|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

NJOFTIME 

   
 

Prej 22 prill deri mė 3 maj 2004

 
 

TURNE E ANSAMBLIT  “E. DURAKU” NGA ZHURI NĖ GJERMANI

 
 

 

16 prill 2004 / TN

- Programet  e Ansamblit nga Zhuri do tė prezentohen mė 23 prill nė qytetin e Rottweilit, mė 25 prill nė Mynih, mė 29 prill nė Duisburg, mė njė maj nė Sundern dhe nė Hanover dhe mė dy maj nė Augsburg. Do tė jet ky rast qė bashkatdhetarėt tanė tė ndjekin koncertet e amatorėve zhurjan me programin e pėrgatitur nė mėnyrė profesionale.

Ēerkin BYTYĒI

Ka kaluar njė kohė e gjatė qė kur ndonjė ansambėl a shoqėri kulturore artistike nga Kosova a trevat tjera shqiptare, ka organizuar  turne pėr tė shfaqur programet para diasporės shqiptare nė Gjermani, nė mėnyrė tė organizuar, pėrveē qė kohė mė parė Teatri amator i qytetit tė Prizrenit prezentoi komedinė “Hotel kashta”  tė Ymer Shkrelit pėr publikun nė Rottweil, Singen e Sundern.

Ndaj, Ansambli Artistik i Kėngėve dhe Valleve „Emin Duraku“ nga Zhuri,  nė turnen qė organizon nė Gjermani, nga data 22 prill e deri mė 3 maj, do tė sjell freski nė jetėn kulturore dhe pėrditshmėrinė e diasporės shqiptare, e cila kaherė nuk ka shijuar vlerat e mirėfillta tė thesarit tė pasur folklorik tė  trevave tona. Shi pėr kėtė, ky ansambėl, i mirėnjohur pėr publikun e gjerė, jubileun e 50-vjetorit tė veprimtarisė sė suksesshme kulturore dhe artistike, e kurorėrzon me  kėtė organizim tejet tė rėndėsishėm pėr diasporėn tonė nė Gjermani, e cila e mirėpret duke shpresuar se ėshtė nxitur njė punė e mirė pėr ofrimin e vlerave tė mirėfillta kulturore nga Atdheu. Zatėn, “Emin Duraku” nga Zhuri, ėshtė njėri nga ansamblet e para kulturore artistike amatore qė do tė qėndroj nė mesin e mėrgimtarėve, pas luftės nė Kosovė, pėr tė prezentuar, jo vetėm para tyre por edhe pėr publikun e vendit mik gjerman, vallet dhe kėngėt karakteristike, pėrshkuar nga dinamika, tonaliteti, niveli i lartė interpretues dhe pėrkushtueshmėria e amatorėve tė zellshėm pėr interpretim tė suksesshėm.

Ėshtė e njohur se veshjet karakteristike autoktone dhe koloriti qė i jep gjallėri kurdoher programeve tė valltarėve nga Zhuri, zgjojnė interesim dhe mirėpriten nga publiku. Kjo u dėshmua edhe nė Festivalin e fundit nė Gjirokastėr ku Ansambli “Emin Duraku” u prezentua me sukses dhe u vlerėsua lartė nga publiku e profesionistėt.

Dasma e Zhurit, qė paraqet njė moment specifik shqiptar tė ahengut familjar, e qė kultivohet edhe sot e kėsaj dite me gjithė orgjinalitetin e trashėguar, ėshtė nga pikat e programit qė tradicionalisht i ofrohet publikut, e edhe kėsaj here publikut nė Gjermani. Kjo dhe legjenda e dramatizuar “Hana” ngėrthen nė vehte njė moment qė zgjon kėrshėrinė duke rikujtuar traditėn, vendosmėrinė, mikpritjen dhe tiparet pozitive tė njeriut, sakrificėn e tij pėr tė mbajtur fjalėn e dhėnė, respektin ndaj tė tjerėve. Tė gjitha kėto pėrcillen me kėngėt solistike dhe tė grupit, me vallet koreografike pėrgatitur enkas pėr kėtė turne dhe pikat e humorit me shije. E veēantė e programit qė prezentohet para mėrgimtarėve nė Gjermani ėshtė mundėsia e shijimit tė kėngės sė dėgjuar kurdoherė me ėndje nga kėngėtarja e mirėnjohur Nazmije Hoxha, e cila i bėn nder me prezentimin e saj nė kėtė kuadėr, turnes sė ditėve tė ardhshme.

Kėtė turne e inicoi Kemajl Ēallaku, Kryetar i Kėshillit tė Arsimtarėve Shqiptarė nė Gjermani “Naim Frashėri”  kurse e mbėshtetėn Ministria e Kulturės sė Kosovės pėrkatėsisht Departamenti pėr Ēėshtje jo Rezidente dhe Zotriu Meriman Braha, drejtor i kėtij Departamenti, me qėllim qė tė trasohet njė rrugė e prezentimit tė ansambleve amatore nga trojet tona para publikut shqiptar dhe jo vetėm atij nė mėrgim si dhe me qėllim tė vendosjes sė njė forme tė favorshme pėr shkėmbimin e vlerave kulturore. E mbėshtetėn kėtė nismė edhe Shoqėria Kulturore Shqiptare “Iliria” nė Rottweil dhe shumė veprimtarė- adhurues tė vlerave kulturore nė disa qytete tė Gjermanisė, dashamirė tė Ansamblit “E. Duraku, bashkėatdhetarė nga Zhuri, Vlashnja, Muradema, Hoēa e Qytetit etj., tė cilėt u angazhuan pėr sigurimin e sallave dhe organizimin e shfaqjes sė koncerteve tė ditėve tė ardhshme.

Programet  e Ansamblit nga Zhuri do tė prezentohen mė 23 prill nė qytetin e Rottweilit, mė 25 prill nė Mynih, mė 29 prill nė Duisburg, mė njė maj nė Sundern dhe nė Hanover dhe mė dy maj nė Augsburg. Do tė jet ky rast qė bashkatdhetarėt tanė tė ndjekin koncertet e amatorėve zhurjan me programin e pėrgatitur nė mėnyrė profesionale.

- Kemi bėrė punė intensive disa muajshe pėr tė pėrmbushur pritjen e shikuesėve nė Gjermani. Jemi tė vetėdishėm pėr rėndėsinė e kėtij turneu por edhe  dėshirėn e mirėfillt tė mėrgimtarėve pėr vallet dhe kėngėt tona, ndaj jemi tė bindur se  suksesi nuk do tė mungoj, thot Hajdar Elezkurtaj, kryetar i Ansamblit tė Zhurit para nisjes nė kėtė turne.

 Organizatorėt e turnesė dhe amatorėt zhurjan u janė  mirėnjohės zyrtarėve tė Pėrfaqėsisė gjermane  nė Prishtinė, tė cilėt lejuan vizat pėr udhtimin e interpretėve tė Ansmablit “Emin Duraku” dhe kėshtu mundėsuan realizimin e dėshirės sė mėrgatės shqiptare pėr tė shijuar programin qė do tė shfaqet.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.