|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Serwer: Gjendja nė Kosovė mund tė keqėsohet, nėse nuk zhduken burimet e dhunės

 
 

 

16 prill 2004 / TN

“Zėri i Amerikės”, mė 16 prill 2004 / Keida Kostreci

Njė ekspert pėr ēėshtjet e Ballkanit thotė se pėr tė parandaluar pėrsėritje tė dhunės si ajo e muajit tė kaluar nė Kosovė, duhen goditur burimet qė e ushqyen kėtė dhunė. Daniel Serwer, ekspert i Institutit Amerikan tė Paqes tha se strategjia e standardeve para statusit pėr Kosovėn nuk ėshtė e mjaftueshme pėr zgjidhjen e problemeve.

Zoti Serwer tha se ajo qė ndodhi me 17 deri mė 19 mars ishte shumė e rėndė, por paralajmėroi se ngjarje edhe mė tė rėnda mund tė ndodhin nėse nuk zgjidhen problemet qė shqetėsojnė Kosovėn.

“Nėse mendoni se kjo ishte mė e keqja qė mund tė ndodhte nė Kosovė, mendoj se gaboheni, tha ai. Mund tė ndodhin ngjarje shumė mė tė rėnda, gjendja mund tė ashpėrsohet shumė mė tepėr”.

Zoti Serwer theksoi se ajo qė duhet bėrė tani ėshtė goditja e burimeve qė ushqejnė dhunėn, tė cilat sipas tij janė ekstremizmi, dėshpėrimi dhe izolimi i rinisė dhe vonesat pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

“Nėse nuk zgjidhen kėto probleme, tha ai, nė tė ardhmen mund tė pritet pėrsėri dhunė qė do tė shkaktonte njė katastrofė, mė tė keqe edhe nga ajo qė ndodhi”.

Ai paralajmėroi se nėse ndodh njė njė e tillė mund tė kėrcėnohej vetė ekzistenca e operacioneve ndėrkombėtare atje.

Nė njė dokument qė ia ka shpėrndarė anėtarėve tė Kongresit, zyrtarėve tė administratės dhe organizatave tė interesuara pėr Ballkanin, ai propozon inkurajimin e tė moderuarve, si edhe hapa intensive pėr tė kapur shkaktarėt e dhunės, riparimin e dėmeve dhe inkurajimin e serbėve tė zhvendosur pėr t’u kthyer nė shtėpitė e tyre, krijimin e Ministrive tė Brendshme dhe tė Drejtėsisė nė Kosovė, si edhe tė njė sekretariati pėr ēėshtje ndėrkombėtare.

Zoti Serwer theksoi se ndėrsa pėr shembull Washingtoni dhe Brukseli janė tė pėrfaqėsuar nė Prishtinė, Prishtina nuk ėshtė e pėrfaqėsuar nė kėto kryeqytete dhe kjo sjell izolim pėr Kosovėn.

Zoti Serwer mendon gjithashtu se ka ardhur koha pėr njė rezolutė tė re tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr Kosovėn. Ai tha se megjithėse nuk pret qė kjo tė ndodhė menjėherė, beson se tashmė ėshtė diēka e domosdoshme pėr tė pėrcaktuar paramentrat pėr statusin pėrfundimtar. Zoti Serwer, qė ka propozuar qė shefi i UNMIK-ut tė jetė amerikan, kėmbėnguli pėrsėri tek forcimi i pranisė amerikane.

“Kjo ėshtė ajo qė mungon, tha zoti Serwer. Ēėshtja e Kosovės nuk mund tė zgjidhet nėse nuk dėgjohet fort zėri i Shteteve tė Bashkuara”.

Ai theksoi se megjithėse Shtetet e Bashkuara janė tani tė pėrqendruara nė ēėshtje tė tjera tė politikės sė jashtme dhe mund tė mos jenė shumė tė vėmendshme ndaj asaj qė ndodh nė Ballkan, ato nuk mund tė injorojnė dy probleme kryesore atje: Tė ardhmen e Kosovės, dhe atė tė Serbisė.

Zoti Serwer, tha se megjithėse pėr momentin Amerika nuk ka interesa aq tė mėdha strategjike nė Kosovė, ajo nuk do tė humbė atė qė ka arritur atje, duke ēliruar njė popull dhe duke investuar aq shumė me luftėn dhe trupat pas luftės.

Sipas tij arsyeja tjetėr e domosdoshmėrisė sė angazhimit amerikan ėshtė se Shtetet e Bashkuara nuk do tė donin tė braktisnin njė popullsi kryesisht tė besimit mysliman, gjė qė mund tė bėnte tė pakėnaqur myslimanėt nė pjesė tė tjera tė botės.

Zoti Serwer nuk i dha shumė rėndėsi ēėshtjes sė dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit nė kuadrin e parandalimit tė ngjarjeve tė tjera tė dhunshme.

Ai tha se ky dialog nuk ka ndonjė rol nė shmangien e ekstremizmit, madje nėse pjesėmarrėsit atje marrin qėndrime tė ashpra, mund ta nxisin atė.

Nė dokumentin e hartuar nga zoti Serwer, nuk pėrjashtohet ndarja e Kosovės. Ai tha se njė gjė e tillė mund tė diskutohet me kushtin qė tė mos jetė si precendent pėr diskutime pėr ndarjen e Bosnjės dhe Maqedonisė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.