|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Shqipėri: Punonjėsit e doganave do tė pėrzgjidhen nė bazė tė kritereve profesionale

 
 

 

17 prill 2004 / TN

« Zėri i Amerikės », mė 17 prill 2004 / Armand Mero

Nė Shqipėri edhe punonjėsit e administratės doganore do t’i nėnshtrohen ligjit tė Shėrbimit Civil i cili parashikon kritere tė qarta tė pėrzgjedhjes dhe karrierės.

Kjo u bė e njohur tė shtunėn nga ministri i Financave Arben Malaj, sipas tė cilit ky vendim i qeverisė do tė sjellė stabilitet dhe transparencė nė administratėn doganore. Doganat shqiptare konsiderohen si njė nga institucionet me nivele tė larta korrupsioni.

Nė Shqipėri, punėsimi nė dogana ėshtė parė gjithmonė si njė privilegj dhe mundėsi vetėm e atyre qė gėzojnė lidhje tė forta me pushtetarė dhe politikanė.

Sigurimi i fitimeve tė konsiderueshme brenda njė kohe tė shkurtėr nėpėrmjet abuzimit dhe shfrytėzimit tė tentativės sė pėrhershme tė tregtarėve pėr tė shmangur pagesat e taksave e ka bėrė profesionin e doganierit tė lakmueshėm. Kjo edhe pėr faktin tjetėr se pothuajse gjithnjė ndėshkimet e rrepta ndaj abuzuesve kanė munguar.

Vendimi i fundit i qeverisė pėr tė futur zbatimin e ligjit tė shėrbimit civil edhe pėr punonjėsit e kėsaj administrate synon tė ulė dhe tė kufizojė gjithnjė e mė tepėr korrupsionin dhe tė forcojė nga pikėpamja profesionale doganat tė ardhurat prej tė cilave vazhdojnė tė zėnė njė peshė tė rėndėsishme nė buxhetin e shtetit shqiptar.

Ministri i Financave Arben Malaj tha tė shtunėn se ky vendim ėshtė hapi i parė, pasi deri nė 1 janar tė vitit tė ardhshėm do tė plotėsohet i gjithė kuadri pėr zbatimin e plotė. Sipas ministrit, objektivat kryesore qė synohen tė arrihen janė:

"E para dhe kryesorja stabilitet nė administratė, e dyta njė proces mė transparent dhe i audituar i rekrutimit tė punonjėsve tė administratės doganore, e treta, njė proces i qartė i pėrzgjedhjes sė momenteve tė karrierės sė tyre dhe e katėrta njė qėndrueshmėri mė e madhe nė transferimet e brendshme duke pėrfunduar me njė system tė plotė tė trajnimit dhe eficencės sė administratės doganore. Tė gjithė kėto duhet tė shoqėrohen me impaktin pozitiv nė eficencėn e administratės doganore, nė plotėsimin e misioneve qė ajo ka dhe duhet tė shoqėrohen me njė efekt pozitiv nė drejtim tė uljes sė abuzivitetit dhe korrupsionit nė administratėn doganore", deklaroi ministri i Financave.

Ministri Malaj deklaroi gjithashtu se brenda njė muaji do tė bėhet e mundur qė nė tė gjitha pikat doganore, tatimore e tė thesarit e buxhetit do tė jenė tė disponueshme pėr publikun pėr kodin etik tė punonjėsit, adresat e plota pėr asistencė pėr publikun dhe adresat pėr tė denoncuar ēdo abuzim tė punonjėsve tė kėtyre institucioneve.

Administrata, jo vetėm ajo doganore konsiderohet si njė nga pikat e dobėta tė shtetit shqiptar. Edhe raporti i fundit i Komisionit Evropian thekson se ndonėse janė shėnuar pėrparime nė pėrdorimin e procedurave profesionale dhe tė drejta tė pėrzgjedhjes, emėrimet subjektive ngelen mėse tė shpeshta. //kk//

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.