|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Tė paktėn tre policė tė OKB-sė vriten nė njė incident nė Mitrovicė

 
 

 

17 prill 2004 / TN

"Zėri i Amerikės", mė 17 prill 2004 / Besim Abazi

Tė paktėn tre policė tė Kombeve tė Bashkuara u vranė dhe disa tė tjerė u plagosėn nė njė incident tė armatosur nė oborrin e njė burgu nė pjesėn veriore tė qytetit tė ndarė tė Mitrovicės.

Ende janė tė paqarta rrethanat nė tė cilat ka ndodhur incidenti, por besohet se tė shtėnat pasuan njė pėrplasje ndėrmjet pjestarėve amerikanė dhe atyre jordanezė tė policisė sė Kombeve tė Bashkuara.

Disa anėtarė tė tjerė tė plagosur tė policisė u dėrguan pėr mjekim nė njė spital aty pranė. Dy prej policėve tė vrarė janė nga Shtetet e Bashkuara. I treti ėshtė jordanez.

Agjencia e lajmeve Associated Press njofton se katėr policė jordanezė u arrestuan nė lidhje me incidentin.

Stefan Feler, shefi i policisė sė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, e quajti ngjarjen njė “incident tė tmerrshėm”.

Dhuna mes shqiptarėve dhe serbėve nė Kosovė ka qenė e vazhdueshme. Si rezultat i trazirave dyditėshe nė mars gjetėn vdekjen 28 persona dhe u plagosėn qindra tė tjerė. Shumė serbė u shpėrngulėn, pasi shqiptarėt u dogjėn shtėpitė. Pas dhunės, Kombet e Bashkuara dhe NATO-ja pėrforcuan praninė e tyre nė Kosovė. //kk//


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.