|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kosovė: Ende tė paqarta motivet e incidentit nė Mitrovicė

 
 

 

18 prill 2004 / TN

« Zėri i Amerikės », mė 18 prill 2004 / Besim Abazi

Dy nga 11 policėt e plagosur nė incidentin e djeshėm nė Mitrovicė, njoftohet se janė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore, ndėrsa policia ende nuk di cilat ishin shkaqet qė ēuan nė kėtė incident, qė shkaktoi vdekjen e tre policėve.

Njė oficere amerikane nė gjendje mė tė rėndė shėndetėsore ėshtė transferuar nė Maqedoni pėr trajtim tė mėtejshėm, ndėsa tė tjerėt janė transferuar nė spitalin ushtarak nė kampin e forcave paqėruajtėse amerikane nė Bondsteel nė Kosovėn Lindore.

Komisioneri i policisė sė Kombeve tė Bashkuara, Stefan Feller, tha sot se incidenti i djeshėm, ku u pėrfshinė oficerėt e tij, paraqet njė ditė tė rėndė pėr tėrė Kombet e Bashkuara.

Ai tha se incidenti ndodhi kur njė autokolonė me 21 oficerė amerikan, njė austriak dhe dy nga Turqia, po dilnin nga burgu u Mitrovicės, me c’rast njė nga pesė pjestarėt e njėsisė sė posacme tė policisė jordaneze qė ndodheshin nė rojė, qėlloi mbi ta me armė zjarri.

Kėta tė fundit janė kundėrpėrgjigjur dhe gjatė shkėmbimit tė zjarrit qė thuhet se ka zgjatur mėse dhjetė minuta, tre veta u vranė dhe 11 u plagosėn.

“Nga tė vrarėt dy janė policė amerikanė dhe njė polic i njėsisė sė posaēme jordaneze. Njė austriake dhe dhjetė oficerė amerikanė nga tė cilėt pesė femra janė plagosur. Oficerėt amerikan kanė ardhur nė Kosovė dhjetė ditė mė parė dhe aktualisht po kryenin strėvitjet e zakonshme, ndėrsa polici i vrarė jordanez kishte arritur vetėm nėntė ditė para tyre”, tha komisioneri Feller.

Ai e quajti ngjarjen e sė shtunės si “pėrvojėn mė tė dhimbshme tė jetės sė tij dhe njė tragjedi pėr tė gjithė”. Zoti Feller tha se ende nuk dihet asgjė pėr motivet e mundshme qė ēuan nė kėtė incident.

“Nuk ka informacione pėr ndonjė diskutim paraprak qė mund t’I ketė prirė incidentit. Katėr pjestarė tė policisė jordaneze qė ndodheshin nė vendin e ngjarjes tashmė janė nė arrest tė pėrkohshėm”, tha zoti Feller. Nga Kombet e Bashkuara ėshtė kėrkuar qė t’u hiqet imuniteti qė gėzojnė policėt jordanez nė mėnyrė qė tė mundėsohet intervistimi dhe hetimi i mėtejshėm.

Zoti Feller tha se ngjarja e djeshme nuk do tė ndikojė nė misionin e Kombeve tė Bashkuara dhe as nė pėrkushtimin e pjestarėve tė policisė pėr vendosjen e paqes dhe sundimit tė ligjit nė Kosovė.

Afro katėr mijė pjestarė tė policisė sė Kombeve tė Bashkuara, nga tė cilėt rreth 450 polic amerikan, shėrbejnė aktulisht nė Kosovė sė bashku me reth 6 mijė pjestarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės. //kk//

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.