|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nė Pejė u pėrkujtua 5-vjetori i rėnies heroike tė komandantit Sali Ēekajt

 
 

 
 
Pejė, 19 prill 2004 - Nė pesėvjetorin e rėnies heroike tė komandantit tė UĒK-sė Sali Ēekajt, sot nė Pejė, nėn patronazhin e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, u mbajt njė akademi pėrkujtimore. Merrnin pjesė familjarė tė Sali Ēekajt, bashkėlufėtarė ė tij dhe pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės dhe tė pushtetit lokal tė komunave tė Dukagjinit.

Nė emėr tė Presidentit tė Kosovės, akademinė pėrkujtimore e hapi dhe nė tė foli kėshilltari i Presidenti Rugova, Dr. Berim Ramosaj, i cili tha se figura e Sali Ēekajt lidhet mė historinė mė tė re tė Kosovės dhe sidomos me betejėn e njohur tė Koshares dhe me thyerjen e kufirit Kosovė-Shqipėri.

Ndėrkaq, nė emėr tė Kryesisė qendrore tė LDK-sė foli Hajzer Krasniqi. Gjithashtu pėr figurėn e Sali Ēekajt foli bashkėluftėtari i tij Osman Ferizi. Ai tha se Sali Ēekaj ishte komandant dhe arkitekt i thyerjes sė kufirit Kosovė- Shqipėri nė betejėn e Koshares.

Nė pėrfundim tė kėsaj akademie u shfaq njė film dokumentar kushtuar figurės heroike tė Sali Ēeklajt me tuitll "Gurėthemeli i pavarėsisė".


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.