjithėsisht ose kryesisht nga toka. Pra edhe beu edhe argati shpesh  ishin tė sė njėjtės fe, ēka bėn qė sot e kėsaj dite konflikti mbi tokėn tė mos pėrēajė fetarisht shqiptarėt, siē ka ndodhur nė vende tė tjerė.
 
3. Tranzicioni shqiptar, i shoqėruar me njė eksod rural masiv drejt qendrave mė tė mėdha urbane dhe drejt vendeve fqinje, anėtare tė komunitetit europian, me njė pėrqindje dėrmuese popullsie me tradita fetare tė krishtera, nuk ka lejuar qė nė zonat e thella apo periferike rurale tė vendit  tė krijohen vatra tė fuqishme rezistence konservatore, agresive ndaj ndryshimeve  tė sotme ekonomike, kulturore dhe politike, tė cilat do tė pėrdornin gjuhėn e besimit fetar pėr tė kundėrshtuar modelin ekonomik dhe politik tė vendosur, siē ka ndodhur nė rastin iranian (RAUFFER, X., La nébuleuse : le terrorisme du Moyen-Orient, Fayard, Paris 1987). Veēanėrisht nė radhėt e brezit tė ri qė ka prirje tė emigrojė apo qė ndikohet fuqishėm prej mediave perėrndimore ėshtė tepėr e zhvilluar toleranca dhe butėsia e bindjeve fetare. Ata transmetojnė nė tė gjithė shoqėrinė njė qėndrim tepėr elastik ndaj feve tė tė tjerėve dhe e konsiderojnė besimin fetar si njė ēėshtje thjesht private tė individit.
 
4. Elitat politike dhe ekonomike shqiptare tė ndėrvarura institucionalisht, ekonomikisht dhe politikisht nga faktorė ndėrkombėtarė perėndimorė nuk kanė asnjė interes dhe prirje qė t’u japin formave kulturore dhe ideologjike qė legjitimojnė pushtetin e tyre sot njė ngjyresė dhe njė pamje fetare duke i ngritur ato nė ideologji zyrtare tė shtetit si nė rastin e Irakut tė periudhės sė Sadamit, regjimit saudit apo tė Afganistanit nėn sundimin talebanėve (MAHDI, F., Fondements et mécanismes de l’Etat en islam : l’Irak, l’Harmattan, Paris 1991). Elitat politike dhe ekonomike shqiptare kanė adoptuar si ideologji sunduese liberalizmin e sotėm perėndimor, i cili bėn tė mundur legjitimimin e veprimit tė tyre praktik nė njė shoqėri tregu dhe politikisht tė ndėrtuar mbi pluralizmin politik dhe ndarjen formale tė pushteteve. Kjo lloj ideologjie lejon jo vetėm qė elitat sunduese tė krijojnė njė terren tė favorshėm veprimi nė kuadrin e terrenit tė brendshėm lokal, por edhe tė sigurojnė njė koherencė politike me faktorėt qė kontrollojnė jetėn politike ndėrkombėtare nė planin europian dhe mė gjerė.
 
5. Dallimet fetare duke mos qenė tė mbivendosura nė dallime empirike social-ekonomike e vėshtirėsojnė shumė mundėsinė qė ndėrgjegjia, bashkėsitė dhe institucionet fetare tė frymėzojnė grupime politike me mbėshtetje masive nga ana e elektoratit, tė orientuara drejt njė modeli integrist dhe tė krijuara e tė pėrforcuara si reagim ndaj dukurive tė krizave tė tejzgjatura ekonomike, politike, ndaj korrupsionit tė elitave kombėtare apo rėnies ekonomike, siē ndodhi me rastin algjerian. (TOUATI, A., Algérie, les islamistes ą l’assaut du pouvoir, l’Harmattan, Paris 1995).
  
Dukuria fetare dhe ajo politike u mpleksėn pėr herė tė fundit nė mėnyrė tė fuqishme, paradoksalisht, nė periudhėn e monizmit ku politika ateiste nė mėnyrė radikale e shtetit u shoqėrua me njė dukuri masive politike qė karakterizoi identitetin e elitave politike tė periudhės socialiste. Sipas statistikave tona tepėr tė sakta, nė radhėt e zyrtarėve tė lartė drejtues tė kulturės, edukimit, propagandės, diplomacisė, mediave, kishin historikisht njė peshė tepėr tė madhe individė me tradita fetare familjare ortodokse; nė radhėt e drejtuesve mė tė lartė tė partise kishte njė pėrzjerje tė spikatur individėsh me prejardhje fetare myslimane dhe ortodokse; ndėrsa nė drejtuesit mė tė lartė tė ekzekutivit  mbisundonin individė me prejardhje fetare myslimane. Ky fakt bėhet edhe mė interesant po tė mbahet parasysh se tė gjithė kėta individė kishin njė formim kulturor dhe njė botėkuptim tė afishuar ateist. Por, pėr t’a shpjeguar kėtė fakt do tė shkruajmė herė tjetėr.
 
 
Bibliografia
 
1. FUGA, A., dhe DERVISHI, Z., Midis fshatit dhe qytetėrimit global, Jeruzalem, 2001.
2. CONSTANTIN, F., Christian COULON, Religion et transition démocratique en Afrique, Karthala, Paris, 1997. 
3. MAHDI, F., Fondements et mécanismes de l’Etat en islam : l’Irak, l’Harmattan, Paris 1991.
4. PEYRONNEL, V., Economie et conflit en Irlande du Nord, Ellipses, Paris 2001.
5. RAUFFER, X., La nébuleuse : le terrorisme du Moyen-Orient, Fayard, Paris 1987.
6. RODINSON, M., Peuple juif ou problčme juif, La Découverte, Paris 1997.
7. ROUX, M., Les Albanais de la Yougoslavie,  Economica, Paris 1990.
8. TOUATI, A., Algérie, les islamistes ą l’assaut du pouvoir, l’Harmattan, Paris 1995.
9. VOLKOFF, V., Désinformation, flagrant délit, Editions de Rocher, Paris 1999.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.