|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Analistėt shprehin shqetėsim pėr forcimin e radikalėve nė Serbi

 
 

 

16 prill 2004 / TN

“Zėri i Amerikės”, mė 16 prill 2004 / Isabela Ēoēoli

Ndėrsa Kroacia fqinje po pėrgatitet pėr t’u anėtarėsuar nė Bashkimin Evropian nė vitin 2007, periudha trevjeēare kalimtare e Serbisė drejt demokracisė dhe ekonomisė sė tregut tė lirė ka patur probleme serioze. Disa analistė i shqetėson mundėsia se njė parti radikale nacionaliste serbe ėshtė duke u forcuar ndjeshėm dhe mund tė arrijė tė fitojė nė zgjedhjet e qershorit, gjė qė do t’i hapte rrugėn retorikės sė vjetėr pėr Kosovėn.

Kryeredaktori i Radio-Televizionit B92, Veran Matiē, tha tė enjten nė Institutin amerikan tė Paqes se kryetari i Partisė Radikale serbe, Tomislav Nikolic, ka tė ngjarė tė fitojė nė zgjedhjet presidenciale tė 13 qershorit.

Radikalėt, dikur aleatė me Sllobodan Millosheviēit, ishin ata qė u paraqitėn mė mirė nė zgjedhjet parlamentare tė dhjetorit, duke fituar 25 pėrqind tė votave. Por megjithė rezultatet e tyre tė mira, Radikalėt janė nė opozitė dhe nuk bėjnė pjesė nė koalicionin e ri qeveritar tė reformistėve tė moderuar tė kryesuar nga ish Presidenti i Jugosllavisė, Vojislav Koshtunica.

Analisti politik, Obrad Kesic, ėshtė dakord se zoti Nikolic ka tė ngjarė tė zgjidhet president, ndoshta edhe nė raundin e parė tė zgjedhjeve. Ai thotė se Radikalėt kanė mbėshtetjen e popullit tė diziluzionuar me rezultatet e pamjaftueshme tė refomave 3-vjeēare dhe qė ėshtė kundėr kėrkesave tė pėrsėritura tė perėndimit qė Sėrbia tė bėjė mė shumė pėr tė kompensuar luftrat e njėpasnjėshme tė Jugosllavisė. Zoti Kesiē nuk ėshtė i mendimit se fitorja e Tomislav Nikoliēit do tė ishte shkatėrrimtare.

Por Veran Matiē i Radio-Televizionit B92 nė Beograd, thotė se qeveria e Koshtunicės do tė bjerė, nė qoftė se zoti Nikoliē zgjidhet president.

“Nė qoftė se njė nga partitė e koalicionit qeveritar do tė largohej, po tė fitone Nikoliēi, atėhere teorikisht ne do tė kishim zgjedhje tė reja. Por nga ana tjetėr ne kemi njė rast shumė tė mirė qė tė gjitha partitė demokratike tė shkojnė tė bashkuara nė zgjedhje”.

Njė analist tjetėr politik, Damian Krnjeviē-Miskoviē, kreyredaktor i revistės National Interest nė Uashington, beson se qeveria e tanishme do tė qendrojė nė pushtet edhe nė qoftė se Tomislav Nikoliēi zgjidhet president. Ai thotė se ėshtė nė interesin e tė gjitha partive qė marrin pjesė nė qeveri dhe tė partisė socialiste qė e mbėshtet atė edhe pse ėshtė jashtė qeverisė qė ajo tė mos shpėrbėhet, pasi socialistėt e kanė tė qartė se po humbasin me shumė shpejtėsi popullaritetin.

Por Veran Matiē ėshtė pesimist pėr tė ardhmen e Serbisė. Ai thotė se vendi po shkon gjithnjė e mė tepėr drejt izolimit dhe pa njė vizion tė qartė pėr tė ardhmen. Zotin Matiē e shqetėson edhe statusi i pazgjidhur i Kosovės qė i hap rrugė retorikės sė vjetėr, ndėrkohė qė janė shtuar prirjet pėr shkėputje edhe nė pjesė tė tjera tė Serbisė. //kk//


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.