|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Presidenti Rugova nė njė takim me komandantin e KFOR-it tha se gjendja nė Kosovė po pėrmirėsohet

 
 

 
   
Prishtinė, 16 prill 2004 - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, priti sot komandantin e KFOR-it, gjeneralin Holger Kamerhof.
 
Nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr gjendjen nė Kosovė, e cila siē u tha, ka filluar tė pėrmirėsohet.

Presidenti Rugova tha pas takimit se nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr gjendjen e cila ka filluar tė pėrmirėsohet dhe qė dhuna tė dėnohet. "Me dhunė ne nuk mund tė arrijmė qėllimet tona dhe zhvillimin tonė", u shpreh Presidenti Rugova.
 
Nė vazhdim ai tha se ėshtė biseduar pėr njė bashkėpunim edhe mė tė ngushtė me KFOR-in, dhe vlerėsoi se KFOR-i ka bėrė njė punė tė shkėlqyeshme dhe po vazhdon ta bėjė edhe mė tutje, duke falenderuar trupat paqeruajtėse qė ndihmuan gjatė ngjarjeve tė marsit tė qetėsohet gjendja nė Kosovė dhe tė cilat po kujdesen vazhdimisht pėr mbrojtjen dhe sigurinė e Kosovės.

"Biseduam edhe pėr vazhdimin e procesit tė rindėrtimit tė asaj qė ėshtė dėmtuar gjatė marsit dhe tė shikojmė mundėsinė e pajtimit ndėretnik, tė komunikimit ndėretnik, por qė tė gjitha palėt duhet tė tregojnė vullnet (si shumica ashtu edhe pakica) qė tė vazhdojnė kėtė proces nė Kosovė", tha Presidenti Rugova, duke shtuar qė sė bashku me UNMIK-un do tė bėhen pėrpjekje qė tė vazhdojė ky proces.
 
Zoti Rugova ritheksoi edhe me kėtė rast aspiratėn e popullit tė Kosovės pėr t'u integruar nė NATO, nė BE e nė miqėsi tė pėrhershme nė SHBA-tė. "Njė vend i pavarur, por pėr kėtė ne duhet tė punojmė dhe, siē po thonė miqtė tanė, pavarėsia nuk mund tė arrihet me dhunė, por ne tė gjithė duhet tė punojmė kundėr dhunės dhe tė hapim rrugėn dhe perspektivėn pėr integrime evropiane tė Kosovės", nėnvizoi Presidenti Rugova.

Gjenerali Holger Kamerhof tha se me Presidentin Rugova kishin shkėmbyer pikėpamjet e pėrbashkėta. "KFOR-i kujdeset pėr sigurinė nė Kosovė dhe vlerėsuam ato qė ndodhėn gjatė marsit. Biseduam pėr rikononsolidimin dhe rindėrtimin e asaj qė ishte shkatėrruar gjatė kėtyre ngjarjeve. Ėshtė vlerėsim se dhuna e fundit ka shkaktuar dėme tė mėdha", u shpreh Kamerhof, duke shtuar se
ngjarjet e tilla kthejnė prapa.
 
"Ne duhet tė ecim pėrpara dhe tė gjejmė rrugėt se si t'i plotėsojmė standardet", tha ai dhe vėrejti se privatizimi po ecėn ngadalė, por theksoi se duhet menduar se ēfarė tė bėhet qė ky proces tė mos ndalet. "Kjo nuk ėshtė nė duar tė KFOR-it apo tė NATO-s, por megjithatė ne do tė vazhdojmė punėn sė bashku me komunat, sepse pa siguri nuk mund tė ketė investime tė duhura kėtu", tha komandanti Kamerhof, duke theksuar se siguria nuk mund tė bėhet vetėm nga ushtarakėt, ngase, sipas tij, kjo ėshtė pėrgjegjėsi edhe e tė gjithė qytetarėve.

"Unė jam shumė i kėnaqur qė kemi objektiva tė pėrbashkėta. Tė gjithė duhet tė jemi pėrgjegjės pėr situatėn. Nuk mund t'u shmangemi atyre qė ndodhėn gjatė marsit. Do tė keni mbėshtetjen e trupave tė mia pėr sigurinė", porositi nė fund gjenerali Kamerhof.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.