|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E hėne, 19 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova shpreh keqardhje pėr incidentin nė burgun e Mitrovicės

 • Solana tha se nuk ka zgjidhje tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės para pėrmbushjes sė plotė tė standardeve

 • Ministri slloven i mbrojtjes po viziton Kosovėn

 • Rexhepi: Kosova mund tė ndėrmarrė njė lėvizje tė njėanshme pėr shpalljen e njė referendumi pėr pavarėsinė

 • Reagim i Degės I tė LDK-sė ndaj letrave kėrcėnuese drejtuar kryetarit tė KK tė Prishtinės, Ismet Beqiri

 • Nė Makoc tė Prishtinės u pėrkujtuan viktimat e terrorit serb

 • Mekshejn sot po viziton Zagrebin, nesėr vjen nė Prishtinė

 • Ende mbetet nė fuqi ndalimi i tubimeve masive dhe sportive nė Prishtnė dhe qendrat e mėdha

 • Kosova nuk ėshtė multietnike, sepse ajo ka njė shumicė tė qartė shqiptare, thotė njė ekspert gjerman

 • Nė Prishtinė arritėn mbrėmė pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit

 • Shtefan Feler konfirmoi se nė burgun e Mitrovicės janė vrarė dy policė amerikanė, njė joradanez, 11 tė tjerė janė plagosur

 • Incidenti tragjik nuk ka tė bėjė me zėnkėn rreth Irakut, thotė zėdhėnėsja e policisė nė Mitrovicė

 • Qeveria jordaneze ka shprehur keqardhje pėr vrasjen e dy policėve amerikanė nė Kosovė

 • Nė Londėr ka filluar takimi vjetor i Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim

 • Banka Evropiane ėshtė e pėrfshirė nė disa projekte nė Shqipėri dhe nė Kosovė

 • Nė Kosovė do tė qėndrojnė edhe mė tej dy mijė trupa shtesė tė KFOR-it qė erdhėn pas trazirave tė marsit

 • Nė njė aksident komunikacioni ka vdekur Enver Thaēi, pjesėtar i sigurimit tė kryetarit tė AAK-sė

 • Nė Gjakovė u bė varrimi i 15 martirėve nga viti 1999

 • Nė Prishtinė u mbajt njė seminar pėr metoda tė reja tė menaxhimit dhe formave tė biznesit

 • Nė teatrin "Dodona" rifillon skena teatrore studentore

 • Gjykata e OKB-sė pėr krime lufte ka konfirmuar se masakra e Srebernicės mė 1995 ka qenė gjenocid

 • Nė qytetin e Fierit zbulohen 68 kg drogė dhe njė depo armėsh

 • Pas trazirave nė Kosovė civilėt serbė kanė keqtrajtuar edhe pacientėt shqiptarė tė Luginės sė Preshevės

 • Izraeli do tė investojė dhjetėra miliona dollarė nė kibucet nė Bregun Perendimor

 • Bremer thotė se forcat irakiane nuk munden vetė tė mbrojnė vendin

 • Ėshtė vrarė njė arab izraelit dhe njė kolon hebrait

 • Nė njė mision amerikano-rus, ėshtė nisur njė anije kozmike me tre astronautė

 • Rais thotė se Amerika nuk do tė negociojė me autorėt e rrėmbimeve

 • Nė Irak u vranė 10 ushtarė amerikanė

 • Drama e fėmijėve ushtarė

 • Kryeministri spanjoll urdhėron largimin e trupave

 • Pentagoni paralajmėron Sirinė

 • Policia britanike ka arrestuar 10 persona tė dyshimtė pėr akte terroriste

 
  
Presidenti Rugova shpreh keqardhje pėr incidentin nė burgun e Mitrovicės
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, shpreh keqardhjen e thellė pėr incidentin me pasoja tragjike qė ka ndodhur tė shtunėn nė burgun e Mitrovicės nė mes tė pjesėtarėve tė policisė sė UNMIK-ut, me ē'rast humbėn jetėn tre policė, dy amerikanė dhe njė jordanez, dhe u plagosėn disa policė ndėrkombėtarė.

Presidenti Rugova u shpreh ngushėllime tė sinqerta familjeve tė tė vrarėve dhe qeverisė amerikane dhe qeverisė jordaneze, ndėrsa tė plagosurve u dėshiron shėrim tė shpejtė.
 
 
Solana tha se nuk ka zgjidhje tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės para pėrmbushjes sė plotė tė standardeve
 
Bruksel, 19 prill 2004 - Pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana, ka deklaruar sot se qėndrimi i bashkėsisė ndėrkombėtare ėshtė plotėsisht i qartė - nuk vjen parasysh kurrfarė zgjidhje e statusit pėrfundimtar tė Kosovės para pėrmbushjes sė plotė tė standardeve.

Me kėtė deklaratė thuhet se Solana ka reaguar ndaj njė deklarate tė kryeministrit Bajram Rexhepi dhėnė gazetės londineze "Fajnenshėll tajms" se vitin e ardhshėm shqiptarėt mund tė marrin njė vendim unilateral pėr pavarėsinė.

Havier Solana kėtė deklaratė e bėri pas njė takimi tė pėrbashkėt me Kėshillin e NATO-s nė nivel ambasadorėsh dhe tė komitetit pėr politikė e siguri tė BE nė Bruksel, nė tė cilin nė qendėr tė vemendjes ka qenė qėllimi qė BE-ja tė marrė pėrsipėr misionin e SFOR-it nė Bosnjė deri nė fund tė vitit, pastaj Kosova, Afganistani dhe Iraku.

Solana bėri tė ditur se sot niset pėr nė Uashington ku do tė takohet me kėshiltaren pėr Siguri Kombėtare tė presidentit amerikan, Kondoliza Rajs dhe me sekretarin e Shtetit, Kolin Pauell, me nėnpresidentin Dik Ēejni, si dhe me sekretarin e pėrgjigjtshėm tė OKB-sė Kofi Anan.
 
Solana ka thėnė se nė mesin e temave kryesore tė bisedave tė tij nė Uashington dhe nė Nju Jork do tė jenė Ballkani e posaēėrisht Kosova.
 
 
Ministri slloven i mbrojtjes po viziton Kosovėn
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Ministri slloven i Mbrojtjes, Anton Grizold, po qėndron sot nė Prishtinė, ku u takua me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Holger Kamerhof.

Ministri slloven kishte ardhur nė Prishtinė pėr t'u njoftuar me punėn dhe kontributin e trupave sllovene nė ruajtjen e paqes nė Kosovė.

Nė komentet e tij nė lidhje me qėndrimin e Sllovenisė pėr statusin e Kosovės, ministri slloven tha se kjo duhet tė diskutohet nė OKB dhe nė BE, sepse, tha ai, Kosova ėshtė nė Evropė.

Pėr situatėn e sigurisė nė Kosovė, ai u shpreh se ajo duhet tė pėrmirėsohet nė mėnyrė qė proceset tė ecin pėrpara."Ne kemi rėnė dakord qė situata e sigurisė nė Kosovė duhet tė pėrmirėsohet sepse Kosova ėshtė nė Evropė dhe kjo ėshtė e rendėsishme pėr sigurinė evropiane qė ne tė jemi tė suksesshėm kėtu", tha ministri slloven.
 
 
Rexhepi: Kosova mund tė ndėrmarrė njė lėvizje tė njėanshme pėr shpalljen e njė referendumi pėr pavarėsinė
 
Londėr, 19 prill 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi nė njė intervistė pėr gazetėn "Fajnenshėll tajms ("Financial Times") ka thėnė se "nėse Kombet e Bashkuara nuk do tė arrijnė tė bėjnė ndonjė pėrparim substancial pėr tė ardhmen e Kosovės deri nė shtator tė vitit 2005, atėherė Kosova do tė ndėrmarrė njė lėvizje tė njėanshme pėr shpalljen e njė referendumi pėr pavarėsinė e Kosovės".
 
Kryeministri Rexepi ka thėnė se fillimisht do tė ishte e mundshme njė pavarėsi e mbikėqyrur, transmeton "Evropa e lirė". "Ne jemi pėr njė bartje graduale, por Misioni i Kombeve tė Bashkuara po shfaq shenja tė mungesės sė vullnetit", ka thėnė Rexhepi, duke kritikuar disa zyrtarė tė OKB-sė se duan qė kjo gjendje tė vazhdojė edhe pesė apo dhjetė vjet.
 
 
Reagim i Degės I tė LDK-sė ndaj letrave kėrcėnuese drejtuar kryetarit tė KK tė Prishtinės, Ismet Beqiri
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Kryesia e Degės sė parė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė lagjen "Kodra e trimave" nė Prishtinė, reagon ashpėr ndaj dy letrave kėrcėnuese tė cilat mė 2 e 14 prill tė kėtij viti janė drejtuar nė adresė tė kryetarit tė kėsaj dege dhe njėherit kryetar i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri.

Nė kėtė reagim thuhet se letrat kėrcėnuese qė vijnė nė adresė tė Ismet Beqirit, kryetar aktual i KK tė Prishtinės dhe kryetar i Degės sė parė tė LDK-sė, i bėjnė ata qė sot nuk ia duan tė mirėn Kosovės. "Ata duhet ta dijnė shumė mirė se populli e di shumė mirė kush janė ata dhe kush janė udhėheqėsit e tyre".

"Kryesia e Degės sė parė tė LDK-sė, Forumi i Gruas dhe Forumi Rinor i kėsaj Dege, reagojnė ndaj kėtyre letrave kėrcėnuese qė vijnė nga e ashtuquajtura Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), sepse janė tė paqėndryeshme deklaratat e AKSH-sė pėr djemtė, pėrkatėsisht udhėheqsit e devotshmėm tė popullit", thuhet mė tutje nė kėtė reagim dhe theksohet se "Ismet Beqiri gėzon autoritetin e plotė nė Kryesi dhe nė popull, si dhe gėzon besimin dhe pėrkrahjen, prandaj i tėrė populli ėshtė me udhėheqėsin e tyre qė vet e zgjodhi".

"Brenda dy javėsh, kanė arritur dy letra kėrcėnuese nė adresė tė z. Ismet Beqiri nga AKSH, por edhe para njė viti ka ardhur njė letėr e kėtillė. AKSH ka demantuar se letra kėrcėnuese nuk ėshtė lėshuar nga AKSH-ja nė atė kohė, Atėherė, sot cila ėshtė e vėrteta?", thuhet nė fund tė reagimit tė Kryesisė sė Degės sė Parė tė LDK-sė "Kodra e trimave" nė Prishtinė.

Mė poshtė nė kėtė reagim pėrkujtohet se kjo degė ka zhvilluar njė aktivitet tė denjė politik qė nga themelimi i saj e deri tash nė krye me udhėheqėsit e saj.

"Objektivi i Degės sė parė tė LDK-sė ishte i qartė qė nga fillimi qė tė punojė dhe tė angazhohet pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Dihet qė fillimisht LDK ishte lėvizje gjithėpopullore nė Kosovė, ndėrsa aktiviteti i saj u shtri nė ēdo shtėpi, shkolla dhe institucione. Ky organizim kombėtar ėshtė padyshim rezultat i udhėheqėsve tė LDK-sė sė kėsaj Dege dhe aktivistėve tė tjerė tė saj qė me guxim e trimėri e organizuan aktivitetin politik, arsimor, shėndetėsor e humanitar pėrballė pushtuesit serbo-jugosllav.
 
Veprimtaria e tyre ishte legale, me adresė tė qartė pėr okupatorin, mirėpo kėta udhėheqės tė devotshėm, tė guximshėm, tė menqur dhe me objektiv tė qartė e dhanė maksimumin e tyre pėr kauzėn kombėtare dhe pėr realizimin e aspiratave shekullore pėr liri e pavarėsi tė Kosovės.
 
Nė atė kohė nuk kishte zėra kėrcėnues ndaj udhėheqėsve dhe pėr kėtė populli e di shumė mirė. Sot, kėrcėnohen po ata udhėheqės, tė cilėt me guxim e menquri e udhėhoqėn popullin gjatė atyre viteve tė okupimit klasik, prandaj populli me krenari i zgjodhi nė vendet udhėheqse, pasi gėzojnė respekt", thuhet nė reagimine Degė sė parė tė LDK-sė nė "Kodrėn e trimave" nė Prishtinė.
 
 
Nė Makoc tė Prishtinės u pėrkujtuan viktimat e terrorit serb
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Me rastin e 5-vjetorit tė vrasjes mizore tė 161 civilėve tė Llapit dhe tė pjesės veriore tė Gollakut, sot nė fshatin Makovc tė Prishtinės, anėtarėt e familjeve tė martirėve, pėrfaqėsues tė institucioneve bėnė homazhe dhe vunė kurora nė Kompleksin memorial.

Pesė vjet mė parė, mė 19 prill tė vitit 1999, nė Makoc ishin mbledhur mijėra civilė nga Prishtina, nga Llapi dhe nga pjesa veriore e Gollakut, duke ikur nga forcat serbe. Gjatė atij mėngjesi tė 19 prillit u vranė dhe u masakruan 161 civilė, prej tyre 91 martirė u rivarrosėn nė Komleksin memorial nė Makoc.

Poashtu sot familjarėt dhe qytėtarė tė shumtė bėnė homazhe edhe martirėve tė fshatit Mramor tė Prishtinės.
 
 
Mekshejn sot po viziton Zagrebin, nesėr vjen nė Prishtinė
 
Prishtinė/Zagreb, 19 prill 2004 - Ministri britanik pėr Evropėn Denis Mekshejn nesėr viziton Kosovėn, transmetojnė sot mediat e Prishtinės. Ministri Mekshejn pritet tė zhvillojė takime me udhėheqėsit e institucioneve tė Kosovės dhe tė UNMIK-ut.

Ndėrkohė, ministri britanik sot ndodhet pėr njė vizitė njėditėshe nė Zagreb, i cili po diskuton me udhėheqėsit e lartė kroatė pėr pėrgatitjet e Kraocisė pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian dhe pėr marrėdhėniet bilaterale.
 
 
Ende mbetet nė fuqi ndalimi i tubimeve masive dhe sportive nė Prishtnė dhe qendrat e mėdha
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Edhe mė tutje mbetet nė fuqi ndalimi i tubimeve masive, duke pėrfshirė edhe aktivitetet sportive nė Prishtinė dhe nė qendrat e tjera tė Kosovės, deklaroi zėdhėnėsi i policisė rajonale, Malkolm Eshbi.

Ndėrkaq, aktivitetet sportive mund tė mbahen diku jashtė qendrės nė praninė e shikuesve, tha zėdhėnėsi Eshbi pėr radion "Blu sky" dhe sipas tij, kjo situatė do tė zgjasė deri nė fillim tė muajit maj, por nuk ėshtė i sigurt nėse kjo amsė do tė shfiqizohet.

Kjo masė nga KFOR-i dhe policia UNMIK-ut ėshtė marrė pas trazirave tė 17 e 18 marsit dhe siē thuhet, ka pėr qėllim parandalimin e ndonjė akti tė padėshirueshėm nė kryeqytet dhe nė qendrat e tjera tė mėdha.
 
 
Kosova nuk ėshtė multietnike, sepse ajo ka njė shumicė tė qartė shqiptare, thotė njė ekspert gjerman
 
Berlin, 19 prill 2004 - Eksperti gjerman i Ballkanit Jens Rojter duke shfaqur qėndrimin e tij nė lidhje me trazirat e fundit nė Kosovė, ka thėnė se pėrkrah dėmeve materiale janė shkaktuar edhe dėme politike. "Koncepti i pėrfaqėsuar nga bashkėsia ndėrkombėtare pėr njė Kosovė multietnike pas ngjarjeve tė ndodhura, vėshtirė se do tė jetė i realizueshėm.
 
Mund tė thuhet gjithashtu se nocioni multietnik pėr Kosovėn ėshtė mjaft i gabueshėm, sepse Kosova nuk ėshtė multietnike ashtu si Bosnja apo rajonet tjera, sepse nė Kosovė ka njė shumicė tė qartė shqiptare dhe nė Kosovė ka njė minoritet tė vogėl joshqiptar me minoritetin serb nė krye", tha Rojter pėr radion gjermane "Dojēe vele".

Sipas tij, Kosova nuk ėshtė ashtu si janė angazhuar BE dhe SHBA-tė, tė cilat nė Kosovė kanė provuar tė realizojnė njė bashkėjetesė harmonike. "Kjo nuk ka ndodhur, kjo nuk do tė ndodhė nė tė ardhmen dhe ngjarjet e fundit dėshmuan se kjo ėshtė njė iluzion", tha ai.

Ndėrkaq duke shfaqur qėndrimin e tij rreth pikėpamjeve serbe pėr zgjidhjen e problemit tė Kosovės, ky analist gjerman thotė se Koshtunica nuk dėshiron vetėm kantonizimin e Kosovės, por kantonizimin e Kosovės nėn sundimin serb dhe kjo do tė thotė qė Kosova e kantonizuar e ndarė nė kantone tė bjerė sėrish nėn sundimin e Beogradit dhe kjo ėshtė ajo pika qė ėshtė tejet larg nga realiteti. Njeriu nuk mundet qė 90 pėr qind tė popullsisė sė Kosovės t'i detyrojė tė pranojnė njė zgjidhje qė kundėrshtojnė me thellėsinė e shpirtit, tha analisti Rojter.
 
 
Nė Prishtinė arritėn mbrėmė pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Nė Prishtinė mbrėmė kanė arritur pėrfaqėsuesit e vendeve tė Grupit tė Kontaktit pėr t'u njohur me zhvillimet mė tė reja nė Kosovė pas trazirave tė marsit. Vizita e tyre ka tė bėjė me pėrpjekjet e inicuara nga Qeveria amerikane pėr formimin e njė grupi pėrkrahės pėr Kosovėn, qėllimi i tė cilit ėshtė tė ndihmojė procesin politik dhe ekonomik.
 
Takimi i kėtij grupi do tė mbahet tė martėn dhe ai do tė organizohet nė mjediset e Zyrės amerikane nė Prishtinė. Ky grup pritet tė pėrbėhet nga pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit, BE-sė, UNMIK-ut dhe tė institucioneve tė Kosovės.
 
 
Shtefan Feler konfirmoi se nė burgun e Mitrovicės janė vrarė dy policė amerikanė, njė joradanez, 11 tė tjerė janė plagosur
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Komesioneri i policisė sė UNMIK-ut, Shtefan Feler, ka konfirmuar se nė incidentin e tė shtunės nė burgun e Mitrovicės janė vrarė 3 policė ndėrkombėtarė: dy amerikane dhe njė joradanez, ndėrkaq 11 tė tjerė janė plagosur. Ndėrjohė njoftohet se gjendja shėndetėsore e dy prej tė plagosurve ėshtė shumė e rėndė, veēanėrisht e njė oficere amerikane e cila tashmė ėshtė transferuar nė Maqedoninė fqinje pėr trajtim tė mėtutjeshėm.

Komesioneri Feler kėtė vrasje e cilėsoi si incident tė tmerrshėm, duke shpjeguar se derisa tri automjete ku ndodheshin kėta oficerė, po dilnin nga ndėrtesa, tė paktėn njė oficer nga grupi prej pesė policėve tė njėsisė sė veēantė jordaneze, qėlloi me armė zjarri mbi autokolonė.
 
Me kėtė rast oficerėt nga autokolona i janė pėrgjigjur zjarrit. Kėshtu gjatė shkėmbimit tė kėtij zjarri u vranė tre policė dhe 11 tė tjerė u polagosėn. Nė mesin e tė vrarėve janė dy policė femra amerikane dhe njė polic jordanez. Ndėrkaq njė polic austriak dhe dhjetė nga SHBA-tė, nė mesin e tė cilėve pesė janė femra, kanė pėsuar plagė tė rėnda dhe ndodhen pėr spital pėr kurim. Ende nuk dihen arsyet e kėtij incidenti, tha Feler.
 
Ai bėri tė ditur se janė arrestuar katėr policė jordanezė dhe se hetimet rreth kėtij rasti po vazhdojnė. Feler thotė se ėshtė bėrė kėrkesė nė OKB pėr heqjen e imunitetit tė kėtyre policėve nė mėnyrė qė ata tė mund tė merren nė pyetje.
 
 
Incidenti tragjik nuk ka tė bėjė me zėnkėn rreth Irakut, thotė zėdhėnėsja e policisė nė Mitrovicė
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Sipas disa spekulimeve njė zėnkė pėr Irakun mund tė ketė shkaktuar kėtė incident tragjikė. Mirėpo, zėdhėnėsja e policisė sė UNMIK-ut nė Mitrovicė Trejsi Beker ka thėnė se kėto pohime nuk janė tė vėrteta. Ajo tha se sipas njė hetimi paraprak nuk duket qė vendėsit tė kishin gisht nė incidentin e shtunės nė Mitrovicė.
 
 
Qeveria jordaneze ka shprehur keqardhje pėr vrasjen e dy policėve amerikanė nė Kosovė
 
Aman, 19 prill 2004 - Qeveria jordaneze ka shprehur keqardhje pėr vrasjen e dy policėve amerikanė nė Kosovė, tė cilėt pardje pas njė fjalosjeje rreth krizės nė Irak i vrau polici jordanez. Burime qeveritare jordaneze njoftuan gjithashtu se qeveria e kėtij vendi do t'i ndjekė hetimet nė mėnyrė qė tė vėrtetohet se si ka ndodhur incidenti.
 
 
Nė Londėr ka filluar takimi vjetor i Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim
 
Londėr, 19 prill 2004 - Nė Londėr ka filluar takimi vjetor i Bordit tė Guvernatorėve tė Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim ku po bisedohet pėr mundėsitė e pėrfshirjes sė regjioneve nė trende tė reja dhe nė mundėsitė e investimeve tė bizneseve nė Evropėn Qendrore dhe nė Azinė Qendrore.

Nė kėtė takim po merr pjesė edhe ministri i Ekonomisė dhe Financave tė Kosovės Ali Sadriu.
 
 
Banka Evropiane ėshtė e pėrfshirė nė disa projekte nė Shqipėri dhe nė Kosovė
 
Londėr, 19 prill 2004 - Presidenti i Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, Zhan Limier i ka deklaruar BBC-sė se Banka Evropiane ėshtė e pėrfshirė nė disa projekte nė Shqipėri dhe nė Kosovė. Sipas tij, kėto projekte po zbatohen mirė.

Z. Lymier tha se Banka Evropiane ėshtė e gatshme qė tė ndihmojė nė krijimin e njė mjedisi nė Kosovė, ku do tė mund tė investohet.

I pyetur se sa ėshtė kjo bankė e pėrfshirė nė rindėrtimin dhe zhvillimin e Kosovės dhe a ka ndikuar dhuna e fundit nė projektet e saj, z. Lymier u pėrgjigj:

"Ne gjithnjė kemi pasur njė pėrfshirje tė madhe. Kemi krijuar nė Kosovė bankė dhe i japim kredi sektorit privat pėr aktivitete tė ndryshme me qėllim qė t'u ndihmojmė njėrėzve qė tė krijojnė bizneset e tyre.
 
Por natyrisht situata dhe tensionet nė Kosovė janė serioze. Ne jemi nė ndihmė tė UNMIK-ut dhe autoriteteve tė tjera qė tė shohim se ēfarė mund tė bėjmė ne dhe kėtė ua kemi bėrė tė qartė atyre. Ne jemi tė gatshėm tė veprojmė dhe tė krijojmė njė mjedis ku investuesit mund tė investojnė", tha mes tjerash Lymier.
 
 
Nė Kosovė do tė qėndrojnė edhe mė tej dy mijė trupa shtesė tė KFOR-it qė erdhėn pas trazirave tė marsit
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Nė Kosovė do tė vazhdojnė tė qėndrojnė dy trupa shtesė tė KFOR-it qė erdhėn pas trazirave tė marsit. Po kėshtu u mor vendimi qė tė mos shuhet as Brigada Shumėkombėshe e Qendrės, ka thėnė zėdhėnėsi i kėsaj Brigade.
 
Kjo brigadė ishte paraparė qė pas 1 majit tė shuhet dhe atė ta zėvendėsonte njė forcė shumėkombėshe, e cila do tė udhėhiqej nga Shtabi Qendror i KFOR-it. Por zėdhėnėsi i kėsaj Brigade thotė se tash ėshtė e pamundur tė ndodhė ky tranzicion, duke marrė parasysh aktivitetet kriminale qė ndodhėn mė 17 dhe 18 mars, andaj do tė mbetet struktura e njejtė.

"Trazirat e marsit kanė ndryshuar edhe planet e tjera tė KFOR-it", thotė shefi pėr informim i KFOR-it Holst Piper. Ai shtoi se para trazirave qe paraparė qė numri prej 17 mijė ushtarėve tė reduktohej dukshėm. Mirėpo nė Kosovė tani gjenden rreth 20.000 ushtarė dhe numri i tyre vazhdon tė rritet.
 
 
Nė njė aksident komunikacioni ka vdekur Enver Thaēi, pjesėtar i sigurimit tė kryetarit tė AAK-sė
 
Klinė, 19 prill 2004 - Parmbrėmė nė afėrsi tė fshatit Norė tė Klinės nė njė aksident komunikacioni ka mbetur i vdekur Enver Thaēi 27-vjeē, pjesėtar i sigurimit tė kryetarit tė AAK Ramush Haradinaj. Nė kėtė fatkeqėsi lėndime tė rėnda ka marrė edhe Osman Morina, pjesėtar i SHPK-sė.
 
 
Nė Gjakovė u bė varrimi i 15 martirėve nga viti 1999
 
Gjakovė, 19 prill 2004 - Nė Gjakovė dje u bė varrimi i 15 martirėve tė identifikuar nė morgun e Rahovecit, tė cilėt ishin sjellė ditė mė parė nga varrezat masive tė Serbisė. Nė ceremoninė mortore qė u mbajt nė Ēabrat, morėn pjesė mijėra qytetarė nga vise tė ndryshme tė Kosovės, drejtues tė pushtetit komunalė, si dhe pėrfaqėsues tė forcave politike.
 
Tė gjithė ata ishin ekzekutuar nga forcat serbe nė vitin 1999 dhe trupat e tyre ishin varrosur nė njė varrezė masive nė Serbi.
 
 
Nė Prishtinė u mbajt njė seminar pėr metoda tė reja tė menaxhimit dhe formave tė biznesit
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Nė Prishtinė u mbajt njė seminar pėr metoda tė reja tė menaxhimit dhe formave tė biznesit. Nė kėtė seminar pėrfshihen tri pjesė trajnime dhe vizita afariste tė pjesėmarrėsve nė Austri e cila ėshtė pjesė e programit tė pėrgjithshėm pėr krijimin e lidhshmėrisė ndėrmjet bizneseve ose ndėrmarrjeve kosovare dhe atyre austriake.
 
Nga ky seminar do tė marrin njohuri lidhur me metodat bashkėkohore tė menaxhimit dhe implementimin e tyre nė zhvillimin e bizneseve dhe do tė kenė kontakte direkte me kolegėt e tyre austriak.
 
 
Nė teatrin "Dodona" rifillon skena teatrore studentore
 
Prishtinė, 19 prill 2004 - Sot, nė orėn 19:30, nė teatrin "Dodona", jepet shfaqja "Mundimet e kota tė dashurisė". Kjo komedi e Shekspirit ėshtė inskenuar nga studenti i regjisė Ben Apolloni dhe nė tė luajnė studentėt e aktrimit: Eshref Durmishi, Labinot Lajēi, Edmond Mehana, Hazir. Sh. Haziri, Alban Makolli dhe Alban Ēela.

Me kėtė shfaqje rifillon punėn skena teatrore studentore e Fakultetit tė Arteve, nė kuadėr tė tė cilės, ēdo tė hėnė, nė teatrin "Dodona", do tė shfaqen projektet mė tė suksesshme tė studentėve tė regjisė teatrore. Hyrja nė shfaqjet e skenės teatrore studentore ėshtė 1 euro.
 
 
Gjykata e OKB-sė pėr krime lufte ka konfirmuar se masakra e Srebernicės mė 1995 ka qenė gjenocid
 
Hagė, 19 prill 2004 - Gjykata e Kombeve tė Bashkuar pėr krime lufte, duke shqyrtuar ankesėn e njė gjenerali tė dėnuar serb tė Bosnjės, ka konfirmuar se masakra e Srebernicės mė 1995 ka qenė gjenocid, njofton BBCnews.
 
Gjenerali serb i Bosnjės, Radislav Kėrstiq, ėshtė dėnuar me 46 vjet burg mė 2001 pėr rolin e tij nė masakrėn e Srebernicės, ku kanė qenė vrarė e masakruar mbi 7 mijė burra dhe fqėmijė muslimanė tė Bosnjės.
 
 
Nė qytetin e Fierit zbulohen 68 kg drogė dhe njė depo armėsh
 
Tiranė, 19 prill 2004 - Policia shqiptare ka bėrė tė ditur se gjatė kėsaj fundjave ka gjetur 68 kg heroinė dhe njė depo tė armėve nė dy shtėpi tė braktizura nė qytetin e Fierit.

Njėsitėt speciale tė policisė kanė gjetur njė mortajė kundėrtankiste me 11 granata, tri revole, tri pushkė automatike, municion, pasaporta tė falsifikuara dhe dokumente tė tjera, drogė dhe pajisje pėr pėrpunimin e drogės, citohet tė ketė deklaruar pėrfaqėsuesi i policisė, Florian Serjani.
 
 
Pas trazirave nė Kosovė civilėt serbė kanė keqtrajtuar edhe pacientėt shqiptarė tė Luginės sė Preshevės
 
Preshevė, 19 prill 2004 - Pas trazirave tė rėnda tė 17 dhe 18 marsit nė Kosovė ka pasur njė gjendje tė tensionuar nė Luginė tė Preshevės. Si pasojė janė keqtrajtuar disa qytetarėve shqiptarė nga civilėt serbė, ka deklaruar Shaip Kamberi, kryetar i KMDNJ-sė Luginė tė Preshevės.
 
Ai ka shtuar se rastet mė drastike janė ato qė kanė ndodhur nė Qendėrn spitalore tė Vranjės kur nga grupet militante civile serbe janė keqtrajtuar pacientėt shqiptarė, tė cilėt kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore nė Spitalin e Vranjės.
 
 
Izraeli do tė investojė dhjetėra miliona dollarė nė kibucet nė Bregun Perendimor
 
Jerusalem, 19 prill 2004 - Izraeli do tė investojė dhjetėra miliona dollarė nė kibucet nė Bregun Perendimor edhe nėse ato largohen nga Rripi i Gazės dhe nėse disa sosh mbeten atje, ka thėnė sot hėnė) ministri izraelit i Financave, Benjamin Netanjahu, njofton Rojter.
 
Kryeministri izraelit, Ariel Sharon ka propozuar zhvendosjen e tė gjjitha klibuceve nė Gaza si dhe katėr sosh nė bregun Perendimor dhe pėrfundimin e murit mbrojtės ndarės nė Bregun Perendimor.
 
Netanjahu ka shpallur tė dielėn mbėshtetjen e planit tė Sharonit, kurse sot i ka thėnė gjithashtu Radios izraelite se ka vendosur tė mbėshtesė kėtė plan pasi presidenti Bush ka thėnė se Izraeli nuk duhet tė absorbojė refugjatėt palestinezė ose tė evakuojė shumicėn e popullatės izraelite nga qendrat nė Bregun Perendimor nė rast tė ēfarėdo marrėveshjeje.
 
 
Bremer thotė se forcat irakiane nuk munden vetė tė mbrojnė vendin
 
Bagdad, 19 prill 2004 - Kryeadministratori amerikan nė Irak, Pol Bremer ka thėnė se forcat irakiane tė sigurisė nuk munden qė vetė tė mbrojnė vendin pas datės sė caktuar pėr kalimin e pushtetit nga forcat aleate te irakianėt.

Bremer tha se sulmet e fundit nga kryengritėsit treguan se Iraku kishte nevojė pėr ndihmė pėr t'u marrė me sigurinė nė vend.

Mė herėt kėtė muaj, njė batalion irakian refuzoi tė luftojė kundėr milicėve nė qytetin e Faluxhas.
 
 
Ėshtė vrarė njė arab izraelit dhe njė kolon hebrait
 
Jerusalem, 19 prill 2004 - Policia izraelite ka vrarė njė arab izraelit nė njė shkėmbim zjarri dhe njė raketė e tipit Kasam, e shkrepur nga Gaza ka vrarė njė kolon hebrait, duke ngritur kėshtu tensionet sot (e hėnė) pas vrasjes nga izraelitėt tė liderit tė lartė tė Hamasit, Abdel-Aziz al-Rantisi, njofton Rojter.

Nė incidentin e parė, policia izraelite ka qėlluar nė automjetin e militantėve palestinezė dhe kėshtu ka vrarė njė, kurse ka plagosur njė tjetėr militant.
 
Ndėrkaq, nė incidentin e dytė, thuhet se militantėt palestinezė kanė shkrepur katėr raketa tė tipit Kasem dhe kėshtu kanė plagosur edhe katėr kolonė ebrait nė vendbanimin ebrait Nisanit. Tri raketat e tjera kanė goditur brenda izraelit, por s'ka pasur viktima dhe as dėme materiale.
 
 
Nė njė mision amerikano-rus, ėshtė nisur njė anije kozmike me tre astronautė
 
Bajkonur, Kazakistan, 19 prill 2004 - Nė njė mision amerikano-rus, nga kozmodromi i Stacionit Ndėrkombėtar tė Gjithėsisė nė Bajkonur ėshtė nisur sot (e hėnė) njė anije kozmike me tre astronautė pėr nė orbit, ku do tė qendrojė nė njė njė mision gjashtėmujor, njofton Rojter.
 
Nė mision do tė jenė njė amerikan, njė rus dhe njė holandez. Fluturakja pritet tė aterojė tė merkurėn nė stacionin orbitror, tė ndėrtuar prej 16 vendeve. "Anija kozmike tashmė ka hyrė nė orbitė. Gjithēka ėshtė mirė dhe po zhvillohet sipas planit", ka thėnė zėdhėnėsi i misionit pas 600 sekondave mė kritikė tė kėtij misioni.
 
 
Rais thotė se Amerika nuk do tė negociojė me autorėt e rrėmbimeve
 
Uashington, 19 prill 2004 - Kėshilltarja e presidentit Bush pėr Sigurimin Kombėtar thotė se Shtetet e Bashkuara nuk do tė negociojnė me personat qė kanė marrė peng shtetas amerikanė nė Irak.

Kondoliza Rais thotė se administrata e presidentit Bush do tė bėjė ē'ėshtė e mundur pėr tė lirimin e pengjeve. Por ajo e bėri tė qartė se nuk do tė ketė negociata me autorėt e rrėmbimeve:

"Presidenti i Shteteve tė Bashkuara nuk negocion me terroristėt", tha zonja Rais.
 
 
Nė Irak u vranė 10 ushtarė amerikanė
 
Bagdad, 19 prill 2004 - Dhjetė ushtarė amerikanė dhe njė numėr i madh kryengritėsish irakianė janė vrarė nė luftime nė gjithė Irakun, pėrfshirė 5 marinsa amerikanė nė njė betejė pranė kufirit me Sirinė qė zgjati thuajse gjithė ditės sė djeshme.

Zyrtarė ushtarakė amerikanė konfirmuan vrasjen e marinsave pranė qytetit Husejbah dhe thanė se deri nė 30 kryengritės mbetėn tė vrarė nė betejėn 14 orėshe qė u nxit nga sulmi kundėr njė partulle tė marinsave amerikanė.

Nė shėnjestėr tė sulmeve tė kryengritėsve ishin edhe pėrforcime amerikane tė mbėshtetura nga helikopterė. Njė stacion televiziv arab njoftoi se marinsat ishin sot nė kontroll tė tė gjitha hyrjeve nė qytet.
 
 
Drama e fėmijėve ushtarė
 
Nju Jork, 19 prill 2004 - Kombet e Bashkuara thonė se rreth 300 mijė fėmijė shėrbejnė nė forca kryengritėse dhe ushtri qeveritare nė mbarė botėn. Shumica nuk merr pjesė vullnetarisht nė kėto forca.

Ata rrėmbehen nga fshatrat e tyre pėr tė shėrbyer si ushtarė, luftėtarė guerilas ose nė role mbėshtetėse nė konflikte tė armatosura nė mė shumė se 50 vende. Studiuesit belgė thonė se nėse njė i ri mbijeton njė pėrvojė tė tillė tė vėshtirė, ai mbetet me plagė tė rėnda psikologjike.

Organizata Human Rights Watch thotė se mosha mesatare e fėmijėve ushtarė ėshtė 13 deri nė17, por disa prej tyre mund tė jenė edhe 8 apo 9. Ata pėrdorin armėt nė betejė, shėrbejnė si detektorė tė minave, marrin pjesė nė misione vetėvrasėse dhe veprojnė si spiunė apo zbulues.
 
 
Kryeministri spanjoll urdhėron largimin e trupave
 
Madrid, 19 prill 2004 - Kryeministri i ri spanjoll, Hoze Luis Rodrigez Sapatero ka dhėnė urdhėr qė trupat spanjolle nė Irak tė kthehen "sa mė shpejt qė tė jetė e mundur".

Nė njė fjalim nė televizion, ai tha se nuk mund tė injoronte vullnetin e popullit tė tij.

Ministri i jashtėm spanjoll i tha gjitashtu homologut tė tij egjyptian se trupat do tė largoheshin brenda "15 ditėsh", thuhej nė njė deklaratė tė ministrisė sė jashtme egjyptiane.

Spanja ka afro 1300 trupa tė stacionuara nė zonat jugore tė Irakut.
 
 
Pentagoni paralajmėron Sirinė
 
Uashington, 19 prill 2004 - Pentagoni ka paralajmėruar Sirinė pėr rreziqet me tė cilat do tė pėrballet nėse luftėtarėt e huaj vazhdojnė tė pėrdorin territorin e saj pėr tė hyrė nė Irak.

Parajmėrimi vjen pas luftimesh tė ashpra nė kufirin e Irakut me Sirinė nė fundjavė.

Paralajmėrimi i fundit ndaj Sirisė nga administrata e Bushit erdhi nga oficeri mė i lartė ushtarak i Amerikės, kryetari i shefave tė shtabit, gjenerali Riēard Majer.

Ai tha se Amerika e dinte se shtegu pėr nė Irak, pėr shumė luftėtarė tė huaj, ishte nėpėrmjet Sirisė. "Ėshtė fakt", tha gjenerali Majer. "Ne e dimė, sirianėt e dinė. Sirianėt duhet ta marrin situatėn seriozisht".
 
 
Policia britanike ka arrestuar 10 persona tė dyshimtė pėr akte terroriste
 
Londėr, 19 prill 2004 - Policia britanike ka arrestuar sot 10 persona tė dyshimtė pėr terrorizėm gjatė njė opercioni policor tė sotėm (e hėnė) nė qytetin verior britanik, Manēester, njofton Rojter.
 
Ata dyshohen pėr planifikim, organizim dhe kryerje tė akteve terroriste. Informacione mė tė hollėsishme nuk janė dhėnė njėherė pėr njėherė.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>