|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Ēamėrnaja nė udhėkryq

 
 

 

16 prill 2004 / TN 

Ēerēiz LOLOĒI
 
Kuvendi i Shqipėrisė i ka bėrė paradokohėsh njė rrėzim tė turpshėm rezolutės pėr tė drejtat e komunitetit ēam kur mė parė, nismės sė disa deputetėve tė djathtė i qenė pėrgjigjur pozitivisht tė gjitha grupet parlamentare si dhe ishte marrė njė aprovim papaprak edhe nga byroja parlamentare.
 
Kjo rezolutė qė nė thelb kėrkonte tėrheqjen e vėmendjes sė insitucioneve legjislative dhe ekzekutive tė shtetit grek (si edhe tė forumeve dhe organizmave ndėrkombėtare ku Athina ėshtė e pėrfshirė) pėr tė drejtėn e pronėsisė dhe tė shtetėsisė tė njė komuniteti tė caktuar, nuk linte shkas pėr acarim marrėdhėniesh ndėrshtetėrore qė janė tė interesuara tė dy palėt dhe sidomos Shqipėria pėr vetė stadin e saj tė zhvillimit.
 
Rezoluta e njė parlamenti, si akti i njė pushteti tė gjithpushtetshėm, nuk ka megjithatė atė vlerė qė mund tė ketė qoftė edhe njė akt nėnligjor i qeverisė, qė mund tė lėvizė instrumenta dhe iniciativa shtetėrore shqiptaro-greke; nė ēdo rast ato tregojnė njė farė pozicionimi tė pushtetit legjislativ ndaj njė problemi tė caktuar; njė lloj shqetėsimi siē kanė bėrė edhe trupa legjislative mė tė fuqishme si kongresi amerikan apo institucione europiane.
 
Dhe nė kėtė veprim tė paargumentuar tė shumicės qė votoi kundėr ose abstenoi, ka pak rėndėsi njė telefonatė e kreut tė njė lobi, ka gjithashtu jo ngarkesėn e duhur kėshilla e ndonjė diplomati perėndimor, ndėrsa tregon njė mekanizėm tė ndryshkur tė funksionimit tė Kuvendit tė Shqipėrisė.
 
Pėr mėse njė muaj kemi njė tymnajė atdhtaro-patriotike, kemi njė luftė tė ashpėr politike qė vetėm nė favor tė tė drejtave ēame tė ndėshkuar kolektivisht nuk ėshtė si dhe njė perspketivė akoma edhe mė tė vėshtirė tė zgjidhjes sė saj. Paraqitja e kėsaj rezolute nė njė moment qė nė Greqi ka humbur njė mazhorancė socialiste dhe ka rifituar kundėrshtarja kryesore e saj, pra nė njė kohė kur nuk dihet sesi do tė shprehet qeveria e re greke nė marrėdhėniet me fqinjėt, mund tė jetė e diskutueshme, por nuk janė nė favor tė zgjidhjes sė kėsaj ēėshtje sfilatat politike pro e kundėr.
 
Miratimi i rezolutės me konsesusin e mundshėm politik e parlamentar, mund t’i paraprinin edhe shumė veprime tė tjera shtetėrore, diplomatike, juridike qė nuk mund tė vijnė nga kryenxehtėt por nga specialistė qė dinė tė pėrfitojnė nga mundėsitė qė krijojnė standartet europiane dhe kartat detyruese.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.