|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

POLITIKA SIMBOLIKE E POLITIKANĖVE KOSOVARĖ NĖ TELEVIZION!

 
 

 
15 prill 2004 / TN
 
Ėshtė e saktė se televizioni po bėhet gjithnjė mė i rėndėsishėm nė shoqėri dhe sidomos pėr politikanėt dhe politikėn. Politika ka si arsyetim aplikimet e medias nė komunikimin e saj me publikun. Kėtė fakt e dėshmojnė lajmet e mbrėmjes nė televizionet kosovare,nė mėnyrė tė ndėrsjelltė nė raport me njė racionalitet mė tė lartė ideologjik; Servisi ynė publik po shėndėrrohet para syve tė shikuesit nė inskenim strategjik tė politikės. Ky koncept e justifikon politikėn simbolike dhe kjo ka bėrė qė shikuesit anė e mban Kosovės dhe mė gjerė, ta njohin politikėn vetėm pėrmes ekranit.
 
Nga: Zejnullah JAKUPI
 
Shumė shkencėtarė, ndėr ta edhe experti i njohur gjerman Klaus Kamps qė trajton komunikimin politik nė lajmet televizive( 1998), nuk e ndan gjithėsesi politikėn nga ndikimi mediatik. Media, sipas tij do tė jetė nė tė njėjtėn kohė e varuar nga politika. Mvarėsia e politikanėve dhe politikės nga media, sipas konceptit Dependent (Klaus Kamps), ėshtė ana e mbrapme e politikės.Sipas kėtij koncepti politikanėt dhe politika, padyshim qėndron nė mvarshmėri reciproke me median, apo thėnė mė qartė i gjunjėzohet asaj, sepse pa median, as politikanėt nuk mund apo nuk do t“ia dilnin mbarė qė tė kommunikojnė me publikun. Ndėrsa e kundėrta e tė parės, ka tė bėjė me konceptin e “ humbjes sė autonomisė”. Sipas kėsaj teorie politikanėt arrin t“i mbisundojnė mediat pėrmes strategjisė sė inskenimit. Perspektiva e tretė ėshtė ndikimi i ndėrsjelltė mes politikės dhe mediave, njė mishėrim i pėrbashkėt nė njė trup tė vetėm.
 
Sipas sondazheve tė bėra lidhur me dominimin e temave nė televizionet publike gjermane, ka rezultuar se rreth 30 deri nė 40 Pėrqind tė politikanėve janė nė qendėr tė vėmendjes nė kronikat televizive. Si rrjedhim i kėtyre hulumtimeve, kategoria e temave qė trajtohen e qė i takojnė spektrit tė politikės pėrbėjnė 70 deri nė 80 Pėrqind (kėto tė dhėna janė tipike pėr televizionet publike gjermane, Kamps 1998).
 
Klaus Kamps argumenton tutje se ngjarjet e rėndomta, p.sh zjarri, katastrofat natyrore, nuk do tė bėheshin ngjarje mediatike, nėse nuk lidhen me politikėn, p.sh; shkatėrrimi i pyjeve nuk ėshtė njė ngjarje mediatike,thotė Kamps,por kur ngjarja lidhet me kronikėn nga qeveria dhe reagimin e saj, atėherė ajo bėhet njė temė pėr media. Dėmtimi apo djegja e njė minjere- industriale, duhet s“pari tė personalizohet apo tė arrihen tone emocionale nga demonstruesit pėr tu bėrė pastaj temė relevante pėr mediat. Papunėsia nė vend tematizohet vetėm atėherė kur, Enti Statistikor i Punėsimit, bėnė ndonjė sondazh lidhur me kėtė.
 
Politikanėt kosovarė i kthehen salloneve mediatike
 
Herėt a vonė, edhe politikės kosovare dhe pikėrisht politikanėve tanė ju dasht t“i kthehen konceptit tė pėrgjithshėm komunikues dhe t“i mėsojnė rregullat e komunkimit me gazetarėt.Sė fundi kėtė fakt e vėrteton pjesėmarrja e tyre nė emisione , debate, intervista, konferenca shtypi para gazetarėve. Edhe nėse ministrat kosovarė nuk janė nisur nga tėrsia teorike se duhej vepruar kėshtu, ata ka arritur aty. Ata i mėsuan rregullat nė njė seri operacionesh dhe tanimė po nxjerrin mėsime se pėr tė qenė i sukseshėm nė politikė, do tė thotė, tė jesh sa mė shumė prezent nė media!
 
Madje duke vendosur relacione me ekspertėt, ata i tematizojnė apo i zmadhojnė gjėrat e ky procedim racional bėhet vetėm e vetėm tė arrihet caku politik. Prej kėtyre kthesave , mė e ēuditshmja e megjithatė mė e popullarizuara ėshtė prodhimi i pseudo- ngjarjeve. Sipas Klaus Kamps kjo inicohet nga politikanėt, tė cilėt mundohen tė tregojnė se kanė bėrė tė pamundshmen, trumbetojnė sikur tė kishte ndodhur diēka e jashtzakonshme. Madje kur ėshtė fjala pėr ministritė tona ato shpesh, nuk kanė bėrė mė shumė se sa, ndoshta mund tė ishin pozuar para eskavatorėve duke hapur ndonjė rrugė, nė ndonjė fshat apo mėhallė, ku ata i kanė marrė votat dhe janė bėrė ministra apo duke dhėnė ndonjė tenderė pėr ndonjė tė afėrm, shok, simpatizantė partie etj.
 
Strategjia qė ndiqet nė ketė mėnyrė nga krerėt e institucioneve shquhet me nostalgjinė pėr tė zgjuar vėmendjen e publikut apo pėr tė prodhuar ca imazhe tė mira pėr aktivitetet e tyre.
 
Prodhimi i pseudo-ngjarjeve bėhet mbrenda njė lėvizjeje komplekse. Brenda kėsaj skeme pseudo- ngjarjet sipas Kamps lindin mė tepėr si reakcion i politikanėve kur atyre u mungojnė konceptet. Pastaj vijnė nė radh ndėrmjetėsimet specifike, udhėtimet, “vizitat shtetėrore”(nė ndonjė seminar trajnimi).
 
Pikėrisht ngjarjet e 17 dhe 18 marsit e detyruan krerėt e institucioneve vendore qė tė prodhojnė pseudo- ngjarje.Nė kėtė skemė tė rividuar, frika e tyre, secili veē e veē pėr partinė e tij, se do tė humb elektoratin, nė zgjedhjet e ardhshme,mbetet akoma si njė superstruktur e lidhur me mėnyrėn e dobėt tė tė ndikuarit nė opininin publik.
 
Nė kėtė lojė, politika e politikanėve kosovare gjenė arsyetime pėr problemet shoqėrore dhe bėhet temė referimi pėr gazetarėt. Ajo i prodhon temat, duke i mbuluar me shkėlqimin e rremė tė ideologjisė. Nė njė tjetėrsim specifik ajo realizon pėrgjithėsisht strategjinė e inskenimeve. Nė kėtė proces tė tematizimit tė temave marrin pjesė, menaxherė profesionistė, zėdhėnės pėr media,por dhe vetė politikanėt.
 
Kur servisi publik i kontribon trivalitetit?
 
Televizioni ėshtė i pėlqyerė, nga politika dhe ėshtė objekt pėrvetėsimi, i dėshiruar pėr tu “copėtuar”. Gjykimi i tillė na shpije nė implikimin e njė opzicioni qė thotė se televizioni e veēmas televizioni publik si p.sh RTK ( nėse mund tė thuhet kėshtu) po i kontribon trivalitetit tė kulturės komunikative pėr kėtė arsye kėrkohet qė tė jetė neutral ndaj politikės. Ndėrsa taksapaguesi kosovarė kėrkon nga servisi TOP SHOP-i qė lajmet tė jenė aktuale, tė plota, dhe tė kenė formulim tė qartė dhe preciz, tė kuptueshme dhe tė kenė njė sfond tė mjaftueshėm, prandaj pėr kėtė arsye gazetarėt duhet tė vrapojnė pas politikanėve.
 
Sė kėndejmi, si rezultat i kėtij koketimi, bėn qė tė rritet numėri i madh i “kokave” qė shfaqen nė ekran (nganjėherė edhe i atyre qė nuk duhet tė shfaqen) i riteve tė tyre cermoniale nė kronikat televizive. Argatėt e disa ministrive dhe gazetarėt (disa nga ata) duke implikuar njėri-tjetrin, shėndėrrohen nė spektakėl tė konsumit dhe karrierės personale. Disa prej figurave tona politike akoma nuk i kanė mėsuar kėto praktika dhe tutje i refuzojnė intervistat me gazetarėt. Ata, pavarsisht nga pozita qė kanė nė pushtet, duhet ta din se ai qė bojkoton gazetarėt ėshtė strumbular i manovrės publike, bėhet objekt dhe viktimė e opinionit publik (Fatkeqėsisht pėr gazetarėt e televizionit, ska pse tė anulohet intervista, kur dihet se p.sh. servisi ynė publik nuk kėrkon shpjegime komplekse, siē i kėrkon nė tė shumtėn e rasteve gazetaria e mirėfilltė hulumtuese).
 
Ritualet
 
Informacionet qė kėrkojnė gazetarėt nga politikanėt, nuk janė mė shumė se sa disa fjali tė shkurtėra dhe mesazhe tepėr tė njohura qė kumtohen shpesh edhe nėpėr konferenca shtypi dhe qė janė bėrė “monotone”, pasiqė duket se as nė prognoza mbi zhvillimet e ardhshme politike, kosovarėt sikur nuk kanė kompetenca!
 
Prandaj, ndoshta si gjithkund nė botė,kronikat televizive nga sfera e politikės edhe tek ne u ngjajnė mė shumė ritualeve, inskenimeve, ngjarjeve rutine ku dominojnė gjestet e programuara; shtrėngime duartėsh me homologėt nga jashtė; aty kėtu, ndonjė copėz buzėqeshje, automjete tė blinduara dhe bodigardėt. Si pėrfundim mund tė thuhet edhe kjo; Ka kohė qė politikanėt kosovarė deklarohen pėr veprime pragmatike nė politikė, por gjithmonė me vemendje tė drejtuar kah simbolet, pra kah televizioni!!


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.