|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

NJOFTIME

 

   
 

Nesėr nė teatrin “Oda” jepet parapremiera e shfaqjes pėr fėmijė “Gogoli”

 
 

 
16 prill 2004 / TN
 
Nesėr (17 Prill, 2004), nė ora 12:00, nė teatrin “Oda” jepet parapremiera e shfaqjes pėr fėmijė “Gogoli”, prodhim i Qendrės pėr Zhvillimin e Teatrit pėr Fėmijė. Pas shfaqjes ėshtė paraparė tė mbahet edhe njė konferencė pėr media. Ju ftojmė tė pėrcillni kėtė aktivitet tonin.
 
Autor i dramės ėshtė Arian Krasniqi;  Regjisor: Artur Tahiraj; Kostumografe: Njomza Luci; Luajn: Edona Reshitaj, Fisnik Ademi; Me instrumente muzikore:  Lule Ballata – Flaut, Avni Thaēi – Violinė.
 
Premiera e kėsaj shfaqjeje ndėrsa jepet tė dielen (18 Prill, 2004), nė ora 12:00, po nė teatrin “Oda”.
 
Pėr mė shumė hollėsi, na kontaktoni: 044 225 206
 
 

 
 
Mė shumė informata:
 
Qendra pėr Zhvillimin e Teatrit pėr Fėmijė
 
Prishtinė
 
Qendra pėr Zhvillimin e Teatrit pėr Fėmijė synon zhvillimin e teatrit pėr fėmijė dhe pėr te rinjė, duke potencuar rolin e tij edukativ dhe social. Programi kryesor i kėsaj qendre ėshtė “Teatri pėr fėmijė - art dhe edukim”. Brenda kėtij programi aktualisht ėshtė duke u zhvilluar projekti “Teatri lėvizės pėr fėmijė”. Ky ėshtė njė projekt afatgjatė qė pėrfshinė:
 
-shkrimin dhe botimin e dramave origjinale pėr fėmijė;
-inskenimin e dramave pėr fėmijė;
-shfaqje teatrore para fėmijėve tė vendeve tė ndryshme nė Kosovė dhe debate tė hapura me fėmijė;
 
“Teatri lėvizės pėr fėmijė” ėshtė i kombinuar edhe me seminare dhe workshope qė udhėheqen nga trajnerė dhe ekspertė tė fushės sė teatrit pėr fėmijė dhe tė rinjė.
 
Me programet e veta, QZHTF synon tė ndikojė nė:
 
-edukimin dhe rritjen e vetėdijes pėr teatrin pėr fėmijė dhe tė rinjė, pėrmes punės profesionale praktike, seminareve e punėtorive tė ndryshme kreative;
 
-pėrfshirjen e teatrit nė procesin edukativ;
 
-prodhimin e vlerave artistike pėr fėmijė dhe tė rinjė, qė e respektojnė integritetin dhe kompetencėn e fėmijėve dhe tė rinjėve dhe qė veprojnė me problemet qė janė tė lidhura me jetėn e tyre tė pėrditshme;
 
-krijimin e njė terreni pėr tė zhvilluar dhe pėr tė sjellė nė Kosovė pėrvojėn e vendeve tjera me teatėr tė zhvilluar pėr fėmijė dhe tė rinjė.
 
Aktivitetet e deritanishme tė QZHTF-sė janė mundėsuar nga Fondacioni i Kosovės pėr Shoqėri tė Hapur SOROS dhe European Cultural Foundation nga Amsterdami. Vazhdimėsia e aktiviteteve tė QZHTF-sė ėshtė mundėsuar nga mbėshtetja financiare e The Olof Palme Internacional Center nga Suedia.
 
Pėr disa projekte tjera, QZHTF ka marrė pėrkrahje finaciare edhe nga: European Youth Foundation - Programming Committee on Youth (Strasbourg) dhe Interkulturelles Zentrum – youthNET (Viena).
 
Na kontaktoni pėrmes e-mailave:
 
qzhtf@hotmail.com <mailto:qzhtf@hotmail.com>
qavmm@yahoo.com <mailto:qavmm@yahoo.com>
cctd_prishtina@yahoo.com <mailto:cctd_prishtina@yahoo.com>
 
Qendra e Arteve Vizuele
 
Center of Visual Arts
MULTIMEDIA
(Film&Theatre)
Prishtinė
Tel: 00 377 44 186 393

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.