|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E shtune, 17 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Nesėr nė Prishtinė pritet tė arrijnė pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit

 • BE: Qetėsia ėshtė kthyer nė Kosovė, rikthimi i dhunės nuk mund tė pėrjashtohet

 • Daci: Institucionet e Kosovės kanė qenė unike nė dėnimin e dhunės dhe nė qetėsimin e situatės gjatė marsit

 • Server: Gjendja nė Kosovė mund tė keqėsohet, nėse nuk zhduken burimet e dhunės

 • Ali Sadriu merr pjesė nė takimin vjetor nė Londėr tė Bordit tė Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim

 • Dje nė Pejė dhe nė fshatrat pėrreth u varrosėn shtatė shqiptarė qė u vranė nė vitin 1999

 • Nesėr nė Zvicėr mbahet njė akademi pėrkujtimore nė 5-vjetorin e rėnies heroike tė Agim Ramadanit dhe Sali Ēekajt

 • Ushtarėt amerikanė tė bllokojnė autostradėn nė veri dhe nė jug tė Bagdadit

 • Nga njė shpėrthim nė Kinė kanė humbur jetėn 9 vetė

 • Njė yll filmi indian dhe 4 bahkėudhėtarėt e saj kanė humbur jetėn nė njė fatkeqėsi ajrore

 • Ripozicionim i trupave amerikane nė Falluxhah

 • Takim i rallė i drejtpėrdrejtė amerikano-iranian

 • Bush dhe Bler thamnė se plani i Izraelit ėshtė mundėsi pėr pėrparimin e paqes

 • Autoritetet spanjolle arrestuan edhe tre tė dyshuar lidhur me 11 marsin

 • Ushtari amerikan mbahet peng nė Irak

 
  

Nesėr nė Prishtinė pritet tė arrijnė pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit

Prishtinė, 17 prill 2004 - Nesėr nė Prishtinė duhet tė arrijnė pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit pėr t'u njohur me zhvillimet mė tė reja nė Kosovė, pas trazirave tė marsit.

Vizita e tyre ka tė bėjė me pėrpjekjet e inicuara nga qeveria amerikane pėr formimin e njė grupi pėrkrahės pėr Kosovėn, qėllimi i tė cilit ėshtė tė ndihmojė procesin politik dhe ekonomik.

Takimi i kėtij grupi pritet tė mbahet tė martėn e ardhshme dhe, siē njofton "Evropa e lirė", ai organizohet nė mjediset e Zyrės amerikane nė Prishtinė. Ky grup pritet tė pėrbėhet nga pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit, BE-ja, UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės.

 
BE: Qetėsia ėshtė kthyer nė Kosovė, rikthimi i dhunės nuk mund tė pėrjashtohet
 
Bruksel, 17 prill 2004 - Ministrat e BE-sė nė takimin e tyre nė Irlandė kanė pėrkrahur njė Kosovė shumėkombėshe dhe janė angazhuar pėr t'i dhėnė shtytje tė re politikės sė standardeve para statusit.

Ministrat diskutuan njė dokument katėrfaqėsh, i cili u shpėrnda nga mikpritėsi Irlanda, kryesuese e radhės e BE-sė, e ku ishin pėrcaktuar sugjerime konkrete. Dokumenti fillon me pohimin se megjithėse qetėsia ėshtė kthyer nė Kosovė, rikthimi i dhunės nuk mund tė pėrjashtohet dhe se ka njė bazė pėr grupet ekstreme tė cilat duan tė shfrytėzojnė situatėn nė Kosovė.
 
Njė nga pėrparėsitė qė vė nė pah dokumenti janė mbrojtja mė e mirė e pakicave si dhe pėrparimi nė rindėrtimin e shtėpive dhe kishave tė shkatėrruara. Gjithashtu thuhet se kryerėsit e dhunės duhet tė sillen para drejtėsisė. Pėrparėsi kryesore ėshtė shtytja pėrpara e politikės sė standardeve para statusit. Kjo politikė sipas presidencės Irlandeze, duhet t'i kthejė serbėt nė procesin politik.
 
Sugjerimi ėshtė qė dialogu i ri rreth shqetėsimeve tė sigurisė pėr serbėt e Kosovės dhe tė drejtat e pakicave, dhe njė qeverisje efektive mund ta bindin bashkėsinė serbe nė Kosovė tė riangazhohet. Ka njė propozim nė dokument qė tė forcohen shqiptarėt e moderuar nė institucionet e pėrkohshme duke forcuar rolin dhe instrumentet nė dispozicion tė kryemnistrit dhe duke shikuar mundėsinė e bartjes sė pėrgjegjėsive dhe kjo sipas dokumentit do tė ishte pjesė pėrbėrėse e decentralizimit.
 
Gjithashtu nė njė pjesė tė dokumentit kėrkohet qėndrim mė i ashpėr ndaj atyre qė pėrkrahin dhunėn dhe mbase edhe ndalesa tė udhėtimit nė BE- tė perosnave pėrgjegjės pėr dhunė, siē ishte rasti nė Maqedoni. Ka disa fjalė pėr edhe pėr siē thuhet "shtypin e papėrgjegjshėm". Nė dokument kėrkohet njė dialog ndėretnik dhe krjimi i njė mekanizmi efektiv vlerėsues pėr zbatimin e standardeve. Ka propozime konkrete edhe pėr angazhimin e Beogradit nė dialogun konstruktiv.

Ka pasur diskutime edhe pėr UNMIK-un dhe ėshtė thėnė se prania e UNMIK-ut nuk korrespondon mė me kėrkesat dhe se duhet rishikuar struktura e tij. Gjithashtu ka patur edhe diskutime se si tė forcohet roli i BE-sė nė Kosovė. Siē dihet BE-ja nuk e ka njė zyrė nė Prishtinė, meqė Kosova ende nuk njihet si shtet, por ėshtė i pranishėm pėrmes njė shtylle tė UNMIK-ut. Ka disa ide qė tė shtrihet prania e BE-sė atje.
 
 
Daci: Institucionet e Kosovės kanė qenė unike nė dėnimin e dhunės dhe nė qetėsimin e situatės gjatė marsit
 
Prishtinė, 17 prill 2004 - Presidenti, Parlamenti dhe Qeveria qė nga dita e parė e protestave tė marsit kanė qenė tok si institucione dhe kanė kėrkuar qetėsimin e situatės dhe e kanė dėnuar dhunėn, tha kryeparlamentari Nexhat Daci. "Nė tė njėjtėn mėnyrė fare nuk e kemi pėrkrahur vlerėsimin e bashkėsisė ndėrkombėtare.
 
Fajėsimi i tė voglit, i tė dobėtit, qė nuk ka pasur kompetenca, as nė drejtėsi, as nė siguri, mė sė ulti qė mund tė thuhet, janė qesharake", thotė zoti Daci pėr numrin e sotėm tė gazetės "Pavarėsia".
 
Bashkėsia ndėrkombėtare shumė shpejt e ka kuptuar dhe janė bėrė korrigjime brenda tyre, "por kjo nuk do tė thotė se ne duhet ta shfajėsojmė vetveten", tha ai.
 
Daci tha se fajson ato institucione qė s'kanė qenė tė pėrgjegjshme ndaj qytetarėve, tė cilat nuk i kanė ushtruar detyrat dhe nuk kanė paraqitur projekte e programe pėr tė ndihmuar qytetarėt nė sferėn sociale.
 
 
Server: Gjendja nė Kosovė mund tė keqėsohet, nėse nuk zhduken burimet e dhunės
 
Uashington, 17 prill 2004 - Ekspert pėr ēėshtjet e Ballkanit Daniel Server thotė se pėr tė parandaluar pėrsėritje tė dhunės si ajo e muajit tė kaluar nė Kosovė, duhen goditur burimet qė e ushqyen kėtė dhunė. Daniel Server, ekspert i Institutit Amerikan tė Paqes tha se strategjia e standardeve para statusit pėr Kosovėn nuk ėshtė e mjaftueshme pėr zgjidhjen e problemeve.

Server tha se ajo qė ndodhi mė 17 deri mė 19 mars ishte shumė e rėndė, por paralajmėroi se ngjarje edhe mė tė rėnda mund tė ndodhin nėse nuk zgjidhen problemet qė shqetėsojnė Kosovėn.

"Nėse mendoni se kjo ishte mė e keqja qė mund tė ndodhte nė Kosovė, mendoj se gaboheni", tha ai. "Mund tė ndodhin ngjarje shumė mė tė rėnda, gjendja mund tė ashpėrsohet shumė mė tepėr".

Server theksoi se ajo qė duhet bėrė tani ėshtė goditja e burimeve qė ushqejnė dhunėn, tė cilat sipas tij janė ekstremizmi, dėshprimi dhe izolimi i rinisė dhe vonesat pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

"Nėse nuk zgjidhen kėto probleme", tha ai, "nė tė ardhmen mund tė pritet pėrsėri dhunė qė do tė shkaktonte njė katastrofė, mė tė keqe edhe nga ajo qė ndodhi".

Ai paralajmėroi se nėse ndodh njė njė e tillė mund tė kėrcėnohej vetė ekzistenca e operacioneve ndėrkombėtare atje.

Nė njė dokument qė ia ka shpėrndarė anėtarėve tė Kongresit, zyrtarėve tė administratės dhe organizatave tė interesuara pėr Ballkanin, ai propozon inkurajimin e tė moderuarve, si edhe hapa intensive pėr tė kapur shkaktarėt e dhunės, riparimin e dėmeve dhe inkurajimin e serbėve tė zhvendosur pėr t'u kthyer nė shtėpitė e tyre, krijimin e ministrive tė brendshme dhe tė drejtėsisė nė Kosovė, si edhe tė njė sekretariati pėr ēėshtje ndėrkombėtare.

Server theksoi se ndėrsa pėr shembull Uashingtoni dhe Brukseli janė tė pėrfaqėsuar nė Prishtinė, Prishtina nuk ėshtė e pėrfaqėsuar nė kėto kryeqytete dhe kjo sjell izolim pėr Kosovėn.

Zoti Server mendon gjithashtu se ka ardhur koha pėr njė rezolutė tė re tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr Kosovėn. Ai tha se megjithėse nuk pret qė kjo tė ndodhė menjėherė, beson se tashmė ėshtė diēka e domosdoshme pėr tė pėrcaktuar paramentrat pėr statusin pėrfundimtar. Zoti Serwer, qė ka propozuar qė shefi i UNMIK-ut tė jetė amerikan, kėmbėnguli pėrsėri tek forcimi i pranisė amerikane.

- Kjo ėshtė ajo qė mungon, - tha zoti. - Ēėshtja e Kosovės nuk mund tė zgjidhet nėse nuk dėgjohet fort zėri i Shteteve tė Bashkuara.

Ai theksoi se megjithėse Shtetet e Bashkuara janė tani tė pėrqendruara nė ēėshtje tė tjera tė politikės sė jashtme dhe mund tė mos jenė shumė tė vėmendshme ndaj asaj qė ndodh nė Ballkan, ato nuk mund tė injorojnė dy probleme kryesore atje: Tė ardhmen e Kosovės, dhe atė tė Serbisė.

Server tha se megjithėse pėr momentin Amerika nuk ka interesa aq tė mėdha strategjike nė Kosovė, ajo nuk do tė humbė atė qė ka arritur atje, duke ēliruar njė popull dhe duke investuar aq shumė me luftėn dhe trupat pas luftės.

Sipas tij arsyeja tjetėr e domosdoshmėrisė sė angazhimit amerikan ėshtė se Shtetet e Bashkuara nuk do tė donin tė braktisnin njė popullsi kryesisht tė besimit mysliman, gjė qė mund tė bėnte tė pakėnaqur myslimanėt nė pjesė tė tjera tė botės.

Server nuk i dha shumė rėndėsi ēėshtjes sė dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit nė kuadrin e parandalimit tė ngjarjeve tė tjera tė dhunshme. Ai tha se ky dialog nuk ka ndonjė rol nė shmangien e ekstremizmit, madje nėse pjesėmarrėsit atje marrin qėndrime tė ashpra, mund ta nxisin atė.

Nė dokumentin e hartuar nga zoti Serwer, nuk pėrjashtohet ndarja e Kosovės. Ai tha se njė gjė e tillė mund tė diskutohet me kushtin qė tė mos jetė si precendent pėr diskutime pėr ndarjen e Bosnjės dhe Maqedonisė, transmeton "Zėri i Amerikės".
 
 
Ali Sadriu merr pjesė nė takimin vjetor nė Londėr tė Bordit tė Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim
 
Prishtinė, 17 prill 2004 - Me ftesė tė Xhoni Ekerholm, sekretar i pėrgjithshm i Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZ), ministri i Ekonomisė dhe i Financave Ali Sadriu ka udhėtuar pėr nė Londėr ku do tė marrė pjesė nė takimin vjetor tė Bordit tė Guvernatorėve tė kėsaj banke.

Forumi do t'i zhvillojė punimet nė Londėr nga datat 18 dhe 19 prill. Tema e kėtij takimi tė vitit ėshtė gjetja e mundėsive tė pėrfshirjės sė regjioneve nė trendet e reja dhe nė mundėsitė e investimeve tė bizneseve nė Evropėn Qendrore dhe nė Azinė Qendrore.

Nė kėtė Forum, i cili nė fushėn bankare paraqet ngjarjen mė tė madhe nė Evropė, marrin pjesė 2000 pjesėmarrės pėrfshirė kėtu pėrfaqėsues tė lartė tė qeverive tė vendeve tė ndryshme, afaristė tė shquar, njerėz tė biznesit tė korporatave tė njohura nė botė si dhe investitorė tė fushave tė ndryshme dhe pėrfaqėsues tė lartė tė bankave dhe tė institucioneve tė njohura financiare ndėrkombetare.
 
 
Dje nė Pejė dhe nė fshatrat pėrreth u varrosėn shtatė shqiptarė qė u vranė nė vitin 1999
 
Pejė, 16 prill 2004 - Dje nė Pejė dhe nė fshatrat pėrreth, pesė vjet pas vrasjes dhe zhdukjes sė kufomave, janė varrosur: Blerim Shala, Besnik Isufi, Vehbi Hoxha, Ali islami, Ēun Morna e Cenė Brahimi, kufomat e tė cilėve janė kthyer ditė mė parė nė Kosovė nga Serbia. Nė palestrėn e sportve viktimave u janė bėrė homazhe nga familjarėt, miqtė, ushėheqėsit e pushtetit lokal, partive politike dhe qindra qytetarė tė Pejės.

Kryetari i komunės sė Pejės, Ali Lajēi, duke u shprehur ngushėllime familjarėve tė tė ndjerėve, i cilėsoi ata si martirė tė lirisė. Ndėrsa nė emėr tė familjeve tė tė vrarėve foli Elhame Haradinaj, e cila tha se dhembja ėshtė e madhe.

Pas homazheve, arkivolet e Blerim Shalės, Besnik Lokajt, Vehbi Hoxhės dhe Bashkim Lokajt i cili u rivarros pranė vėllait, Besnikut, u varosėn nė varrezat e qytetit tė Pejės, ndėrkaq Ali Islami Ēun Morina dhe Cenė Brahimi u varrosėn nė vendlindjet e tyre pėrkatėsisht nė Raushiq, Lybeniq dhe Lutogllavė.
 
 
Nesėr nė Zvicėr mbahet njė akademi pėrkujtimore nė 5-vjetorin e rėnies heroike tė Agim Ramadanit dhe Sali Ēekajt
 
Gjenevė, 17 prill 2004 - Nė 5-vjetorin e rėnies heroike nė luftėn e Koshares tė Agim Ramadanit dhe Sali Ēekajt, organizuar nga dega e LDK-sė nė Zvicėr, nesėr, mė 18 prill, mbahet njė akademi pėrkujtimore kushtuar kėtyre dy dėshmorėve tė njohur tė kombit.

Pėr jetėn dhe veprimtarinė patriotike tė Agim Ramadanit dhe Sali Ēekajt do tė flasin Hysen Gėrvalla, kryetar i degės sė LDK-sė nė Zvicėr dhe Nimon Alimusaj, anėtar i Kryesisė qendrore tė LDK-sė.

Akademia pėrkujtimore mbahet nė orėn 13.00, nė qytetin Brugg, nė Turnhalle Freudestein, Museumstrasse 20.
 
 
Ushtarėt amerikanė tė bllokojnė autostradėn nė veri dhe nė jug tė Bagdadit
 
Bagdad, 17 prill 2004 – Sulmet guerile kanė nxitur ushtrinė amerikane tė bllokojnė sot (e shtunė) autostradėn nė veri dhe nė jug tė Bagdadit, fill pasi presidenti Bush dhe kryeministri Bler u zotuan t’i japin fund dhunės nė Irak, njofton Rojter. Sikur pėr t’u tallur me ta, kryengritėsit demonstruan ushtarin e zėnė amerikan, i cili qe zėnė nė njė sulm nė njė konvoj javėn e kaluar.

Por, armėt kanė heshtur nė Falluxha, nė perendim tė Bagdadit, ku goditjet ajrore dhe pėrleshjet e ashpra kanė qenė tė shpeshta dhe e kanė tronditur armėpushimin ndėrmjet marinsave amerikanė dhe guerilėve sunitė. “Pėr herė tė parė qė prej shumė ditėsh, Falluxha ėshtė plotėsisht e qetė”, ka thėnė njė banor.
 
 
Nga njė shpėrthim nė Kinė kanė humbur jetėn 9 vetė
 
Peking, 17 prill 2004 – Nga rrjedhja e gasit klorik ka shpėrthyer njė fabrikė kimike nė jugperendim tė Kinės dhe kėshtu kanė humbur jetėn nėntė vetė, kurse janė detyruar tė lėnė shtėpitė 150 mijė njerėz, ka bėrė tė ditur sot (e shtunė) njė zyrtar i qeverisė, njofton AP.
 
Shpėrthimi ka ndodhur mbrėmė nė Fabrikėn kimiko-industriale nė Tianjuan nė qytetin Ēongēing. Ai ka thėnė se 7 persona ėshtė konfirmuar se kanė vdekur, kurse dy tė tjerė janė zhdukur. Mbi nėntėmijė njerėz janė mjekuar nga lėndimet.
 
 
Njė yll filmi indian dhe 4 bahkėudhėtarėt e saj kanė humbur jetėn nė njė fatkeqėsi ajrore
 
Nju Delhi, 17 prill 2004 - Njė yll filmi indian, qė ishte kandiduar pėr zgjedhjet e ardhshme, ka humbur jetėn nė njė fatkeqėsi ajrore, kur aeroplani, me tė cilin udhėtonte, u rrėzua sapo ishte nisur nga toka, njofton BBCWorld.
 
Aktresha Soundarya, njė yll i industrisė filmike nė gjuhėn telugu, po shkonte nė njė fushatė zgjedhore, thuhet nė njoftim. Policia ka thėnė se edhe katėr bahkėudhėtarėt e saj nė aeroplan kanė humbur jetėn. Soundarya, veterane e kinemave tė Indisė jugore ishte kandidate e partisė qeveritare Xhanata.
 
 
Ripozicionim i trupave amerikane nė Falluxhah
 
Falluxha, Irak, 17 prill 2004 - Ushtria amerikane ka rėnė dakord tė ripozicionojė trupat nė qytetin e trazuar irakian Falluxhah pas bisedimeve tė drejtėrdrejta me zyrtarė lokalė me qėllim qė t'i jepet fund dhunės dy javore nė atė qytet.

Pėrfaqėsuesit nė bisedime thanė se trupat po lėvizen pėr t'u bėrė tė mundur banorėve qė tė shkojnė nė spitalin kryesor tė qytetit. Njė takim tjetėr midis zyrtarėve amerikanė, anėtarėve tė Kėshillit Qeverisės tė Irakut dhe pėrfqėsuesve tė Falluxhas ėshtė planifikuar pėr sot.
 
 
Takim i rallė i drejtpėrdrejtė amerikano-iranian
 
Teheran, 17 prill 2004 - Njė diplomat amerikan zhvilloi njė takim tė rallė tė drejtpėrdrejtė me njė zyrtar iranian nė pėrpjekje pėr tė ndėrmjetėsuar nė pėrfundimin e njė kryengritjeje tė luftėtarėve shiitė, tė udhėhequr nga njė klerik rebel.

Takimi u zhvillua ndėrkohė qė udhėheqėsit e Shteteve tė Bashkuara dhe tė Britanisė u zotuan qė tė mos e lejojnė kėtė kryengritje tė dėmtojė planet pėr kalimin e pushtetit politik irakianėve mė 30 qershor.

Zėdhėnėsi i koalicionit, Dan Senor, u tha gazetarėve se qeveria iraniane kėrkoi dhe pati njė takim me njė diplomat amerikan nė Bagdad, por qeverisė sė Teheranit iu tha qė tė mos ndėrhynte nė kėtė krizė.

"Ne patėm njė mesazh tė vendosur pėr iranianėt pa pėrjashtim pėr sa i pėrket rolit tė tyre nė Irak, qė tė jenė konstruktivė e jo destruktivė. Nga pikpamja jonė, iranianėt nuk kanė ndonjė rol pėr tė luajtur nė situatėn e krijuar nga kleriku Al-Sadėr dhe nė fakt ne mendojmė se ēėshtja e klerikut dhe milicisė sė tij duhet tė zgjidhet nga irakianėt", tha zėdhėnėsi.
 
 
Bush dhe Bler thamnė se plani i Izraelit ėshtė mundėsi pėr pėrparimin e paqes
 
Uashington, 17 prill 2004 - Presidenti amerikan Bush dhe Kryeministri britanik Bler thanė nė njė konferencė shtypi tė pėrbashkėt se po shqyrtojnė planin e Izraelit pėr t'u tėrhequr nga Gaza, i cili njėkohėsisht parashikon mbajtjen e disa pjesėve tė Bregut Perėndimor, si njė mundėsi pėr pėrparimin e paqes nė Lindjen e Mesme.

Presidenti Bush tha se plani i Izraelit ėshtė njė mundėsi shumė e mirė pėr Lindjen e Mesme. "Ai u jep palestinezėve mundėsinė tė krijojnė njė qeveri tė lirė, tė reformuar dhe tė drejtė. Udhėheqja palestineze duhet tė tregojė se ėshtė e aftė ta shfrytėzojė kėtė sfidė", tha Bush.

Kryeminisitri Bler, tha se plani i tėrheqjes i jep komunitetit ndėrkombėtar njė mundėsi tė ndihmojė palestinezėt tė krijojnė institucione tė qėndrueshme politike.
 
 
Autoritetet spanjolle arrestuan edhe tre tė dyshuar lidhur me 11 marsin
 
Madrid, 17 prill 2004 - Autoritetet spanjolle arrestuan tre tė dyshuar tė rinj nė lidhje me sulmet e 11 marsit nė trena nė Madrid, nė tė cilat gjetėn vdekjen 191 vetė.

Policia i arrestoi tre personat, njė saudit, njė egjiptian dhe njė maroken, mbrėmė nė Madrid. Hetuesit po i marrin ata nė pyetje dhe javėn e ardhshme ata do tė dalin para njė gjykatėsi.

Sot gjykatėsi liroi gjashtė marokenė qė ishin arrestuar mė parė nėn dyshimet pėr rol nė shpėrthime. Zyrtarėt e gjykatės thane se ata u liruan, pasi rezultoi qė nuk kishin lidhje me sulmet.
 
 
Ushtari amerikan mbahet peng nė Irak
 
Bagdad, 17 prill 2004 - Rrejti televiziv arab, Al Xhazira, ka transmetuar pamje tė njė ushtari amerikan - qė ishte shpallur i zhdukur nė Irak,- i cili mbahej peng nga persona tė armatosur.

Ushtari dukej nė kėto pamje i rrethuar nga persona tė armatosur dhe tė maskuar, tė cilėt thoshin se donin ta kėmbenin atė me irakianė qė mbahen nė burg.

Komanda Qendrore e Shteteve tė Bashkuara nuk e ka identifkuar ende kėtė ushtar, por thotė se emri i dhėnė pėrputhet me emrin e njėrit prej dy ushtarėve tė zhdukur qė prej ditės sė premte.

Megjithatė familjarė dhe miq tė ushtarit konfirmuan se ai ishte Keith Matthew Maupin dhe thanė se ishin tė kėnaqur qė ai dukej shėndoshė.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>